MIDDELBURGSCHE COURANT. Zondag N°' 77. 1865. 14 Mei. Editie van Zatui'dag avond 4 uren. üliddÉUnii'g 13 Mei. i" 'J Bij besluit van gistel'en, opgenomen in het Provinciaal blad no. 45, hebben gedeputeerde staten van Zeeland bepaald dat, aangezien bij de op 9 dezer plaats gehad hebbende stemmingen ter benoeming van leden der provinciale staten, niet in alle hoofdkiesdistricten het vereischte getal personen de volstrekte meerderheid van stemmen op zich heeft vereenigd, de herstemming, waar dit noodig is, zal plaats hebben op Dinsdag 23 dezer. Door de provinciale geneeskundige commissie in Zee land is gisteren geëxamineerd en bevorderd tot stede lijk vroedmeester de heer P. A. F. de Wijs. Uit het voormalig vierde district dezer provincie schrijft men ons: „lndeitijd werd melding gemaakt van adressen, die in dit district circuleerden om het registratiekantoor te Sluis naar Oostburg te doen verplaatsen. Dezer dagen hebben adressanten daarop eene afwijzende beschikking ontvangen." Op de aanbevelingslijst voor de betrekking van kan tonrechter te Oud-Beierland is door de arrondissements rechtbank te Dordrecht onder anderen en wel het eerst geplaatst inr. J. do Clercq van Weel, griffier bij het kan tongerecht te Zierikzee. Door den grootmeester van het huis van wijlen H.M. de koningin-weduwe is, uit hoogstderzelver nalatenschap, eene gift van ƒ400 uitgereikt aan de administratie over de kerken van de Nederduitsche hervormde gemeente en 1100 ter verdeeling onder de administratie over de armen der onderscheidene godsdienstige gezindheden te Delft. Uit Zwolle schryffc men van 10 Mei: „Heden is de dienst op de spoorweglijn Zwolle--Kampen voor het publiek geopend. Even voor vier uren kwam hier de feesttrein van Kampen aan, waarin de feestcommissie van die plaats zich bevond. Zij kwam de genoodigden afhalen, waaronder zich bevonden de commissaris des konings in Overijsel, benevens verschillende commissiën. De trein vertrok spoedig naar Kampen. Voor het in aanbouw zijnde stationsgebouw aldaar, werd men ver welkomd door de muziek der schutterij en van het instructie-bataillon. Men vereenigde zich vervolgens in de concertzaal aan een door de gemeente aangeboden déjeuuer-dinatoir. Intusschen voerden de genoemde muziekcorpsen eenige stukken uit en werden volksver makelijkheden gehouden. Te zeven uren nam het concert van het orchest van den heer Stumpff een aauvang op het terrein der Buiteu-societeit. De verlichting van het front der sociëteit, de brug over den IJsel en delJsel- kade was prachtig; de smaakvol aangebrachte pyra- mides, alsook het benedengedeelte der brug, maakten een heerlijk effect. Het vuurwerk, dat na afloop van het concert op eene in den IJsel gelegen stoomboot werd ontstoken, was schitterend. Begunstigd door heerlijk zomerweder, is alles in de beste orde, zonder ongelukken, afgeloopen." In de Maandag gehouden vergadering van de Konink lijke academie van wetenschappen (afdeeling letter kunde) te Amsterdam, lieefl de heer van Lennep eene bijdrage geleverd over de spelling van sommige woorden van vreemden oorsprong; hij verklaart zich niette kun nen vereenigen met de schrijfwijze van sommige dier woorden, door de heeren de Vries en te Winkel in hunne grondbeginselen voorgesteld. Hij wil dat men schrijve zooals men uitspreekt, ihaar ook voor vreemde woorden lette op do etymologie. Deze bijdrage zal in de verslagen en mededeelingen worden opgenomen. De heer te Winkel wederlegde eenige bedenkingen van den heer van Lennep en deelde de beginselen mede, waarvan de redactie is uitgegaan voor het schrijven van het woordenboek. De heer de Vries verheugde zich, dat de heer van Lennep instemt met de schrijfwijze, door de redactie van het woordenboek aangenomen voor Nederduitsche woorden, en alleen met haar verschilt ten opzicht der schrijfwijze van vreemde woorden. De heer Beets verklaarde ook zich te vereenigen met de schrijfwijze door de heeren de Vries en te Winkel voorgesteld. Onderwijs. In ons noramer van 27 December jl. deelden wij mede dat de benoeming van een onderwijzer voor de openbare lagere school op het gehucht Nieuwland, gemeente Bier vliet, met moeilijkheden gepaard ging. Uit de adspiran- ten, die zich aan een examen hadden onderworpen, werd nl. een drietal gevormd, waarop als no mmer twee ge plaatst was de heer Valk te Nieuwediep. In de zitting van den gemeenteraad van Biervliet van 19 December, werd besloten burgemeester en wethouders uit te noo- digen om niet eene voordracht van drie maar van zes personen te doen, waaruit alsdan de verkiezing zou plaats hebben. Niettegenstaande dat besluit is de voorzitter met de benoeming voortgegaan. Alleen de beide wethou ders brachten hunne stem uit, zonder medewerking van de vijf overige leden, en wel op genoemden heer Valk. Deze zaak werd alsnu aan het oordeel van gedepu teerde staten onderworpen, wier uitspraak aan de quaestie een einde heeft gemaakt en het gevolg heeft gehad dat de heer Valk jl. Maandag te Nieuwland in functie is getreden. Marine ca leger. Zr. Ms. transportschip de Heldin, onder bevel van den kapitein-luitenant Ier zee P. W. Stort, komende uit Oost- Indië, is in den namiddag van 10 dezer ter reede van Texel geankerd. De luitenant ter zee le klasse D. Schuurman wordt met den laatsten dezer eervol ontheven van de betrek king van adjudant bij den directeur en commandant der marine te Amsterdam en op non-activiteit gebracht, en met den 1 Juni daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee le klasse J. J. de Hart, non-actief. Voorts is de officier van administratie 3e klasse G. D. van Werdt, laatst behoord hebbende tot, Zr. Ms. zee macht gestationeerd te Suriname, en met particuliere scheepsgelegenheid van daar teruggekeerd, met den 7 dezer op nonactiviteit gebracht. Het Provinciaal blad no. 44 bevat het besluit van den commissaris des konings in de provincie Zeeland, regelende het in de maand Juni te houden onderzoek van de verlofgangers der nationale milicie te land in het jaar 1865. Dat onderzoek zal betreffen hen die behooren tot de vier oudste lichtingen, nl. die van 1861,1862,1863 en 1864, voor zoover zij vóór den 1 April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld. Voor de verschillende gemeenten wier verlofgangers aan het onderzoek moeten deelnemen zal het onderzoek plaats hebben: te Middel burg den 7 Juni, des voormiddags te 10 uren; te Vlissin- gen den 8, des voormiddags te 11 urente Veere den 9, des voormiddags te 10 uren; te Cortgene den 12, des voormiddags te 11 urente Zierikzee den 14, des voor middags te 10 ureu; te Brouwershaven den 15, des voor middags te 104 uren; te Tholen den 17, te Goes den 19, te Kapelle den 20, te Hulst den 22, te Axel den 23, te IJzendijke den 26 en te Sluis den 28 Juni, telkens des voormiddags te 10 uren. Rechtszaken. Onlangs deelden wij een veroordeelend vonnis mede, uitgesproken tegen eene vrouw alhier die hare moeder had mishandeld. Eergisteren had door de rechtbank alhier weder de uitspraak van een vonnis plaats dat, hoe wel misschien niet zóo zeldzaam als het hierboven her innerde, daarom niet minder bedroevend is. Wanneer eene vroiuf bloot staat aan telkens herhaalde mishande ling van de zijde haars mans, zoo zélfs dat zij de verkla ring moet afleggen van alle hoop om hem te verbeteren te hebben opgegeven en eene persoonlijke aanklacht bij den officier van justitie komt doen, dan ligt daarin wel een treurig bewijs dat huiselijke vrede, die eerste voor waarde voor huwelijksgeluk, niet in het bloot sluiten van den huwelijksband begrepen is. De klacht door Johanna Francisca le Clercq, huis vrouw van Johannes Koets, molenaarsknecht, tegen haar echtgenoot ingebracht, luidde dat bij haar moedwillig op den grond geworpen, getrapt en met de vuisten op het hoofd geslagen had. De beklaagde ontkende wel zijne vrouw getrapt te hebben, doch èn volgens de ge hoorde getuigen èn volgens het openbaar ministerie, had de ontkentenis niet veel te beteekenen, want niet alleen dat de beklaagde vroeger een arm zijner vrouw uit het lid geslagen heeft, maar zelfs nadat de genoemde aanklacht was gedaan heeft hij haar andermaal mis handeld. net openbaar ministerie eischte schuldig verklaring van den beklaagde aan moedwillige mishandeling en veroordecling tot gevangenisstraf van eene maand tot twee jaren, alsmede eene geldboete van 8 tot ƒ100, en in de kosten. De rechtbank heeft hem schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen of stooten, zonder dat daardoor ziekte of beletsel om te werken isontstaan, en hem veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede eene geld boete van fS en in de kosten. Gciucngrïe hcricliicu. Voor eenigen tijd bevatte de Punch een zeer gees tig artikel, waarin de bekende figuur van den gepersoni- fieerden Punch zijne opwachting maakte bij de gemalin van den Engelschen troonsopvolger en excuses maakte over de onbescheidenheid van zijne landgenooten, die gedurig in de dagbladen berichten omtrent haar opnamen. Nu eens had H. K. II. Z. D. H. hoogstderzelver kind ge kust; dan had H. K. H. met hoogstderzelver eigene hand een aalmoes uitgereikt enz. enz. Aan hetzelfde euvel maken zich ook sommige van onze dagbladen schuldig; nu eens lezen wij, dat Z. K. H. de prins van Oranje te Utrecht de paardenmarkt heeft bezocht; dan dat hij de voorstelling in het salon des variétés op de Haagsche kermis heeft bijgewoond. Ja, zij gaan nog verder en deelen zelfs mede waar Z. K. H. niet is geweest, zooals op het botanisch congres te Amsterdam. De verkooping der schilderijenverzameling van den baron van Brienen van de Groote Lindt heeft Maan dag en Dinsdag te Parijs, in tegenwoordigheid van eene groote schaar kunstverzamelaars en kenners plaats gehad. De 64 verkochte schilderijen brachten 974,940 fr. op. De hoogste prijs werd besteed voor eene kerk van buiten, van v. d. Ileyden, met figuren van denzelfden kunstenaar. Deze schilderij bracht boven de algemeene verwachting 62,000 fr. op; een binnenhuis van P. de Iloogh gold 50,000 fr., een veestuk van P. Potter 44,000 fr., twee figuren van Adr. van de Velde en een zeestuk van W. van de Velde werden ieder met 32,000 fr. betaald; voor een portret van Hals werd 35,000 fr. besteed, en voor een portret van Rembrandt 26,000 fr.; een hondje van G. Douw en een binnenhuis van Jan Steen, waarin zich de schilder zeiven heeft afgebeeld, brachten ieder 22,000 frs op. Een gezicht op het plein eener Ilolland- scbe stad, van Jan van der Ileyden en Adriaan van de Velde werd verkocht voor 62.000 fr.; de Goede huis houdster van Gerard Don voor 36.500 fr.een Geldersch landschap van Hobbema voor 90,000 fr.; de Brand van Chatham van Willem van de Velde voor 70,500 fr. Dinsdag is te Parijs de catalogus van de aanstaande verkooping van schilderijen en andere kunstvoortbreng selen van wijlen den hertog de Morny uitgegever. Men verwacht dat de opbrengst dezer collectie meer dan 2,000,000 francs zal bedragen. In Hanover zijn sporen van petrolenra-bronnen ontdekt. Eene Engelsche maatschappij heeft zich ge vormd om de exploitatie er van te ondernemen. De toonkunstenaar Franz Liszt is dezer dagen lid geworden van de geestelijke orde der Lazaristen. Hij is

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1