MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 76. Zatui'da 1865. 13 Mei. Editie van Vrijdag avond 4 uren. Middel lui 1*3 12 Mei. Bij de Dinsdag in het hoofdkiesdistrict Haarlem ge houden verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten generaal, is de heer van Muiken met 757 van de 984 uitgebrachte stemmen herkozen. Voor de verkiezing van drie leden voor de provinciale staten in het hoofdkiesdistrict Zierikzee waarvan wij den uitslag reeds in het kort in ons vorig nommer mede deeldenzijn 347 billetten ingeleverd, waarvan 8 in blanco, zoodat het getal geldige stemmen bedroeg 339. Daarvan zijn uitgebracht op de heeren: mr. B. C. Cau, 326; J. IToogenboom Bz., 324; en jhr. J. L. de Jonge, mede 324 stemmen. De drie aftredende leden zijn alzoo herkozen, terwijl de overige stemmen op verschillende personen waren uitgebracht. In het hoofdkiesdistrict Tholen is de heer M. M. de Lange herkozen. In het hoofdkiesdistrict Sluis hebben van de G82 kie zers 263 hunne stem uitgebracht; 6 billetten werden van onwaarde verklaard, zoodat het getal geldige stemmen bedroeg 257 en de volstrekte meerderheid. 129. De aftredende leden zijn alle herkozen, t. w. de heeren: M. Mazure, met 242 A. de Smidt. met 223; H. G. Hammacher, met 194 stemmen. De overige waren over 38 verschillende personen verdeeld. In het hoofdkiesdistrict Hulst zijn 348 billetten inge leverd, waaronder 6 van onwaarde, zoodat de volstrekte meerderheid bedroeg 172. Er zijn uitgebracht op de heeren: A. G. V. Ilombach, aftredend lid, 275; C. C. P. Pierssens, aftredend lid, 274; J. Sergeant, aftredend lid, 188; A. J. Onghena, aftredend lid, 165 Ph. J. Maertens, 91 A. van Haelst, 43; C. M. W. Schnell, 25; J. de Jonge, 25; N. Kerckhaert, 19 H. J. van den Berghe, 18; C. Leunis, 14 steramen. De overige waren over 48 personen verdeeld. De drie eerstgenoemde aftredende leden zijn alzoo gekozen, terwijl tusschen de heeren Onghena en Maer tens eene herstemming moet plaats hebben. De gemeenteraad alhier heeft Woensdag namiddag,naar aanleiding van het in de vorige zitting ingekomen adres van mejufvrouw A. M. B. Achilleshoofdonderwijzeres eener bijzondere niet gesubsidieerde school voor gewopn en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes, beslo ten die school over te nemen en mejufvrouw Achilles aan te stellen als hoofdonderwijzeres op de met 1 Augus tus a. te openen tweede school voor meisjes. Voorts heeft de raad besloten de toelage van den heer P. Leupen tot f 800 te verhoogen, onder bepaling dat hij op een door burgemeester en wethouders te bepalen tijd stip het thans door hem bewoonde gebouw zal moeten ontruimen en van alle schoolonderwijs voor het vervolg afstand zal doen. Vau deze en verder behandelde punten geven wij in een volgend nommer ons gewoon verslag. Bij besluit van den 4 dezer heeft Z. M. de koning bewilliging verleend op de acte van oprichting der Doraburgsche badhotel-maatschappij. Naar wij vernemen zal binnen kort tot de aanbesteding worden overgegaan. Voor het aanleggen van een haven te Scheveningen, in verband met een spoorweg van Scheveningen langs 'sGravenhage en Woerden naar Utrecht, en vandaar langs Amersfoort en Deventer naar Almelo met een zijtak naar Leiden; en van een spoorweg van Amster dam langs Weesp, het fort Uitermeer en Hilversum naar Amersfoort, is thans concessie verleend aan de heeren Swaan en van Heijningeu. De commissie, die zich eenigen tijd geleden te Rotter dam heeft gevormd, tot voorbereiding van het Neder- landsch taal- en letterkundig congres, hetwelk dit jaar aldaar zal worden gehouden, is met hare werkzaamheden zoover gereed, dat men eerstdaags de definitieve vast stelling van het programma der congres-vergaderingen te gemoet kan zien. Uit Alblasser- en Krimpenerwaard schrijft men 8 Mei Het zaaien der hennep, door langdurige droogte bemoei lijkt, is afgeloopen. Daar waar de ligging zulks mogelijk maakte, heeft men getracht door besproeiing de ontkie ming te bevorderen. De vroeg gerooide is ondanks de minder goede hoedanigheid van het in het vorig jaar gewonnen zaad, goed aangeslagen. Dit belangrijk product, dat met geringe uitzondering al het beschikbare teelland inneemt, heeft in 1864, wat lint betreft, eene voldoende uitkomst opgeleverd. Intus3chen heeft de trage kooplust en het terugloopen van den prijs, die van f 23 tot 15 verminderde, den kleinen teeler gevoelig getroffen. SScuocEuiugen cm Itcsliiiien. leger. Pensioen verleend, ten bedrage van 1S00 'sjaars, aan den kolonel-kommandant van het 6e rege- ment infanterie C. A. T. Vogel; aan L. A. W. Witte Eeehout, majoor bij het 5e regement infanterie, en J. P. F. Francke, majoor en plaatselijk kommandant 3e klasse te Grave, beide tot een bedrag van ƒ1300; aan de kapiteins van het 8c en 4e regement infanterie H. A. W. G. Buff en G. H. Schmidt, beide ten bedrage van ƒ1080; aan den kapitein van het le regement infan terie T. F. J. Veeren, ten bedrage van ƒ1035, en op verzoek aan den kapitein van het 3e regement infanterie S. C. L. Mesch, tot een bedrag van ƒ990. Overgeplaatst in rang bij het regement grenadiers en jagers, de kapitein van het 4e regement infanterie A. C. T. Gevers Leuven. Benoemd bij het 6e regement infanterie: tot kolonel en kommandant van het corps de luitenant kolonel J. P. A. Canselaar, van den staf van het wapen, directeur van de normaal-schietschooltot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenant-adjudant A. H. Otterbein, van het corps; en tot len luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e luitenant J. J. G. van Berkel, mede van het corps. Benoemd bij den plaatselijken staf, tot majoor en plaat selijken kommandant 3e klasse te Grave, de kapitein le klasse J.A.Spieringhs, van het 6e regement infanterie. Voorts benoemd bij het wapen der infanterie: bij het le regement, tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenant-adjudant G. J. H. van Eelders, van het corps, alsmede de le luitenant H. F. Alings, van het 7e regement; bij het 2e regement, tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenants F. H. Knebel en J. C. Vervate, beiden van het corps; bij het 3e regement, tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant-adjudants J. P. W. Dörr, van het le en J. Delfos den Doren, van het 7e regement, alsmede de le luitenant W. C. M. Arensma, van het regement grena diers en jagers; tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenants J. Sipkes en D. Sprée, beiden van het corps; bij het4e regement, tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant A. G. H. van der Poel, van het corps; bij het 5e regement, tot majoor, de kapitein le klasse J. A. K. W. Beeckman, van het corps; tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant H. J. B. Stolp, van het 3e regement; tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenant H. J. Steevering, van het corps: bij het 7e regement, tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luite nant H. P. W. Egé, van het 2e regement; bij het 8e regement, tot majoor de kapitein le klasse R. M. Verniers van der Loeft', van het 3e regement; tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant H. T. Picard, van het regement grenadiers en jagers; tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenants A. Zijlstra en J. M. Bichelmeijer, beiden van het corps,; tot directeur der normaal-schietschool de majoor A.W.P. Weitzcl, van het 8e regement infanterie, en hem in ver band daarmede overgeplaatst bij den 3taf van het wapen. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter in de arrondissemeuts rechtbank te Zierikzee mr. P. van der Meer Mohr, thans kantonrechter aldaar. belastingen, enz. Benoemd tot ont vanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Sluis c. a. de heer C. L. de Smet, thans ontvanger dei- in- en uitgaande rechten te Wernhout. Benoemd tot ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen en van de belasting op de gouden en zilve ren werken te Groningen, de heer C. Scheltus, thans controleur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Sneek. koloniën. Benoemd tot commissaris van policie in de kolonie Suriname de heer A. Beydals, thans commissa ris van policie te Nijmegen. l\Tecrologie. Maandag overleed te Amsterdam de schout bij nacht J. J. van der Moore, kommandant eu directeur der marine te Amsterdam, ridder der orde van den Nederlandschen leeuw. Marine en leger. De luitenant ter zee le klasse A. Dronkers wordt met den 15 dezer eervol ontheven van de betrekking van adjudant bij den directeur eu kommandant der marine te Willemsoord, en op non-activiteit gebracht. Gemengde hcrichteii. Eergisteren avond gleed een ongeveer zesjarig doch tertje van den beurtschipper V., dat bij de Bellingbrug alhier speelde, van den kant in het water. De in de nabijheid zich bevindende schippersknecht C. Koster, die, naar wij vernemen, reeds meermalen drenkelingen redden mocht, sprong het kind achterna en had ook thans het geluk, met behulp van anderen, het meisje aan wal te brengen. Weinige oogenblikken later ware het waar schijnlijk te laat geweest, daar het kind niet dan na aanhoudend en langdurig pogen van den geneeskundige dr. Damrae tot bewustzijn kon worden gebracht. De redder raag er zich echter in verheugen dat het kind gisteren reeds geheel hersteld was. Er bestaat, gelijk men weet, in Rusland eene lijst van personen, aan wien het verboden is om in het rijk van den czaar te komen. Van deze lijst zijn afschriften op elke grensplaats voorhanden. De Kolokol, geredigeerd door den heer Hertzen, meldt dat op deze lijst ook voorkomt prins Napoleon, thans keizer Napoleon III van Frankrijk. Bij dezen naam is echter de aanteekening gevoegd: „zich zoo beleefd mogelijk te excuseeren." Tc Güsweil in het kanton Appenzell had men voor eenige dagen het zeldzame verschynsel, dat aan den voet van den Toggenburg een kersenboom in vollen bloei stond, terwijl zijn stam en de bodem in bet rond tot op eene aanmerkelijke hoogte met sneeuw bedekt waren. -De heeren Emile de Girardin en Alex. Dumas (zoon) te Parijs zijn, wegen8 het tooneelstuk le Supplice d'une femme, reeds in een proces gewikkeld. De heer de Girardin, wien de al te zelfstandige correctie, door den heer Duraas in zijn werk gemaakt, zeer mishaagde, heeft, zonder zijn medearbeider hiervan bericht te geven, het recht van uitgave voor 5000 francs verkocht en, zeer galant, die ten geschenke aangeboden aan mile. Favart, van het Théatre Francais, welke artiste in het stuk de hoofdrol speelt. Ook heeft hij, zonder zijn medewerker er in te kennen, eene voorrede bij het stuk I geschreven. De heer Dumas heeft nu, al de gerechtelijke

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1