Vereenigde Stalen. Frankrijk. delating nan coupons. fcjcmöclsbmcljtm. 2lïn)rrtrntien. N'OORD-, ZUID-IIOLLAME E ZEEÜWSCIIE AANBESTEDING. wij voorts in eene raededeeling uit de Spaansche hoofd stad. Aan de orde was in de zitting der kamer op 3 Mei de behandeling der begrooting. Daar deze materie bij de Spaansche afgevaardigden weinig belangstelling wekt, waren de banken der ministeriëele partij schier onbezet. De oppositie was echter vrij goed ter verga dering opgekomen. Een barer leden, de heer Alonso Martinez, maakte van dit oogenblik gebruik om op scherpe wijze af te keuren dat de regeering allerlei gunsten en betrekkingen schonk aan hare aanhangers in de kamer en dit wel met schending der daaromtrent bestaande wetten. Ilij stelde daarom een votum van afkeu ring voor ten opzichte dezer handelwijze van het kabinet. Dit bracht onder de aanwezige leden van het ministerie eene hevige sensatie te weeg. Tot allen prijs moest men aan dergelijk votum ontkomen en nu werden naar alle zijden personen uitgezonden om de afwezige afgevaar digden der ministeriëele partij, in geheel Madrid ver spreid, op te3poren. Om dit zoo spoedig mogelijk te doen plaats hebben, had men alle rijtuigen der ministers ter hunner beschikking gesteld. Terwijl dit buiten de vergaderzaal plaats had, hield de minister van binnen- landsche zaken, Gonzalez Bravo, eene redevoering ter bestrijding van den heer Alonso Martinez. Dank zij den gunstigen toestand der ministeriëele longen verliep uur op uur alvorens de minister genoodzaakt werd om te eindigen. Eindelijk hadden zich nu een genoegzaam aantal leden der meerderheid ter vergadering gespoed en het voorstel van den heer Martinez werd met 140 tegen 111 stemmen verworpen. De president Johnson heeft op 19 April van het corps diplomatique te Washington het adres van deelneming in den moord op den heer Lincoln gepleegd, ontvangen. In antwoord op de daarbij gebruikelijke woorden van den Pruisischen vertegenwoordiger, baron van Gerolt, richtte de president de volgende toespraak tot de aan wezigen „Mijne heeren, uit naam der regeering en der bevol king van de Veresnigdo Staten zeg ik u hartelijk dank voor de woorden van sympathie, welke gij geuit hebt met het oog op de treurige gebeurtenissen der vorige week. Ik ben u evenzeer erkentelijk voor de wenschen door u gedaan voor den voorspoed des lands en voor het spoedig herstel des vredes. Gij kunt verzekerd zijn dat ik er naar zal streven dat de vriendschappelijke betrekkingen, welke tusschen de Vereenigde Staten en de vreemde mogendheden bestaan, niet verstoord worden." De Amerikaansche dagbladen melden dat men steeds blijft voortgaan om talrijke arrestatiën te doen. Een bevel van wege het departement van oorlog uitgegaan verbiedt echter, onder bedreiging van strenge straffen, aan alle officierea en ambtenaren met de uitvoering van eenige order ten opzichte van dergelijke arrestatiën belast om iets te openbaren van hetgeen hun daaromtrent ter oore mocht komen. Het schijnt echter zeker dat Atzerot, voor wiens gevangenneming het departement van oorlog 25,000 dollars had uitgeloofd, zich thans in hechtenis bevindt. Hij zou gearresteerd zijn te Germantown in het graafschap Montgomery, in het huis van een zijner nabe staanden. Atzerot is van Dnitsche afkomst, naar men beweert, en was de persoon, welke men in Booth's gezel schap heeft gezien, in de nabijheid van den schouwburg, op den avond waarop later de moord op den heer Lincoln plaats had. Volgens den Messager Franco-americain zou men in de nabijheid van Washington een onbekende hebben gearresteerd, die onbemerkt de wachtposten bij het fort Thayer zocht te passeeren. Gedurende zijne voorloopige arrestatie heeft deze onbekende zich door middel van een scheermes de keel afgesneden. Een nader onderzoek is omtrent dezen persoon ingesteld. De Moniteur bericht dat keizerin Eugenie even als koningin Victoria heeft gedaan een brief van deel neming heeft gezonden aan mevrouw Lincoln. Als regentes heeft de keizerin bij decreet hare goedkeuring gehecht aan een besluit van den gemeente raad te Deauville ter oprichting aldaar van een stand beeld voor den onlangs overleden hertog de Morny. Geheel in overeenkomst met de tegenwoordige, nog meer dan vroeger sterk geprononceerde, Napoleon tische regeeringstendenz, om de materieele belangen der natie te behartigen, is bij het wetgevend lichaam een wetsontwerp ingediend tot aanleg van buitengewone openbare werken, waarvoor eene som van 360 millioen francs wordt gevorderd. Deze uitgave zal verdeeld zijn over zes jaren en men zal in de vereischte 60 millioen per jaar voorzien door een gedeelte van het te verwach ten batig saldo op het gewoon budget daartoe te bestem men en voorts door den verkoop der bosschen, deel uitmakende van het staatsdomein, welke volgens bere kening 100 millioen francs zullen opbrengen. Zondag 11. heeft de keizerin-regentes ten gehoore ontvangen den Nederlandschen vertegenwoordiger bij het Fransche hof, den heer Lighteveld, die de versier selen haar overhandigde der orde van den Nederland schen leeuw, waarin thans ook de keizerlijke prins is opgenomen. De Moniteur van Algerië bevat al wederom eene proclamatie van keizer Napoleon, welke ditmaal zeer uitgebreid is. Daarin wordt o. a. hot volgende gezegd: „Toen de Franschen, 35 jaren geleden, op den Afri- kaanschen bodem verschenen, kwamen zij hier niet om eene nationaliteit te vernietigen, maar om de bevolking vrij te maken van eene eeuwenheugende onderdrukking. Desniettegenstaande hebt gij, uit onwil jegens eene vreemde suprematie, uwe bevrijders bestreden. Ik heb eerbied voor dat gevoel van krijgshaftige waardigheid, maar gij ziet dat God daaromtrent uitspraak heeft ge daan, Onderwerpt u dus aan de besluiten der Voorzie nigheid. Even als gij, hebben ook uwe voorouders moedig tegenstand geboden, en toch is het gebleken dat uwe hervorming dagteekent van den tijd hunner nederlaag. Uw profeet heeft gezegd, dat God de macht geeft aan wien Hij wil. Die macht kom ik in uw belang uitoefenen. Ik heb u onherroepelijk verzekerd, dat gij in het bezit van uwen grond zult blijven; ik heb uwe volkshoofden geëerd; ik heb uwe godsdienst geëerbiedigd, en nog is het mij steeds te doen om de vermeerdering van uw wel zijn. Zegt dus aan uwe in dwaling verkeerende broede ren, hoe noodlottig elke nieuwe opstand is, en houdt het hen voor oogen dat twee millioen Arabieren niet bestand zijn tegen veeitig millioen Franschen. Ik betuig mijnen dank aan de groote meerderheid, wier getrouwheid niet toegeeft, aan de raadgevingen van het fanatisme. Reeds zijt gij door roemrijke herinneringen en door de mach tigste belangen aan bet moederland verbonden, zoo wel als door de militaire broederschap, die met u in de Krim, in Italië, in China en in Mc-xico tot stand is gebracht. Hebt dus vertrouwen op de toekomst, omdat zij met die van Frankrijk vereenigd is, en erkent de uitspraak van den koran, dat hij die door God wordt geleid, steeds goed geleid wordt." Men beweert dat deze proclamatie een levendigen indruk zal maken op de Arabieren. Deze maken echter slechts de minderheid der inlandsche bergvolken uit en verschillen in aard en karakter zeer van de Kabylen. In eene beschouwing over keizer Napoleon's reis naar Algerië lezen wij het volgeude: „Men moet de behendigheid weder bewonderen, waar mede men in die kolonie zeker enthusiasme voor Napo leon III heeft weten op te wekken. Voor de verwezen lijking van 's keizers plan verspreidde men opzettelijk allerlei geruchten omtrent de samenstelling van gewesten onder het bestuur van pacha's en omtrent de benoeming van een ondergeschikten sultan aan gene zijde van den Atlas, waartoe men Abd-el-kader bestemde. Dit alles verwekte hevige onrust onder de kolonisten in Algerië, die zich wederom een heiligen oorlog voorspiegelden en allerlei rampen in de toekomst te gemout zagen. De oificieele en officieuse dagblad pers zeide tot hunne ge ruststelling geen enkel woord. Men liet hen in angstige vrees 's keizers komst afwachten. „De keizer kwam, en nu hooren zij uit zijn mond dat van al die schrikbeelden geen sprake is. Daar verdwijnt nu alle ongerustheid en lost zich op in een oorverdoovend gejuich ter eere van den keizer. Niemand scheen te bedenken dal al die denkbeeldige rampen hun oorsprong verschuldigd waren aan denzelfdeu persoon, die deze nu als met een tooverslag kou wegnemen. Als het meest spiritueele volk zich op dergelijke grove wijze laat be driegen, moet men het niet a! te euvel duiden aan som mige bevolkingen in Duitschland die in de netten vallen door deu heer von Bismarck gespannen." De coupons der certificaten van Russische fondsen, verschenen 1 Januari 1865, worden betaald die van het kantoor van administratie van Vloten en de Gijzelaar, de coupons der certificaten 6 pet. in assignaten met f 12.93, en dito in zilver f 22.63; en die van het admini stratie-kantoor Stadnitski en van Heukelom, de coupons der certificaten 6 pet. in assignaten met f 12.97, en dito in zilver /"22.75. Graanmarkten enz. Amsterdam 8 Mei. Raapolie op zes weken f 42j. Lijnolie op zes weken 36. Prijzen van effecten. Amsterdam 8 Mei. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2$ pet. 62 dito dito dito 3 73^ dito dito dito 4 „96 Aand. Handelmaatschappij 4$ België. Certificaten bij Rothschild 2$ Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 96$ Certific. Hope co4 69 Oblig. dito 1855,6e serie 5 83 dito dito Leening I860 4i r 84 j$ Certificaten 6 44$ Aand. spoorweg190-1 Polen. Schatkistobligatiën4 69$ Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 61 dito 1847/1852 2$ 311 dito rente Amsterdam5 79$ dito nationale5 65 Bankactiën 3 Italië. Leening 18615 Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) .3 „401-$ dito3 thans 21 38$ Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 46$ dito 1856 -1862 3 Griekenl. dito (blauwe) 5 pet. 18f- Turkije. dito (binnenl.) 6 48$ Vereen.Stat.dito (1882) 6 68$ Illinois. dito7 77$ Mexico. dito3 25 Grenada, dito afgestempeld4$ Venezuela, dito2 16$ 5 pet. Russische loten f 166.75. Bevallen van eene Dochter Vrouwe S. J. BOD- DAERT PASPOORT. Huize Schoonenburg, bij Oost-Souburg, 6 Mei 1865. Bevallen van een doodgeboren Kind MARIA ELISA BETH LELS, geliefde Echtgenoot van Middelburg, den 6 Mei 1865. J. J. DEN BOUWMEESTER. Eenige kennisgeving. Tot groote droefheid werd heden, door den dood, van mij en mijne Kinderen, mijne en hare Betrekkingen, na een smartelijk doch geduldig lijden, van mij weggeno men MARIA JACOBA DEKKER,in bijna veertigjarigen leeftijd. Allen die haar gekend hebben, zullen beseffen wat wij in haar verliezen. Middelburg, M. HOLLEBRANDS. den 9 Mei 1865. Deze dient als eene bijzondere kennisgeving in mijn beroep als Wagenmakeraan Vrienden Begun stigers, en als eene algemeene aan Vrienden Beken den, zoo binnen als buiten deze Stad. Erkentelijk voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van mijnen geliefden Echtgenoot, betuigt de ondergeteekende, ook namens hare Kinderen en Behuwddochter, bij deze daarvoor haren oprechten dank. Middelburg, J. GEELHOED, den 10 Mei 1865. Wed. J. de Schinkel. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen waarden Vader, den Heer DAVID VAN ES, betuigen wij bij deze onzen oprech ten dank. Uit aller naam I. VAN ES. De Zaak, door den overledene gedrevendoor ons zullende voortgezet worden, zoo bevelen wij ons bescheiden in ieders gunst en vertrouwen aan. Gerechtelijke Aankondiging. De Curator in den gefailleerden en insolvent verklaar den Boedel van JOHAN FERDINAND JORENS, laatst Schoenmaker en Winkelier te Middelburg en aldaar woonachtig, maakt aan de Schuldeischers in dien Boedel bekend, dat hij de door den Heer Rechter-commissaris opgemaakte algemeene rangregeling ter Griffie der Rechtbank alhier heeft nedergelegdom aldaar gedu rende den termijn van veertien dagen ter inzage van een ieder te verblijven. Middelburg, 10 Mei 1865. HUBERTUS REKKER, Procureur. COMMISSARISSEN EN DIRECTEUREN DER ZEE-VEllZEKBKI\7G-MAATSCiiaAftBPaj berichten, dat op de Vergadering van Deelhebbers, gehouden den 4 dezer, de uitdeeling over het boekjaar 1864 is bepaald op f 150 voor het geheelc en f 50 voor het derde Aandeel. De betaling geschiedt voor Noord- Holland aan het Hoofdkantoor, ten Huize van den Mede-Directeur W. L. VAN COEVERDEN, op den Singel en hoek van de Warmoesgracht L L No.72 alhier, des Woensdags en Zaturdags van iedere week, des morgens van 10 tot 1 ure, te beginnen met Zaturdag den 13 dezer, en voor Zuid-Holland en Zeeland bij HU. Bij bestuurders te Rotterdam, Dordrecht, Schiedam en Middelburg. Amsterdam, 6 Mei 1865. Op Maandag den 15 Mei 1865 zal erdes voormiddags ten 11 ure, öp het Bureau van den Bataillonskomman- dant in de Kazerne te Veerc, ten dienste van het Garnizoen in het openbaar worden aanbesteed: Het leveren van Vleesch, Vet, §pck, Groene Erwten Bruine Booncn Krui denierswaren en Steenkolen. De contracten en voorwaarden liggen den 11,12, 13 en 14 Mei, op bovengemeld Burëap, vajpl2 tot 2en den 15den van 10 tot II u r e n,t e rlez ing1 ke uren de Inschrijvingsbilieftengccach^eefd^iii e'étfö daartoe bestemde Bus geworpen kurtffmixv/prden.' S N am e né "de ^Qed ifl'gS-o oftim i ss i e Veere, 10 Mei 1865. V*;■'"'■DcrKapitQi'n', '<VELTÜS^DAERT.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 3