MIDDELRURGSCHE COURANT. r 75. Donderdag 11 Mei. 1865. Editie van Woensdag avond 4 uren. PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, Gezien de circulaire van den commissaris des konings van den 6 Mei 1865, A. no. 5343, 3de afdeeling (Provin ciaal blad no. 43). Maken bekend: dat het Zijne Majesteit den Koning heeft behaagd machtiging te verleenen om de oude krijgs lieden, die aan de krijgsverrichtingen in 18131815 een werkzaam aandeel hebben gehad, feestelijk te vereeni gen en van rijkswege te onthalen; dat die feestviering zal plaats hebben op den vijftig- sten verjaardag der instelling van de Militaire Willems orde, zijnde den 25 Juni dezes jaars; dat het Invalidenhuis te Leiden daartoe beschikbaar isgesteld, en dat zij, die zulks verlangen mochten, in dat gesticht voor twee nachten zullen worden gehuisvest; dat mitsdien alle i\ederlandscke oud soldalenwaaronder ook de gepensioneerde officieren, die aan de krijgsverrich tingen in 1813—1815 hebben deel genomen, zonder onderscheid van rang of tegenwoordige positie, worden opgeroepen en uitgenoodigd, om voor zoo ver zij instaat zijn de reiskosten te bestrijden, zich op gemelden dag te Leiden te bevinden ter bijwoning van het feest; dat zij, die daartoe in de termen vallende, aan die ver- eeniging weuschen deel te nemen, zich kunnen aangeven ter secretarie der gemeente, uiterlijk tot den 14 Mei aanstaande, op vertoon der bescheiden waardoor hunne aanspraak wordt gestaafd en onder opgaaf van alle ver dere inlichtingen, die overeenkomstig de in het hoofd dezer genoemde circulaire zoude kunnen worden ver langd. En opdat niemand hiervan onwetend zij is deze afge kondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is. Vlissingen, 9 Mei 1865. De burgemeester en wethouders voornoemd, I J. W. GALLENDELS. De secretaris, P. FORBES WELS. Herkozen zijn de heeren van der Bilt met 465, Bybau met 427, en Vader met 333 stemmen. Tusschen de heeren O. Verhagen en C. van den Bosch moet eene herstemming plaats hebben; eerstgenoemde bekwam 265 en de laatste 124 stemmen. Aanstaanden Vrijdag avond zal door het corps muzi kanten der schutterij muziek worden gemaakt in de Abdij alhier. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ontvangen en ligt voor belanghebbenden ter inzage, een verslag van den handel en de scheepvaart van Königsberg, over liet jaar 1864. Door ingelanden van den calamitcusen Anna-Polder (Noord-Beveland) is benoemd tot ontvanger-griffier van dien polder, de heer H. Roelof, candidaat-notaris te Cortgenc, en zulks in plaats van den heer J. W. Vader, die, op verzoek, eervol is ontslagen. Ötnnmlanü. Jlhlilelbiu^ JO Mei. Heden heeft de opening plaats gehad der stembussen voor de verkiezing van.zes leden der provinciale staten, daar in dit hoofdkiesdistrict aan de beurt van aftreding- waren de heeren H. P. Winkelman, inr. G. A. Fokker, mr. W. Ph. Vis, II. J. van Deinse, nir. W. C. M. de Jonge van Ellemecc en Z. Snijder. De heeren Fokkeren Snijder hadden verzocht niet weder in aanmerking te komen. Van de 1328 stemgerechtigden hebben 527 billetten ingeleverd, waarvan 9 van onwaarde, zoodat het getal geldige stemmen bedroeg 518 en de volstrekte meerder heid 260. Daarvan zijn uitgebracht op de heeren: mr. W. Ph. Vis, aftredend lid, 392; II. P. Winkelman, aftredend lid, 383; II. J. van Deinse, aftredend lid, 351; mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, aftredend lid,344; mr. N. J. O. Snouck Hurgronje, 271 mr. J. Snijder, 254; P. Loeft', 185 jhr. mr. J. W. M. Schorer, 160; mr. G. N. de Stoppelaar, 158; A. Magielse, 67 K. Baart, 46 B. A. Fokker, 42 J. J. I. Sprenger, 39 mr. Ph. van den Broecke, 30; mr. A. J. van Eekelen, 23; jhr. W. 11. Boddaert, 22 J. II. Snijders, 13; II. C. Winkelman, 9; mr. W. C. Borsius, 8; Th. van Uije Pieterse, 7 stemmen. De overige waren over verschillende personen verdeeld. De vijf eerstgenoemde heeren zijn alzoo gekozen, ter wijl tusschen de heeren mr. J. Snijder en P. Loeft'eene herstemming moet plaats hebben. I'n het hoofdkiesdistrict Zierikzee zijn herkozen de drie aftredende leden mr. B. C. Cau, J. lioogenboom Bz. en jhr. J. L. de Jonge. In het hoofdkiesdistrict Goes, waar aan de beurt van aftreding zijn de heeren mr. J. C. R. van der Bilt, J. II. Bybau, J. W. Vader en O. Verhagen, zijn 556 geldige stemmen uitgebracht. Blijkens schrijven van den minister van oorlog aan den commissaris des konings in deze provincie, mede gedeeld in het Provinciaal blad no. 43, heelt Z. M. de koning genoemden minister gemachtigd om de oude krijgslieden, die aan d,ekrijgsverrichtingen in de gedenk waardige jaren 1813—1815 een werkzaam aandeel hebben gehad, in de maand Juni a. feestelijk te vereenigen en van rijkswege te onthalen op eene wijze die getuigt dat hunne goede diensten, toen .bewezen, nu nog door de regeeriug hoog worden gewaardeerd. Die vereeniging zal plaats hebben in het invalidenhuis te Leiden, waar zij die zulks mochten verlangen, voor twee nachten zullen worden gehuisvest. Daar onder de feestvierenden velen zullen worden aan ge tr olie n die wegens hun gedrag in dien strijd met de militaire Willemsorde versierd zijn geworden, acht de minister het wenschelijk dat de bijeenkomst., die ook vooral zal strekken ter viering van clen vijftigsten ver jaardag der instelling van de militaire Willemsorde, plaats hebbe op den 25 Juni, zijnde de dagtcekening waaronder de wet, houdende instelling dier orde, bij het daartoe betrekkelijk reglement voor de administratie en discipline is ten uitvoer gelegd. De medewerking van den commissaris des konines wordt door den minister ingeroepen, ten einde alle Nederlandsche oud-soldaten, waaronder ookdegepensio- neerde officieren, in de provincie aanwezig, die aan de krijgsverrichtingen in 18131815 hebben deelgenomen, zonder onderscheid van rang of tegenwoordige positie door tusschenkomst der burgemeesters namens zijne excellentie worden opgeroepen en uitgenoodigd om, voor zoover zij in staat zijn de reiskosten te bestrijden en lust gevoelen hunne oude krijgsmakkers op dien gedenk dag de hand te drukken, zich op gemelde daateokening te Leiden te bevinden, ter bijwoning van het hun van rijkswege in het invalidenhuis aan te bieden feest, waarop echter natuurlijk alleen zij zullen worden toege laten, die na het verlaten van de dienst steeds een goed burgerlijk gedrag hebben geleid. Naar aanleiding van deze mini-teriëele aanschrijving zijn de burgemeesters der gemeenten in deze provincie door den commissaris des konings uitgenoodigd om vóór of op 16 dezer de verlangde nominatieve opgave in te zenden van hen die aan het feest wenschen deel te nemen, met de noodige inlichtingen omtrent de huisvesting dei- feestvierenden. Naar wij vernemen wordt het ontwerp van wet op de cultures thans door den raad van ministers onder zocht. Men schrijft ons uit 'sHage, onder dagteekening van 7 Mei: „De zomer belooft vruchtbaar te zijn, zoowel in het natuurrijk, als op parlementair gebied. De tweede kamer is den 2 Mei weder bijeengekomen en, zonder veel tijd met nieuwe interpellation of allerlei tijdroovende kcuve- larijen te besteden, heeft zij dadelijk eene orde van den dag vastgesteld, die werklust toont. „De eerste bijeenkomst, op 2 dezer, heeft zich geken merkt door het voorstel van den heer J. P. P. baron van Zuylen (wij krijgen nu twee afgevaardigden van dien naam, zoo onze gezant te Berlijn zijne benoeming te Arnhem aanneemt), om door tusschenkomst van de i regeering, aan de Amerikaansche regeering het leed- i gevoel en de verontwaardiging der vertegenwoordiging over den op Lincoln gepleegde» moord uit te drukken. De heer van Znylen heeft eenige juiste woorden tot toe lichting van die motie gesproken en onze minister van buitenlandsche zaken heeft er het zijne bijgevoegd. „Den volgenden dag sprak de kamer met 24 tegen 23 stemmen hare afkeuring uit over het programma van het paleis voor de staten-generaal. De heeren Rose, Metzelaar en Godefroy beroepen zich op den lof, hun in het buitpnland toegezwaaid, 't Is mogelijk, dat het programma elders volledig en goed voorkomt; maar de kamer zal toch wel het best weten, of zij zich gemak kelijk zou gevoelen in een'huis, dat zij bewonen moet en of de distributie goed is; dat is geene quaestie van architectuur, zoo als de heeren het willen doen voor komen, en waarin zrij vele onzer landgenooten het recht ontzeggen te oordeelen. Het was vreemd, dat de minister van binnenlandsche zaken eerst na de stemming heeft verklaard, dat hij de motie niet kon uitvoeren in dien zin; dat hij de in December uitgesehrevene prijsvraag, waai op tegen Juni antwoorden waren gevraagd, thans in Mei niet kon intrekken. Nu de mededingers bijna of geheel misschien met de antwoorden gereed zijn, kan men hun het beloofde loon niet onthouden, als zij fraaie plannen leveren. De heer de Brauw verklaarde ook dat dit de bedoeling niet was. In zooverre heeft de minister gelijk; maar had hij dit vroeger aan de kamer herinnerd, de motie ware wellicht anders geredigeerd geworden, daar zij nu eene herziening van het programma vordert. „De kamer heeft echter nu wel iets anders te doen om over zulk ecue kleinigheid heen te stappen. Eergisteren begon de discussie over het suikertractaat, dat gisteren met de beteexcnisvolle meerderheid van 44 tegen 8 stem men is aangenomen. Morgen volgt de suiker-accijnswet, dan het W. I. regeeringsreglement, dan al de financiëele wetten en eindelijk het 0.1. tarief, achter elkander. De wetten op de inkwartiering en de schutterijen zullen ook rijp voor discussie zijn, als de orde van den dag,.nu vast gesteld, uitgeput is. Maar of deze laatste wetten wel behandeld zullen worden, is de vraag. Werkt de kamer echter slechts hare orde van den dag af, dan zullen ge wichtige belangen des lands en van de koloniën geregeld 1 zij 'i. De zegelwet is onder de financiëele wetten begrepen. De kamer schijnt niet veel lust te hebben „gezeur"aan j te hooi en, zooals de heer Dnllert eens eindelooze speeches s an zeker lid noemde, die altijd opafgedane zaken hamert. Zoo had gisteren middag de heer Rochnssen nog plan de discussie over het suikertractaat eindeloos te rekken en wilde dus Maandag weder aanvangen. Waartoe? Hij bracht in zijne lange repliek geen enkel nieuw argument hij, toen de voorzitter hem verklaarde, dat de kamer hem geduldig zou aanhooren en zou aanzien, hoe wonderlijk de „oud-gouverneur-generaal, oud-minister van financiën, de afgevaardigde uit Amsterdam", ges ticuleert om zijne lange speeches kracht bij te zetten. De voorzitter is in den regel nog al meegaand, zelfs wat te veel voor het geduld van menig lid; maar ditmaal heeft hij een precedent gesteld dat, naar ik hoop, indruk zal maken en noodelooze discussiën bekorten. Zoo be hoort een goed voorzitter ook te doen, als leden altijd over hun eigen ik willen spreken; al heeft men de hoog ste betrekkingen bekleed, de kamer heeft veel te doen en dit eischt zekere bescheidenheid van elk lid. De discussie heeft overigens de groote voordeden van het tractaat en de weinige gegrondheid van vele bezwa ren helder doen uitkomen. Niet omdat Frankrijk het wil, komt dit tractaat tot stand; neen, het opent eene nieuwe toekomst voor onze industrie en wij hebben eene overwinning behaald, als andere landen ons voorbeeld volgen en het beschermend stelsel los laten. Z. M. de koning heeft eene commissie benoemd tot het afnemen van het examen van hen, die voor de betrekking van commies van staat in aanmerking wen schen te komen. Die commissie, bestaat uit de heeren dr. W. R. baron van Hoëvell, lid van den raad van state, voorzitter; en jhr. mr. W. A. C. de Jonge, lid van den raad van state; mr. 0. van Rees, hoogleeraar te Utrecht; mr. T. M. C. Asser, hoogleeraar te Arasterdam, en dr. R.C. Bakhuizen van der Brink, rijks-archivaris, leden. Uit 's Hertogenbosch schrijft men 7 Mei: „Eindelijk is men ook alhier aangevangen met de voorbereidende werkzaamheden tot aanleg van deu staatsspoorweg Bommel-Boxtel. „De hoofdtoegang naar het station te 's Bosch zal ge maakt worden buiten de St. Janspoort. Het station zelf zal worden geplaatst tusschen het kanaal de Dieze en den provincialen weg op Deuteren, hetwelk een recht gedeelte zal uitmaken van 900 el lang. „De halte te Vnght is ontworpen voorbij den straat weg naar Tilburg, binnen de linie der lunetten en zeer dicht bij het dorp. „De plans liggeu voor een ieder ter inzage op de secretarie van het raadhuis alhier."

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1