MIDDELBURGSCHE COURANT. r 74., Dinsdag 9 Mei. 1865. Editie van Maandag avond 4 uren. Middelburg Mei. Wij herinneren onzen kiesgerechtigder, lezers, dat morgen (Dinsdag) de inlevering der billetten moet plaats hebben voqf de verkiezing van zes leden voor de provin ciale staten. De Staatscourant van beden deelt bet vroeger door ons gemelde koninklijk besluit mede van den 14 Apriljl., waarbij Z. M., beschikkende op het ingediend verzoek- schift der heeren B. A. Fokker en L. W. Roelse, beide wonende alhier, als roede-oprichters der alhier te vesti gen naamlooze vennootschap Middelburgsche vlasserij bewilliging heeft verleend op het bij 't verzoekschrift overgelegd notarieel afschrift der acte van oprichting van genoemde naamlooze vennootschap. De bij dat besluit goedgekeurde acte is mede in de Staatscourant opge nomen. De kiesvereeniging „Met God voor Nederland en Oranje" heeft tot candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer in bet hoofdkiesdistrict Haarlem gesteld jhr. J. W. van Loon. Wij vernemen dat ook de senaat der Groningscbe hoogescliool een adres tegen de geneeskundige wetten aan de eerste kamer zal toezenden. In de jl. Dinsdag gehouden zitting van den gemeente raad van Delft is besloten, op de begrooting voor 1865 eene som van f 15,000 in uitgaaf te brengen ten behoeve van een lokaal voor de inrichting van onderwijs in de taal-, land en volkenkunde van Neérlandsch-Indië. De minister van financiën heeft den ontvangers der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijn- 8eti bij vernieuwing ernstig aanbevolen, om hun kantoor in eigen persoon waar te nemen, de zitdagen tot ontvang der directe belastingen buiten hunne standplaats zeiven te houden en zich alleen bij ziekte of wettige afwezig heid door hunne geagreëerde klerken te doen vertegen woordigen, tenzij eene ruimere bevoegdheid tot teeke- ning van billetten en quitantiën, volgens het slot der resolutie van den 3 Januari 1825, no. 125, mocht ver leend zijn. Naar wij vernemen, is zoowel aan het gemeentebestuur van Rotterdam als aan Schieland concessie gevraagd tot het leggen van eene particuliere telegraaflijn, de eerste waarvan in die gemeente sprake is. De heer G.A.Becker te Rotterdam is namelijk aannemer geworden van eene telegraaflijn, die de Nederlandsche suiker-raffinaderij, behoudens vergunning van de bevoegde macht, besloten heeft te leggen, ten einde haar kantoor in verbinding te brengen met hare fabriek te Schoonderloo. Het kan toor is gelegen in de Jufferstraat, zoodat de telegraaf kabel van daar onder den grond zal moeten loopen naar het uiteinde der Leuvehaven, en aldaar onder het water door naar de overzijde, om daar weder langs het stoom gemaal, hetzij onder den grond, hetzij op palen, tot aan de fabriek op Schoonderloo doorgetrokken te worden. Eene zoodanige geheel particuliere onderneming behoort hier te lande te veel onder de zeldzaamheden om niet te verdienen dat er de aandacht op gevestigd wordt. (Nieuwe Rotterd. cour.) Benoemingen en hesluiten. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der regis tratie en domeinente Papendrecht, de heer B. H. Tours, thans ontvanger te Tholen; te Oldeberkoop, de heer C. Jiskoot, thans ontvanger te Oss; te Sittard, de heer D. F. J. van Walsem, thans ontvanger te Cortgene. Kerknieuws. Gisteren werd aan de hervormde gemeente te Ylissingen, in hare voormiddag-bijeenkomst bekend i gemaakt dat de heer F. W. Merens, predikant bij die gemeente, een beroep naar Hattem had ontvangen, het welk door hem in beraad zou worden genomen. De heerP. van den Hoofakker Houtzagers,predikant te Neuzen, heeft een beroep ontvangen naar de gemeente Oudewater. Onderwijs. Volgens de schoolberichten in de Nieuwe bijdragen voor opvoeding en onderwijs van April 1865 bedraagt het getal vacante scholen: Openbare voor gewoon lager onderwijs 45; openbare voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs 3; openbare voor meer uitgebreid lager onderwijs 3; bijzondere voor gewoon lager onderwijs 3| gesubsidieerde bijzondere voor meer uitgebreid lager onderwijs 3. Het aantal vacante hulponderwijzers-betrekkingen bedraagt: in Noord-Brabant 13, Gelderland 13 en 1 hulp- ondenvijzereSjZuid-Holland 10,Noord-Holland 9, Zeeland 1, Utrecht 3, Friesland 1 en 1 hulponderwijzeres, Over- ijsel 7, terwijl in Groningen, Drenthe en Limburg geene vacatures zijn opgegeven. Marine en leger. Uit bij het departement van marine ingekomene rap porten blijkt, dat Zr. Ms. fregat met stoomvermoiren Adolf Hertog van Nassau, onder bevel van den kapitein ter zee O. A. Uhlenbeck, den 17 Maart jl. te Batavia, cn Zr. Ms. schroetstoomschip Coehoorn, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse W. F. L. de Vriese, den 29 dier maand te Anjer is aangekomen. De luitenant ter zee 2e klasse H. D. Gnyot en de officier van gezondheid 3e klasse H. Mocrmans, beiden laatst behoord hebbende tot de zeemacht gestationeerd te Suriname, en met particuliere gelegenheid in Neder land teruggekomen, ziju, de eerste met den 23 April jl. en de laatse met den 1 dezer, op non-activiteit gebracht. (Staatscourant. Rechtszaken. Het provinciaal gerechtshof iu Zeeland heeft heden uitspraak gedaan in het heden voor acht dagen bij ver stek behandelde hooger beroep van den officier van justitie tegen een vonnis der arrondissements rechtbank alhier van 16 Februari jl., waarbij Jaunis Anthonius Bouwen, wonende te Rotterdam, hoofdagent van de brandverzekering-maatschappij de Adelaar, gevestigd te Amsterdam, bij verstek werd vrijgesproken van de aan klacht, als zou hij zich in zijne genoemde betrekking hebben schuldig gemaakt aan zeven feiten van oplichting. Het hof heeft overwogen dat er geen termen zijn voor gekomen tot vernietiging of verbetering van liet vonnis des eersten rechters, het appèl te niet gedaan en bij verstek het vonnis der rechtbank van 16 Februari 11. bevestigd, de kosten te dragen door den staat. Bij vonnis der arrondissements rechtbank alhier van 23 Maart 11. werden L. J. Temperman en J. H. de Sonnevijle schuldig verklaard aan het opzettelijk verbreken van eens anders afsluiting (het inslaan van glasruiten in de woning van D. J. Vos, wed. de Buck, kroeghoudster op den Kinderdijk alhier) in den nacht van 28 Februari op 1 Maart 11. en veroordeeld, de eerste, die vroeger reeds herhaaldelijk en wel tot gevangenis straf van langer dan een jaar is veroordeeld geweest, tot eene maand en de tweede tot vijftien dagen gevan genisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede ieder tot eene geldboete van f 25 en de kosten, met bepaling dat de boete, zoo zij niet wordt betaald binnen twee maanden na daartoe aangemaand te zijn, zal worden vervangen door eene gevangenisstraf van drie dagen, mede in eenzame opsluiting. Van dit vonnis zijn zoowel de beklaagden als de officier van justitie in hooger beroep gekomen, hetwelk heden voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland werd behandeld. Nadat de raadsheer rapporteur verslag had uitgebracht, zijn de beklaagden gehoord. Even als voor de rechtbank ontkenden zij pertinent in bedoelden nacht op do Kin derdijk tc zijn geweest en mitsdien het hun ten laste gelegde feit te hebben gepleegd. De procmeur-generaal heeft,-aangezien er geene grie ven tegen het genoemde vonnis aangevoerd of be kend zijn, de bevestiging van dat vonnis gerequireerd. De uitspraak is geremitteerd tot heden over acht dagen Gemengde Uerichteit. - Uit Grave schrijft men 1 Mei: „HetfJÉ'eekblad dezer stad bevat een met veel talent, maanSet geschreven artikel tegen de afschaffing der doéljfstraf, dat nog al opzien baart, oindat het hoofdzakelijk-is gericht tegen het des betreffende wetsontwerp bij den raad van state aanhangig, de idéé der afschaffing daarin genoemd wordt anti katholiek, revolutionair en terroristisch, de inqui sitie en haie auto-da fé's mede in bescherming worden genomen, en het opstel vervaardigd is door een lid der orde van Jezus, thans druk aan het werk met onder den rook der stad een gebouw op te trekken, dat o. a. 800 kamers voor 3 personen bevat en dus de geheele orde van 7200 leden des noods zal kunnen huisvesten. Onder deze omstandigheden en tegen den tijd dat. zij gelegenr heid vinden om hunne beginsels in praktijk te brengen, zijn we er niet ontevreden over eene der eerste sterkten te bewonen van het vrije Nederland." Te Rijnsburg denkt men over vijf weken aardappe len te zullen kunnen rooien. Uit het Westland worden binnen kort de nieuwe aardappelen verwacht. De wijn gaard is stellig 14 dagen verder dan het vorige jaar om dezen tiid. Van Zondag op Maandag nacht der vorige week heeft het goed gevroren, echter zonder merkelijke schad.e aan het loof der aardappelen te veroorzaken. Terstond is daarop weder warmte gevolgd en eenstem mig wordt het weer als buitengewoon vruchtbaar geroemd. Ook de weilanden laten niets te wenschen over. De graaf de Latonr du Pin, die ten gevolge van zekere huiselijke gebeurtenissen en eene scheiding van zijne vrouw de betrekking van stalmeester des keizers van Frankrijk nederlegde, debuteert binnen eenige dagen onder een aangenomen naam in de opera van Madrid. Te Berlijn, Stuttgard en in andere Dititsehe steden bestaat sinds eenige maanden eene soort van arbeiders- vereenigingen, welke zeer gunstige resultaten opleve ren. De vereenigingen sluiten overeenkomsten met bak kers, slachters en andere kooplieden iu levensmiddelen enz., overeenkomsten, waarbij deze de prijzen hunner ar tikelen voor de leden dier vereenigingen met vijf tot tien percent verminderen, hetgeen zij kunnen doen omdat van de andere zijde hun een groot debiet wordt verze kerd. De leden dezer vereenigingen nu behoeven vol strekt geene gelden te storten. Zij verwisselen hun geld aan de bureaux der vereenigingen voor koperen pennin gen van verschillende waarde en begeven zich met deze laatste naar de kooplieden, die zich met de vereenigingen in betrekking hebben gesteld. Bij het einde der week leveren de kooplieden daarop de door hen outvangen koperen penningen bij de yereeniging in en ontvangen bet hun toekomend geld onder aftrek der vijf of tien percent. De leden der vereeniging betalen alzoo veel minder voor hunne levensmiddelen dan het publiek, maar toch iets meer dan den prijs waarvoor deze door de kooplieden aan die vereenigingen worden geleverd. Dit meerdere vloeit in de kassen der vereenigingen. Telkens dus vermeerdert het fonds daarvan, in welk fonds ieder een aandeel heeft, berekend naar zijne inkoo- pen van levensmiddelen. Uit dit foods worden handels- operatiën gedaan. Te Offenbach b. v. is men begonnen arbeiderswoningen, daarvoor te bouwen. Mevrouw Sleyeibeer heeft aan alle artisten, die heb ben medegewerkt bij de eerste voorstelling van „de Afri- caine" een aandenken geschonken. De eerste actrices ontvingen vau haar een gouden bracelet, terwijl den voor naamste zangers een medaillon werd vereerd, met het portret van Giacorao Meyerbeer. In den namiddag van den 3e dezer is te Nieuw Namen, gemeente Clinge, eene arbeiderswoning afge brand. Twee kleine kinderen, die alleen te huis waren

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1