MIDDELBURGSCHE COURANT. Nü' 73. Zondag 1865. 7 Mei. Editie Yan Zaturdag a^ond 4 uren. Middelburg 6 Mei. De Staatscourant van gisteren bevestigt ons bericht van den 1 dezer dat de leden van de eerste kamer der staten generaal zijn bijeengeroepen tegen Donderdag 18 dezer, des namiddags te twee uren. De afdeelingen van de tweede kamer der staten- genevaal hebben Donderdag onderzocht de ontwerpen van wet omtrent het toezicht op het oprichten van fabrieken, en de concessie verleening. Uit Zuid-Beveland schrijft men ons: „Even als het meerendeel mijner gewestgenooten met verlangen naar het tijdstip uitziende, waarop de locomo tief door onze velden zal snorren, sla ik de vorderingen aan den spoorweg en het kanaal, in mijne streken,steeds met belangstelling gade. „Aan de spoorbaan, waartoe ik mij beden bepaal, wordt thans hoofdzakelijk in ICloetiageen Kruiningengewerkt. Intusschen houdt men zich ook op andere plaatsen met baan voltooiing en de legging van steenen duikers bezig. Het gereedmaken der baan is in die gemeenten de hoofd bezigheid. In de laatste is ook, even als teKrabbendijke, de bouwing van 't station aangevangen. De Krniningsche vliet is gedempt. Voorbereidende werkzaamheden voor den bovenuonw der spoorbrug, over het kanaal, zijn sedertlang gemaakt en kolossale ijzerstukken aangevoerd. „Aanvullende hetgeen vroeger daaromtrent in uwe courant werd medegedeeld, meld ik u, op bekomen inlichtingen, nopens de nietouteigening bet volgende: Van het station te Goes langs den spoorweg voort wande lende, stuit meninKloetinge het eerst op nietonteigeude gronden van den heer A. Kakebeeke Jz., notaris en een der uitmuntendste landbouwers te Goes. Van daar zijn de gronden tot in de nabijheid van den molen te Scliore onteigend en de baan voor het grootste gedeelte gereed. Daar kan men echter ook geen voortgang maken, wijl de gronden van den heer J. P. Glermn aldaar, een voor treffelijk landbouwer en gezworen der Breede watering, nog niet zijn aangekocht; dezelfde die ook langen tijd zijne eigendommen niet ten behoeve van het kanaal wilde afstaan, en ten slotte zoo men zegt nog ineer heeft erlangd dan anderen: zeker een uitmuntend middel om zijne onwilligheid te sty ven. Van daar kan men zich over onteigende perceelen verplaatsen tot in Ivrabben- dijke, waar bet grootstedeel van niet-onteigendegronden ligt. Daar heeft men met twee voorname eigenaars en wel met uwen burgemeester, den heer mr. J. F. Bijleveld, en genoemden heer Kakebeeke, te doen, waardoor het schier de moeite niet waard is met het leggen der baan te beginnen, als telkens door het eigendom dier heeren verhiuderd wordende. Misschien zijn er nog enkele par tijtjes van andere personen, die niet zijn onteigend, doch er is mij niets van bekend. Alleen inoet de land bouwer P. Kole Mz., te Kruiningen, nog niet tot verkoop te bewegen zijn, ofschoon hij, naar men mij mededeelt, de in gebruik neming van den grond heeft toegestaan'. „De reden dat men met deze on willigen nog geen accoord beeft kunnen treffen, is, zoo als ge begrijpt, hun hooge eisch, die door de onteigenings-coimnissie niet voldaan kon worden, ofschoon men inderdaad goede sommen per bunder besteedt. Het in dezen stijfhoofdige driemanschap is toch van te vrijzinnig beginsel om uit andere redenen den aanl€g tegen te werken. Intusschen is het te be treuren dat zulke gegoede lieden, uit verineend plicht besef of winzucht, niet kunnen besluiten hun eigen belang aan dat van 't algemeen op te offeren. De gronden zijn toch onvermijdelijk noodig en moeten dus den landbouwer worden ontrukt, hoe gaarne men ze daar ook zou blijven behouden. Zoo het is om eenige vermaardheid te verkrijgen, dan is het zeker ver gezocht. Dat men sedert lang de onteigeningswet niet toepast, is zeer te verwonderen. Of is die maar alleen gemaakt en in dezen toepasselijk verklaard, om mede te schermen, of een voudige lieden lang te voren willig te stemmen Dik wijls hoort men daar zonderling en zeer verschillend over spieken. De mcesten zeggen: ik heb het maar voor het aanbod gelaten, anders wordt bet gewaardeerd en dan heeft men minder. „Zoo snelt echter de tijd voorbij en blijven wij zuch tend vragen: wanneer zal eindelijk de stoom ons langs de ijzeren baan naar onze land- en gewestgenooten voeren? Denkt men hierbij aan de afdamming der Ooster-Scbelde en het werk aan het Sloe, dan voorzeker is die tijd nog verre." De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten, zich op nieuw bij adres tot de tweede kamer der staten generaal te wenden, waarin de bezwaren tegenbet nieuwe voorstel der regeering on;t( mt de wijziging van het plaatselijk belastingstelsel zullen worden aangevoerd. De koninklijke Nederlandsche stoombootmaatschappij, gebrs. Zurmuhlen, gebrs. Goedkoop, de reederij tot het slepen van schepen cn vaartuigen op het IJ en den Pampus, en de te Amsterdam gevestigde sleepdienst maatschappij hebben zich bij adres tot de tweede kamer der staten generaal gewend, ter ontwikkeling hunner bedenkingen tegen de wetsvoordracht, houdende bepa lingen omtrent het toezicht op stoovntoestellen, voor zoover die voorschriften, naar hunne meening, belem merend znllen werken voor handel en nijverheid en leiden zullen tot bestendiging van bestaande misbruiken. Het bestuur der vereeniging tot bescherming van dieren te 's Gravenhage heeft dezer dagen ontvangen eene aanzienlijke geldelijke bijdrage van de executeuren in de nalatenschap van wijlen H. M. de koningin-moeder, die de edele vorstin nog bij haar leven der vereeniging had toegedacht, ten blijke van ingenomenheid. Volgens de Provinciale Overijsselsche courant beeft de regeering eene overeenkomst gesloten ten opzichte van de aansluiting van den staatsspoorweg bij Enschede met een spoorweg op Pruisisch grondgebied in de rich ting naar Kheine of Munster. fScnocfiiicigeri est besluiten. eeretkekenen. Vergunning verleend aan D. Ver baan, schipper op de visscherspink De jonge Trijntje, tot het aannemen en dragen van het zilveren Kruis van verdiensteu met de Kroon, hem door Z. M. den keizer van Oostenrijk geschonken voor dc redding der bemanning van het Oostonnjksclre uchij. Ti'ui an op den '9 October 11. fierktifcuivs. De kerkeraad der Waalsche gemeente te Araster- dam is eindelijk overgegaan tot het uitbrengen van een j beroep, ter voorziening in de vacature ontstaan door j het emeritaat van den inmiddels overleden predikant de Dompièrre de Chaufepié, en wel op den heer Cazalet, predikant bij de vrije gemeente te Lyon. Marine en leger. De luitenant ter zee2eklasse J.H. Benthem Reddingius, i de officier van gezondheid 2e klasse T. J. J. Gorie en de 1 officier van administratie 2e klasse J. F. J. Mahieu, allen j dienende op Zr. M.s. schroefstooinschip Prinses Maria, worden met den 6 dezer overgeplaatst op Zr. M. schroef stooinschip Bomraelervvaard. Daarentegen worden met genoemden datum van laatst genoemd vaartuig op eerstgemeld schip overgeplaatst de luitenant ter zee 2e klasse H. H. Broers, de officier van gezondheid 2e klasse B. H. Thomsom en de officier van administratie 2e klasse W. F. E. Le Ratte. Bij het instructie bataillon te Kampen zijn weder 23 jongelingen geplaatst. Ditmaal zijn er 5 afgekeurd. Ten gevolge van het op handen vertrek van een 30tal korporaals naar de regeraenten en nog eenige bestaande vacatures, zullen in dit kwartaal nog een 40tal jongelie den geplaatst worden. De aanzoeken tot plaatsing nemen gedurig toe. Koloniën. Aan het algemeen overzicht van het Bataviaasch Handelsblad, gisteren met de mail via Marseille hier ontvangen, ontleenen wij het volgende: „Belangrijke tijdingen van politieken aard zijn noch van Java noch van de buitenbezittingen te vermelden. Onze troepen te Sintang hebben van koortsen veel te lijden gehad; nog altijd is de rust in die streken niet hersteld, ofschoon het gevaar voor onze nederzettingen als geweken beschouwd worden kan." Gemengde berichten. Door het openbaar ministerie bij de rechtbank te Arnhem is eene vervolging ingesteld tegen den stations chef te Veenendaal, ter zake van het ongeval, hetwelk, op den 6 Maart jl. aldaar heeft plaats gehad. De recht bank heeft thans in die zaak uitspraak gedaan en, aan nemende dat de stationschef ten deze had gehandeld oveieenkomstigdehemgegevenovders, hem vrijgesproken van de tegen hem ingebrachte klachten. Te Groningen is eene vereeniging van werkbazen tot stand gekomen, wier leden zich hebben verbonden geene leerlingen in hun werk aan te nemen, die niet behoorlijk goed kunnen lezen, schrijven en rekenen. De geruchten omtrent het werpen van bommen te Lyon worden thans verklaard door deomstandigUeid dat smokkelaars heimelijk kruit en patronen fabriceerden en daarmede handel dreven. De Boston Cronicle raeldt dat de universiteit van Chicago thans de grootste, en zgo men algemeen gelooft de beste telescoop van de wereld heeft. Tot op heden was het Hawavd college in het bezit van den besten, maar de. telescoop van Clarke van Chicago staat tot die van Haward als 34—21, meer dan de helft grooter. Hij kostte 11,187 dollars voor het objectief, en 7000 dollars voor de buis en bet monteersel. De telescoop heeft een brand punt van 23 voet lengte. Op de spoorwegen in Engelsch Indië zijn personen- wagons in gebruik met twee verdiepingen, die de groote onevenredigheid doen zien tusschen het gewicht van den wagon en der daarin vervoerde personen, daar bijv. een wagon der eerste klasse die voor 18 personen is ingericht, tienmaal meer weegt dan een hierboven beschrevene. Een zoodanige wagon vervoert gemakkelijk 130 personen, 70 in de onder- en 60 op de bovenverdie ping. Geheel gereed tot vertrek, weegt hij 139 cente naars, waartegen een wagon derde klasse voor personen in Engeland 147 centenaars weegt en 125 pond sterling meer kost dan een wagon met twee verdiepingen in Indië. De tweede verdieping van den wagon heeft een dun dek, tot beschutting voor regen en zonnestralen. Het valt licht te begrijpen, dat zoodanige wagon groote economische voordeelen aanbiedt; men is in ïndie, waar zij reeds in gebruik zijn, er volkomen mede tevreden. Omstreeks 1730 droeg Karei VI, keizer van Oosten rijk, een even uitstekend liefhebber als beoefenaar der toonkunst, aan zijn kapelmeester Fuchs, die in hooge gunst bij hem stond, het componeereu eener operette op welke bij de viering van den geboortedag zijner tante, de aartshertogin, opgevoerd moest worden. Fuchs kweet zich voortreffelijk van zijne taak, en de keizer was zoo met de partituur ingenomen, dat hij bij de opvoering zélf de'piano bespeelde. Toen Fuchs, die zich bij bet dirigeeren naast den keizer geplaatst had,nu zag met hoe veel bekwaamheid zijne majesteit in partituur geschre ven muziek tot eene pianoforte-begeleiding wist te redu- ceeren, riep hij in wanne overtuiging uit, „O sire, waarom zijt gij geen kapelmeester geworden!" „Mijn waarde Fuchs," antwoorde de keizer onmiddellijk, „daar is geen kwaad bij, ik hen tevreden met mijn lot en bid den hemel, er vooreerst niéts aan te veranderen." Trherisiomelerstaiul. 5 Mei 'sav. 11 u. 62 gr. 6 's rnorg.7 u. 60 's midd. 1 u. 64 gr. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van Vrijdag 5 Mei. Goedkeuring raadsbesluiten; uitgifte grafruimte begraafplaats; onderhandscheverhu ring gemeentegrondbesluit spoorweg- en kanaalwerken comptabiliteits-staat gestichten; vaststelling rekening leenbank; benoeming commissie schutterijbeschikking adressenoverlegging staat onwaarde hoofdelijken omslag; adres mejufvrouw Achillesrapport adres ouderwijzer Leupeh. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de heeren van Uije en van Diggelen, onge steld; van de Graft, wegens ambtsbezigheden; en Lantsheer. De notulen der vorige zitting worden na voorlezing goedgekeurd. Voor kennisgeving is aangenomen eene missieve van gedeputeerde staten aan burgemeester en wethouders, houdende extract uit Zr. Ms. besluit tot goedkeuring van het besluit tot heffing van schoolgelden; en voorts de mededeeliug des voorzitters van de afwezigheid der bovengenoemde leden. Aan den heer A. H. G. Fokker is, op zijn verzoek en na ingewonnen advies van den gerneentebouwraeester, een aarden grafruimte voor acht kisten op de begraaf plaats toegestaan, waartoe onder de gewone voorwaarden is aangewezen no. 59. De voorzitter legt over een staat tot voordracht van onderhandsche verhuring van gemeente-eigendommen, betreffende een gedeelte Zoutegracht tusschen de Lan- gevijle- en Vlissingsche bruggen en een gedeelte idem tusschen de Noord-binneu- en St. Jorisbruggen, alsmede voor den tijd van twee jaren een stuk grond, gelegen buiten de Veersche barrière. Deze onderhandsche ver huring is goedgekeurd onder reserve van opzegging ingeval die grond later voor de spoorweg- of kanaal- werken mocht blijken noodig te zijn. De voorzitter herinnert dat bij raadsbesluit van den 7 April in handen van burgemeester en wethouders is gesteld een brief van den eerstaanwezenden ingenieur bij de staatsspoorwegen te Bergen op Zoom, teneinde in overleg met de financieele commissie eene voordracht

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1