MIDDELBURGSCHE G U R A N T. r 70. Dinsdag 2 Mei. i860. Editie van Maandag avond 4 uren. MidilcIHncrg 1 Mei- Naar wij vernemen zal de eerste kamer den 18 dezer bijeenkomen tot behandeling der geneeskundige en andere wetten. Aan de hoogeschool re Utrecht is Vrijdag tot doctor in de beide rechten bevorderd de heer D. Gr. van Teylin- gen, geboren alhier, na verdediging van „theses juri- dicae iuaugurales." Uit Groningen schrijft men ons: „Hoe kan men er in slagen de min beschaafde volks klasse Zondagavond uit de kroegen te lokken Men heeft dit prolilema hier practisch opgelost. Toch betwijfel ik, of het denkbeeld dat aan die oplossing ten grondslag ligt goedkeurende cic wijze waarop dit denkbeeld in toe passing wordt gebracht, elders verdient te worden nage volgd. In het begin van den winter is aan de huizon der meest gegoede ingezetenen eon lijst gepresenteeid, waarbij hun werd bekend gemaakt, dat het plan bestond voortaan op Zondag avond genoemde volksklasse op tooneelvoorstellingen te onthalen. Men zag zich zoo in de gelegenheid gesteld voor eene kleine geldelijke bij drage toegangbillettcn te erlangen, waarmede men dan zijn-gunstelingen, knechten, dienstmaagden en anderen gelukkig maken kon. De meest aanzienlijke burgers hebben die gelegenheid gretig aangegrepen. De zooge naamde volkscomedie werd geopend en de kroegen liepen leeg. Spoedig ging er een gejuich op, toen men hoorde, dat zekere kroeghouder zich tot een regeeringspersoon met verzoek om schadeloosstelling had gewend, daar hij zich door de oprichting der „volkscomedie" van zijn middel van bestaan zag beroofd. Er viel dus niet aan te twijfelen of de genomen maatregel gunstige uitkomsten opleverde. Maar wist men wel, welke soort van stukken Zondag avond voor het volk wordt opgevoerd? Ik kan u verzekeren, dat de lagere klassen tegenwoordig stelsel matig Zondag avond worden gedebaucheerd. Ook Zaturdag avond, als er vele dames naar de comedie gaan, is de keuze der stukken niet altijd gelukkig. Vooral de nastukjes zijn vaa dien aard, dat menige cavalier zich schaamt zijne dames zulke dingen te moeten doen hooren. „Maar studenten, die Zondag avond achter de coulissen zitten, kunnen u getuigen dat dan de lieder- lijkste stukken worden vertoond, welke in eenig réper toire gevonden worden. Heeft men dat bedoeld, toen men besloot het misbruik van sterken drauk tegen te gaan? Of wilde men het volk beschaven? „liet is te verwonderen, dat zij, van wie het denkbeeld om een gedeelte van het volk Zondag avond fatsoenlijk bezig te houden, is uitgegaan, zich verder niet bekom meren over de wijze, waarop hun overigens uitmuntend plan wordt uitgevoerd, en geenerlei toezicht uitoefenen op de keuze der op te voeren stukken." Het ministerie van bnitenlandsche zaken in Engeland heeft uit officiëole bronnen een statistiek overzicht laten gereed maken, waarbij de staatsinkomsten, de uitgaven en de staatsschulden van verschillende landen per hoofd berekend zijn. Uieruit volgt deze tabel Landen. Inkomsten. Uitgaven. Staatsschuld. sh. p. sh. p. sh. p. Groot-Britannië (1863). 2 8 2 28 2 5 Frankrijk (1864). 2 4 14 4 - Rusland(1862). 12 7 - 13 3 3 11 1 Oostenrijk. (1862). - 16 8 1 8 6 12 4 Pruisen(1863). 1 2 4 2 3 9 Italië149 2 5— 5 13 3 Holland(1863). 2 6 23 11 2 Zweden(1860). 9 7 - 11 5 - 14 4 Noorwegen (186Ï). 13 4 116 Denemarken (1862). 1 3 11 4 1 3 Turkije(1864). 7 9 1 3 1 Spanje(1862). 1 6 4 9 8 5 Portugal (1864). 17 1 - 18 10 8 7 1 Landen. Inkomsten. Uitgaven. Staatsschuld Griekenland (1861). 16 3 3 12 Vereen. Staten (1863). 4 18 8 7 3 7 11 3 Brazilië(1863). 15 8 2 19 8 Chili(1860). 17 10 1 16 4 Peru(1861). I 13 11 2 14 10 Waar de inkomsten .overeenkomstig de uitgaven zijn, zijn de uitgaven niet opgegeven. Uaay»che cour.) ICeaoemingeu en besluite». ridderorden. Vergunning verleend aan den baron J. C. Gfevers, Zr. Ms. gezant te St. Petersburg, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder groot kruis der orde van St. Anna en van den Nischan Iftihar, hem respectievelijk door Z. M. den keizer aller Russen en Z. 11. den Bey van Tunis geschonkenen aan den baron F. van Pallandt van Westervoort, secretaris bij Zr. Ms. gezantschap te Weenen, tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandeur der orden van den Nischan Iftihar, hem door Z. H. den Bey van Tunis geschonken. erreteekknrn. Vergunning verleend aan W. T. Fenenga, gezagvoerder van hetNederlandsch schip Drie gebroeders, tot het dragen der gouden medaille, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen ge schonken voor de redding en menschlievende behande ling der bemanning van de Zwcedsche schooner Seelust den 7 November 1864 op de hoogte van Bischoft veron gelukt. legrii. Benoemd tot majoor van het regement grena diers en jagers, den kapitein jhr. A. F. C. G. Everts en tevens aan genoemden majoor jhr. A. F. C. G. Everts, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit de militaire dienst-verleend, met vergunning de activiteits uniform te blij ven dragen met inachtneming van het bepaalde bij besluit van den 14 Augustus 1S56, no. 60. consul at rn. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer II. van Houten, als consul generaal van Neder land te Buenos-Ayres. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Borger de heer Th. Koek, thans surnumerair der belastingen te Zwolle; en tot. controleur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Oss de heer W. Bacrts, thans ontvanger der in-en uitgaande rechten en accijnsen te Heurne; en naar de controle'sHertogenbosch (buiten gemeenten) verplaatst de heer N. Kantelaar, controleur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Doetinchcm. Sierkiiieiivrs. De heer G. J. Gobius du Sart, predikant te Arnemui- den, is beroepen naar de gemeente Oud-Beierland. Marine en leger. Met den laatsten April is de luitenant ter zee van de 2e klasse J. P. van Rosaura, dienende op Zr. Ms. schroef- stooraschip de Amstel, op non-activiteit gebracht. Voorts wordt do luitenant ter zee van de 2e klasse J. Plantenga, thans dienende op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, met den eersten Mei a. op gemeld schroef- stoomschip, en de luitenant ter zee der 2e klasse C. J. Smith, thans non-actief, niet den 11 Mei daaraanvolgende op dat wachtschip geplaatst. Met den 15 Mei a. wordt de vice-admiraal Vogel- poot eervol ontheven van de betrekking van directeur en koramandaut der marine te Willemsoord, en met den 16 dier maand vervangen door den schout bij nacht J. J. van der Mooie, thans directeur en kommandant der marine te Amsterdam. Ter vervanging van laatstge noemden directeur en kommandant der marine, wordt die betrekking met den eersten Juni a. opgedragen aan Zr. Ms. adjudaut in buitengewone dieust, den vice admiraal J. May. Rechtszaken. Den 9 Februari jl. werd voor de arrondissements rechtbank alhier, zoo als wij destijds mededeelden, bij verstek behandeld de zaak van Jannis Authonius Bouwen wonende te Rotterdam, hoofdagent van de brandverze kering-maatschappij de Adelaar, gevestigd te Amster dam, beklaagd van verschillende oplichtingen. Bij vonnis van 16 Februari daaraanvolgende, gewezen bij verstek, verklaarde de rechtbank cle schuld van den beklaagde niet bewezen en sprak hem mitsdien, overeenkomstig de voor schriften van het wetboek van strafvordering, vrij. Van dit vonnis is de officier - an justitie in hooger beroep gekomen, ten gevolge waarvan deze zaak lieden voor liet provinciaal gerechtshof in Zeeland behandeld werd. De beklaagde, nu geintimeerde, was niet versohe nen,als zijnde, blijkens eene door den procureur-generaal ontvangen en overgelegde missieve, niet voornemens aan de hem beteekende dagvaard te voldoen. Op verzoek van het openbaar ministerie is de behandeling der zaak bij verstek voortgezet. Na het door den raadsheer jhr. mr. de Jonge uitgebracht verslag, heeft de procureur- generaal de schuld van den geintimeerde ls wettig en overtuigend bewezen trachten aan te toonen. Op grond der art'". 405 en 52 van het wetboek van strafrecht, art. L der wet van 22 April 1864 (Staatsblad no. 29), artt. 242, 247 juncto 227, 207 en 270 van het wetboek van strafvor dering requireerde hij dat het hof, rechtdoende bij ver stek,het hooger beroep ontvankclijken, met vernietiging van het vonnis der rechtbank, den beklaagde alsnog schuldig zal verklareu aan zeven feiten vanoplichting, en hem te dier zake veroordeelen tot eene gevangenisstraf van ten minste éen eu ten langste vijfjaren, en zeven geldboeten, elk van f 25, alsmede in de kostende boeten bij niet-betaling na aanmaning te vervangen elk door gevangenisstraf van zeven dagen, en de kosten zoo noo- dig te verhalen bij lijfsdwang. Het hof heeft de uitspraak geremitteerd tot a. Maan dag 8 dezer. (ieimenscSe hericSifen. Men deelt ons mede dat de bekende Adriaan Polderman den 27 April jl. in het huis van arrest te Leeuwarden is overleden. Gedurende den tijd van zijne gevangenschap aldaar heeft hij zich, naar luid der be richten, in alle opzichten uitnemend gedragen en zich door zijn gedrag steeds gunstig onderscheiden. Dit, in verband met enkele bijzonderheden omtrent zijn ziek en sterfbed medegedeeldgeeft onzen berichtgever grond tot het vertrouwen dat de tijd van zijn gevangen schap voor hem niet zonder zegen geweest is. Hij bereikte deu leeftijd van 55 jaren. Een Hollander, Fongers genaamd, is te Londen in hechtenis genomen, beschuldigd van den Belgischen ge zant aldaar, den heer van de Weijer, met een dolk te heb ben willen vermoorden, omdat deze hem onderstand geweigerd en naar den Nederlandschea gezant ver wezen had. In de te Rotterdam gehoudenjaarlijkscbealgeuieene vergadering der leden van de Rotterdamsche diergaarde is uit het verslag van den secretaris gebleken, dat de verzameling dieren steeds toenemende is. Zij bestond op 1 Januari jl. uit 33 vierhandige dieren, 196 viervoe tige dieren, 783 vogels en 28 kruipende dieren, te zamen 1040 dieren, vertegenwoordigende eene waarde van 46,440. De prijs der ruwe katoen op de markt te Liverpool, die sedert de tijding van den val van Richmond vrij vast is gebleven, is in het begiu der vorige week nog iets gerezen. In Engeland is het heerschende gevoelen dat de aanvoer van dat artikel uit de Vereenigde Staten, ook na het volledige herstel des vredes daar te lande, vooreerst niet veel zal toenemen. De heer Bright heeft dezer dagen uit Boston eene particuliere opgave ont vangen, volgens welke in de Zuidelijke Staten hoogstens 2,500,000 balen katoen voor uitvoer en inlandschc con st! intie aanwezig zouden zijn. «Door bestnnrderen der typografische vereeniging de Nederlandsche drukpers te Amsterdam zal ter gele genheid van liet halve eeuwfeest der overwinning van Waterloo een luisterrijke optocht worden georganiseerd. In de maand Juli zal te Leiden, bij gelegenheid van de algemeene vergadering der Nederlandsche maat-

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1