vooral uit vroegere veroordeelingen tot crimineele en correctioneele straffen, daar het hof in Zeeland hem in 1849 tot vijf jaren tuchthuisstraf veroordeelde en de rechtbank hem in 1857 twee jaren gevangenisstraf oplegde. Den beklaagde noemde hij een gevaarlijk per soon, die recht meent te hebben op onderstand, welken het gemeentebestuur van Sint Anna ter Muiden zwak genoeg geweest is te verleeuen. Het schonk hem name lijk eene geldelijke ondersteuning van25, doch alleen om van een lastig en gevaarlijk inwoner bevrijd te zijn. De rechtbank heeft ook thans den beklaagde schuldig verklaard en veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf, eene geldboete van ƒ12.50 en in de kosten, boete en kosten zoo noodig te verhalen bij ljjfsdwang. Johannes Goetland, werkman te Aardenburg, nam den 26 Maart jl. uit een schuurtje te Aardenburg eenige takkebossen, ter waarde van tien a elf cent, weg. Heeds vroeger werd bij herhaaldelijk veroordeeld, o. a. den 23 Februari ji. tot zes maanden gevangenisstraf, welke hij nu ondergaat. Thans beeft de rechtbank hem schul dig verklaard aau eenvoudigen diefstal en te dier zake veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en in de kosten. Frederik Johan van Weert, 15 jaren, wonende te j Veere, nam den 21 Maart II. in de woning van W. Hoog- huis aldaar, een sleutel van een der buitendeuren van het huis weg. Toen de bewoner het huis verlaten had opende hij dit met dien sleutel, nam vervolgens een anderen sleutel waarmede hij eene ladetafel opende, waaruit hij een vijfcentstuk en elf centen wegnam. De beklaagde gaf op dat hij voor dat geld een broodje van 16 cent gekocht en den vermisten sleutel der voordeur weggeworpen heeft. De rechtbank heeft hem schul dig verklaard aan eenvoudigen diefstal, gepleegd met oordeel des onderscheids, en veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf. Johannes Thomas van der Meijer, straatwieder alhier, vraagde en ontving den 7 April jl. bij het afrijden van den omnibus op de Markt een cent van iemand die in dien wagen gezeten was. Dit werd gezien door den agent van policie Jongepier, die in last had bepaald op den beklaagde te Ietten. Eene week tevoren was laatst genoemde door den policie-agent Poppe gewaarschuwd, waarop bij geantwoord had: „Ik laat het toch niet; dan moet gij uiijue vrouw eti kinderen maar te vreten geven!" Gelijk antwoord werd aan Jongepier gegeven, toen deze proces-verbaal wegens bedelarij tegen hem opmaakte. De rechtbank verklaarde hein schuldig aan bedelarij en veroordeelde hem tot veertien dagen gevangenisstraf. Neeltje Daaue, te WesCkapelle, vroeger herhaaldelijk wegens bedelarij en diefstal veroordeeld, opende den 27 Maart jl. de deur van den winkelier L. Lievense te Biggekerke en vertoonde zich in bedelende houding, 'tgeen werd gezien door den brigadier der rijksveld- waclit P. Dixhoorn, die proces-verbaal tegen haar opmaakte. De rechtbank heeft haar wegens bedelarij veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf en ver volgens opzending naar een bedelaarsgesticht. Ph. H. J. Lacor, sjouwer alhier, verkeerde in den avond van 11 April 11. in beschonken toestand. In de Giststraat ontmoette hein Jacoba Adriana Dekker, eene buurvrouw, die uit de kerk kwam. Hij ging op baar af, bracht haar een slag toe en schold haar uit. De mishan delde werd ontzet door G. M. Tamson. De beklaagde zeide dat hij niet wist of hij geslagen had. Op de vraag van den president of hij destijds beschonken was, ant woordde hij: „om u te dienen." Als reden van ontevre denheid op genoemde buurvrouw gaf bij op dat deze gedreigd had een wrok op hem en zijne kinderen te zulle# dragen, daar zijne vrouw onlangs bij eene vervol ging is vrijgesproken.De rechtbank heeft hem schuldig verklaard aau het moedwillig toebrengen van stooten zonder dat daardoor ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en hem veroordeeld tot acht dagen gevangenis straf. Janus Hnibregtse, te Westkapelle, is van de indertijd tegen hem ingebrachte beschuldiging van het moedwil lig verbreken van eens anders afsluiting vrijgesproken. Gemengde berichten. Het plan tot bet houden eener internationale ten toonstelling van nijverheid te Parijs, schijnt tot dusver met schitterenden uitslag bekroond te zullen worden. Het tekort wordt, na aftrek der ontvangst van entree gelden, op 20 millioen begroot. Tot dekking daarvan heeft de prins Napoleon eene som van 100.000 francs geschonken. De overige leden der commissie schreven te zamen voor 900.000 francs in, de spoorweg-maat schappijen voor 50,000; de heer Kothschild voor 100,000 francs, benevens nog een aantal andere personen, waar door dagelijks tot 300.000 francs bij de commissie inkomt. Van 16 December jl. tot 31 Maart van dit jaar heeft de commissie voor de straatreiniging te Weenen tot wegruiming van de sneeuw besteed eene som van ruim 80,000 fl. Op 16 en 17 December waren 1560 werklieden bezig om de gevallen sneeuw uit de straten te vervoeren; van 5 tot 15 Februari werd dit aantal nog overtroffen. Thans ligt de sneeuw nabij het tuighuis en het huis der afgevaardigden nog zoo hoog, dat er gaten ter diepte van twee vademen in zijn gegraven, ten einde het dooien dier sneeuwmassa's te bevorderen. Op de beide plekken heeft men de sneeuw, op den openbaren weg gevallen meerendeels gestort en opgehoopt; beide pleinen worden thans de „Weener Gletschers" geheeten. De rijtuigraakersknechts te Parijs hebben hunnen arbeid gestaakt. Zij verlangen behalve 40 pet. vermeerde ring van hun dagloon, een nader te bepalen gedeelte in de winsten van hunne patronen, die daardoor in groote verlegenheid zijn gebracht én te vergeets de tusschen- komst der policie hebben ingeroepen. Die werklieden, die ongeveer 30,000 man sterk zijn, hebben van hunne zijde een middel uitgedacht, om zonder de wet op de coalitien te schenden, hunne belangen te bespreken. Zij hebben gedelegeerden gekozen. Deze komen in een koffiehuis bijeen, waar zich aan ieder tafeltje 12 hunner (het maximum der wet) plaatsen. Iedere groep van 12 vormt een comité, dat zijue besluiten aan de pverige groepen mededeelt. Uit Dedemsvaart schrijft men het volgende .-.Nadat reeds eenigen tijd gebrek aan veenarbeiders bestond, zijn onlangs onderscheidene vreemdelingen, meestal uit Hannover, bier aangekomen, waardoor dit gebrek was hersteld, doch nauwlijks waren die vreemdelingen met den veenarbeid aangevangen, of van de behoefte gebruik makende, vorderde het ineerendeel hooger dagloon en staakte het pas begonnen werk. Bij gedeelte zwerven zij thans in de veenen en langs de vaart rond, diegenen bedreigende, welke tegen het bepaalde loon den arbeid blijven voortzetten. Daar evenwel de verveeners van hunne zijde bij den lagen prijs van den turf geen ver hoogd dagloon kunnen geven, duurt deze toestand reeds eenige dagen voort, doch men twijfelt niet, of de arbei ders zullen, indien zij hier werk willen vinden, ten laatste moeten toegeven. Het noramer van het Fransch liberaal en zeer onaf hankelijk dagblad Le Phate de la Loire, waarin de moord, op den heer Lincoln gepleegd, was vermeld, was voorzien van rouwranden. Sedert de onlusten te Madrid op 10 April zijn van wege deregeering honderd drie en twintig vervolgingen tegen dagbladen ingesteld. Dezer dagen werden in een der grootste bierhuizen, in Dreher's Bierhalle, te Weenen, 500 bierglazen door de politie in beslag genomen, daar deze niet de voorge schreven inhoudsmaat hadden. Eiken avond, sedert 19 dezer, ziet men te Assen in 't westen in de nabijheid van de baan van Venus een nevelvlek. Er zijn er, die gedachtig aan de komeet van 1857, dezelfde verschijnselen ontdekken en derhalve ook thans eene komeet meenen te mogen verwachten. Theodossa Gar row,, echtgenoot van den Engelschen romanschrijver Trollope en zelve door hare geschriften gunstig bekend, is te Florence overleden. Verkoopingen en aanbestedingen. De opbrengst der op 26 dezer te Neuzen gehouden veiling der bedijkte rijks gronden in het Axelsehe gat is als volgt: Kavel. 1. 7175. 2. ƒ10000. 3. 9500. 4. ƒ9500. 5. ƒ9750. 6. ƒ10150. 7. 8500. 8. ƒ10080. 9. ƒ11000. 10. ƒ9275. 11. ƒ12200. 12. ƒ13425. 13. 11275. 14. ƒ11390. 15.12101. 16. 9500. 17. ƒ8000. 18. ƒ7525. 19.ƒ5000. 20./5850. 21. 11000. 22.13550. 23.2750. 24. ƒ2525. Totaal ƒ221021.—. Thermometerstand 28April 's av. 11 u. 47 gr. 29 'smorg.7 u. 48 'smidd. 111. 56 gr. öuitenlanö. ASgemeen ©verdicht. Onze lezers zullen in dit nommer eenige nadere bijzon derheden aantreffen omtrent den moord op den heer Lincoln gepleegd. Officieel is thans gemeld dat dit feit is gepleegd door het werktuig van eene samenzweering van aanhangers der zuidelijken. Bij hetgeen wij gisteren reeds hieromtrent hebben gezegd, voegen wij nog woor den van een Engelsch dagbladHet is voor de reputatie der hoogere en lagere ambtenaren van de Amerikaan- sche republiek te weuschen dat men de thans over wonnen confoederatie niet moge doen boeten voor de daden van eenige politieke waanzinnigen, en het Zuiden daarvoor niet aansprakelijk stelle. De Moniteur van eergisteren meldde dat keizer Napo leon heden morgen zijne reis naar Algerië zou aanvangen. Keizerin Eugenie zal aizoo thans tijdelijk het bestuur hebben aanvaard met medewerking van den conseil privé. De benoeming van den heer Walewski tot president van het wetgevend lichaam, zoo stellig door het officieus regeeringsblad aangekondigd, schijnt thans, zoo niet vervallen, dan toch uitgesteld te zijn. De heer Sneider zal het voorzitterschap gedurende deze geheele zitting blijven bekleeden. De minister van buitenlandsche zaken in Italië, de Lamarmora, heeft dezer dagen aan de diplomatieke agen ten in Italië kennisgegeven ilatkoningVictor Emmanuel, die sinds lang reeds feitelijk te Florence resideerde, thans definitief en officieel zijn verblijf aldaar gisteren heeft gevestigd. De politieke knoeierijen tusschen Oostenrijk en Prui sen over de haven vau Kiel duren steeds voort. Nota's en depêches worden daarover nog altijd tusschen Berlijn en Weenen gewisseld. Het Pruisisch huis van afgevaar digden zal thans weldra geroepen worden om zijn gevoe len over de quaestie uit te spreken. In de zitting der Pruisische kamer van afgevaardigden van eergisteren heeft de heer von Bismarck verklaard dat hij zich nog altijd vleit het met Oostenrijk te zullen eens worden omtrent de verplaatsing der marine-etablisse menten naar Kiel. De regeering zal zich echter door niets van de verwezenlijking van haar plan laten terug houden, daar de haven van Kiel voor een marine-station onmisbaar is. Eergisteren heeft het Engelsch lagerhuis kennis ge nomen van het financieel rapport door den heer Giad- tone opgemaakt. Daaruit blijkt dat de toestand der schatkist zeer gunstig is. Het waarschijnlijk batig saldo voor 18651866 bedraagt meer dan twaalf en een half millioen gulden. Uit dit stuk blijkt vooral dat de handel op Frankrijk zeer is toegenomen na het handelstractaat, door tusschenkomst van Kichard Cobden in der tijd gesloten. Aan de weduwe van dezen staatsman heeft keizer Napoleon een brief van deelneming gericht, welke door den Times wordt medegedeeld. Omtrent den toestand van koning Leopold van België verwijzen wij naar den in dit noramer opgenomen brief van onzen Brusselschen correspondent. Lincoln's dood.x) Wij willen onzen lezers zoo uitvoerig mogelijk alle bijzonderheden omtrent den moord op den heer Lincoln gepleegd mededeelen. Iieeds dadelijk zij echter opge merkt, dat verschillende rlier bijzonderheden, gelijlt ge woonlijk bij diep ingrijpende gebeurtenissen liet geval is, zullen aangevuld of gewijzigd moeten worden. Wij beginnen met de mededeeling van de officieele kennis geving van den staatssecretaris aan het departement van oorlog te Washington, Staunton, gericht aan de legatie der Vereenigde Staten te Londen. „Mijnheer, ik vervul eene zeer treurigen plicht door u kennis te geven dat zijne excellentie Abraham Lincoln, president der Vereenigde Staten, gisteren avond om streeks half elf uur in zijne loge in het Theatre Ford is vermoord geworden. „De president had zich omstreeks tien uur naar dien schouwburg begeven, vergezeld van mevrouw Lincoln. Met hen bevond zich nog eene andere heer en dame in de loge. Te half elf uur ongeveer, gedurende de pause, trad de moordenaar de openstaande deur der loge bin nen, naderde den president van achteren en loste een pistoolschot op ziin hoofd. De kogel trof het achterste gedeelte van de hersenpan en drong bijna door en door. De moordenaar sprong vervolgens op het tooneel met een dolkmes of ponjaard zwaaiende, uitroepende: „sic semper tyrannis!" (zoo moge het steeds met tyrannen gaan!) Vervolgens ontsnapte hij aan de achterzijde van den schouwburg. „Onmiddellijk na het vallen van het pistoolschot viel de president bewusteloos op den grond. Ilij bleef in dien staat van bewusteloosheid tot heden morgen 7 uur 20 min. en gaf toen den geest. „Omstreeks denzelfden tijd waarop deze moord in den schouwburg plaats bad, vervoegde zich een tweede lid der samenzweeringaan de woning van den heer Se ward en werd binnengelaten terwijl hij voorgafd.it hij de overbrenger was van een recept des geneesheers, hetwelk, in gereed heid gebracht, in zijne tegenwoordigheid aan den zieke moest worden toegediend. Hij begaf zich voorts snel naar de kamer op de derde verdieping, alwaar de heer Seward te bed lag. „Voor zijn binnentreden bemerkte hij den heer Fre derik Seward, den zoon van den staatssecretaris van buitenlandsche zaken, aan welken hij verschillende slagen op het hoofd toebracht, waardoor de hersenpan 1) Eene biographic van dezen staatsman gaven wij in ons nommer van 22 November 11., bij gelegenheid van bet bericht zijner herkie zing als president der Verecnigde Staten.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2