öuitrnlcmö. zuur (proef van Kindt,) zoowel als die met bijtende potasch-loog (proef van Böttger) niet onvoorwaardelijk aan ongeoefende handen kan worden toevertrouwd. De handelwijze door dr. Böttger onlangs aan de hand gedaan, en die, zooals hij zelf verklaart, verre de voor keur verdient boven zijne vroeger vermelde loogproef, kan door elk in weinige minuten worden gevolgd, zonder dat het weefsel vooraf aan eenige bewerking behoeft te worden blootgesteld en geeft daarenboven de meest overtuigende uitkomsten, daar zij op een zeer in het oogloopend verschil in kleur berust, dat onmiddellijk na de proef de beslissing op stellige wijze toelaat. Tot het onderzoek wordt eene strook van het lijnwaad aan drie kanten zoo verre uitgerafeld, dat de ketting- en inslagdraden voldoende bloot liggen, waarna men haar voor omstreeks de helft gedurende eenige oogenblikken dompelt in eene alcoholische oplossing van Anilinrood, op 2 med. oneen gewone brandewijn, 10 greinen gekrystalliseerd Anilinrood (Füchsin) bevat tende. De strook, wordt daarna zoolang met koud water overgoten, als dit nog kleur aanneemt, en vervolgens, zonder vooraf gedroogd te zijn, hoogstens drie minuten in gewone salmiak-geest (vloeibare ammonia) geplaatst. Men ziet dan dat de katoenen draden onmiddellijk hunne kleurstof verliezen en wit worden, terwijl de linnen draden de fraaie roode kleur behouden. Mocht men het strookje linnen, dat aan de proef werd onderworpen, eenigen tijd wenschen te bewaren, dan is het beter het niet te droogen, maar het, na even in water afgespoeld te zijn, in eene zwakke soda-oplossing te leggen, die op 18 deelen water slechts 1 deel soda bevat. Uit Rome wordt omtrent den toestand aldaar gedurende de heilige week het volgende gemeld. De Romeinen bemoeien zich nu met geen politiek en hou den zich uitsluitend met hunne godsdienstzaken bezig, en met de exploitatie van de duizende vreemdelingen, die de Voorzienigheid hun toezendt om hun een weinig geld te brengen en voor hen het werken onnoodig te maken. De kooplieden in communie-billetten hou den hunne waar gereed voor de aanstaande markt. Zij trekken de parochiën en hoofdkerken door om hun oogst van die heilaanbrengende papieren te maken, en verdienen er meer mede dan men oppervlakkig denken zou. Wanneer een gezin vier of vijf leden telt, die alleen vier of vijf keer daags in de verschillende kerken hoogtij vieren, kan elk van hen zijn kroon daags maken, en dat gedurende de veertien dagen dieaan het paaschfeest voor afgaan. Terwijl de verhuurders van kamersofrijtuigen, de herbergiers of restauratiehouders hun oogst van napole ons, guineas, roebels of guldens maken, zamelen die zwer velingen om den heiligen disch hunne penningskens in om den stillen tijd door te brengen, zonder eenige ver andering te maken in hunne luie levenswijze, in hun kroegleven en hun loterijspel. Hunne misdadige nijver heid heeft het dubbel voordeel dat zij hen doet door gaan voor vroom en tevens hen in staat stelt tot het bedrijven hunner misdadige handeling. De priesters zijn er geenszins onkundig van, maar hoe het te voorkomen! Elk van hen deinst terug voor het schandaal een onwaar dige de sacramenten te ontzeggen. De communiebilletten worden schier openlijk in de koffiehuizen verkocht; de bedelaars honden open winkel voor de deuren der kerk, zelfs in de sacristiën kan men ze koopen wanneer alzoo de pastoors hun jaarlijkschen omgang maken om de billetten op te halen, vinden zij dat ieder aan zyne ver plichting heeft voldaan. Zij, die de pastoor persoonlijk kent eu die hij in den biechtstoel of bij de sacramenten zon kunnen gemist hebben, koopen billetten in de hoofd kerken, die in de twee en vijftig parochiën van Rome gangbaar zijn. Bur^erlillte stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 23 dezerE. Roukema, jm. 26 j. met M. van der Heide, jd. 28 j. J. Franco, jm. 35 j. met A. Mulder, jd. 39 j. C. J. van Maldegem, jm. 27 j. met P. Schuppens, jd. 28 j. M.de Bree, jm. 24 j. met W. Douw, jd. 26 j. A. de Steur, jm. 24 j. met M. C. Peper, jd. 23 j. W. F. Wetjen, jm. 27 j, met C. W. van Emden, jd. 30 j. J. van Soelen, jm. 30 j. met T. de Lange, jd. 28 j. (Van 15 tot 22 April.) Vlissingen. Bevallen: H. J. Schaberg, weduwe van J. Siegers, z. P. Prins. geb. van Reems, d. C. Krug, geb. Vader, d. C. A. Schilfer, geb. van Simmeren, z. M. C. Andrea, geb. van der Beek, d. J. Riemens, geb. van Poelje, z. (doodgeb.) Overleden: C. van den Bogaard, jd. 75 j. J.A.Schmidt, jm. 65 j. M. C. Voorvoorn, vrouw van D. C. Smit, 70 j. J. G. Berger, man van G. Bolk, 37 j. Goes. GehuwdM. Ortelee, jm. 27 j. met A. P. Won- dergem, wed. 34 j. J. Bruggeman, jm. 27 j. met M. Ver heide, jd. 21 j. Bevallen: J. M. Gunst, geb. Remijn, z. D. Proos, geb. Sloover, z. M. S. Dalebout, geb. van de Volkere, d. C. M. A. den Boer, geb. van Rooy, z. K. de Jonge, geb. Snoep, d. Overleden: S. Semijn, d.4j. M. J. Fagel, jd. 30 j. D. J. Clement, z.bijna 8 m. M. Baeckelant, z.5m. E. S. Choveir, vrouw van M. Bookelaar, 82 j. Ziekikzee. Bevallen: J. Vallijs, geb. de Bruine, d. L. van de Velde, geb. Moerraond, d. C. C. E. Dixon, geb. Werner, d. F. Paase, geb. Pieterse, d. A. van Zaaien, geb. Brandenburg, z. Overleden: A. Krijger, vrouw van C. Verboven, 41 j. I Verkooplngen en aanbestedingen. Gisteren is te Vlissingen ten verkoop aangeboden een huis en erve, staande en gelegen in het Groenewoud, wijk H no. 5. Verkocht voor ƒ260. Tlierniometerstand 24April 's av. 11 u. 52 gr. 25 's morg.7 u. 47 gr.'smidd. 1 u. 56 gr. 's av. 11 u. 44 gr. 26 n 's morg.7 u. 46 'smidd. 1 u. 58 gr. Staten generaal. tweede kamer. Memorie van beantwoording. Vaststelling der tarieven van in-, uit- en doorvoer in Nederlandsch Indié. De regeering erkent, dat een invoerrecht van 10 ten 100 voor een aantal artikelen, op zich zelf beschouwd hoog is, maar wijst er op, dat ook het Nederlandsch tarief eerst van lieverlede tot een normaal recht van 5 percent is gekomen. Van de zijde van den Indischen handel zijn dan ook geene bedenkingen tegen een recht van 10 per cent aangevoerd. Wanneer na verloop van eenige jaren de ondervinding is verkregen, dat de tegenwoordige vermindering geen nadeel aan de opbrengst heeft toege bracht, kan tot eene verdere verlaging worden over gegaan. Wat de rechten op den uitvoer betreft, deze zijn ook uit het Nederlandsch tarief niet op eenmaal verdwenen, en de regeering meent bij dit ontwerp in de beperking van die rechten zoo ver te gaan, als op dit oogenblik mogelijk is. Om het verkeer met de inlandsche staten van den oosterschen archipel aan te moedigen, is de uitvoer derwaarts vrijgesteld, en zullen slechts de producten, uitsluitend voor de Europeesche markt bestemd, met uit voerrechten getroffen worden. De opmerking, dat de regeering zich niet gelijk.blijft, wanneer zij, bij uitvoer naar Nederland, de suiker wil vrijstellen en daarentegen de koffie aan een recht onderwerpen, moet veel van haar gewicht verliezen, wanneer men in aanmerking neemt, dat ook thans de suiker bij uitvoer naar Nederland onbe last is, terwijl de koffie met een recht van 6 percent der waarde is bezwaard. De regeering acht het verwijt, dat zij door de hand having van een differentieel invoerrecht hare eigene wetten zou hebben verzaakt, onverdiend. Uit het geheele ontwerp en de memorie van toelichting blijkt, dat het de bedoeling is later op den weg van afschaffing der beschermende rechten voort te gaan, doch thans reeds terstond die rechten sterker aan te tasten dan hier wordt voorgesteld, zou de regeering onvoorzichtig vinden. Plotselinge intrekking van eenmaal verleende bescherming, gedurende jaren genoten, ware het zeker ste middel om aan onze nijverheid een gevaarlijken slag toe te brengen. De wet is thans aangevuld met eene slotbepaling, dat zij vóór 1 Januari 1872 moet worden herzien. Algemeen overzicht. De mededeeling omtrent een door paus Pius aan koning Victor Emmanuel gerichten brief heeft zich bevestigd. Het hof van Rome is bovendien thans over gegaan tot onderhandelingen met de Italiaansche regee ring over de vervulling der vacante bisschopszetels in Italië. Door de omstandigheden daartoe genoopt is het pauselijk gouvernement alzoo teruggekomen van zijne vroeger zoo bepaalde weigeringen om met de Italiaansche roovers en deugnieten te onderhandelen en men ver wacht thans dat deze eerste stap op den weg der toena dering door meerdere zal worden gevolgd, al mocht deze eerste stap ook niet dadelijk tot eenig resultaat leiden. Te Parijs blijven nog altijd verschillende geruchten in omloop omtrent de reis van keizer Napoleon naar Algerië. Men beweert thans ook dat de keizer het ver laten zijner hoofdstad niet wenschelijk zou achten met het oog op den politieken toestand van Spanje, welke sedert de laatste ongeregeldheden te Madrid, volgens verschillende berichten, nog onheilspellender is dan gewoonlijk. Het dagblad la France bericht dat eindelijk tot opvol ger van den graaf de Morny, als president van het wet gevend lichaam, door den keizer is aangewezen graaf Walewski. De Pruisische regeering heeft aan de kamer van afgevaardigden een uitgewerkten staat ingeleverd van de onkosten, welke voor de verplaatsing der marine etablissementen van Dantzig naar Kiel zullen benoodigd zijn. De oppositie der regeering te Weenen schijnt door den heer von Bismarck, volgens sommige mededeelingen, te zijn overwonnen door de belofte dat de aanleg der vestingwerken te Kiel, benoodigd ter verdediging van het Pruisisch marine-station aldaar, nog niet zal worden aangevangen alvorens daaromtrent nader eene schikking zal zijn getroffen. Uit een Duitsch oogpunt wordt echter de toekomst met zekere angstige belangstelling te gemoet gezien. Zoo lezen wij in de Köln. Zeitnng het volgende: „Men bedriege zich voor het overige in weerwil van de schijnbare onbelangrijkheid der tegenwoordige oneenigheden niet omtrent het hoog ernstige der botsing welke op den achtergrond schuilt. Oostenrijk's gehechtheid aan den vrede is groot, en als Pruisen het op een oorlog wil laten aankomen, kan het zeker veel wagen. Maar Oostenrijk kan zich ten laatste in eene positie gebracht zien, waarin het meent het zwaard ter handhaving van zijne qer te moeten trekken, en daarbij kan het op de meeste Duitsche regeeringen rekenen. Ongelukkig is Pruisen's inwendig beheer, de machte loosheid zijner volksvertegenwoordiging, de toestand zijner drukpers en zoo veel meer, wat wij niet behoeven op te sommen, van dien aard, dat Pruisen ook de sym pathie van het Duitsche volk verloren heeft. En hoe weinig bemind de Pruisische heerschappij in Sleeswijk- Holstein is, dat hebben de jongste feestdagen bewezen. Pruisen moest er voorwaar op bedacht wezen, den inwen- digen vrede te herstellen en daardoor de sympathiën van Duitschland te herwinnen." De „laatste feestdagen", waarop de Köln Zeitung hier zinspeelt, waren die waarop de fondamenten van de mo numenten ter herinnering aan den laatsten oorlog worden gelegd en waarbij noch het kanongebulder noch de aan spraken, waarin „de God van Pruisen" weder werd aan geroepen, de Holsteinsche bevolking in geestdrift konden brengen. De Engelsche dagbladen bevatten gedurende de laatste dagen allerlei meetingsverslagen, candidaturen en poli tieke geloofsbelijdenissen, welke gewoonlijk aan de meer bepaalde verkiezings-agitatiën voorafgaan. Een der merk waardigste geloofsbelijdenissen dezer dagen afgelegd ia wel die van den bekenden Stuart Mill. Hij wil eene ver tegenwoordiging gebaseerd op een algemeen stemregt, waarbij ook de vrouw niet moet uitgesloten wezen. De werking van dit stemregt moet echter zoo geregeld zijn dat daardoor ook de vertegenwoordiging der minderheden worde verzekerd. Voorts verklaart de heer Stuart Mill zich een tegenstander der geheime stemming in strijd met vroeger toen hij dergelijke stemming nog noodig achtte. Op het gebied van buitenlandsche staatknnde is hij aanhanger van het non interventie-beginsel zonder dit echter altijd en onvoorwaardelijk te willen zien toe gepast. Meer uitvoerig kan ons de theorie van deu heer Stu art Mill blijken uit zijne geschriften over den vertegen woordigenden regeeringsvorm.Zijne denkbeelden omtrent algemeen stemrecht niet opgevat echter volgens de formule „ik ben, derhalve stem ik" vinden wij daarin breedvoerig ontwikkeld en hebben vooral ten doel om in de staatslichamen op meer volledige wijze de natie te doen vertegenwoordigen. Even als de Engelsche staat huishoudkundige Hare wil hij het stemrecht doen uit oefenen door den man zoowel als door de vrouw maar daarvan uitsluiten allen, dieniet kunnen lezen,schrijven en rekenen alsmede allen die belasting betalen of gedu rende vijf jaren door de algemeene liefdadigheid zijn on derhouden. Hij verklaart zich bovendien ook tot voor stander der theorie om verkiezings-examens in te stellen en doet alzoo eene belangrijke schrede op den weg, welke volgens zijne tegenstanders tot eene aristocratie van het verstand zou moeten leiden, wellicht toch te verkiezen boven andere. Hij wenscht namelijk aan allen, die slechts kunnen lezen, schrijven en rekenen, ééne stem te geven, maar voorts de kiezers in klassen te verdoelen met het oog op hunne algemeene kennis en aan deze leden van verschillende klassen de bevoegdheid te geven tot het uitbrengen van meer stemmen, even als zulks in Engeland ten opzichte der administratie van de ker spelen pleegt te geschieden Terwijl alzoo de eene kiezer slechts éen stembillet in de bus kon werpen zou de andere kiezer drie of vier stemmen kunnen uit-

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2