MIDDELBURGSCHE C O U R A N T. N°- 67. Donderdag 1865. 27 April. Editie van Woensdag avond A uren. Middelburg 2(S April. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ontvangen en ligt voor belangstellenden ter inzage een tabellarisch overzicht van den handel van Bremen in het jaar 1864. In eene eergisteren gehouden vergadering van inge landen van den Oranje-polder, gemeente Biervliet, is tot ontvanger-griffier, in plaats van wijlen den heer A. B. Carprean, benoemd de heer D. N. Benteijn, te IJzendijke. De opper-ceremoniemeester heeft bekend gemaakt dat, ingevolge de bevelen des konings, het hof den rouw zal aannemen wegens het overlijden van zijne keizerlijke hoogheid Nieolaas, grootvorst troonopvolger van Rusland, te weten: twee dagen grooten rouw; zes dagen hal ven rouw; twee weken lichten rouw; met ingang van den 25 dezer. Bestuurders van het Haagsche genootschap tot verdediging van de christelijke godsdienst hebben den uitgeloofden eereprijs toegewezen aan twee schrijvers van Iloogduitsche verhandelingen, aan dr. Il.Wiskemann te Hersfeld in Keurhessen, wegens zijn antwoord op de vraag over „deslavernij" en aan C. I. Trip,superintendent en ger. predikant te Leer in Oost-Friesland, wegens een onderzoek over „de berichten nopens Panlus in de Handelingen der Apostelen." De Staatscourant van gisteren bevat het verslag van den minister van binnenlandsc-he zaken over den staat van het rijks herbarium en de aldaar verrichte werk zaamheden gedurende de jaren 1863 en 1864. In de zitting van den gemeenteraad van Dordrecht is ingekomen de volgende missive van den minister van binnenlandsche zaken, dd. 12 April jl., betreffende de plans voor den spoorweg bij Dordrecht: „De plans voor den spoorweg bij Dordrecht, waarop betrekking had het schrijven uwer vergadering van 4 Maart jl., zijn bij mijn departement ingekomen. In het belang der gemeente Dordrecht schijnt zich dit plan merkelijk boven het eerste ontwerp aan te bevelen, en uit dien hoofde wil ik daaraan voorloopig mijne goedkeu ring hechten, niettegenstaande de kosten van aanleg hooger zullen zijn cn voor de exploitatie het eerste plan boven dit laatste te verkiezen ware. „Bij dit plan is op het maken van een bassin, dat. in behoorlijke verbinding met het station zal worden ge bracht, gerekend, welk bassin, zoo later de behoefte daaraan mocht blijken, zal kunnen worden uitgebreid. „Het plan voor eene haven, door uwe vergadering voorgesteld, zon voor de exploitatie van den spoorweg te bezwarend, en in aanleg uiterst kostbaar zijn. Ten laste van de spoorweg-begrooting zou daaraan geene uitvoering kunnen worden gegeven. „Voor het ontwerp van de brug over de Maas worden de noodige opnemingen en onderzoekingen gedaan. Voor dat het ontwerp worde vastgesteld, zal aan de be trokken besturen de gelegenheid worden gegeven over de algemeeue inrichting hun gevoelen te doen kennen." Zaturdag is over de lijn van den Nederlandschen centraal spoorweg van Zwolle tot.Kampen een proeftocht gehouden die in alle opzichten als voldoende iste beschou wen, zijnde de weg in minder dan 20 minuten afgelegd. Voorts is definitief bepaald, dat de feestelijke opening zal plaats hebben Woensdag 10 Mei e. k. SSemocmigogezi em besüiiRifer». liïgrr. Benoemd tot luitenant-generaal de genpraal- rnajoor J. J. van Mulkcn, lid van de tweede kamer der statcn-generaal, en zulks op het thans door hem genoten wordend non-activitcits-tractement. Marine en leger. Blijkens een bij het departement van marine ontvan gen brief, is Zr. Ms. transportschip de Heldin, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee P. W. Stort, den 27 Februari jl. in de Tafelbaai aangekomen en heeft het den 6 Maart daaraanvolgende zijne reis naar Neder land voortgezet. Alles was wèi aan boord. &eincn&(lc herachfesi. Eergisteren werd te Vlissingen een kind bijna het slachtoffer van de zorgeloosheid der dienstboden aan wie het was toevertrouwd. Terwijl deze in het duin met het toezicht over eenige kinderen belast waren, gaven zij van zoo weinig zorgvuldigheid blijk dat een der kinderen zich al spelende verwijderde en beneden in een sloot geraakte zonder dat de dienstboden daarvan iets bemerkt hadden. Aldaar zou het zeker zijn om gekomen indien niet eenige jonge lieden, daar voorbij komende, het kind gezien en er uit gered hadden waarna zij het bij een boer ter verzorging brachten. Zondag middag viel op eene hofstede onder Klevers- kerke een kind van ruim anderhalf jaar in een vijver; het werd door zijn twaalfjarigen broeder drijvende ge zien en schijnbaar levenloos uit het water gehaald. Door spoedig aangebrachte hulp van den heer Loysen Dillié, geneeskundige te Arnemuiden, mocht het na ruim twee uren onvermoeid pogen gelukken, het sluimerend leven op te wekken en het kind den ontstelden ouders terug te geven. Bij de opvoering der Africaine te Parijs zal ook een groot vaartuig ten tooneele verschijnen. Men is zeer bevreesd voor de machinerie van dit. vaartuig, dat nog altijd niet naar het roer wil luisteren en groote ongeluk ken veroorzaken kan voor de choristen, die zich er in moeten wagen, en deledén Van het orchest, die het schip bij de geringste valsche manoeuvre op het hoofd krijgen. Bij de voorloopige proefneming heeft het reeds weinig gescheeld of het schip kwam in het orchest te land; het bleef toen gelukkig aan den zoogenaamden Arlequin hangen, maar de choristen en muziekanten zijn bij dat al niet zeer op hun gemak. Er heeft zich tc Londen een comité gevormd tot oprichting eener uitgebreide vereeniging, ten doel heb bende om in Palestina alle mogelijke uasporingen en 1 onderzoekingen in het werk te stellen, die maar eenigs- i zins van dienst kunnen zijn tot het verkrijgen van nadere ophelderingen omtrent den bijbel. Die onderzoekingen zullen zich niet enkel bepalen tot het gebied der oudheid kunde, maar ook tot dat der cultuur, der geologie, der flora, der meteorologie des Heiligen lands ,en al wat ove rigens maar eenigszins uit een wetenschappelijk oogpunt voor de zaak als nuttig kan worden beschouwd.Er circu- leeren thans lijsten tot het bijeenbrengen der daartoe noodige gelden. Tot het voorloopig comité behooren de heeren professor Owen, James Fergusson, sir Henry Rawlinton, Antonio Panizzi, sir Martin Peto, Stanley, deken van Westminster, de hertogen van Argyll en De vonshire, graaf Shaftesbury, de aartsbisschop van York, benevens de bisschoppen van Oxford en van Ely, zoodat het in het comité niet ontbreekt aan mannen van invloed en van naam. Volgens de volkstelling van December 1864 be draagt de bevolking van Weencn 552,021 inwoners, zijnde 47,979 minder dan die van Berlijn. Te 's Gravenhage is eene Nederlandsche maat schappij opgericht ter bereiding van den turf tot vor- warming en verlichting, naar het stelsel van graaf de Lara. De ten vorigen jnre door ingenieurs van den waterstaat en officieren der genie genomen proeven moeten de deugdelijkheid van dit stelsel hebben aange toond. Men wil dat de Lara-kolen de steenkolen hebben overtroffen en verwacht bij liet toenemend gebruik er van eene krachtige ontginning van de veenderijen, herschepping van deze in bouwgronden en meerdere onafhankelijkheid van het buitenland, voor wat brand stof betreft. Het lijk van den overleden grootvorst van Rusland, Nieolaas Alexandrowitch zal op een Russisch vaartuig naar Croonstadt worden overgebracht om voorts in de oude hoofdstad der czaren op plechtige wijze te worden ter aarde besteld. Verschillende Europeesche hoven zullen natuurlijk den rouw aannemen. Dezer dagen heeft te Londen een hanen-gevecht plaats gehad, hetwelk de aandacht, der vertegenwoor digers van de maatschappij tot verhoeding van mis handelingen van redelooze dieren tot zich getrokken, en aanleiding gegeven heeft tot eene aanklacht tegen een aantal personen, die bij dit schouwspel daadwerke lijk betrokken zijn geweest. Verscheideue doode hanen, stalen sporen, scharen en vijlen zijn ter staving van de aanklacht overgelegd. De rechtbank heeft gemeend, de bestaande wet te moeten handhaven en de aangeklaag den tot eene geldboete te veroordeelen, welke 170 p. st. heeft bedragen en dadelijk is betaald. Men spreekt van eeue te Parijs in omloop zijnde zeer piquante brochure, onder den titelDe geschiedenis van Napoleon III, door Julius Caesar. De policie doet alle moeite om den schrijver te ontdekken. Aan eenige spoorwegstations in Noord-Amerika kunnen de reizigers behalve de plaatsbrieijes ook polis sen van levensverzekering bekomen. Tegen betaling van 10 ets. (25 ct. Nederlandsch) kan men gedurende een dag zijn leven verzekeren tegen spoorwegongelukken voor de som van 3000 dolls. De hoogste verzekering, waarvan meu de risico wil loopen, is 10.000 doll. In de stedelijke jongejufvrouwen kostschool te 1 Triest bleek dezer dagen dat tot het geven van onder- j richt in de aardrijkskunde boeken werden gebezigd, waarin provinciën van Oostenrijk werden gezegd te zijn deelen van het koninkrijk Italië. Op last der bevoegde autoriteiten zijn de onderwijzeres en de overige doeeu- I ten, die haar behulpzaam zijn geweest tot het versprei- I den van de bedoelde onjuistheden, uit hunne betrekking j verwijderd en is hun tevens het recht ontnomen om in het vervolg ouderwijs te geven. Te Cardiff is Donderdag avond in de Bute Docks een geduchte brand uitgebarsten, die een oogeublik de schepen bedreigde: de schade wordt op nagenoeg 10,000 pond sterl. geschat. De vorige week werd in het Thalia-tkeater te Wee- nen de Freischütz opgevoerd. Op het oogenblik dat mcj. Materna, die de rol van Agatha vervulde, hare aria „Und ob die Wolke," enz. aanving, geraakte haar kleed in brand. Een kreet van ontzetting werd door het talrijke publiek aangeheven. Mej. Materna behield echter hare tegenwoordigheid van geest, zong hare partij als ware er niets voorgevallen en vouwde hare kleedereu derwijze te zamendat. zij zonder bulp van anderen de vlam uitdoofde. Een daverend handgeklap was het loon voor hare stout moedigheid. Uit Bern wordt gemeld, dat aldaar uit Genua een officieel verslag is ontvangen betreffende het onderzoek, in het werk gesteld met de ingewanden van den beer Deraine en mej. Flora Trurapy. Het gebleken dat zij zich hebben vergiftigd door middel van strychnine en morphium. De eigenaar van den ring, in der tijd door gemelden heer Denime ontvreemd, heeft 100 fr. gezon den aan den bediende van het hötel, alwaar hij te Bern logeerde, toen de ring werd vermist. Deze som moet strekken als vergoeding voor de onaangenaamheden, ondervonden door de voorloopige aanhouding, daar die bediende werd beschouwd als degene,.die den kostbaren ring had gestolen. In dePolytechn.Notiz.-Blatt.leestmen het volgende. Onder de vele middelen, die men aangeprezen vindt om katoenen- en linnengaren in weefsels te onderscheiden, I zijn er eenige, die geene voldoende uitkomsten opleve- j ren, terwijl men bij anderen, die raè'er vertrouwen ver dienen, bezwaren bij hunne toepassing ondervindt. Onder de laats! en mogen zoo wel' het microscopisch onderzoek, als de scheikundige proeven geteld worden, 1 die door Kindt, en Böttger zijn aan de hand gedaan, j daar toch de beslissing, gegrond op het, microscopisch I verschil, niet zoo gemakkelijk is, als dit oppervlakkig I schijnt, en de behandeling met geconcentreerd zwavel-

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1