daaraan werkzaam zijn. De ruimte waarover men zal 1 kunnen beschikken is 28,000 vierkante el. De tribune van het corps zangers wordt in den vorm van een terras ingericht en nergens in de zaal zullen pilaren tot schra ging van het gebouw worden aangewend. Do ruimte, voor de zangers niet medegerekcnd, zal aan 28,000 toe schouwers plaats kunnen verschaffen. Aan drie zijden zal men door portalen van 30 40 el de zaal bereiken. De hoogte bedraagt 42 el. Boven het dak verheffen zich 12 torens en eene groote menigte vlaggenstokkeu. Te Parijs is een nieuw dagblad opgericht, genaamd Le bulletin international. Het verschijnt dagelijks, uit genomen des Zondags, te vijf uren in den namiddag. De eerste bladzijde behelst een overzicht van den meteoro- logischen toestand van geheel Europa, berekend naar het ochtenduur van zevenen. Op de tweede bladzijde wordt eene met kleuren gedrukte meteorologische kaart aangetroffen, en daarnevens gissingen omtrent de ver moedelijke weergesteldheid van den volgenden dag. De derde en vierde bladzijden zijn gevuld met andere we tenschappelijke berichten. De ook hier te lande met roem bekende reiziger sir Robert Hermann Schomburg is den 11 Maart jl. in een particulier ziekengesticht te Berlijn overleden. Lichaamskwalen, de gevolgen van zijne ontdekkings reizen, vooral in Britsch-Guyana en op Sint-Domingo, maakten aan zijn werkzaam leven een einde. Gelijk men weet, had hij de officiëele stukken van het tusschen het Dnitsche tolverbond en Siam gesloten handelsverdrag naar Berlijn overgebracht. Lijdend kwam hij in Engeland aan, lijdend keerde hij naar Dnïtschland terug; t.c Leipzig toefde hij twee maanden in zieke!ijken toestand bij zijne betrekkingen. Geboren te Freiburg in 1804, eerst tot koopman besterad, in welke hoedanigheid hij eenige jaren te Leipzig doorbracht, begaf hij zich vervolgens naar Amerika, alwaar hij de noodige kennis opdeed en de eigenschappen voor den landontdekker verwierf, en wel in zulk eene mate dat hij van de Engelsche regee ring met de eervolle taak belast werd, het Britsch ge deelte van Guyana te bereizen. Welke diensten hij aan die regeering bewees, bleek o. a. daardoor dat koningin Victoria hem tot den adelstand verhief; de diensten, welke hij der wetenschap bewees door zijne werken: „A description of British Guiana" en „Views in the inte rior of Gniana" wist de Geograpbisclie maatschappij te Londen te erkennen door de groote gonden medaille, die zij hem vereerde. Schomburgh heeft ook de Victoria regia naar Europa overgebracht. In het jaar 1857 is te Londen eene staatscommissie benoemd om te onderzoeken wat de beste wijze zou zijn om de vuilnis uit steden te verwijderen en nuttig «aan te wenden. Zij heeft nu als de uitkomst van een acht jarig onderzoek in haar derde rapport aan de regeering verklaard, dat de vuilnis der steden niet in zinkputten blijven noch in rivieren vloeien mag, maar als meststof gebezigd en daartoe dagelijks afgevoerd dient te worden. Bij de ontruiming van Richmond waren, op last van de autoriteiten der Zuidelijken, verscheiden tabaks magazijnen in brand gestoken, waarbij de vlam spoedig op andere gebouwen oversloeg, zoodat de geheele stad in eene dikke rookwolk was gehuld en de passage langs verschillende straten door het vuur werd belemmerd. In het geheel wordt het aantal verbrande woonhuizen en andere gebouwen begroot op ongeveer 600. Men kan zich dus gemakkelijk voorsteilen welk eene verwarring en onsteltenis dit bij de bevolking te weeg bracht, te meer nog doordien vele ingezetenen in hunne verbijste ring hunne meubelen en andere goederen zochten te redden, die ten laatste bij geheele hoopen op straat lagen te branden. Van de kantoreu der voornaamste bank instellingen is niets overgebleven, terwijl de bureaux van drie dagbladen (de Enquirer, Despath en Examiner) even spoedig waren verwoest als het American-hötel, het postkantoor, het statenliuis, het gebouw van het departement van oorlog, het Columbian hötel,het Mecha nic's institute, het groot laboratorium en het arsenaal, die te gelijk met eenige blokken huizen hevig door het vuur werden geteisterd. Ofschoon het onmogelijk is, zelfs bij ruwe begrootïng, zich een denkbeeld van de daardoor veroorzaakte schade te vormen, kan men zich toch wel voorstellen dat het verlies ontzettend moet zijn. Heden zal te Parijs een klein blad uitgegeven worden voor den prijs van een stuiver, dat getiteld is: „les Parisiennes", en geredigeerd wordt door geletterde vrouwen. Te Rijssel geeft een werktuigmakers knecht sedert eenige dagen staathuishoudkundige voorlezingen, die zoowel door werklieden als door patroons zeer ijverig worden bezocht. DeUnitaCattolicaheeft eene statistiek medegedeeld van de verdrukkingen, waaraan het episcopaat in het koninkrijk Italië van de zijde der regeering van dat land blootstaat. Men vindt daarin eenelijst van de bisschoppen, die voor de rechtbanken gebracht en veroordeeld zijn, van hen, die vervolgd en weêr vrijgesteld werden enz. Ook vindt men op deze lijst van slachtoffers eenige bis- 1 schoppen vermeld, die „van verdriet" zijn gestorven. Het getal dezer laatste*! bedraagt 17. Het Journal desdébats zegt omtrent dit feit het volgende: „Men zon nooit ge- loofd hebben, dat het verdriet in weinigejaren zooveel verwoestingen kon aanrichten onder do hooge gees- j telijkheid in Italië; het is als eene epidemie van geheel bijzonderen aard, uitgevonden door het gouvernement van koning Victor Emmanuel om zich stilletjes te ont- j doen van zijne tegenstanders; aan dezen trek herkent j men weder het machiavellistisch genie der revolutie, dat altijd de huichelarij aan het geweld weet te paren!!" I Vcrkoopingcn eni aaubcsSertingcn. Vrijdag is alhier door het provinciaal bestuur aan besteed: Het maken van eene buis van gegoten ijzer, ter vervanging van de voormalige draai- thans vaste brug over de Aardenburgschehaven,met hare opruiming en aanvulling der ontstane opening. Dit werk isaange- nomen door A. E. Stubbé, te Sas van Gent, voor f 1000. MefieoroHogische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 2 ure April 1865. 1 V/ind. 5 o 1 31 5 P1 1 ll i 5 k |o E^ 1 Ér-i |.f i g C/3 1 Aanmerkingen. fff 1 16 O. NO. 1 8 17 O. ZO. i 8 18' W. Nw.i 3 19jN.NO.! 7 20 N.t. O. 4 21'O.t Z. 1 9.5 3210. NO. i 6 76Ü.7 762.1 762.0 765.0 765-7 765.0 7652 20.9 I 0.62 21.S f 0.61 16.4- 1 0.69 16.0 j 0 74 2S.4 j 0.72 21.2 0.68 22.4 0.39 11.12 11.51 9.73 10.10 11.28 12.36 ,7.68 0.0 I held.heiig licht bew. 0.0 licht bewolkt regen. 2.2 licht bewolkt. 0.0 licht bew.heiig held. 0.0 helder. 0 0 helder. 0.0 helder. ThcB'mometerstazid 22 April 's av. 11 u. 59 gr. 23 'smorg.7 u.59gr.'smidd. 1 u. 76 gr. 'sav. 11 u.59gr. 24 's morg.7 u. 56 's midd,. 1 u. 72 gr. Ter beoordeeling van de temperatuur in de maand April nu en in het Ivorige jaar herhalen wij eenige in de courant medegedeelde opgaven van den thermome terstand alhier 1864. 1865. 16 April 62 graden. 71 graden. 1"? 54 h 76 18 56 74 19 66 67 20 70 69 21 64 77 22 63 75 23 62 76 24 57 72 Wij voegen hierbij, dat van 16 tot 24 Juli des vorigen jaars als hoogste therraometerstand is opgegeven 73 gra den, en van 16 tot 24 Augustus daaraanvolgendeslechts 66 graden. öuitenlanö. Algemeen orerzichi. Elke nieuwe tijding uit Noord-Amerika bracht in de laatste dagen het bericht aan van eene nieuwe neder laag der Zuidelijken. De laatst ontvangen tijding meldt thans dat de generaal Lee met het overschot van zijn leger gecapituleerd had. De voorwaarden dezer capitu latie worden niet gemeld, maar intusschen heeft de heer Jefferson Davis als president der confoederatie hierdoor zijn val nog nader zien bevestigd. Hem blijft thans nog slechts het leger van den generaal Johnstone over in Tenessee, hetwelk tegenover den generaal Sherman staat. Ook dit zal weldra voor de overmacht moeten bukken, tenzij de heer Davis mocht inzien dat eene nieuwe opoffering van eenige duizende menschenlevens toch nutteloos zou wezen en alzoo de capitulatie aan Johnstone bevelen. De mededeeling van Lee's capitulatie was vergezeld van de tijding dat de regeering te Washington thans na hare overwinningen reeds de conscriptie en recrutee- ring had geschorst. Voorts had de president Lincoln bij proclamatie alle havens der zuidelijke staten voor vreemde schepen gesloten verklaard. In de noordel^ke havens zullen bovendien de vlaggen der verschillende buitenland8che mogendheden behandeld worden op de zelfde wijze als de vlag der Vereenigde Staten in de havens dier mogendheden. De Italiaansche senaat heeft eergisteren zijn votum uitgebracht over de doodstraf. Overeenkomstig de con clusie der commissie van rapporteurs en in strijd met het besluit der kamer van afgevaardigden, is door dit staats lichaam de doodstraf gehandhaafd. De altijd meer behou dende tendenz van senaten, eerste kamers en hoogerhuizen het uitvloeisel van hun bestaan en samenstelling, heeft zich alzoo hier weder niet verloochend. Uit de beraad slagingen, welke aan het senaats-votum voorafgingen, hebben wij nog niet de verschillende argumenten van de voorstanders der doodstraf kunnen nagaan. Waarschijn lijk zullen echter ook hier de meeste sprekers hebben verklaard in theorie de afschaffing voor te staan, maar deze voor Italië in de tegenwoordige omstandigheden nog niet wenschelijk te achten. In dit waarschijnlijk geval alzoo zouden uit een algemeen oogpunt geene nieuwe argumenten voor de handhaving der doodstraf uit de senaats-debatten te putten zijn. Het is niet alleen ten opzichte der doodstraf dat te Turijn senaat en kamer van afgevaardigden tegenover elkander staan. Waarschijnlijk zal dit ook het geval wezen ten opzichte van het wetsontwerp betrekkelijk den verkoop der staatsspoorwegen. Men weet dat de kamer dit wetsontwerp heeft aangenomen. Thans ver neemt men dat de commissie van rapporteurs uit den senaat tot verwerping heeft geconcludeerd. Mocht deze conclusie worden aangenomen dan zou het ministerie zijn ontslag aanbieden,daar van dit punt eene kabinets- quacstie wordt gemaakt. Volgens den Parijschen berichtgever van L'indépen- dance beige zou de paus ee*i eigenhandig geschreven brief aan koning Victor Emmanuel hebben gezonden, waarbij echter wordt gezegd dat die brief minder gericht is aan den vorst dan wel aan het lid der catholieke kerk en strekt om 's pausen leedwezen te betuigen over de omstandigheid dat zoovele bisschopszetels in Italië onvervuld blijven, welke treurige toestand de paus gaarne zou zien ophouden. Dit schrijven van Pius IX aan deu geëxcommuniceerden Victor Emmanuel zou als een eersten stap van toenadering te Parijs worden beschouwd en onder de clericalen eene hevige sensatie hebben gemaakt. Wij laten voor dit bericht L'indé- pendance verantwoordelijk, hetwelk echter door een telegram, te Marseille uit Rome ontvangen, schijnt be vestigd te worden. Uit Marocco wordt gemeld dat aldaar onder de israe- lietische bevolking in de laatste dagen eene groote agitatie heeft geheerscht, ten gevolge,van de in hech tenisneming der twaalf hoofden van de gemeente te Tetnan, die in ketenen werden geklonken. De te Tetuan verblijf houdende consuls protesteerden hier tegen, doch ontvingen ten antwoord dat deze arrestatie was geschied op bevel van den sultan omdat deze hoof den eenige maanden geleden hadden geweigerd om de bezoldiging1 te betalen der Moorse lie wacht aan het jodenkwartier. Eerst na zeer veel moeite en met een beroep op de beloften des sultans aan sir Mozes Mon- tefiore gelukte het om in het lot der gearresteerden voorloopig aanmerkelijke verzachting te brengen. Een belangrijk bericht wordt uit Weenen aan het Fransch dagblad Le temps medegedeeld. Pruisen zou namelijk aan Oostenrijk hebben voorgesteld om de vertegenwoordiging van Sleeswijk en Ilolstcin bijeen te roepeu, ten einde haar te raadplegen omtrent het toekomstig lot der hertogdommen. Het antwoord van Oostenrijk op dit voorstel is nog niet bekend. Omtrent den dag van vertrek des Franschen keizers naar Algerië blijven steeds verschillende geruchten in omloop. Enkele zelfs stellen deze reis als tot. nader uit gesteld voor. De verschillende toebereidselen voor deze reis worden echter geenszins gestaakt en men verzekert thans dat in den ministerraad het vertrek des keizers op Zaturdag is vastgesteld. De grootvorst-troonopvolger vau Rusland is, zooals een telegram ons meldt, heden nacht overleden. Hij kwam voor zijn overlijden nog gedurende eenige uren tot bewustzijn en herkende zijn vader, den czaar, en zijne verloofde, prinses Dagmar van Denemarken. Te 10 uren gisteren had hij de sacramenten der stervenden ontvangen. Koning Leopold van België is in Engeland door eene bronchitis aangetast geworden, welke sedert zijne terug komst verergerd schijnt te zijn. Het laatste bulletin omtrent zijn toestand uitgegeven wasechter bevredigend. Uit de Fransche hoofdstad. Wij ontleenen aan verschillende mededeelingcn en brieven uit Parij3 het volgende Bij gebrek van positief nieuws op politiek gebied houdt men zich hier bezig met het bespreken van ge ruchten omtrent de meest verschillende onderwerpen. Om te beginnen met de reis van keizer Napoleon naar Algerië; vele personen uit de officiëele wereld meenen dat die reis nog zal worden uitgesteld op aanraden van verschillende ministers. Met het oog op den thermometer toch, welke thans hier 30 gr. warmte teekent, stelt men

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2