r 66. U R A T. Dinsdag fiHnmtxlanö. 1865. 25 April. Editie van Maandag avond 4 uren. AAMBESTi5»ISG. Op Vrijdag den 5 Mei 1865, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goedkeuring, door den commis saris des koningsin de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het met 800 last gewonen Vilvoordschen of Lessinischen steen bestorten van een op 2 Januari 1865 afgeschoven oevervak aan den polder Bruinisse. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het minis terie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provin ciaal bestuur vau Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Raamstraat no. 49, te 's Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voor naamste gemeenten des rijks. Zullende den 7en en 4en dag vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg, en bij den ingenieur te Zierikzee. 's Gravenhage, den 8 April 1865. Van wege den minister, De secretaris-generaal, J. SCHRODER. Middelburg 21 April. In eene Vrijdag avond in het gebouw Musis Sacrum te Arnhem gehoudene (liberale) kiezersvergadering, is als candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer in bet hoofd-kiesdistrict Arnhem gekozen de heer rar. C. P. Henny, raadsheer in het provinciaal gerechtshof van Gelderland en lid van den gemeenteraad. Vóór een paar maanden maakten wij melding van eene door het bestuur der Nijverheids-vereeniging alhier genomen proef met Amerikaansch buffelvleesch, waar van de uitslag was dat meu meende den verkoop daar van te mogen aanbevelen, hoezeer de prijs uiet zoo laag kan worden gesteld als wenschelijk is. Gelijke proef nemingen schijnen met gelijken uitslag ook elders gedaan te zijn. In het Tijdschrift derNederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid leest men daaromtrent het volgende: „Een der Amsterdamsche leden dezer maatschappij heeft tot proefneming Zuid-Amerikaansch buffelvleesch uit Engeland ontboden en de hoedanigheid zeer vol doende bevonden. De kosten bedroegen bij 50 kilo 32 c. het kilo; 8 c. het kilo lands inkomende rechten 7 c. het kilo gemeente inkomeude rechten; 2 c. het kilo vracht; te zarnen 49 c. het kilo. Bij directen aanvoer uit Zuid-Ainerika zou de prijs zeker iets minder worden, doch de hooge invoerrechten zijn een hinderpaal die iedere poging om bovengenoemd vleesch, ten behoeve van onze mingegoede klasse, in Nederland in te voeren, onmogelijk maakt. Ook hier ter stede (Haarlem) heeft een geacht handelaar zulk vleesch ontboden en is men eveneens tot de overtuiging gekomen, dat de invoer rechten niet gedoogen de proef op grootere schaal te herhalen. De arbeiders, welke het vleesch gegeten heb ben, waren over de hoedanigheid zeer tevreden en ge tuigden er stellig gebruik van te zullen maken, mits de prijs op 35 a 40 cent kon gebracht worden." Naar wij vernemen is, aangaande het in 't Willems park te 's Hage op te richten monument, in de vergade ring der hoofd-commissie, den 20 dezer gehouden, de eindbeslissing van Z. K. H. den prins-voorzitter nog van nadere wijzigingen afhankelijk gesteld; doch ten op zichte der te Scheveningen op te richten gedenknaald is bepaald, dat bare plechtige onthulling zal plaats hebben op Donderdag den 24 Augustus eerstkomende, zijnde de geboortedag van wijlen Z. M. Willem I. In de vergadering van het departement Groningen der Maatschappij tot bevordering der pharmacie, den 19 dezer gehouden, is met algemeene stemmen besloten het hoofdbestuur dier maatschappij ten sterkste af te raden om over te gaan tot het indienen van een adres aan de eerste kamer der staten generaal, waarbij op de verwer ping van de wet op de uitoefening der artsenijbereidkunst zou worden aangedrongen. Volgens het gevoelen van het genoemd departement zou de maatschappij eene zeer slechte dienst bewijzen aan de apothekers, indien zij bedoelden stap deed. Het departement Rotterdam heeft een gelijk besluit genomen als dat te Groningen. De Staatscourant van Zaturdag bevat bet koninklijk besluit van den 12 April 1865, regelende het examen voor de betrekking van arrondissements ijker der maten en gewichten, alsmede het programma van het vergelij kend examen voor genoemde betrekking. In de Staatscourant van heden wordt het volgende medegedeeld: „Sommige dagbladen hebben vermeld dat, wegens eene te St. Petersburg heerschende epidemische en con- tagieuse ziekte, in België en in Frankrijk quarantaine maatregelen zouden zijn verordend ten aanzien van uit Rusland komende schepen. „Uit eene mededeeling van onzen gezant te St. Peters- burg van den 8 April blijkt, dat de bedoelde ziekte is eene „febris recurrens", welke zich voornamelijk onder de mindere volksklasse en de linietroepen vertoont en niet besmettelijk is; dat de berichten daaromtrent in sommige dagbladen zeer overdreven zijn; en dat aan het Russische gouvernement niets bekend was van de bedoelde quarantaine-maatregelen in Frankrijk. „Onze gezant te Brussel berichtte den 10 April, dat door de Belgische regeering volstrekt geene gezondheids maatregelen zijn genomen ten opzichte van schepen uit Rusland." Uit Zaltbommel schrijft men van 19 dezer: De werkzaamheden voor de spoorwegbrug over de rivier alhier worden met spoed voortgezet, en men is met het aanvoeren en gereedmaken van de heipalen voor de stroom- en landpilaren bezig. De stoowheien worden verwacht, om bij een gunstigen waterstand met het be- heien een aanvang te maken. Aan den rechter Waaloever is men bezig het terrein voor de werkzaamheden in orde te brengen. Ook te Tuil heeft men met de aardebaan van Bommel naar Culemborg een begin gemaakt. Benoemingen en besluiten. riddkrordrn. Vergunning verleend aan dr. W. J. A. Jonckbloet, lid van de tweede kamer der staten-generaal en van de koninklijke akadeinie van wetenschappen, te 's Gravenhage, tot het aannemen der versierselen van koramandeur der orde van den Witten Valk, hem door Z. K. H. den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach geschonken; aan Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst den vice-adrairaal J. May, tot bet aannemen en dragen der versierselen van ridder le klasse van de orde van St. Anna en der orde van den Rooden Adelaar, hem geschonkeu door hunne majesteiten den keizer van Rusland en den koning van Pruisen; en aan den luite nant ter zee le klasse jhr. H. O. Wickers, adjudant van den minister van marine, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3e klasse van de Kroon-orde, hem door Z. M. den koning van Pruisen geschonken. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw, de keeren N. I. Andersson, professor der botanie te Stockholm,secretaris van het koninklijk Zweedsch ge nootschap voor landbouw; A. L. A. Fée, professor der natuurlijke historie te Straasburg,en dr.E. Morren, hoog leeraar in de botanie te Luik; en tot broeder dier orde de adjudant-onderofficier bij de dienstdoende schutterij te Leiden W. Kuyters, als blijk van bijzondere tevreden heid wegens zijn meer dan vijftigjarige ijverige en trouwe dienst. Marine en leger. In de Staatscourant van beden is opgenomen het ver slag van den minister van binnenlandsche zaken aan den koning betreffende de lichting der nationale milicie van 1864. De minister van oorlog heeft aan de bevelhebbers der corpsen eene opgave gedaan van de militairen, die gedurende het jaar 1864 van de zee- en landmacht zijn verwijderd en mitsdien niet meer mogen worden toege laten. Die opgave bevat niet minder dan 330 personen. Bovendien is van wege dien minister een staat open baar gemaakt, bevattende de signalementen van 50 manschappen, die gedurende het afgeloopen jaar van de landmacht en het corps mariniers zijn gedeserteerd en omtrent wier lot niets stelligs bekend is. Gemengde berichten. Een kind van anderhalf a twee jaren, 't welk Zaturdag namiddag op de wandeling bij de Ylissingsche poort achteloos in het gras aan den waterkant was nedergezet, gleed uit en viel dientengevolge in de vest; het werd door zekeren W. Cornelisse gered. In de Donderdag gehouden zitting van het gerechts hof te Berlijn tot voortzetting van het Polen-proces, requireerde het openbaar ministerie eene geldboete van 50 thaler tegen den advocaat Janecki, omdat deze zich had uitgelaten, dat in de beschuldiging eene partijdige strekking doorstraalde. Deze eisch werd echter door het hof verworpen, en het openbaar ministerie ging hierop voort met zijn requisitoir tegen de beschul digden. De heer van Wassenaer Catwijck zegt de Arn- hemsche courant wiens kandidatuur voor de tweede kamer zoo herhaaldelijk mislukte, zal nu beproeven of men hem in de provinciale staten dan eene plaats kan bezorgen. De kiezers van Gouda zijn uitgenoodigd bem in de plaats van den heer Boellaard tot lid van de staten van Zuid-Holland te kiezen. De heer S. Gille Heringa, directeur van het post kantoor te Utrecht, heeft, ter vergemakkelijking van het aankoopen van postzegels, aan de brievenbestellers opgedragen zich gratis te belasten met bet opnemen van bestellingen daarop, mits men ben niet ophoude en minstens voor een gulden postzegels tegelijk bestelle. La. France deelt de volgende niet onaardige opgave mede, waaruit is op te maken de mate van gemakkelijk heid van spreken van eeuige der voornaamste Fransche redenaars. De heer Dupin spreekt het vlugst, hij levert elke minuut 24 regels van den Monitenr; na hem komt Thiers, die in éen minuut zoo veel woorden uit, dat 22 regels van genoemd blad er mede gevuld worden; ver volgens worden genoemd de heeren Rouher, die 18 a 20, Jules Favre, die 15, en Jules Simon, die 14 regels per minuut spreekt. Vrijdag beeft zich te 's Hage een geval van honds dolheid voorgedaan, hetwelk voor den daarbij betrokken persoon ernstige gevolgen had kunnen na zich slepen. In de Wagenstraat schoot een doorloopende hond plot seling tegen eene vrouw op en had haar bijkans bij de keel gegrepen. Dadelijk kwamen eenige voorbijgangers de vrouw te hulp en zij hadden het geluk den hond van haar af te rukken. Met eeiiige wel toegebrachte slagen viel het dier bedwelmd neder en eenige policie-agenten, die inmiddels waren toegeschoten, verdronken het in de gracht bij de Veerkade. Die aanval van hondsdolheid is, naar men wil, aan de thans heerschende buitengewone warmte toe te schrijven. De inschrijving te Parijs ten behoeve der nagelaten betrekkingen van Proudbon, heeft 43,000 fr. opgebracht. Omtrent den houw van een grooten muziektempel te Dresden verneemt men, dat 600 personen ijverig

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1