"J r 65. Zondag 23 April. IV 1865.- rri V '''WiijM .KV*/ Editie van Zaturdag avond 4 uren. Middelburg 22 April. Wij vernemen dat de aanbevelingslijst ter benoeming van een lid der arrondissement-rechtbank te Zierikzee is opgemaakt, en dat daarop zijn geplaatst de keeren: 1. jhr. rar. Gr. L. Scliorer, substituut-griffier bij de arron- dissements-rechtbank alhier; 2. mr. J. W. A. Schneiders van Greyffenswerth, kantonrechter te Hulst; 3. mr. J. C.E. baron van Lijnden, advokaat alhier. Gedeputeerde staten dezer provincie hebben, naar aanleiding van het gemeenschappelijk schriftelijk voor stel van eene» commissie uit hun midden en van den inspecteur van het lager onderwijs en den hoofdinge nieur iu het lie district van den waterstaat, besloten tot de vaststelling van eenige regelen of hoofdpunten, waarvan de inachtneming wordt aanbevolen bij het bouwen van schoollokalen en onderwijzerswoningen voor gemeenten in de provincie Zeeland, vooral wanneer daarvoor toepassing wordt gevraagd van art. 36 der wet op het lager onderwijs van 13 Augustus 1857 (Staats blad no. 103). Bedoelde regelen of hoofdpunten worden medegedeeld in het Provinciaal blad no. 33. De nieuw benoemde minister van H. M. de koningin van Spanje bij het Nederlandsche hof, is in de residentie aangekomen en heeft in het Hotel Paulez zijn intrek genomen. Naar aanleiding van de thans aanhangige financiëele wetsvoordrachten; heeft de kamer van koophandel en fabrieken te Leeuwarden zich bij adres tot de tweede kamer gewend met een adres, strekkende tot bevorde ring van de algeheele opheffing der belasting op het geslacht. SSenoentingeu en besluiten. legek. Benoemd bij het wapen der infanterie, tot len luitenant, naar ouderdom van rang, de 2e luitenant G. P. H. Zimmermann, van het wapen, thans gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië; bij het 3e regeraent, tot len luitenant, naar ouderdom van rang, de 2e luitenant K. J. Luyk, van het corps. Kerknieuws. Dr. L. H. Sloteinaker, predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Hoorn, heeft jl. Zondag bekend gemaakt dat hij het beroep naar Arnhem heeft aange nomen. De gewone jaarlijkse lie collecte ten behoeve van het fonds voor noodlijdende kerken en personen, gisteren middag door com missiën uit de kerkeraden der Neder duitsche en Engeïsche hervormde gemeenten alhier ge daan, heeft voorloopig opgebracht de som van f 282.69 Bij enkele afwezige ingezetenen zullen de giften later worden afgehaald. Onderwijs. De voordracht voor een leeraar in de moderne talen aan het athenaeum te Deventer bestaat uit de heereu P. J. Cosijn, conrector te Winschoten, C. G. Sloteraaker, predikant te Cats, en L. Seidel, privaat docent te Rot terdam. 55arine en leger. De officier van administratie 2e klasse M. G. J. A. Huisman van Dueren, laatst behoord hebbende tot het eskader iu Oost-Indië, en met particuliere gelegenheid in Nederland teruggekomen, is met den 16 dezer maand, en de adjunct-administrateur J. M. A. van Roggen,thans dienende op Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, met den laatsten April aanstaande op non-activiteit gebracht. Voorts wordt de officier van gezondheid 3de klasse bij de zeemacht E. M. van Lier, thans dienst doende bij het hospitaal der marine te Willemsoord, met den l Mei a. s, overgeplaatst in de rol van het wachtschip aldaar en gedetacheerd op het instructie-vaartuig Pro Patria; ter wijl daarentegen de officier van gezondheid 3de klasse H. J. Nieuwkerk, thans non-actief, met dat tijdstip bij genoemd hospitaal wordt geplaatst. Rechtszaken. Gisteren had de rechtbank all)ier ccn gelukkig zeldzaam vonnis uit te spreken. Zij verklaarde Adriana Hendrica j Gutteling, oud 36 jaren, huisvrouw van Adam Berc alhier, schuldig aan het toebrengen van slagen en stoo-1 ten door een kind aan zijne wettige moeder, zonder dat hierdoor eenigerlei ziekte of beletsel om te werken is ontstaan. De beklaagde -- die ter terechtzitting steeds hare onschuld betuigde en de verklaringen der onder eede gehoorde getuigen in strijd met de waarheid noemde is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van eene maand en eene geldboete van acht gulden, bene vens in de kosten der procedure, des noodsbij lijfsdwang op haar te verhalen, met bepaling dat de boete, zoo de veroordeelde liaar niet betaalt binnen twee maanden na aanmaning, zal worden vervangen door gevangenisstraf van twee dagen. Dezer dagen heeft de hooge raad uitspraak gedaan in de zaak van Mozes Hakker te Vlissingen, requirant in cassatie tegen een arrest van het provinciaal gerechtshof in Zeeland, waarbij hij op grond van art. 260 en 261 wetboek van strafrecht tot eene geldboete was veroor deeld ter zake van het verwekken van wanorde in een tot kerk voor de Israëlieten bestemd gebouw alwaar godsdienstoefening werd gehouden. Als middel van cas satie was namens den requirant voorgedragen schending van art.260en261 wetboek van strafrecht op grond o.a. dat eene bijeenkomst tot godsdienstoefening, wil zij het karak ter van godsdienstoefening eener erkende gezindte heb ben,en hierop alleen waren volgens den requirant de art. 26CL en 261 toepasselijk uyjet zjjn het uitvloeisel van zoodanige gezindte; dat de wil alleen om zich tot gods dienstig einde te vereenigen, onvoldoende is; dat uit eene beschikking van den minister van justitie zou blij- j ken, dat in eene burgerlijke gemeente slechts eene ge meente, tot hetlsraelietisch kerkgenootschap behoorende kan worden erkend; clat in geenerlei opzicht tot de per sonen, die zich tot deze'godsdienstoefening vereenig- den, aan de bepalingen der wet van 10 September 1853 (Staatsblad no. 102) regelende het toezicht op de kerk genootschappen was voldaan; dat de godsdienstoefening niet aan den kerkelijken ritus, voor dergelijke gods dienstoefening vereischt, voldeed, en dat zelfs ook in de dagvaarding geen sprake was van erkende godsdienstige gezindte. Met die laatste redeneering vereenigde de hooge raad zicb, overwegende dat het hof alleen feite lijk had beslist, dat die verbreking der godsdienstoefe ning had plaats gehad in een tot kerk voor de Israëlieten bestemd gebouw, maarniet in een kerkgebouw der Isrnelie- tische gemeente. Dit had volgens den hoogeu raad het hof moeten onderzoeken en beslissen, opdat (laardoor tevens zou kunnen blijken, of hier sprake was van af breking eener godsdienstoefening, gehouden door en in een kerkgebouw van eene bekende godsdienstige ge zindte. Op dien grond heeft de hooge raad het arrest van het hof van Zeeland, van 23 Januari jl., gecasseerd en de zaak verwezen naar het provinciaal gerechtshof van Zuid-Holland, ten einde op het bestaande hooger beroep te worden onderzocht en afgedaan; de kosten, in cassatie gevallen, te dragen door den staat. Ccnicngdc berichten. Volgens eene mededeeling van prof. Harting in het Album der Natuur, komt in les Mondes VI, pag. 638, een bericht voor, overgenomen uit een dagblad van Port-Louis, op het eiland Mauritius, dat een zekere heer Chambray het vraagstuk om photographiën te maken, waarin de voorwerpen hunne natuurlijke kleuren vertoonen, zou hebben opgelost. Zijne rechtstreeks door het zonlicht gekleurde photographiën zouden wedijveren met de schoonste miniaturen. Een Engelsch dagblad uit Staffordshire meldt dat eenige dagen door zekere Bates, kleermaker te Tamworth, terwijl hij langs den oever der Tame-rivier wandelde, een flesch is gevonden waarin zich een stuk papier be vond, waarop de volgende woorden geschreveu waren „Worcestershire. Bromagrove 8 December. Bij deze verklaar ik dat Franz Muller onschuldig is geweest aan den moord op den heer Briggs gepleegd. Wanneer dit papier aan iemand in handen komt, zal de ware moorde naar reeds buiten het bereik der justitie wezen." Wij behoeven wel niet te zeggen dat aan dit papier op zich zelf geen de minste' "geloofwaardigheid kan worden toe gekend. Dergelijke pogingen ten gunste van beschul digden of veroordeelden zijn in Engeland niet zeldzaam. Sedert Woensdag is men bezig aan het graven der fondamenten voor de op de zeeduinen bij Scheveningen tusschen de villa van jhr. van Bronkhorst en het vuur baken op te richten gedenknaald. Naar men uit Boskoop verneemt bedraagt de schade, door de jongst ingevallen felle vorst aan de afgezondene boomeu en heesters geleden, verscheidene duizenden guldens. Van de menigvuldige partijen, die wijd en zijd met de schepen waren verzonden, geraakte het grootste gedeelte bevroren. Een 600tal iepenbooinen, waartoe uit de veenen ook een deel was geleverd, ging o. a. totaal verloren. Thans eindigt het verzenden van boomen en heestergewassen. De arbeid iu de kweekerijen kan nu, dank zij het uitmuntende weer, met vrucht worden voortgezet. Op eene ruime opbrengst van aardbeziën zal echter waarschijnlijk ook ditjaar niet kunnen gerekend worden, daar de planten dezen winter veel hebben ge leden. In de omstreken van Eindhoven hcoft 11. Donder dag een hevig onweder gewoed, vergezeld van zware stortregens en hagel. Te Deurne sloeg de bliksem in eene landbouwerswoning, welke tot den grond toe af brandde in een ander huis sloeg hij door den schoor steen, trof den bewoner die er ouder zat op het hoofd, "verscheurde zijn hoofddeksel en kleederen aan den lin kerarm, verbrijzelde een gedeelte van zijn stoel en doodde den schaapshond die naast hem lag. De getroffene, die door den bekomen slag iu eenen bewusteloozen toe stand verkeerde, en voor wiens behoud men aanvankelijk vreesde, is door spoedig toegediende geneeskundige hulp bijgebracht en bevindt zich op het oogenblik beter, echter, zoo men verneemt, niet zonder gevaar. Aan de barrière tusschen Sou en Woensel sloeg de bliksem een boom aan stukken; de hagel viel zoo dicht dat die deu volgenden morgen op sommige plaatsen nog wel een voet hoog lag, terwijl de regen als met strooinen uit de lucht viel. Het heeft Z. M. den koning behaagd bij besluit van den II dezer aan Ilendrikus Lehman, Bemardus Duivels hof en Hendrik Jan Hulsbeek, gratie te verleenen van de straf des doods, waartoe zij bij arrest van het provin ciaal gerechtshof in Gelderland waren veroordeeld, ter zake van deu moord op deu oud-pastoor Leus gepleegd, eu die straf te verwisselen voor de beide eersten in tuchthuisstraf vau twiutig, voor den laatsten in tucht liuisstraf van vijftien jaren. Woensdag middag is in het hotel Drouot te Parijs de verkoop van de schilderijen der hertogin van Berry begonneu. Een stuk: „pelgrims in de velden van Rome" door Leopold Robert, heeft 4000 francs opgebracht, hoewel de expert het op 7000 francs had geschat. „De kersavond in Duitsehland," door Knaus, gold 6000 francs. Volgens een telegram heeft de staatssecretaris Seward te Washington, met een paar dames in een rijtuig zittende, het ongeluk gehad dat de paarden hevig begonuen te steigeren, waarbij hij, uit het rijtuig sprin gende, zijn rechterarm brak. De dames zijn er met den schrik afgekomen. Bij de afzending van het bericht gaf ziju toestand geen reden tot vrees voor ernstige gevolgen van dit onheil. Uit Barneveld schrijft men van 18 April: Heden omstreeks 1L uren 30 minuten voormiddags werd een prachtig verschijnsel aan den hemel waargenomen. Op 48 graden afstand van den horizon en evenwijdig daar aan, werd een cirkel gezien van wit licht, op welks om trek de zon was geplaatst. Diametraal daartegenover werd deze cirkel door twee andere gesneden, beide onder een hoek, naar gissing van 10 gradeu. Het licht van deze beiden was veel flauwer dan dat van den eersten cirkel, ofschoon beide duidelijk konden worden waargenomen.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1