•telling- geopend, uitsluitend bestaande uit voorwerpen in verschillende gestichten vervaardigd, welke tentoon stelling tot den 25 Mei geopend zal blijven. Door de commissie over het krankzinnigen-gesticht te Rotter dam zijn ook eenige voorwerpen derwaarts verzonden, welke vervaardigd waren door verschillende lijders, verpleegd wordende in het onder haar beheer zijnde gesticht. Niet onbelangrijk is de volgende lijst der veertig „onsterfelijken" der Fransche academie, volgens orde van benoeming en met vermelding van hun ouderdom Villemain 75 jaar, Lebrun 80 jaar, de Barante 83 jaar, de Lamartine 75 jaar, de Ségur 85 jaar, de Longeville 73 jaar, Cousin 73 jaar, Viennet 88 jaar, Dupin 82 jaar, Thiers 68 jaar, Guizot 78 jaar, Mignet 69 jaar, Flourens 71 jaar, Hugo 63 jaar. Patin 72 jaar, Saint-Marc-Girardin 64 jaar, Sainte-Beuve 61 jaar, Mériraée 62jaar,Vitet65 jaar, de Rémusat 68 jaar, Empis 75 jaar, de Noailles 63 jaar, Nisard 59 jaar, de Montalembert 55 jaar, Berryer 75 jajir, Dnpanloup 63 jaar, de Sacy 64 jaar, Legouvé 58 jaar, de hertog de Broglie 76 jaar, Ponsard 51 jaar, de Falloux 54jaar, Augier 44 jaar, de Laprade 52jaar, Sandeau 55jaar, de prins de Broglie 44 jaar, Feuillet 43 jaar, de Carné 61 jaar, Dufanre 67 jaar, Doucet 53 jaar en Pré vost Paradol 36 jaar. Als een merkwaardig voorbeeld van snelle ternpe- ratuursverwisseling in dit voorjaar mag aangeteekend worden, dat men op 31 Maart nog ijs op de binnenwateren van Rotterdam zag, terwijl men op den 17 April ver scheidene zwemmers in de Maas kon zien. De door de internationale telegraaf-conferentie te Parijs vastgestelde bepalingen zullen eerst met 1 Juli des volgenden jaars in werking treden. Niet minder dan 1087 plaatsen zijn op den eersten en 1750 op den tweeden Paaschdag, te zamen dus 2837, uitgegeven aan de bureaux voor den Tramway en voor de omnibussen van de Nederlandsche paardenwagen- spoor-onderueming. Nimmer was Scheveningen op die dagen zoo druk bezocht als dit jaar. Men dacht eer aan Pinksteren dan aan Paschen. Alles liep in de beste orde af. Op het departement van financiën te Washington zijn meer dan 700 vrouwen werkzaam, uit bijna alle staten der Ünio afkomstig. Velen van haar waren vroe ger rijk, doch zijn nu arm. Velen zijn nog jong, eenigen weduwen en slechts enkelen gehuwd. Zij worden hoofd zakelijk belast met het knippen en tellen van nieuwe munt- en bankbiljetten, en het tellen eu vernietigen der otide. Haar tractement bedraagt 720 dollars 's jaars, ter wijl zij dagelijks zes uren werken. Dergelijke betrek- kingen zijn niet onaangenaam en zeer gezocht. De referendarissen klagen alleen over het vele spreken, de eenige misslag, waaraan de vrouwelijke klerken zich schuldig maken. Voor het aanstaande Waterloo-feest organiseert men te Rotterdam thans een optocht van knapen, welke Nederlanders, Engelschen en Duitschers zullen voor stellen. Eene kleine wekeltjksche contributie van enkele centen zal dienen, om hun alsdan een uniform te ver schaffen. Vele knapen bekomen onder bekwame leiding instructie, om dan als tamboers dienst te doen, en dage lijks kan men op de voornaamste plaatsen in de stad, vooral in den vroegen morgen, hunne vorderingen opmerken. Ook zullen daarbij hoornblazers worden geëngageerd, indien men daarvoor geene geschikte knapen kan bekomen, waartoe men echter nog steeds het mogelijke blijft beproeven. Het geheel zal zeker een schoon militair schouwspel in miniatuur opleveren, en het plan vindt vrij veel sympathie. In Engeland heeft zich dezer dagen eene maat schappij gevormd, onder de benaming van Chrystal Palaces Sanitarion Company, met een kapitaal van ongeveer 3 millioen Ned. gulden, met het doel om een paleis te bouwen, dienende als reusachtige broeikas voor zieken, voornamelijk voor borstlijders. De maat regelen schijnen genomen te zijn om in het ganscbe gebouw en zelfs in de daaraangrenzende tuinen eene gestadige zachte temperatuur te onderhouden, zoo aan genaam als eene Italiaansche lentelucht. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 16 dezer: M. J. Guldenberg, weduwn. 40j. met C. J. L. A. Ansermet, jd. 39 j. P. de Nooijer, jra. 31 j. met J. E. van de Walle, jd. 35 j. (Van 8 tot 15 April.) Vlissingen. Geduwd: M. J. Soutendam, jm. 29 j. met J. S. Hazenberg, jd. 23 j. Bevallen: P. de Weerd, geb. Smitman, z. M. C. van Rijsbergen. geb. Azaert, z. E. D. van den Bergen, geb. de Heer, z. J. E. Meijer, geb. Bastiaansen, d. S. M. Re- nard, geb. Baljé, z. J. L. Zeegelaar, geb. de Korver, d. M. C. van Huijsen, geb. Huijbregtse, d. (doodgeb.) P. van Zwijn dregt, geb. van der Kuijl, z. OverledenP. F. Fanoy, z. 7 w. J. F. Fleurbaaij, z. 18 m. J. van Wagtendonk, jm. 37 j. J. Fileman, weduwe van J. Meert, 73 j. C. C. Born, vrouw van P. van den Heuvel 61 j. E. Obijn, vrouw van W. Willemse, 70 j. Goes. Gehuwd: A.la Croix,jm. 39j. met J. Dagevos, jd. 22 jaren. BevallenD. Addies, geb. Ubrechtse, d. A. M. Wolf, geb. Kalb, d. J. M. Bak, geb. Leenpoel, d. J. C. de Jonge, gïb. Fukken, z. A, van den Wijngaart, geb. v. d. Looy, z. J. den Boer, geb. Weijers, z. J. Davekot, geb. de Schip per, d. A. P. de Poorte, geb. Louws, z. Overleden: J. Bak, d. 9 j. A. C. van Hove, d. 6 j. (Van 3 tot 15 April.) ZiEuiKZBE. Bevallen: C. Kloote, geb. Klink, d. H. van der Jagt, geb. van den Hoek, d. J. W. Schoenmaker, geb. Alburg, d. N. A. Simmers^ ^>eb. Brandenburg d. A. G. van den Santheuvel, geb. van Andriuga de Kerapenaer, z. M. C. Appels, geb. Rombouts, z. A. van Wezel, geb. van Dijke, d. C. Wiltenburg, geb. Bos, z. M. Timmermans, geb. Boogerd, d. J. A. Bax, geb. Bakker, z. Overleden: C. Vekes, vrouw van W. Verseput, 59j. J. P. Kloel, weduwn. 81 j. H. Verbrugge, jm. 17 j. In de maand Maart jl. zijn in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven te middelburg: Huwelijken 16; geboorten 28 (zoons 16, dochters 12) sterfgevallen 50 (van het mannelijk geslacht 22, van het vrouwelijk 28), waaronder 2 elders overledenen; leven- looze geboorten 2. De ouderdom bij liet overlijden was als volgt: beneden het jaar8. van 1 tot 5, 10. 5 tot 10, 0. 10 tot 15, 1. 15 tot 20, 0. 20 25, 0. 25 30,1. 30 35, 1. 35 40, 2. 40 45, 1. 45 50, 3. 50 55, 2. 55 60, 6. 60 65,3. 65 70,4. 70 75,3. 75 80, 1. 80 85,3. 85 90, 1. te vlissingen: Huwelijken 6; geboorten 32 (zoons 21, dochters 11); sterfgevallen 19 (van het mannelijk geslacht 11, van het vrouwelijk 8), waarvan geen elders overleden; leven- looze geboorten 2. De ouderdom bij het overlijden was als volgt: beneden het jaar: 4. van 1 tot 5, 3. 5 tot 10, 0. 10 tot 15, 0. 15 tot 20, 0. 20 25. 2. 25 30, 1. 30 35, 1- 35 40,3. 40 45, 0. 45 50, 0. 50 55, 0. 55 60, 1. 60 65, 2. 65 70, 0. 70 75, 0. 75 n 80, 1. 80 85, 0. 85 90, 1. TE ZIERIKZKS: Huwelijken 4: geboorten 25 (zoons 17, dochters 8); sterfgevallen 15 (van het mannelijk geslacht 6, van het vrouwel. 9)waarvan geen elders overledenlevenlooze geboorten 3. De ouderdom bij het overlijden was als volgt: beneden het jaar: 4. van 1 tot 5,2. 10 tot 15,1. 15 tot 20,1. 50 tot 55, 2. 55 60,1.65 70,1.75 80,1.80 85,1. 85 90,1. Vcrkooplnsfcn cjs aanbestedingen. Woensdag II. is te Westkapelle ten verkoop aangebo den de navolgende perceelenI. een huis, erf en tuin. Verkocht voor f448. 11.51 roeden 91 ellen bouwland en sprink. Verkocht voor ƒ590. III. 57 roeden 68 ellen bouwland en spriuk. Verkocht voor f 691.25. Alles gele gen in de geraeeute Westkapelle. Van wege den minister van binnenlandsche zaken zal den 18 Mei aan dé bureaux der staatsspoorwegen wor den aanbesteed: het voltooien van het kanaal door Zuid- Beveland, met wederzjjdsche dijken van den Nieuwendijk te Wemeldinge tot den zeedijk te Hansweert met de kleibekleedingen, de voorziening der boorden tegen af slag en ontgronding, de aansluiting der kanaaldijken, het opruimen van dammen, het voltooien der plateaux, opreden enz. bij de bruggen cu het maken van eenige verdere werken. Ceniecntera.nl van Kieiikzee. Zitting van 19 April. Verschillende inedcdeelingen opname kas gemeenteontvanger; concept-besluit wijziging gemeentehegrootingrapport rekening Commerciewerf; ontslag den lieer W. Top, hoofdonderwijzerbehande ling voorstel regeling middelbaar onderwijsoproeping sollicitanten leeraar instituut voor jongensverslag schoolcommissie; af- en overschrijving gemeentehe grooting; uitbrenging rapport verschillende stukken. Voorzitter de heer Cau. Afwezig de heeren van Dongen, van der Vliet en de Crane; de laatste treedt later binnen. De notulen der vorige zitting gelezen en goedgekeurd zijnde, wordt voor kennisgeving aangenomen de mede- deeling dat gedeputeerde staten het kohier der honden belasting voor 1865 hebben goedgekeurd. Ter inzage voor de leden wordt ter secretarie gelegd een prospectus van den Volksvriend. In handen der heeren Fokker, Moolenburgh en de Crane, wordt gesteld de rekening der exploitatie van de gasfabriek over 1864 met balans en verslag der commis sie met vergelijkenden staat, door burgemeester en wethouders opgemaakt; de rekening van de brei- en naaischool over 1864 en die van het harmoniegezelschap Kunst en Eer over 1864. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling van het proces-verbaal van opname der gemeentekas op 3 April jl. Een concept besluit tot wijziging der gemeentebe- grooting voor 1865, wordt gesteld in banden der heeren Moolenburgh, Goeraans en van den Santheuvel, met ver zoek daarop in de eerstvolgende vergadering rapport uit te brengen. Namens de commissie ad hoe rapporteert de heer de Jonge op de rekening der commerciewerf over 1864, strekkende het advies tot goedkeuring. Dienovereen komstig wordt besloten. Bij de behandeling van dit laatste punt wordt het presidium waargenomen door den heer C. J. Fokker, zijnde de heer Cau rendant van rekening. Aan den heer W. Top Wz. wordt, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als hoofdonderwijzer op het iustituut voor jongens en lector aan het stedelijk gymnasium, in te gaan met ultimo Juli, onder dankzegging voor de aan de gemeente bewezene diensten. In behandeling komt het voorstel tot regeling van het middelbaar onderwijs. De voorzitter doet door den secre taris voorlezen eene missive van den minister van bin nenlandsche zaken, waarbij deze kennis geeft dat er geen uitzicht bestaat om alhier van rijkswege eene hoogere burgerschool te vestigen, doch dat een verzoek om subsidie voor het stichten eener middelbare school in overweging zou genomen worden, onder opmerking dat zijne exc. de voorkeur geeft aan eene inrichting, uit sluitend voor het middelbaar onderwijs bestemd, boven eene school waarin lager en middelbaar onderwijs ver- eenigd zijn, zoo als men er om bijzondere redenen een te Goes wenscht tot stand te brengen. De voorzitter stelt namens burgemeester en wethou ders voor, om aan den minister te kennen te geven, dat ingevolge rapport der commissie eene gesplitste inrich ting niet wenschelijk geacht wordt en te besluiten te Zierikzee eene inrichting voor middelbaar onderwijs (hoogere burgerschool) tot stand te brengen, volgens programma lett. A en staat lett. Cmet wijziging der schooluren van 180 op 190 en verhooging van kolom 5 staat C met f 1600 voor jaarwedde van nog een leeraar. Op gemelde school zouden 5 leeraars werkzaam zijn. Voorts eene subsidie aan te vragen van ƒ6000waarbij de voorzitter opmerkt dat dit voorstel afhankelijk wordt gesteld van de gevraagde subsidie, zoodat indien deze niet of tot minder bedrag kon verkregen worden, dan bet voorstel vervalt. Dc heer Fokker, lid der school commissie, licht het denkbeeld nader toe en ondersteunt zeer het voorstel van burgemeester en wethouders. Na eenige discussie wordt overeenkomstig dit voorste] besloten. Hierna komt in behandeling een amendement van den heer de Crane, om de zaak mondeling bij den minister te ondersteunen, waartoe wordt besloten en dit aan de zorg van burgemeester en wethouders opgedragen. Op voorstel van burgemeester en wethouders besluit de raad om sollicitanten op te roepen naar de eerlang vaceerende betrekking van leeraar in de Fransche, Iloog- duitsche en Engelsche talen enz. op het instituut voor jongens, tegen 15 Augustus c. lcop eene jaarwedde van 1500, met vrije woning en de gelegenheid om kostleer lingen te houden, met bepaling dat bij voorkeur in aan merking zullen komen zij, die admissie hebben voor het middelbaar onderwijs. Ter inzage wordt voor de leden ter gemeente-secre tarie gelegd het verslag der schoolcommissie over 1864. Wordt besloten tot het doen van eenige af- en over schrijvingen op de begrooting voor 1864 en voorts tot het verleenen eener gratificatie van 50, aan den com mies-griffier Loewer voor buitengewone werkzaamheden der kiesverrichting, en daartoe de noodige af- en over schrijving te doen. De heer van der Grijp rapporteert namens de com missie ad hoe op de verordeniug voor den afslag van aard- en boomvruchten, strekkende de conclusie tot goedkeuring, behoudens eenige wijziging. De beslissing is aangehouden tot eene volgende zitting. De heer Goe- mans brengt rapport uit op de verordening voor de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs,

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2