N"- 64 Zalurdag 22 April. 1865. rn Editie van Vrijdag avond 4 uren. Middelburg 21 April. Door de arrondissements-rechtbank te Goes, is ter vervulling der vacature van kantonrechter te Cortgene, de volgende aanbeveling opgemaakt 1. Mr. C. M. YV. Schnell, griffier bij bet kantongerecht te Hulst. 2. Jhr. rar. L. van Citters, griffier bij het kantongerecht te Cortgene. 3. Mr. II. M. van Diggelen, advocaat te Middelburg. Goessche courant Naar wij vernemen is door de ingelanden van den polder Bewestcreede-Benoorden eene som van vijftien honderd gulden toegestaan voor den aanleg van den Steenweg Lapschure-Heille. De raad van toezicht op de spoorwegdiensten heeft aan den minister van binnenlandsche zaken het alge meen verslag aangeboden over het jaar 1864 van den toestand der spoorwegen en de daartoe behoorende wer ken en gebouwen, en van de uitoefening der spoorweg diensten in haren ganschen omvang, bedoeld in art. 37 van het koninklijk besluit van 4 April 1860, Staatsblad no. 15. Dit verslag is opgenomen in een vijftal bij het nommer der Staatscourant van gisteren behoorende bijvoegsels. Naar wij vernemen, heeft de maatschappij tot exploi tatie van de staats-spoorwegen aan de regeering het voorstel gedaan, af te zien van de bepaling van de con tracten, waarbij de regeering verplicht is werkplaatsen op te richten, mits de regeering de oude werkplaats der vroegere vereeniging tot aanmaak van spoorweg- materieel voor eene geduchte som overnam. Arnhcour) De vereeniging van en voor Nederlandsche industriëelen heeft zich tot Z. M. den koning gewend met een adres, waarin zij vraagt het herstel van de rechtbanken van koophandel. De Staatscourant van eergisteren bevat de program ma's van examen ter verkrijging van den rang a. van gezaghebber, b. van eersten stuurman, c. van tweeden stuurman en d. van derden stuurmau bij de dienst der gouverneinents-raarine in Nederlandsch Indië, bedoeld bij art. 1 der verordening op de benoembaarheid tot gezaghebbers en stuurlieden bij de dienst der gouver- nements-marine in Nederlandsch Indië, vastgesteld bij koninklijk besluit van 13 April 1865 no. 59. Men schrijft uit Drenthe: Onder de opmerkelijke verschijnselen van de jongste jaren verdient de geldeloosheid, waarin de provincie Drenthe verkeert, alle aandacht. Vroeger kon men zich bier over 't algemeen vrij goed redden. Grooteindustrieele ondernemingen vinden hier geen plaats eu evenmin belangrijke ontginningen door particulieren. En toch is er geen geld, zelfs niet onder den boerenstand, die vroeger zoo veel goede jaren had en zich ook niet aan buitengewone verteeringen schuldig maakte. Kon hier, 'tis nog niet zoo vele jaren geleden, een landman of handelaar, die voor soliede en eerlijk te boek stond, a 3, 3j hoogstens 4 pet., op handschrift, 'tgeld dat hij noodig mocht hebben, krijgen, thans is dat anders en zelfs landlieden zoeken hulp bij Hollaud- fiche hypotheekbanken en crediet-vereenigingen. Men zou vreemd opzien, als het cijfer van de sommen, op die wijze opgenomen, bekend werd gemaakt en 'tzou de vraag zijn, of er éene provincie in ons rijk is, waar de landbouwende stand in de jongste jaren zoo veel geld opnam. De min gunstige jaren, wat rogge- en boekweit-ver bouw betreft, hebben daartoe voorzeker bijgedragen, maar andere landbouwproducten waren veel geldig en paarden en runderen brachten goede prijzen op. Utrdagblad.) Beaoeiaicigc» en besliiitem. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de heer Vervoort, oud-voorzitter der Belgische kamer van volksvertegenwoordigers, te Brussel, en de heer L. Piré, professor aan het koninklijk athenaeum en secretaris van het koninklijk botanisch genootschap, te Brussel. eg a kt eek en ex. Vergunning verleend aan C. deLorm, voormalig eersten kamerdienaar van wijlen II. M. de koningin-moeder, tot het dragen der zilveren medaille van verdienste, hem door Z. K. H. den groothertog van Saksen- Weimar-Eisenach geschonken. marine. Op verzoek eervol uit de zeedienst ontslagen de adelborst le klasse W. A. baron van Neukirchen, genaamd Nijvenheim. Bevorderd, met ingang van 1 Mei a., tot officier van administratie le klasse, de officier van administratie 2e klasse H. F. X. Strengnaerts, en tot adjunct-admini strateur de scheepsklerken D. A. van der Laan J. Gal las, W. F. Margadant, P. J. Roest, J. C. Coeland, W. F. Klompé en L. C. Duhné. Benoemd tot officier van administratie 3e klasse, de adjunct-administrateurs J. A. Kruyt, J. M. A. van Rog gen, F. A. Frederiks, J. A. H. Huart, F. Bamberg en L. G. Sas. posterijen. Benoemd tol hoofdcommies dor posterijen de heer E. Hoffman, thans commies der posterijen le klasse; tot commiezen der posterijen: le klasse, de heer C.Smit Hz., thans commies 2eklas.se; 2e klasse, de heer G. A. Abbema, thans commies 3e klasse3e klasse, de heer L. M. JJ. Gudde, thans surnumerair bij het vak der posterijen. Kerknieuws. De heer dr. T. K. M. von Baumhauer, predikant te Zutphen, is door het hoofdbestuur van het Nederlandsche zendelinggenootschap benoemd tot director van het zendelinghuis te Rotterdam. Marine en leger. Zr. Ms. oorlogsbrik de Wesp is heden uit het dok j te Vlissiugen naar de reede vertrokken tot oefening der j op dat vaartuig opgeleid wordende bootsinansleerlingen. De luitenant ter zeele klasse A. M. J. van Asperen, als directeur der afdeeling Zeevaart, gedetacheerd bij bet koninklijk Nederlandsch meteorologisch instituut te Utrecht, wordt met den 15 Mei aanstaande op non activiteit gebracht en met den 16 daaraanvolgende ver vangen door den bij dat instituut als adsisteiit-directeur gedetacheerdeu luitenant ter zee le klasse J. E. Corne- lissen; wordende laatstgenoemde betrekking met even- gemeld tijdstip opgedragen aan den luitenant ter zee le klasse J. B. A. de Jong, thans non-actief. Van 1 Juni a. tot eu met den 15 Juli daaraan volgende zal door de kadetteu der Koninklijke militaire academie te Breda van het 3e en 4e studiejaar een kamp worden betrokken op de Teteringscke beide. Den 23 Mei zal te Breda vergaderen de speciale commissie van inspectie over het militair onderwijs, ten einde den volgenden dag met de gewone jaarlijksche inspectie over de Koninklijke militaire academie aan te vangen, enz. Die commissie is samengesteld uit: den luitenant-generaal C. baron Nepveu, chef van den gene- ralen staf, voorzitter, en als ledenden luitenant-generaal jhr. F. K. Duycker, inspecteur van het wapen der infan terie; den luitenant-generaal C.H.G. Steuerwald, inspec teur van het wapen der artillerie; den generaal-majoor G. baron van der Duyn van Maasdam, bevelhebber in de le militaire afdeeling, en den generaal-majoor G. A. van Kerkwijk, chef van het bureau der genie bij bet departement van oorlog, en als secretaris, den luitenant kolonel H. E. W. Bodi de Loo, van den generalen staf. Rechtszaken De vorige week werd J. H. Kloeg, wonende te Vlissin- gen, door de arrondissements rechtbank alhier veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf, in eenzame opshiiting te ondergaan, ter zakè van diefstal in eene herberg waar hij zijn iotrek had. Bij de behandeling dier zaak deelde het openbaar ministerie mede dat bij den beklaagde zucht bestond om naar tie gevangenis, waarmede hij vroeger had kennis gemaakt, terug te kee- ren en dat hij nog een gelijksoortig feit te zijnen lastehad. Voor dat feit nu stond Kloeg gisteren voor de recht bank terecht. Den 7 Maart jl. gelogeerd zijnde in de herberg van J. W. Hillebvand in de 's Gravenstraat alhier, ontvreemdde hij een beddelaken en nam dit met zicli, gelijk hij ook volmondig bekende. De rechtbank heeft hem weder schuldig verklaard aan diefstal in een herberg waar hij zijn intrek had, thans gepleegd onder verzachtende omstandigheden, en hem veroordeeld tot gevangenisstraf van eene maand, in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kosten. Gemengde berichten. Het volgende voorval had eergisteren te Westkapelie plaats. Op eene openbare verkooping deed een 28jarig jongman, vermoedelijk door de zucht tot wijnpenningen aangevuurd, zoo lang bieden tot hij eindelijk kooper bleef van een huis en erve. Daar hij echter niet in staat was borgen op te geven of de kooppenningen te storten, werd de koop hem niet toegewezen, maar tot eene her- veiling overgegaan. De jongeling verwijderde zich inmiddels en maakte door ophanging een einde aan zijn leven. Dinsdag avond is te Westkapelie bij den vracht rijder J. Roelse een poging tot diefstal aangewend, die slechts gedeeltelijk gelukt is. De echtgenooten hadden zich reeds te bed begeven zonder de komst van een hunner kinderen af te wachten. De deur was dienten gevolge zoodanig gesloten dat zij zonder sleutel kon worden geopend. Van die gelegenheid schijnt de dief gebruik te hebben gemaakt om binnen tesluipen. Nadat de zoon bij zijne thuiskomst de deur behoorlijk gesloten had begaf hij zich te bed en legde een beurs met eenig geld in zijne nabijheid. De binnengeslopen nachtelijke bezoeker maakte zich daarvan meester, hetgeen eenig gerucht veroorzaakte, hetwelk door den zoon werd I gehoord, die om hulp riep. Dit noodzaakte den dief zich te verwijderen. Daar de voordeur niet gemakkelijk te openen was nam hij de vlucht door de ramen, waardoor een paar glasruiten verbrijzeld werden. Hoewel men hem trachtte te achterhalen, mocht men er niet in slagen liera te vatteu. Men bericht, uit Batb, dat, bij gelegenheid van het paaschfeest terwijl de heer F. zich verwijderd had, des avonds zich vier vermomde personen voordeden kenne lijk met geen goed doel. De vrouw van den heer F. alleen met de meid te huis zijnde later willende zien of zij ver trokken waren, ging naar buiten doeb ontving onmid dellijk een kevigen slag tegen het hoofd, terwijl men met^een mes getracht heeft haar den hals af te snij den, hetgeen grootendeels door de losgegane haartres werd verhinderd. Intusschen heeft zij nog eenige ver wondingen bekomen en hebben de belagers op het ge roep door de meid en de aangevallene, betgeen spoedig in de buurt gehoord werd, de vlucht genomen, zonder iets te ontvreemden, dat denkelijk liet doel geweest is. De justitie doet onderzoek, Uit lvonstantinopel wordt geschreven dat een telegram van den hertog van Braband te Calcutta binnen vier uur tot Temeswar in Hongarije was overge seind om ongeveer een uur later te Brussel te kunnen aankomen. Volgens het Handelsblad is de groot peervormige brillant, die in de vorige week op den huize Hoorn uit de nalatenschap van den heer van Straaten voor f 18,000 gegund is, kort daarna van den kooper door een lief hebber gekocht voor f 32,000. Den 19 Mei wordt te Londen, onder den naam van 1 „International reformatpry exhibition", eene tentoon-

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1