wm mtm policio bestaan, aan den gemeenteraad voor te stellen, daarin alsnog te voorzien of wel de bestaande verorde ningen aan te vullen, ten einde gevaren, welke uit het losloopen van honden, bij voorkomende hondsdolheid, voor de ingezetenen zouden kunnen ontstaan, zooveel mogelijk af te weren en om te dier gelegenheid, in geval in hunne gemeente niet reeds eene belasting op de bonden bestaat, tevens den gemeenteraad in over weging te geven, tot de heffing daarvan over te gaan, vertrouwende gedeputeerde staten dat de gemeente besturen zullen beseffen van hoeveel gewicht het is dat in de onderhavige aangelegenheid afdoende voorzienin gen worden genomen." Dezer dagen moet te Rochdale de verkiezing plaats hebben van een nieuw parlementslid, als opvolger van RichardCobden. Volgens de berichten die van daar ontvan gen worden, beerscht er eenebuitengemeeneagitatieonder de kiezers. Ofschoon de vooruitzichten zeer gunstig zijn voor den liberalen kandidaat, den beer Potter, hebben de conservatieven den strijd niet opgegeven, maar vleien zij zich nog met de hoop, dat hun kandidaat, de heer Brett, zal worden verkozen. Donderdag en Vrijdag moeten er tusschen de aanhangers van beide partijen zeer ern stige tooneelen hebben plaats gehad. Onder anderen is een bierhuis, waarde conservatieven bijeen waren, door het grauw geheel vernield. De overheden hebben de policiemacht versterkt, aangezien men er voor ernstige ongeregeldheden beducht is. In de laatste berichten dezer dagen uit Java ontvan gen komt o. a. het volgende voor.- „Naar men verneemt heeft de heer F. de Koek zich tot het gouvernement gewend om concessie te bekomen, ten einde de steden Batavia, Samarang en Socrabaya van zuiver drinkwater te voorzien, hetwelk door ijzeren buizen uit de bergstre ken zou worden aangevoerd." Een eenvoudig middel om staal van andere soorten van ijzer te onderscheiden wordt opgegeven in de Indus trie blatter 1-864, no. 12. Wanneer men volgens Saint-Elme, een stang van staal in gewoon salpeterzuur van 1.34 soort gewicht dompelt, heeft er rondom het staal eene hef tige gasontwikkeling plaats die ongeveer 20 seconden duurt en dan in eens ophoudt. Daarentegen gaat de gas ontwikkeling, die bij het dompelen van een ijzeren stang in salpeterzuur plaats heeft, onafgebroken voort. Alle Engelsche en Duitsche soorten van staal verhouden zich, gelijk boven is opgegeven, en men bezit dus in deze eenvoudige proef een zeker middel om staal van ijzer te onderscheiden. Aan eene particuliere vereeniging is vanregeerings- wege concessie verleend om in Brussel een spoorweg onder den grond aan te leggen en te exploiteeren, ter verbinding der spoorwegstations aan de zuid- en aan de noordzijde van Brussel onderling en met het raidden der stad. De uitvoering van het plan om die stations onder ling te verbinden door eene buiten om de stad loopende linie zal daardoor niet worden belet. Eerlang viert Rusland de herinnering aan zijnen eersten beroemden taalkundige en geschiedschrijver Lomonossoff, die nu honderd jaren geleden stierf, en wiens honderdjarig geboortefeest ten jare 1812, uithoofde der toenmalige omstandigheden, niet gevierd kon worden. Lomouossoff zag in 1712 in een dorp van het gouverne ment Archangel het eerste levenslicht. Daar zijne ouders buiten staat waren de middelen tot ontwikkeling van zijnen aanleg te verschaffen, begaf de knaap zich naar Moskou, waar die aanleg reeds spuedig werd opgemerkt, zoodat hij, voor rekening der regeering, naar Duitsch- land gezonden werd om zijne opvoeding te voltooien. Zoo goed maakte hij zich den tijd zijner vreemdeling schap ten nutte, dat hij, na zijne terugkomst, tot lid der akademie benoemd werd en van toen af dien arbeid onder nam, die het sein tot de verstandelijke ontwikkeling van Rusland, in den geest der hervormingen van Peter den Groote, gegeven heeft. Hij dacht de regelen der Russi sche versificatie uit, was zelf een verdienstelijk dichter, vervaardigde eene Russische spraakkunst, en gaf het geheele keizerrijk door aanleiding tot historische, aard rijkskundige en statistieke nasporingen, al welke bouw stoffen hij in eene geschiedenis van Rusland vereenigde. Bij zijne terugkomst uit Dnitschiand werd hem het onderwijs in de natuur- en scheikunde opgedragen. Zijn grootste roem bestaat daarin dat hij aan den overwegen den invloed der Duitschers op het onderwijs in Rusland een einde heeft gemaakt en het nationaal onderwijs in het leven beeft geroepen. Tot viering van dit eeuwfeest hebben zich te St. Petersburg, Moskou.Nieuw Novogorod en Archangel, comités gevormd, om het tot een nationaal feest te maken. Te Archangel wordt door het statistiek comité eene inschrijving geopend om in het dorp, waar Lomonossoff geboren werd, een gedenkteeken voor hem op te richten, en binnen de stad zelf een gymnasium ter zijner gedachtenis te vestigen. Thcrmomcterstand. 17April 's av. 11 u. 64gr. 18 'smorg.7u.62gr.'smidd.l u.74gr.'sav. 11 n.58gr. 19 's morg.7 u. 56 's raidd.. 1 u. 67 gr. föiiitenlanïi. Alsemccn overzicht. Met het verslag der laatste zitting van het Fransch wetgevend lichaam voor ons, hebben wij nog op een niet onbelangrijk incident te wijzen, hetwelk aan de stem ming voorafging, ten opzichte waarvanjwij hier tevens eene onjuiste opgave van het aantal uitgebrachte stem men vóór en tegen, willen herstellen. Het adres werd aangenomen met 249 tegen 15 stemmen, nadat de ver gadering den heer Eugène Pelletan had belet om eene aangevaugen redevoering over het volgend amendement op 19 ten einde te brengen: „Wij hebben van den beginne af onze sympathie betuigd voor de noordelijke staten van Amerika. De slavernij is tliaus, dankzij heldhaftige krachtsinspanning, afgeschaft. Wij zullen ons gelukkig achten om de machtige republiek der Ver eenigde Staten hersteld te zien, zij de natuurlijke bondgenoote van Frankrijk, en wij zullen met vreugde een triumf begroeten, welke aan de zaak der vrijheid niets zai hebben gekost." Terwijl nu de heer Pelletau dit araendement nader toelichtte, werd hij telkens door het geroep: stemmen! stemmen! in de rede gevallen én was het blijkbaar dat de meerderheid hare sympathie voor het Zuiden daarin uitsprak. Het amendement werd dan ook verworpen met 195 stemmen tegen 24. Terwijl keizer Napoleon aan zijn vertegenwoordiger te Washington in den laatsten tijd steeds opdraagt om zoo vriendschappelijk mogelijk met de regeering van Lincoln om te gaan, zal deze on handigheid der meerderheid aan den keizer zeker wel niet welkom zijn geweest. De reis van keizer Napoleon naar Algerië schijnt thans bepaald te zullen plaats hebben omstreeks het einde dezer maand. Verschillende maatregelen worden nog dagelijks met het oog op dit reisplan genomen. De schout bij nacht Dorapierre d'Hornoj-, komraandant der keizerlijke stoomjachten, is naar Parijs vertrokken om nadere bevelen te ontvangen. Volgenseen bericht uit Berlijn zou de Fransche ambas sadeur aldaar, de heer Benedetti, een brief van keizer Napoleon aan koning Wilhelm hebben overhandigd, welke op het Sleeswijk-Holsteinsche vraagstuk betrekking zou hebben. Men beweert dat keizer Napoleon daarbij zon aandringen op zijn denkbeeld, dat de bevolking der her togdommen zelve omtrent haar toekomstig bestuur behoort te worden geraadpleegd. De laatste tijdingen uit Mexico bevatten weder mede- deelingen van verschillende overw inningen op de aanhan gers van Juarez behaald. Hoewel dus het Franseh-Mexi- caansehe leger sedert zoo geruimen tijd steeds zegepralen in zijne bulletins heeft te vermelden,blijkt daaruit tevens dat de gewapende tegenstand steeds blijft voortduren. Men beweert voorts dat de president. Juarez den gene raal Ortega naar Washington heeft gezonden om in onderhandelingen te treden met de regeering van Lincoln. In strijd met de in ons vorig nommer geuite meening: dat de Zuidelijken in Noord-Amerika thans na het ver lies hunner hoofdstad, in het binnenland dengewapenden- tegenstand nog eenigen tijd zullen voortzetten, lezen wij in eene mededeeling uit. New-York eene tegenoverge stelde meening. „Aangenomen zoo betoogt deze hier bedoelde berichtgever dat het Zuidelijke leger na een grooten en besüssenden veldslag nog niet vernie tigd of geheel verstrooid ware, dan nog zon aan Lee als laatste toevluchtsoord slechts de bergrug overblijven, die zich van Westelijk-Virginië tusschen Noord-Carolina en Tennessee naar Georgië uitstrekt. Doch vooreerst wordt dit gebergte door eene arme, der Unie goedge zinde bevolking bewoond, en ten andere is de toegang daarheen van alle zijden afgesneden en het aangrenzende land niet in staat, een zich daar nestelend leger van het noodige levensonderhoud te voorzien. Niet veel meer waarde heeft de beweering, dat Lee zich door den vijand heen den weg naar den rechteroever van den Mississippi zou banen en den oorlog in Texas en Louisiana voort zetten. Indien wij ons in het Amerikaansche volkska rakter niet vergissen, dan zal het Zuiden, ingeval het den eerstvolgenden grooten veldslag verliest (hetgeen thans is geschied), zich met stoïcijnsche onverschillig heid in zijn lot schikken en dit als eene hooge beschik king van den wil der Voorzienigheid aannemen." Toespraak ran keizer Napoleon. Eergisteren heeft eene deputatie uit het wetgevend lichaam het adres van antwoord op de keizerlijke troon rede aan den keizer aangeboden. Zij werd in de troon zaal van de Tuilieriën door Napoleon ten gehoore ontvangen. Nadat de heer Schneider het adres had voorgelezen, antwoordde de keizer het volgende: „Mijnheer de president, „Bij de ontvangst van het adres is mijne eerste ge dachte eene dankzegging aan het wetgevend lichaam voor zijne medewerking en eene gelukwensching aan mij zei ven met de loyale erkenning en krachtige onder steuning der van mijne zijde gevolgde gedragslijn en gekoesterde gevoelens door de afgevaardigden des lands. „Gij verdedigt telken jaref met onwrikbaarheid onze grondwettige bepalingen, welke tusschen de machten in den staat een juist evenwicht handhaven. Het vader land is u daarvoor dankbaar. Onder het tegenwoordig stelsel van bestuur ontwikkelt zich zijne levenskracht; het ziet de administratieve hinderpalen wegnemen, den vooruitgang gewaarborgd, de veiligheid verzekerd. Door de verkiezings-beweging, de uitingen der tribune en drukpers gevoelt bet wel flat het vrij is. „Wel verre alzoo van den boom te willen vellen, die goede vruchten heeft gedragen, vreezen de massa's, welke arbeiden, de stand der grondbezitters, diegene wier herinnering niet verloren is gegaan, zij die hooren en lezen, nog meer de misbruiken der vrijheid dan mis bruik van macht. „Gaat dus kalm met uwe werkzaamheden voort. Na de verhevene sfeeren der theorie te hebben doorloopen, zult gij u op racer practisch terrein hebben bezig te houden met de wetsontwerpen, welke bij u zijn ingediend; zij hebben ten doel: de zedelijke en stoffelijke verbetering van het individu door opvoeding en arbeid, van de ge meente en het departement door uitbreiding hunner be voegdheid. „Laat ons, zonder onophoudelijk alles te willen veran deren, tevreden zijn met telken dage een steen toe te voegen aan het staatsgebouw. Breed is daarvan de grondslag en niet te hoog zal bet zich kunnen verheffen." Deze toespraak werd door de deputatie met een. „leve de keizer!" beantwoord. De overwinnaar der Zuidelijken. De laatste beslissende slag aan de zuidelijke confoede- ratie in Amerika toegebracht, doet den generaal Grant nog meer op den voorgrond treden dan reeds vroeger het geval was. Na Abraham Lincoln, de onwrikbare, eerlijke president der noordelijke republiek, heeft niemand moer aan de vernietiging van den vijand toegebracht dan Grant. Deze laatste was de ziel der jongste beslissende krijgsoperatiën, en hoewel nu de gene raals Sherman en Sheridan in het uitvoeren der ver schillende onderdeelen een bewonderenswaardig talent en krijgsbeleid hebben ten toon gespreid, hoewel deze laatsten in den jongst verloopen tijd door hunne daden veel van zich hebben doen spreken, blijft Grant, de ont werper van het grootsch krijgsplan, de eerste aanspraak behouden op de dankbaarheid van zijn vaderland. Terwijl Graut met zijne kaarten voor zich de verschil lende combinatiën zijner onderbevelhebbers deed ten uitvoer brengen, bleef ook hij niet werkeloos voor llich- mond den uitslag dier operatiën afwachten. De inoeilijk- ste onderneming had hij zich zeiven opgelegd, en oogeu- schijnlijk soms langen tijd in zijne verschansingen opgesloten, bespiedde hij voortdurend den vijand om nu en dan plotseling een zwak punt aan te tasten en eenige voordeelen te behalen. De vijanden der Unie beweerden met het oog op dit alles dat ook Grant als een tweede Fabius draalde, maar niet als een tweede Fabins zou overwinnen. Zij beweerden dat de expeditie tegen Rich mond als mislukt kon beschouwd worden, dat Grant nimmer zijn intocht zou doen in Richmond en dat de generaal Lee meer nabij Washington was dan Grant nabij de hoofdstad der Zuidelijken. Grant stoorde zich echter niet aan dit alles; kalm, koel, voorzichtig, zwij gend, verliet hij de gevolgde taktiek niet. Met den blik steeds naar Richmond gekeerd, zocht hij telkens een nieuw zwak punt na de vermeestering van een vroeger. Langzaam breidde hij alzoo zijne positiën uit in de rich ting der spoorweglijnen, waardoor zijn tegenstander Lee gemeenschap hield met Virginië; met moeite en met yerlies van zeer vele manschappen veroverde hij den eenen dag een ravijn, den volgenden dag het een of ander riviertje, om eenige dagen daarna weder een bosch of een heuvel te bemachtigen. Had hij eenmaal een punt in bezit, dan liet hij zich dit door den vijand niet meer ontnemen. In den laatsten tijd vooral zag Lee dat langzamerhand de ijzeren halven cirkel, tegen hem uitgespannen, al kleiner en kleiner werd. Van daar de laatste aanvallen om dien geduchten kring te verbreken. Dit was echter te. vergeefs. Nog een korte wijl en Grant gaf daarop bevel tot eene algemeene voorwaartsche beweging; de beslissende ure was aangebi'oken. Het ï-esnltaat was voor het Zuiden de besliste vernietiging. tjauDflsbcricijten. Middelburg 19 April. In de op beden te Amsterdam gehoudene koffieveiling van 81500 balen Java-koffie en 6800 balen Padang-koffie is alles verkocht. Goed sma kende nommers meest allen boven, onzuivere beneden taxatie. Graanmarkten enz. Amsterdam 18 April. Raapolie op zes weken f 42, Lijnolie op zes weken f 35. Prijzen van effeelen. Amsterdam 18 April. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2.} pet. 61,V dito dito dito 3 72 f dito dito dito 4 95 j Aand. Handelmaatschappij 4J- België. Certificaten bij Rothschild Rusland. Obligatiën 1798/1SI6 5 96£ Certific. Hope co. 4

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2