MIDDELBÜRGSCHE COÜRA N T. Donderdag 20 April, N* 63. 1865. Editie van Woensdag avond 4 uren. ilZiddclbiiB 19 April. J)E NIEUWE GENEESKUNDIGE STAATSREGELING. II. liet tweede wetsontwerp, regelende dc voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van geneeskundige, apotheker, hulp-apotheker, leerling-apotheker en vroed vrouw, heeft een zonderlingen loop genomen. Het is thans aan geen billijken twijfel onderhevig, of voor de uitoefening der heelkundige en verloskundige practijk is evenzeer als voor die der inwendige eene wetenschappelijke vorming noodig. De genees-, heel- en verloskunde rusten op dezelfde basis, vormen de toepassing eener zelfde wetenschap en kunnen derhalve ook niet streng gescheiden worden. Geen wonder dus, dat alle geneeskundigen verlangend uitzagen naar eene staatsregeling, die dit beginsel huldigende, hun zoogenaamde eenheid van. stand bezorgen zou en hen verlossen van den hybriden en verwarden toestand, door de wet van 1818 in het leven geroepen. Maar hoe daartoe te geraken, zonder verkregen rechten te krenken? In 1862 diende de regeering een ontwerp in, waarbij de bevoegdheid der doctoren, in afwachting van de wet op het hooger onderwijs, dezelfde bleef (alleen werd aan de raedic. doet. de petite chirurgie toegelaten), de overige geneeskundigen moesten even als bij het thans inge diende ontwerp aan eeu staatsexamen voldaan hebben, terwijl de bestaande plattelands heel- en vroedmeesters de bevoegdheid erlangden om de practijk in haar ge- heelou omvang en overal uit. te oefenen. Dit ontwerp gaf aanleiding tot een hartstoehtelijken strijd onder de ge neeskundigen, tot een tal van adressen 7.00 voor als tegen het ontwerp. De regeering wijzigde daarop het ontwerp in 1861 zoodanig, dat cle uitoefening der petite chirurgie slechts als overgangs maatregel aau de bestaande raedi c-inae doctores op de dorpen werd toegestaan, terwijl den in de steden gevestigde plattelands heel- en vroedmees ters weder de bevoegdheid tot inwendige practijk werd ontnomen. Men weet hoezeer de kamer dit ontwerp gewijzigd heeft, hoe zij (evenwel met eene meerderheid van slechts 4 stemmen), deze bevoegdheid weder aan de heelmeesters geschonken heeft, hoe zij, het denkbeeld eenheid van stand hulde doende, thans het staatsexamen voor alle geneeskundigen, ook gegradueerde en officieren van gezondheid, zij het dan ook niet in zijn geheelen omvang, heeft noodzakelijk gemaakt. Bevoegder personen dan wij hebben reeds te veel, zoo in de kamer als in tal van brochures, het voor en tegen overwogen en partij of publiek van de heilzame of heil- looze strekking der regeeringsvoorstellen trachten te overtuigen, dan dat wij in eene beoordeeling daarvan zouden behoeven te treden; onze taak is het slechts te trachten de verhouding te schetsen, die bij aanneming van het outwerp tusschen de maatschappij en de genees kundigen zal gevormd worden, en hierbij hebben wij maar op twee punten de aandacht te vestigen. 1. De eischen tot verkrijging der bevoegdheid van geneeskundige, apotheker enz. zijn oneindig hooger ge steld: hierbij kan de maatschappij slechts winnen. 2. Met uitzondering van de doctorendie niet in de lieel- of verloskunde gepromoveerd zijn, en enkele ste delijke heelmeesters, die geen examen als plattelands heelmeester hebben afgelegd, zullen alle geneeskundigen, ook de meeste thans in onze steden gevestigde chirur gen, het vak in zijn geheelen omvang kunnen uitoefenen. Zal in dit geval de rivaliteit tusschen gegradueerden en de overige geneeskundigen niet nog meer opgewekt worden en het denkbeeld eenheid van stand blijken een hersenschim te zij u; zullen de gepromoveerden niet lang zamerhand verdrongen worden bij de goedkoopcr vor ming die voor de andere geneeskundigen voldoende is, en zoo het aanzien van den geneeskundigen stand verlaagd wordenzal er bij het meer algemeeu uitoefeneu der heel- en verloskunde gebrek ontstaan aan goed practiscb ge vormde heel-en verloskundigen? Ziedaar enkele vragen, lichtelijk met nog' eenige te vermeerderen, waarop wij j een beslissend antwoord zullen schuldig blij ven. De eerste vraag vreezen wij maar al te zeer, dat in bevestigenden zin zal moeten beantwoord wordenomtrent de tweede vraag zal het publiek hebben uit te maken, wie het zijn vertrouwen wil schenken, slechts zal de gepromoveerde, die tevens aan de eischen «der overige geneeskundigen zal moeten voldaan hebben, daarbij de universitaire op leiding in zijn voordeel hebben; de vrees in de derde vraag opgesloten deelen wij het allerminstde bevoegd heid tot uitoefening van drie vakken, die zoo nauw samenhangen, achten wij zeer vvenschelijlc; in kleine gemeenten is zij onmisbaar, in grootere zullen er steeds gevonden worden die eenig onderdeel van bet vale met voorliefde zullen beoefenen en daarvoor bij het publiek zullen gezocht zijn. Onze verwachting omtrent het tweede wetsontwerp is summa summarum minder posi tief dan omtrent het eerste. Met betrekking tot Ontwerp III en IV, regelende de uit oefening der geneeskuust en der artsen ij bereidkunst, kun nen wij kort zijn. Zij bevatten hoofdzakelijk reglementaire bepalingen, alleen voor geneeskundigen en apothekers van belang. De artikelen toch, die min of meer belangrijke wijzigingen in den thans bestaanden toestand zouden kunnen te weeg brengen, zijn door de kamer op eukele uitzonderingen na, geroyeerd. Zoo zijn de beperkende bepaliugen, dat alleen de geneesheer geneesmiddelen in het openbaar mag aanbevelen, alleen de apotheker ze in het openbaar mag aankondigen, door de kamer geweerd. De artikelen, waarbij geneeskundigen en apothekers we gens misslagen, wangedrag, schending van den eed van geheimhouding, enz. bedreigd werden met schorsing, en waartegen zoo buiten als in de kamer 7.00 hevige oppositie gevoerd is, zijn dan ook geheel verworpen, zonder dat cr iets anclci s voor in de plaats gekomen is. De tariefeering, de verzegeling der geneesmiddelen zijn evenzeer ver vallen. Men ziet, dat ook deze ontwerpen belangrijke wijzigingen bij de kamer hebben ondergaan; slechts be palingen als deze: de geneeskundigen bepalen op het recept duidelijk den datum, waarop het wordt voorge schreven, enz. schijnen geene aanleiding tot gewichtige beraadslagingen te hebben gegeven en onveranderd te zijn aaugenomen. liet vierde ontwerp levert in zoo verre der maatschappij betere svaarborgen voor de deugdelijkheid der genees middelen, als slechts geëxamineerde apothekers, hulp- apothekers en leerliug-apothekers bevoegd zijn tot het tot geneeskundig doel afleveren van geneesmiddelen. De drogisten zullen dus slechts geneesmiddelen in het groot mogen afleveren. Voorts mag de apotheker zijn beroep niet anders uitoefenen dau in een uitsluitend daartoe bestemd vertrek, terwijl hij geen geneesmiddelen mag afleveren dan op recept of die met bepaalde aan duiding van het verlangd geneesmiddel gevraagd worden, „Reukwaters, zegt de memorie vau toelichting, bitter, punsch, sago en schoensmeer mogen gerust al vast uit de apotheek verbannen worden, al kan de vrijheid niet wor den weggenomen, dat hij, die de apotheek houdt, daar buiten ook nog handel drijft." Evenzoo zal de apotheker bij name gevraagd wordende geneesmiddelen, als „rka- barber, vlierbloeraen, enz. wel mogen verkoopen, maar geen purgeerdrank of zweetmiddel of koortspillen." Brengen deze ontwerpen uit den aard der zaak geen groote wijzigingen in den bestaanden toestand, in ieder geval zullen deze wijzigingen verbeteringen mogen ge noemd worden en in zooverve meenen wij ze een heil zame strekking niet te mogen ontzeggen. Hoewel nu de nieuwe geneeskundige staatsregeling niet belooft te zijn wat wij zouden weusclien, zoo hopen wij toch, vooral in het onzekere of de eerstvolgende jaren wel verbetering zouden kunnen brengen, dat de eerste kamer er hare goedkeuring aan schenken zal. vergadering der staten dier provincie, gekozen de heer J. W. Hein, procureur te Brielle. In de op gisteren gehouden algemeene vergadering der Middelburgsclie maatschappij van stoomvaart is overeen komstig het voorstel van bestuurders en commissarissen besloten de reizigersvracht op hare stoombooten, varende tusschen Middelburg en Rotterdam, met 1 Mei 1865 te verminderen. Met dat tijdstip zullen ook de retourkaar- ten minder worden berekend. Herbenoemd werden de heeren J. P. W. Boddaert tot bestuurder en mr. N. J. C. Snouck ITurgronje tot com missaris, en in plaats van jhr. uir. Johan van Reigersberg Versluijs, die om redenen van gezondheid zijne betrek king als commissaris had nedergelegd, is benoemd jhr. mr. A. van Reigersberg Versluijs. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ontvangen en ligt voor belanghebbenden ter inzage het verslag hetreffende den handel en de scheepvaart van Groot-Britannië, over de maand Februari en de beide eerste maanden van het loopende jaar. Uit Vlissingen schrijft men ons heden: „Bij gelegenheid dat de leden der koninklijke haud- boogschutterij „Willem III" hunne gewone zonrer- bijeenkomsten jl. Maandag openden met eene prijsschie- ting, werden zij na de uitreiking der prijzen op eene hoogst aangename wijze verrast door het geschenk van een hunner medeleden, den heer M. van der Linde, beeldhouwer alhiev, die voor deze feestviering vervaar digd had en aan de sociëteit ten geschenke gaf eene welgelijkende buste in hout van Z. M. den koning, be schermheer. der sociëteit." De hoofd-comraissie tot het oprichten van een natio naal monument voor 1813 enz., is den 20 dezer tot het houden van eene algemeene vergadering, ten paleize van Z. K. II. prins Frederik, te 's Gravenhage, opgeroepen. Uit Dordrecht schrijft men ons het volgende: „De spoorwegquaestie gaat vooruit en schijnt hare beslissing te naderen. Wij zijn er recht gelukkig mede. Van heden, 18 April, tot 17 Mei liggen op de secretarie voor een ieder ter inzage, met uituoodiging aan hen die bezwaren mochten hebben tegen de voorgenomen plannen, ze mondeling of schriftelijk aan burgemeester en wethouders mede te deelen, de volgende stnkken: 1. een uitgewerkt plan of beschrijving van den w*eg; 2. een lengte-profil; 3. eeu stel grondkaarten: 4. uittrek sels uit het register van het kadaster. „Volgens het plan zal de lijn, loopende door den Zwijn- drechtschen Waard, hot eiland van Dordrecht in een halven cirkel doorkruisen en verscheidene buitenplaatsen doorsnijden en wel wat misvormen. Dat de eigenaars hiermede vrede zullen hebben en hun privaat belang ten offer brengen aan het publiek, is te hopen." fierïinfeuws. Maandag voormiddag hield dr. A. Piersou, predikant bij de^Waalsche hervormde gemeente te Rotterdam, zijne afscheidsrede naar aanleiding van Joh. 21, vs. 16a. fiemengde berichten. Eene in de Bellingstraat alhier wonende bejaarde vrouw, wed. L., die sedert Zaturdag jl. vermist werd, is Maandagmorgen uit de Vest tusschen de Haven- en Sint Geertrnidsbarriére levenloos opgehaald. Men ouderstelt dat hier een zelfmoord heeft plaats gehad. I Ten gevolge der bemachtiging van Richmond door de Noordelijken zijn verschillende wissels van de Zuide lijke regeeriug te Londen geweigerd. Een dier wissels bedroeg 13,500,000 dollars. Naar aanleiding eener missive van den president der provinciale commissie van geneeskundig onderzoek I en toevoorzichtte 's Gravenhage, hebben de gedeputeerde j staten van Zuid-Holland onlangs besloten tot het uit- I noodigen der gemeentebesturen„om, wanneer in hunne ■h Tot lid van de eerste kamer der staten-generaal in de provincie Zuid-Holland, in cle plaats van mr. J. A. baron van der Heim van Duijvendijke, die als zoodanig zijn gemeente omtrent hondsdolheid in algemeene of bijzon ontslag heeft genomen, is gisteren, in eene buitengewone dere verordeningen niet reeds voldoende bepalingen van

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1