woonachtig', verdacht van den diefstal der épauletten, sjerp eü ordeteekeuen van wijlen den generaal Kuoll uit de herberg te Yerseke. In dc vergadering-der letterkundige afdeeling van de koninklijke academie van wetenschappen van Maandag 11. heeft deMioogleera&r Vissering-vde aandacht gevestigd op drie eigenhandige geschrifteu van Huig de Groot, die in November des vorigen jaars te 's Gravenhage geveild en voor de boekerij der Leidsche boogeschool aangekocht zijn. De Groot, die in zijn Mare liber urn de vrije vaart op alle zeeën met kracht had verdedigd, schreef in 1607 of 1608 een vrij uitvoerig werk in 15 hoofdstukken, de Jure praedae, waarin hij aandringt op het bestiijden der Portugeezen en Spanjaarden in Indië. Dit werk, het meest belangrijke der drie handschriften, is eerst om de onderhandelingen over het bestand, later door de bijzon dere omstandigheden waarin de schrijver verkeerde, onuitgegeven gebleven en de Groot heeft de uitgave- niet verlangd, maar veel hieruit overgenomen in zijn werk de Jure belli ac pacis, dat in 1652 het (ichtzag. In frischheid en kracht staat het boven het latere werk de Jure belli, en bevat historische bijzonderheden, die daar niet gevonden worden. Op de vraag, of dit werk, dat vollédig bewaard is, verdient uitgegeven te worden, durfde de heer Vissering nog geen stellig antwoord geven. Eene nauwkeurige lezing en vergelijking van beide werken werd door hem wen^chelyk geacht. In de Donderdag te Amsterdam gehouden zitting van ibui gemeenteraad is behandeld het rapport van burge meester en wethouders op eene missive van de hoofd commissie tot oprichting van een gedeokteeken aan Joost van den Vondel, over de plaats waar dit gedenk- teeken zal worden gesteld. De conclusie strekt otn aan de hoofdcommissie de keuze te laten tusschen eene plaatsing van het gedenkteeken op de Nieuwroarkt of de gedempte Muidergracht, onder aanbieding, welke van de twee plaatsen ook moge worden gekozen, de kosten der fundeering van voetstuk en standbeeld uit de gemeentekas te bestrijden. In behandeling kwam tevens het nieuwe adres der hoofdcommissie, hetwelk strekt om het standbeeld op de Torenslnis te doen ver rijzen. Na eenige deliberatiën werd besloten de zaak aan te houden en de stukken in handen van burge meester en wethouders to stellen tot praeadvies, welke motie werd aangenomen met 19 tegen 12 stemmen. Z. M. heeft bewilliging verleend op het bij verzoek schrift overgelegd notarieel afschrift der acte, houdende wijzigingen in de acte van oprichting der naamlooze vennootschapTweede Nederlandschealgemeene levens verzekering-compagnie, gevestigd te Amsterdam. Iri de dezer dagen te Fraueker gehouden vergadering van de leden der 7e afdeel ing van dé maatschappij van landbouw en veeteelt is besloten, op nieuw pogingen aan te wenden tot het stichten van eene rijks-landbouwschool te Fraueker. Er zal daartoe aan den koning een verzoek schrift worden ingediend, terwijl aan den minister van biuneülandsche zaken zal worden verzocht dit te onder steunen. Onderscheidene groothandelaren, te Amsterdam, heb ben zich op nieuw tot de tweede kamer der staten gene raal gewend, met verwijzing naar hunne adressen van April 1862 en December 1863, tot bestrijding van de in het wetsontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent den sniker-accijns, yoorgestelde verhooging van het in komend recht op de melasse. Men schrijft uit 't land van Alteoa van 14 April Nadat wij nog pas geleden veel last hadden van het overvloedige water in de verschillende polders of water schappen, in deze landstreek gelegen, maar daarvan door gunstigen wind spoedig waren ontlast, is nu de landbouw niets bij vorige jaren ten achter. Het is een lust orn de schoone landerijen te zien; granen staan uiterst schoon, zaad heeft wel wat geleden door den laatsten vorst, maar zich toch hervat. De aardappelen zijn bijna alle in den grond. De weiden worden zoo groen, dat men spoedig den stal ontruimd zal zien. Het jonge vee ziet men.in alle polders ter weide, zoodat in een woord de gesteldheid voor den landman niets te wenschen overlaat. ItcMiociningc» en besJuiten. L.EGKK. Op non-activiteit gebracht, voor den tijd van éen jaar, de 2e luitenant G. G. S. baron van Heemstra, van het regement rijdende artillerie. bklastingrn enz. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Beuningen c. a., de heer W. H. J. van Hien, thans in dezelfde betrekking te Schinveld. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. Muilen uit zijne betrekking van ontvanger der' directe belastingen, in- en uitgaande rechten etb accijnsen te Oude Pekela. Benoemd tot ontvangers der registratie en domeinen te Zaandam, de heer M. Langeveld, thans als zoodanig te Papendrecht; te, W-ijk;bij Duurstede, de heer J. Schelthema, thans te Oldeberkoop: te Sluis, de heer mr. W. Hemsing, thans te Sittard. Kerknieuws. De heer G. J.Gobiusdu Sart,predikant te Arnemuiden, heeft voor het beroep naar Loon op Zand bedankt. Te Linsehoten (classis Utrecht) is tot predikant beroepen de heer J. E. Steenbakker Morilyon Loysen, thans te Kondekerke, Den 29 Maart is te Woudsend (classis Sneek) in bijna 59-jarigen ouderdom overleden de heer J. J. Ivnap, sedert 6 September 1829 achtereenvolgens predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Valkenburg, lieerde, Aarlanderveen, Doornspijk, F ij naaf t, Heeg, Oud-Alblas, Putten, Opbeusden, Vlissingen, Losdorp en sinds driejaren te Woudsend. Marine leger. De officier var. gezondheid 3e klasse bij de genees kundige dienst der landmacht in West-IndiëPli. A.Risch is Vrijdag met het schip Albatros, gezagv. Koeh, van Nieuwediep naar Suriname vertrokken. De officier van administratie le klasse A. A. Gijs- berti Hodenpijl, laatst .behoord hebbende tot het eskader in Oost-lndië, en met, particuliere gelegenheid den 10. dezer in Nederland teruggekeerd, is met dat tijdstip op non-activiteit gebracht. Voorts wordt de luitenant ter zee 2e klasse, P. J. van Drnynen, behoorende tot de rol van het wachtschip te Willemsoord, met den laatsten dezer op non-activiteit gebracht en met den 1 Mei aanstaande vervangen door den luitenant ter zee 2e klasse, J. Sandt van Nooteu, thans non-actief. Met den 20 dezer wordt de luitenant ter zee 2e klasse jhr. C. C. Six, dienende op Zr. Ms. schroefstoomschip Prinses Maria, op non-activiteit gebracht, eudaarentegen de luitenant ter zee 2e klasse C. 0, Vermeer met den 21 dezer van het wachtschip te Willemsoord op gemeld schroefstoomschip, en de luitenant ter zee 2e klasse H. van Broekhuyzen, thans non-actief, op dat wachtschip geplaatst. 2&ec2it£>7.ai<ei). Het provinciaal gerechtshof in Overijssel heeft Vrij dag in de bekende zaak van II. J. Koersen, lid van den gemeenteraad te Bathmen, arrest gewezen, en daarbij aangenomen dat de door het raadslid Koersen in de openbare vergadering van den gemeenteraad te Bathmen den 27 December jl. gesproken woorden „die dezeu brief geschreven heeft dat is'een schurk, die moet een schur- kenhart. hebben," daar hij zedr wel wist wie dieu had geschreven, een persoonlijke beleediging zijn tegen den persoon des burgemeesters, tijdens hij als voorzitter van den gemeenteraad 'in zijne functiën was, en niet was de uiting eener meening over eene in behandeling zijude zaak, zoo als bij art. 17 der gemeentewet is bedoeld. Het hof heeft Koersen uit dien hoofde veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 15 dagen. Gemengde berichten. Zekere P. de L., 60 jaren oud, in het ziekenhuis alhier verblijf houdende, verkeerde Vrijdag in een beschonken toestand. Bij de Langevijlebrug struikelde hij en viel dien ten gevolge in de gracht. Op het hulpgeroep van een voorbijganger kwam J. C. van den Berg, koopman, te Goes woonachtig, die zich in eén nabijgelegen woning bevond, aanloopen en sprong onmiddellijk den drenke ling achterna; het gelukte hem, hoezeer voor zich zei ven ook met levensgevaar, dien levend aan wal te brengen: Met behulp van andere inmiddels toegeschoten personen per voertuig naar het Ziekenhuis teruggebracht zijnde, werd aan de L. dadelijk geneeskundige hulp verstrekt. Hij isZaturdag echter aan de gevolgen van het gebeurde overleden. Woensdag heeft A. Klapwijk, onder Delft woon achtig, de eerste grasboter aan Z. M. den koning ten geschenke geboden. Volgens de Nieuwe Rotterdarasche courant van 10 April, heeft de brigadier-rijksveldwachter A. Van der Pelt, gestationneerd te Schiedam, in vereeniging wet den rijksveldwachter A. R. van dér Heyden, des nachts te half twaalf uren van den 7 dezer garresteerd de per soon van Willem van der Bijl, cn wel omdat deze voor eene waarde van 226 gulden gekocht hebbendé, stijf én1 slerk beweerde die som nan den verkooper uitbetaald te hebben, en weigerde die som, zooals hij zeide, nogmaals te betalen. In dellaagsche courant vVordt naar aanleiding van dit feit op nieuw gewezen op de noodzakelijkheid om 'het publiek'te'behoeden tegeri den dikwijls gevaarlijken' dienstijver der mindere beambten van de rijkspolicie, waarvan de laatste tijd zooveel voorbeelden opleverde. - Te Sappenneer is den 8 dezer eene vrouw begra ven, Anna Jansen, die den ouderdom van ruim 101 jaren had bereikt, tot op het laatste oogenblik van haar leven het volle verstand bezat en gedurende haar geheeie leven geene geneesmiddelen heeft behoc ven te gebruiken. Het laatst verschenen hommer der IHustrirtè Zeitung bevat een artikel over de expeditie in het binnenland van Afrika door freule Tinne, vergezeld vau den heer Heuglin en aanvankelijk door nog zeven andere Euro peanen, die allen het slachtoffer werden van het klimaat. Bij een overzicht van haren tocht, aan Peterman n's Mit- theilungen ontleend, zijn cenige fraaie houtsneden ge voegd, waarvan eene het afbeeldsel onzer ondernemende landgenoote bevat, die, zoo als de Illustrirte Zeitung zegt, voor eene jonge dame, welke de natuur en het geluk kwistig hebben bedeeld met alle gaven die zij zon kun nen wenschen, zulk een zeldzamen hartstocht heeft voor outdekkingsreizen, dat luiar enthusiasm us zich door niets,, zelfs niet door de grootste rampen die een reiziger treffen kunnen, laat bedwingen. Freule Tinne is te Kaïro ge bleven om later van daar hare onderzoekingareizen voort te zetten. Bij liet Engelsche parlement is eene statistiek in gediend, tot aanwijzing van de resultaten der pogingen, door de Engelsche regeering tegen den slavenhandel aangewend. Daaruit blijkt dat van 1843 tot 1864 in de Britsck West-Indische koloniëa 173,666 en op Mauritius 313,538 immigranten'en vrije Afrikanen zijn aangevoerd. Onder het eerstgenoemde cijfer waren begrepen 90,200 en onder het laatste 310,592 koelies uit Oost-lndië, die vervolgens over de West-Indische koloniën verdeeld zijn.Van het gezamenlijk aantal zijn er 2,479 rechtstreeks van aangehouden en verongelukte slavenschepen ge komen. Iu eene tweede daarbij gevoegde statistiek komt eene, hoewel zeer onvolledige opgaaf voor betreffende de immigranten die in het genoemd tijdsverloop van de West-Indische koloniën en Mauritius naar hun vaderland zijn teruggekeerd, met vermelding van het aau hen uit gekeerde loon. Volgens de aanteekeningen zijn erin liet genoemd tijdvak vau Jamaica 1,844, uit Britseh Guiana 5,879 en van Mauritius 78.S78 vertrokken. Woensdag namiddag is het onder de gemeente Ginneken gelegen mastbosch van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden voor een groot gedeelte eeu prooi der vlammen geworden; meer dan vier bunders zijn door de vlammen' vernield. De Italia bevat weder een artikel over den toestand op Sicilië, die, indien het waar is wat zij zegt, inderdaad allertreurigst zou wezen. De schets is echter zoo kleurig, dat men ze niet aan de natuur getrouw kan achten. De camorra, het geheime genootschap dat sinds lang een vloek voor Italië is, zou er de schuld van zijn. Zij legt aan alle winkeliers eeue brandschatting op, die deze dan maar op dé verbruikers moeten verhalen. Zoo kost het brood te Palermo, waarvan do verkoopprijs zou wezen 21 eenti mes, 50 centimes daar bij na alle bakkers tot de camorra behooj-en, en de andere het niet wagen durven hunne waar voor lager prijs te verkoopen. Een gezeten burger richtte eene broodfabriek op om aan de armen het brood goedkooper te geven; toen hij van eene vergadering niet zijne medeleden terugkwam werd hij op klaarlichten dag, des namiddags te 2 uren, in de Toledostraat ver moord, niettegenstaande hij in zijn rijtuig gezeten was. Eon persoon, die op de achterbank geklommen was, reikte met zijn arm in het rijtuig, stootte hem zijn dolk in dén hals, klom toen bedaard van zijne plaats eu ging, alsof er niets gebeurd was, verder. Ilonderdeu waren getuigen van den moord, maar niemand stak een band uit om hem te grijpen, omdat men bevreesd was voor de camorra. Generaal Raccagni maakt melding van een proces, waarvan alle getuigen a charge werden vermoord 'in een ander proces waren 14 personen gedagvaard en tot den laatste toe werden zij vermoord. Wat de gees telijkheid in Palermo betreft, in een rapport van den onlangs overleden generaal Raccagni wordt als een voor beeld aangehaald, dat'twee kanunniken der kathedraal, die dé3 morgens twist hadden gehad over 40 lires uit de kerkfondsen, elkaar eenige uren later op het plein voor de hoofdkerk outraoetteu. De een haalde een pistool met dubbelen loop te voorschijn en schoot den ander dood. De moordenaar trad bedaard de kerk binnen en verrichtte zijne kerkelijke bedieningen, alsof er niets ware voorgevallen.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2