MIDDELRURGSCHE COURANT. r 6i. Zondag 16 April. Editie van Zaturdag avond 4 uren. Middelburg 15 April. Als leden der provinciale staten zijn dit jaar, met den eersten Dinsdag in de maand Juli, aan de beurt van aftreding: in het hoofdkiesdistrict Middelburgde heeren H. P. Winkelman, mr. G. A. Fokker, mr. W. Ph. Vis, H. J. van Deinsemr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet en Z. Snijder; in het hoofdkiesdistrict Zierikzeede heeren mr. B. C. Can, J. Hoogenboom Bz. en jbr. J. L. de Jonge; in het hoofdkiesdistrict Tooien, de heer M.M. de Lange; in het hoofdkiesdistrict Goes, de heeren mr. J. C. R. van der Bilt, J. H. Bijbau, J. W. Vader en 0. Verhagen; in het hoofdkiesdistrict Sluis, de heeren M. Mazure, A. de Smidt en H. G. Hammacher; in het hoofdkresdistrict Hulst, de heeren A. G. V. Hombach, C.C.P.Pierssens, A. J. Ongheua en J. Sergeant. De verkiezing ter vervulling der door deze aftreding te ontstane vacatures zal, op grond van art. 5 der provin ciale wet, den tweeden Dinsdag in Mei plaats hebben. Als leden van gedeputeerde staten zijn aan de beurt van aftreding de heeren mr. J. C. R. van der Bilt, G. J. Sprenger en J. P. I. Bateasals buitengewoon lid mr. B. C. Cau. De minister van koloniën heeft ter kennis gebracht van de belanghebbendendat de commissie, belast met het afnemen van het examen, voorgeschreven in art. 4 van bet koninklijk besluit van den 10 September 1864 (Staatsblad no. 93), houdende vaststelling der verorde ning op liet benoemen van ambtenaren bij de burgerlijke dienst in Nederlandsch-Indië, hare eerste vergadering zal houden te 's Gravenhage den 19 Juni 1865. De algemeene tentoonstelling van bloemen en planten in het paleis voor volksvlijt te Amsterdam, welke door bijna 50,000 personen bezocht werd, is Woensdag gesloten. Te 11 uren heeft de uitreiking der medailles aan de bekroonden plaats gehadde burgemeester van Amsterdam hield vooraf eene toespraak in de Neder- duitsche en vervolgens tot de aanwezige vreemdelingen in de Fransche taal; de uitreiking geschiedde door den heer W. M. de Brauw, die met een gepast woord de vergadering sloot. De kamers van koophandel te Keulen en te Solingen hebben zich dezer dagen tot de regeering gericht, drin gend verzoekende dat zij pogingen mocht aanwenden, om voor den Pruisischen handel en scheepvaart op de Nederlandsche havens gelijke voorrechten te bedingen als bij het handelsverdrag met Frankrijk in de Fransche havens zijn toegezegd, bij invoer van goederen uit Prui sische of andere in hei: verdrag opgenoemde havens. Het antwoord der regeering hierop is, dat de Nederland sche havens met de opgenoemde eerst dan zullen gelijk gesteld worden, zoodra het handelsverdrag tusschen Frankrijk en Nederland, waarover sedert eenigen tijd is geraadpleegd, van kracht zal zijn verklaard. Sedert eenigen tijd houdt de commissie tot onteige ning van gronden voor staatsspoorwegen zich onledig te Rozendaal met de onteigening van perceelen, gelegen naast het stations-terrein van den AutwerpenRotter- damschen spoorweg. Naar men verneemt, heeft het gou vernement met de maatschappij van genoemden spoorweg eindelijk eene overeenkomst getroffen, en zal daarvan het gevolg wezen, dat het terrein aanzienlijk uitgebreid en een nieuw gemeenschappelijk station zal worden gebouwd. Reeds hebben sommige eigenaars hunne gron den afgestaan en laat het zich aanzien, dat de geheele outeigeuing vrijwillig zal plaats hebben. Men betaalt, naar mate van de ligging der gronden, van/5000 tot f 12,000 per bunder. Dagblv. 's Hage.) De spoorweg KleefZevenaar zal definitief den 19 dezer voor het goederenvervoer en den 1 Mei voor het vervoer van passagiers geopend worden. De lengte dezer nieuwe lijn bedraagt, het traject over den Rijn er onder hegropen, 2,48 mijlen. De reeds in exploitatie zijnde lijnen der Duitsche Rijn-spoorwegmaatschappij, zullen hij gevolg den 1 Mei eene totale lengte van 56 mijlen hebben. Arti/icourant.) "W oensdag is te Zeist op de algemeene vergadering der aandeelhouder» in de algemeene brandwaarborg- en verzekeriugs-maatschappij Ultrajectum besloten om tot de liquidatie der vennootschap over te gaan. (JJtr. cour.) Door de Staatscourant wordt een verslag medegedeeld van den consul der Nederlanden te Newcastle, waaraan het volgende ontleend wordt: „Ofschoon fabrieken en mijnen in dit district de hoofdrol spelen, wordt de landbouw evenwel ook op groote schaal uitgeoefend. Aan Newcastle viel dan ook in 1864 de eer te beurt de groote tentoonstelling van de Royal Agricultural Society in haar midden gehouden te zien, die door duizenden menschcn van alle oorden des lands werd bezocht, en waar, behalve eene schoone verzameling van allerlei vee, de nieuwste uitvindingen van landbouwgereedschappen, zoo als stoomploegen, dorscli- en raaaimachines enz. prijkten. Met laatstge noemde werden herhaalde malen proeven genomen. De oogst van 1864 in dit district is gemiddeld vrij goed geweest; daar het gebruik van levensmiddelen door de groote bevolking van jaar tot jaar toeneemt, bestaat er een goede invoerhandel in granen van buiten 's lands, en wordt er op marktdagon (Dinsdags en Zaturdags) veel omgezet. Ook is hier de grootste veemarkt van het noorden van Engeland, die echter voor Nederland van minder belang is, daar de graafschappen Northumber land en Durham de alom bekende zware beesten opleve ren; er wordt echter van tijd tot tijd vee ingevoerd van Nederland, waartoe de wekelijkschc rechtstreeksche stoombootdienst van Rotterdam eene goede gelegenheid verschaft." Kcnoeiaiiige» en besluiten. ridderorden. Ter belooning dergenen van het leger I in Ned. Indië, die zich onderscheidden bij de krijgsver- j richtingen in de Zuid- en Oostcr-afdeeling van Borneo, benoemd tot ridder 4e klasse van de Militaire Willems orde de korporaal, destijds fuselier, A. Knipper en bij afzonderlijke dagorder, zoo in Indië als in Nederland, eervol te vermelden de le luitenants der infanterie J. T. Schel tema en R. H. Clarkson. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente 's Gravenpolder, C. P. Lenshoek van Zwake. rechterlijke macht. Benoemd tot griffier van het provinciaal gerechtshof in Zeeland mr. J. F. L. E. E. Scheidius, thans substituut-griffier bij de arrondisse- ments rechtbank te Tiel. belastingen enz. Ingewilligd het verzoek van de ontvangers der directe belastingen en accijnsen, de heeren A. Galand Az, teA'nloo (Drenthe) en H. Bruins jr. te Dieren (Gelderland), om onderling van standplaats te mogen verwisselen. Onderwijs. Ter vervanging van den heer Th. Jorissen, thans be noemd tot hoogleeraar aan het athenaeum illustre te Amsterdam, heeft de gemeenteraad van Haarlem tot leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de hoogere burgerschool aldaar benoemd de heer H. C. Rogge, docent aan het gymnasium te Leiden. Marine en leger. Ten gevolge der buiten dienst stelling van Zr. Ms. schroefstoomschip Vice-Admiraal Koopman, worden de navolgende op dat stoomschip dienende officieren enz., heden op non-activiteit gebracht: de kapitein-luitenant ter zee, kommandant, J. M. 1. Brutel de la Rivièrc; de luitenant ter zee le klasse, Ie officier, J. A. Baart de la Faille; de luitenants ter zee 2e klasse D. J. Weys, P. Ie Comte, P. F. baron van Heerdt, H. J. Kleinde officier van gezondheid 2e klasse G. A.M. vanEwijk; de officier van gezondheid 3e klasse H. J. Nieuwkerk; de officier van administratie 2e klasse K. J. Adams, en de scheepsklerk H. Kits van Heyningen. Wijders wordt de officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemacht H. J.'P. van den Steen, thans non-actief, met den 21 dezer geplaatst op het wachtschip te Vlis- singeu, en de scbeepsklerkD. A. van der Laan, non-actief, op dat te Ilellevoetsluis. Slaatscour Heden morgen is van het koloniaal werfdepot te Harderwijk per spoor naar Rotterdam en van daar per stoomboot naar Vlissingen vertrokken een detachement van 150 man suppletietroepen, bestemd om met het barkschip Stad Middelburg, gezagv. D. D. Ouwehand, naar Java te worden overgebracht. Het bevel over die troepen is opgedragen aan den len luitenant der infan terie van het leger in Oost-Indië B. J. C. van Eersel, die van verlof naar Batavia terugkeert. Medegeleiders zijn de 2e luitenants der infanterie van het Oost-Indisch leger D. Brakel en J. E. Schmidt. Rechtszaken Den 28 Maart jl. ontvreemdde en verkocht Johan Hendrik Kloeg, te Vlissingen, een paar schoenen ten nadeele van F. Smit, terwijl deze was gelogeerd in de herberg waar ook hij zijn intrek genomen had. Te dier zake stond Kloeg eergisteren voor do arrondis- sements rechtbank alhier terecht. Hij bekende het feit, hetwelk hij voorgaf gepleegd te hebben omdat hij geen werk had. Het openbaar ministerie deelde echter mede dat de beklaagde vóór dit feit een ander van gelijken aard heeft gepleegd, waarvoor hij later ook zal terecht staan, en niet te gelooven dat armoede de reden van den diefstal is: de beklaagde die vroeger wegens desertie en ontvreemding door den krijgsraad tot drie jaren kruiwagenstraf is veroordeeld wil naar de gevangenis terugkeeren, zooals hij althans moet hebben opgegeven, eri het schijnt hem in het militaire huis van detentie te Leiden bevallen te zijn. De rechtbank heeft hem schuldig verklaard aan dief stal in eene herberg waar hij zijn intrek had, na te voren tot kruiwagenstraf van langer dan een jaar te zijn veroordeeld, en hem veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan. Het: schuldig aan diefstal door een loonbediende- jegens zijn meester, alsmede aan diefstal van een loon bediende jegens iemand dien hij niet diende maar die zich in liet huis zijns meesters bevond, we ld eergisteren door de rechtbank alhier uitgesproken tegen Sara van der Mere, dienstmeid, laatst wonende onder IJzendijke. Deze beklaagde had in de maand Februari jl. in de woning harer meesteres J. Fenijn onder Oostburg, waar zij tegen loon van f 36 's jaars met genot van kost en inwoning diende, een bloempotje met schoteltje wegge nomen en in haar kist gelegd, waar die voorwerpen bij onderzoek na de vermissing gevonden zijn. Ten nadeele van Maria Zonnevijlle, mede in dat huis wonende, nam zij uit eeu kabinet een paar zwart sajetten mofjes. Zij gaf ter terechtzitting voor het bloempotje te hebben weggenomen zonder te weten met welk doel, en de mofjes met oogmerk om die den volgenden Zondag een keer aan te doen. Zij is tot eene maand gevangenis straf veroordeeld. Gemengde berichten. De geschillen gerezen tusschen de zetters en druk kers en het meerendcel van de eigenaren van drukkerijen te Leipzig, zijn nog op geen enkel punt bijgelegd. Sedert 14 dagen wordt in bedoelde drukkerijen niet gearbeid en al de pogingen om personeel van elders te erlangen, hebben schipbreuk geleden. Van alle zijden ontvangen de zetters en drukkers geldelij.ken onderstaud, zelfs uit het buitenland; zoo heeft men Uit Londen voor- loopig 2000 thaler toegezonden. Een groot gedeelte van het personeel, dat zonder arbeid was, heeft reeds bezig heid gevonden in de naburige steden. Men koestert de

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1