Burgerlijke stand. het onder wijs veel verricht-, maar zijne richting belette Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 9 1 hem in de wetgevende macht iets positiefs te helpen tot dezer J. H. lvraaynest,jm. 28 j. met J. Bostelaar, jd. 26 j.stand brengenzijn geheel parlementair leven was ne- J. P. van Ham, jm. 27 j. met J. H. de Broekert, jd. 21 j. A. Rutgerson, jm. 29 j. met H. M. Stein, jd. 28 j. (Van 1 tot 8 April.) Vgissingen. Gebnwd: J. C. Harting, jm. 22 j. met. M. P. Arents, jd. 20 jaren. Bevallen: AI. Vos, geb. de Rijcke, z. L. Koops, geb. Torré, d. C. Ouwerkerk, geb. van der Meel, d. C. Knuyt, geb. Hage, d. M. J. Smits, geb. van IJzerloo, d. M. C. van der Burg, geb. van Wely, z. J. Guillaume, geb. de Lange, z. M. Moulezaau, geb. Brakelê, d. Y. Slagmolen, geb. Los, d. M. Wijsveld, geb. Barendsen Overleden: T. J. Hardy, weduwn. van G. Maarting, 64j. j pja ;atief. Eu kon 'tanders? Als men het liberalisme bestrijdt, i in de conservatieven slechts verbasterde liberalen ziet j en alzoo tegen den stroom des tijds en de begrippen van I onze eeuw wil oproeien, waar vindt dan de geest een weg j om practisch nuttig te zijn daar waar men alles afkeurt? Met den generaal zonder leger, zooals de heer Groen zich zelf noemde, verdwijnt dan ook de anti-revolutie als I politieke partij. Zal de kamer er bij verliezen, nu zij zoovele positieve belangen te regelen heeft? De tweede kamer is tot 2 Mei e. k. op reces uiteenge- I gaan. Vooraf onderzocht zij de laatst gewijzigde belasting- Gof.s. Gehuwd: G. B. Salra, weduwn. 33 j. met J. M. de Jongh,jd. 24 j. M. Keinhout, weduwn. 55 j. met T. van der Vi3se, wed. 59 j. L. Korstauje, jm. 26j.metE.de Dreu, jd. 25 jaren. Bevallen: L. van der Jagt, geb. van der Peijl, z. A. P. Smolders, geb. van der Does. d. A. van der Mark, geb. van Boven, z. G. de Bruijne, geb. Krüger, z. P. Okké, de Witt, z. Overleden: J. Beuns, jd. 62 j. M. A. den Hollander, vrouw van G. Vlaspuldcr, 48 j. S. C. Bonvet, jd. 42 j. M. Saadee, weduwn. van C. M. Allaart, 73 j. S. Desson, vrouw van A. Ie Due, 61 j. H. Verberkraoes, z. 1 dag. Thcrmomctcrstand. 11 April'smorg.7u.45gr.'smidd. 1 u.62gr. 'sav. 11 u.46gr. Vastheid van beginselen is niet hetgeen men den mi nister van financiën kan toeschrijven. Maar hij heeft althans den moed te beproeven ons belastingstelsel te verbeteren en dat is op zich-zelf reeds loffelijk. Hij tracht het bereikbare te verkrijgen, mits de gemeente-accijnsen verdwijnen. i- 0 Het onderzoek va» de laatste editie der voorstellen is geb. Beuns, d. D. V erberkmoes, geb. bchippers, z. L. M. i jn sectiën der tweede kamer in korte dagen afgeloopen. Xan,,Jha kievits, z- J- h'- Reijnierse, geb. yjen heeft besloten een eindverslag over de meeste wets ontwerpen op te maken. De wijziging van de gemeentewet (afschaffing der accijnsen) wordt door de meerderheid steeds goedge keurd. Vele leden zouden de gemeenten echter meer vrijheid gunnen ten opzichte van de opgelegde verplich ting tot heffing van eenen hoofdelijken omslag, in ver band met de uitkeering wegens het personeel. De afstand van 4/5 van het personeel vond bijval. Minder was dit het geval met sommige equivalenten, die de minister voor het rijk verlangt. De overname van het gedistilleerd en wijn, als rijks-uiiddel, was reeds vroeger goedgekeurd; de verhooging van den suiker- accijns eveneens. Het tractaat met Frankrijk, Engeland en België wordt door sommigen bestreden, de meerder heid keurt het goed. Het wordt evenwel betwijfeld, of Engeland zich niet zal terugtrekken, ofschoon het be richt van den Brussclschen correspondent van de Nieuwe Rotterdamsche courant onjuist is, dat eene conferentie te Londen reeds nu daarom is bijeengeroepen. Het doel van die bijeenkomst is de wijze van bet nemen der proe ven vast te stellen. Zoo is ook het voorstel omtrent den suiker-accijns meestal gunstig ojigenoraen. Men had echter bezwaar tegen sommige bepalingen omtrent de beetwortelsuiker en zag daarvoor liever een fix urn vast gesteld. Ook verlangde men, dat voor de Ja va-suikers 12 s morg.7 u. 46 's raidd.. I u. 63 gr. HAAGSCHE BRIEYEN". Mijnheer de redacteur! Gij hebt mij de taak opgedragen, Haagscbe brieven te schrijven; gij wilt mij eenige ruimte afstaan om eens over algemeene en Haagsche zaken met uwe lezers te keuvelen. Ik durf niet zeggen: nourri dans le sérail, f en connais les dètoursdus ik zal u op de hoogte houden: want toen een oud lid der tweede kamer onlangs die woorden sprak, bewees de heer Rochussen hem duidelijk, dat hij de bal missloeg en niet meer op de hoogte was van de kronkelingen, waarin politieke partijschap zich wringt. Vooral met het oog op de standpunt-kunstjes van onze hedendaagsche oppositie is het moeilijk altijd goed in gelicht te zijn omtrent de voorgenoraene manoeuvres, boven no. 18 gunstiger bepalingen zonden worden vaat- Maar aangezien ik geen geprononceerd partijman ben, j gesteld, daar de brochure van de heeren Millard en baron heb ik hoop juist te zien en de waarheid nabij te komen. I Sloet tot Oldruitenborg over dit punt vrij algemeen goed Is een uwer lezers nieuwsgierig naar uwen briefschrij- is opgenomen, ver, hij vergnnne mij hem toe te roepen: wacht op mijne i Anders was het gesteld met het verhoogde recht op daden! De naam doet niets ter zake. Ik hoop echter thee en de verhooging van den rijks-accijns op geslacht; ieders weetgierigheid te bevredigen door de verklaring, zij werden vrij algemeen afgekeurd, dat ik met hart en ziel het liberale beginsel ben toege- J Al deze voorstellen wil men in dezen zomer afdoen, daan, in den waren zin des woords. Daarom ben ik ook j Na het reces liggen het Oost-Iudisch tarief, het West geen partijman, ik eerbiedig de gevoelens van anderen Indisch regeerings-regleinent en de suikerwetten waar- en acht het in strijd met mijn beginsel niet bovenal de 1 schijnlijk aan de beurt. zaak op het oog te hebben.. Nooit zal ik ter wille van de j Dan zal de wet op' het personeel wel moeten volgen, personen, in of buiten het bestuur, goedkeuren hetgeen De bedenkingen tegen de vrijstellingen blijven bestaan, niet waarlijk liberaal is. Ik heb mij dns aan uwe lezers j Maar nu de verhooging van de belasting voor den land- gepresenteerd: vergun mij nu het woord. bouw verdwenen is, zal wellicht eene meerderheid dit De tegenwoordige zitting van de staten-generaal, in voorstel goedkeuren, het derde jaar van het ministerie Thorbecke, heeft tot j En de arme „koningin der aarde," gekromd onder het dusverre slechts deze belangrijke vrucht opgeleverd, juk van de zegelwet? zult gij wellicht vragen. Ik hoop dat eindelijk eene nieuwe wetgeving voor onze genees- en wensch, dat zij van dien druk bevrijd worde; zoo het kundigen door de tweede kamer is aangenomen. Wat een tal aan recepten zijn door verschillende ministers en commission voor die patiënte geschreven! En welk eene kunstbewerking noodigis geweest om üe vierling in de wereld te brengen, dir. is u door uwe gewone cor respondenten medegedeeld. Zelden is een voorstel zoo vervormd uit de smeltkroes der parlementaire debatten gekomen. Ik laat aan de medici het oordeel over de wetten zelve over. Zooveel is zeker, dat de wjze, waarop plaats heeft, het zal niet voor 1 Januari zijn. Nu een woord over den politieken toestand in 'tHaagje. Het is niet te ontkennen dat de verkoop van het Dagblad van Zuid-Holland en 'sGravenhage aan de tegenwoordige eigenaars zekeren invloed heeft uitge oefend. De residentie was nooit bij uitstek liberaal. Wel wilde zij van geenc uitersten weten en werd, bij wege i van demonstratie, in 1S56, bij het optreden van liet ministerie Simons —van der Brugghen, de heer Groen die wetten tot stand zijn gekomen, niet heeft gestrekt j met groote meerderheid geslagen en door den heer om het prestige van den minister van binnenlandsche zaken te verhoogen. Ieder lid der tweede kamer achtte zich ten laatste geroepen om iets te verbeteren; dat is een nieuw verschijnsel onder het bestuur van den heer Thorbecke, terwijl men bovendien zooveel meegaand heid van hem niet gewoon was. 't Is een slecht voorteeken voor volgende wetten of voorstellen. Het gewicht van vele voordrachten, thans bij de wetge vende macht aanhangig, is toch niet te miskennen. Wij hebben de voorstellen betrekkelijk het belastingstelsel, de wet op de schutterijen, het Indisch tarief en het West- Indisch regeering-regleraent, om van strafvordering nog niet te spreken. Als over al dergelijke wetten een zoo grondig! debat moet plaats hebben als over de genees kundige wetten, dan zal er weder veel overblijven. De heer Groen van Prinsterer zal aan geene kamer debatten meer deelnemen. Ik betreur dat zijne gezond- Gevers Deynoot. vervangen; maar liberaal als Rotterdam of Almelo was dit district nooit. De houding van den gemeenteraad bewijst dit in menig opzicht. Toen toch de gemaal accijns elders werd afgeschaft, vereenigde de raad zich met algemeene stemmen, een paar jaar geleden, met een rapport ten gunste van het behoud der accijn sen. Ook nu weder ziet de meerderheid met zekeren wrevel het voorstel tot afschaffing van die accijnsen. De verkieziugen in den zomer zullen uitwijzen, in hoever de kiezers die vrees deelen. Het Dagblad was vroeger het ware orgaan van de residentie; het polemiseerde volstrekt niet. Eerst in de laatste paar jaren, toen de gemeente onder zekere voor waarden, den eigendom aan de heeren Holtrop, Belinfante en hun compagnon van Hevningen, had overgedaan, toen begon het blad lamvtjes vooruitgang aan te prijzen. De verkoop van het hlacl bracht her in handen van de heidstoestSnd de reden daarvan is; ik waardeer hoog zijne j reactie, die zoowat eene tonne gouds in het Nieuwe daj_ uitstekende kennis, zijne talenten als debater en zijn j blad had opgegeten. Twee groote bladen kunnen zich geest. Maarikgeloof niet, dat de kamer zij nafziju betreurt i toch hier moeilijk staande houden. Vele liberalen heb- Welke waren toch de practische resultaten van zijn veel- ben betreurd, dat men het Dagblad niet heeft gekocht, jarig parlementair leven? Hij zelf is onvoldaan en een Maar men heeft gedurende maanden niets willen doen, ieder moet onvoldaan zijn wanneer men overweegt, dat j toen enkelen pogingen aanwendden om daartoe eene geen enkel belang, op welk terrein ook, door hem wezen- maatschappij te vormen. lijk in de kamer een stoot heeft gekregen. Bestrijden en De invloed van het Dagblad is gering buiten de resi- afkeuren was zijn fort; maar wat heeft hij opgebouwd? dentie,maar hier ter stede heeft de onojffioudelijke las- Welk practisch voorstel is ooit van hem uitgegaan tertaai tegen al wat liberaal is, sommige weinig ontwik- Welke zaak is door hem, als lid der kamer, met ernst be- keiden en de vele lanvven zand in de oogen gestrooid; vorderd? Buiten de kamer heeft hij op het gebied van Dit is ook reeds bij eenige verkiezingen gebleken. Dag aan dag leest toch de goede burgerij het venijn, dat uit de pen spat van „den heer hoofdredacteur" (zooals kom- missarissen hein zeven malen noemden, toen zij verklaar den niets van hetgeen tegen hem geschreven was, te gelooven). En er is in ons land nog menigeen, die zegt: ja, als men dat zoo durft drukken, dan moet er wel iets van aan zijn. Het Dagblad heeft in bet laatste jaar aan a'oonnés en aan advertentiën gewonnen, zooals uit de balans blijkt het wierp 12,577.71 winst af, waarvan men echter de uitkeering aan de gemeente (ik meen ƒ2000) moet aftrekken. Er ziju ruim ƒ100,000 aan aandeelen geplaatst. Maar daar de koopsom op/'160,000 was bepaald, bezaten de eigenaren op 1 Januari nog 10 obligation ad ƒ1000, en 94 ad 500, die zij gaarne willen plaatsen. Zij moeten toch nog ƒ60,000 aan dc vorige eigenaren betalen en wel ƒ5000 's jaars van 1866, gedurende 12 jaren. „De plaatsing van aandeelen ging niet zoo vlot van de hand, als men venvacht had", maar men wil den eigendom door algcheele afbetaling gaarne verkrijgen. Hoezeer de positie schijnbaar gunstig staat, is bet met de financiën toch nog niet best gesteld. Immers op het blad rusten de volgende verplichtingen, alsdeobligatiën niet spoedig geplaatst worden. Ik lees in de balans over 1864 letterlijk „Van de winsten zal dan (1866,) ten gevolge van het, gewijzigde plan moeten worden betaald: 1. de rente van de restantschuld; 2. de rente van de 40 uitgegeven obligatiën; 3. ƒ5000 aflossing van de restantschuld 4. 5000 voor uitloting van vijf stuks obligatiën. „Wij behoeven het niet te zeggen, mijne heeren, dat dan het dividend geruimen tijd verdwijnen moet of zeer klein zijn zal." Als de obligatiën niet vlotter weggaan, ja, dan zal na verloop van 12 jaren geen schuld bestaan en dan zullen slechts ƒ140,000 aandeeleu (Nieuw Dagblad en Dagblad) zijn uitgegeven; „maar van den anderen kantzuilen dan ook de aandeelhouders zich moeten getroosten gedurende eenige jaren een klein, of wellicht geen divi dend te ontvangen." Commissarissen garandeerden immers slechts 5 pet. gedurende 5 jaren; als dus de schuld adƒ60,000 niet in eens wordt afbetaald, dan schiet er gedurende eene reeks van jaren niets voor de actiehouders over. Bovendien zal de afschaffing van het zegel geld kosten tot verbe tering van alle bladen. Daarom namen de op dc alge meene vergadering aanwezige heeren nog wat obligatiën of aandeelen. Maar er is ook nog een zoodje over. Wie lust gevoelt om zijn geld in het feactionaire orgaan te steken, kan nog wat krijgen. De heeren Wiutgens, Simons, Hoekwater en Schimmelpenninck, die dagelijks aan het bureau of bij den beer hoofdredacteur komen, zouden de rijksdaal ders van liberalen wel willen aannemen, als zij obligatiën namen van het overschot van ƒ57.000; de heeren van Hall, Rochussen, van Zuylen van Nyevelt (J. P. P., lid der tweede kamer, en mr. Hugo, lid vau den Haagschen raad), Nierstrasz, van der Oudermeulen, Schilfer, enz. zouden daardoor hunne dividenten verzekerd zien. Toch pleit het niet voor hetgeen men altijd beweert, dat de conservatieven zooveel geld voor hun beginsel over hebben, dat de zaak „zoo vlot niet ging." Intusschen ligt de reden ook wel daarin, dat menig conservatief walgde van toon en inhoud van het blad. In den laatsten tijd echter is een en ander wat kalmer gestemd. De pogingen van de Haagsche courant om staande te blijven worden door het Dagblad vergeleken met de indringerij van de Londensche orgeldraiers, met onder kruipen, enz. De dagen van het Nieuwe dagblad schijnen totaal vergeten, toen de heer hoofdredacteur en zijne vrouw de winkels alhier plat liepen, met verzoek om advertentiën, tegen aanbod van hunne kalandisie. Als wij haven en spoorweg kfiigen, dan zal wellicht ook de mogelijkheid aanwezig zijn, dat wij twee bladen kunnen doen bestaan. De havenzaak blijft inmiddels slepende. Wel zijn de voorwaarden van concessie aan de heeren Swaan en van Ileijningen medegedeeld, voor den aanleg van de haven en een spoorweg Scheveningen 'sllage-Utrecht Almelo, maar 't schijnt ook niet te „vlotten". En zullen zij demiddelen totuitvoeringkunnen bijeenbrengen? Thatis the question. Het kon hier wel eens gaan als met de door graving. Er schijnt meer kans op spoedige verwezen lijking van de concessie van den heer Mouton, voor de lijn Hoek van Holland's Ilage—Rotterdam, doorliet Westland. De aanvrage van den heer Goldsmith (haven en spoorweg) schijnt niet in aanmerking te komen, ofschoon hij geene rente-garantie vroeg. Toch achten velen die in het staatsbelang en gegrond, zij begrijpen niet de voorliefde van den minister voor den heer van Heijningen, de oud stille-compagnon van het Dagblad en hoofd-verkooper van het blad, dat aan de vroegere eigenaren weleer was gegund, opdat de conservatieven het niet in handen zouden krijgen. De verkoop aan die j partij was niet in strijd met den letter; maar zeker tegen den geest en de bedoeling van den raad, die het blad eenige jaren vroeger aan Holtrop, Belinfante en van j Heyningen afstond, ondanks de voordeeliger aanbiedin gen van Lion—Snsan. j De aanvrage van den heer Revyis en van eenige I Fransehen (spoorweg en haven) steunt niet op goede j g'ronden, daar men van inpoldering sprak op ouzo kusten, i waar wel zand, maar geen slib aanspoelt. Ik eindig hiermede voor heden dezen reeds langen I brief. I 8 April. A.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2