MIDDELRURGSU COURANT. Donderdag 13 April. Nü- 59. 1865. Editie van Woensdag avoijd.4 uten. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, Maken bekend: dat de aandeelen gemerkt no. 5, 6, 11, 17,18,19, 22, 25, 27, 38, 42, 43, 44, 46, 50, 51, 52, 53, 54, 76, 83, 85, 86 en 88, ieder groot f 500, in de geldlee- ning aangegaan ten behoeve der gemeerfte gasfabriek, met 1 Mei 1865 ten kantore van den gemeente-ontvanger zullen worden afgelost, tegen intrekking van het bewijs van aandeel, waartoe zal worden gevaceerd dagelijks, zon- en feestdagen uitgezonderd, op de gewone kantoor uren; zullende op de genoemde aandeelen, die naden 1 Mei aanstaande worden aangeboden, van ai' dien dag geene renten worden betaald. Vlissingen, den 3 April 1865. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. t Cimmilanö. Middelburg 12 April. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, van den 8 dezer, is bepaald dat de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Arnhem, noodzakelijk geworden ten gevolge van het door den heer rar. Groen van Prin- sterer genomen ontslag, zal geschieden op Dinsdag den 2 Mei aanstaande, en dat, in geval er eene herstemming noodig mocht zijn, deze plaats zal hebben op Dinsdag den 16 Mei daaraanvolgende. Met zekerheid kan thans worden gemeld, dat ridder van der Ileim van Duyvendijke zijn mandaat als lid van de eerste kamer der staten-generaal heeft nedergelegd, en dat in de buitengewone vergadering van de provin ciale staten van Zuid-Holland, op den 18 dezer, eene verkiezing ter zijner vervanging zal plaats hebben. {Rollerd. cour.) Het Weekblad van het recht deelt mede, dat bij bet ontwerp, thans bij don raad van state aanhangig, wordt voorgesteld de doodstraf te vervangen door tuchthuis straf van vijftien dertig jaren. Door ingelanden van den Oud-Cortgeenpolder is tot gezworen benoemd, de heer J. van Damrae, landbouwer aldaar. Aangaande de opening van de bloemententoonstelling te Amsterdam, schrijlj men ons het volgende: „Vrijdag morgen omstreeks te 11 uren bevond ik mij in het tooverpaleis. Betooverd is men werkelijk, als men daar binnenkomt. Ik zag eene ruimte, zóo lang, zóo breed en zóo hoog, dat hare afmetingen voor geene schatting met het oog vatbaar waren, en die ruimte afgesloten van de buitenwereld door glas. Binnen die ruimte eene bijna onoverzienbare menigte planten van allerlei aard, of liever gezegd, een woud van bloemen, waartusschen palmen en boomvarens met hunne breed- getakte bladeren uitstaken. Het was werkelijk een woud, gevormd door groepen van de meest verschillende ge wassen, doorsneden met sierlijk aangelegde wandel paden, waar de talrijke toeschouwers nog ruimte genoeg overlieten om zich gemakkelijk te bewegen. Eene reus achtige fontein deed onophoudelijk haar water van eene aanzienlijke hoogte nederstorten iu een haar omgevenden vijver. Groote perken van bloeiende stamrozen werd men bij het rondwandelen reeds op een afstand door hare geur gewaar. Ontelbaar was de menigte van hya- cinthen en tulpen. De eene groep van azalea's wedijverde met de anderedn pracht van bloemen en iu volheid van bloesem. Hier stond een bosch van camelia's, zoo prachtig als men zich kan voorstellen, en daar weder vond ik eene andere groep, die toch nog prachtiger was. Hier stond een aquarium met jonge zalmen en forellen; d:iar weêrspiegelden zich bloeiende acacia's, bigaonia's en varens in het heWere water der fontein. Hier op de bo vengaanderij en stonden onafzienbaar lange tafels met alle mogelijke soorten van appels, peren en andere vruchten (éen inzender bijv. uit Arasterdam had zeventig verschillende soorten van appelen op zeventig blauw porseleinen schalen ton toon gesteld)daar zag men de keurigste jonge groenten, o. a. een mand met aspergies ter lengte van vier Ned. palmen e;t dikker dan een mans duim. Hier in eene nevenzaal vond men prachtige verzamelingen van bloeiende orchideen; daar eene kostbare collectie van plantjes met als goud en zilver schitterende blaadjes, welke eerst in den laatsten tijd uit den Oost-Indischen archipel in Europa waren ingevoerd. Weder eene andere nevenzaal bevatte niets dan bouquetten: vooraan stond eeu bloemruiker van den omvang van den grootsten vischschotel, in eene prachtige porseleinen vaas, alleen van rozen en rozen- groen; het was boven alle beschrijving prachtig. Verder ontelbare bruidsbouquetten, bouquetten met de keu rigste en fijnste bloemen, bouquetten met kostbare orchideën; doch het is onmogelijk alles op te noemen. „Intusschen was éen vleugel van het hoofdgebouw nog voor de wandelaars afgesloten. Een groot bord gaf te lezen: gereserveerd voor de jury. Opeens het was 12 uren deed een vol orchest zich in het gebouw hooren, en tooverachtig was de indruk, dien dit op mg althans maakte. De muzikanten bevonden zich binnen het gereserveerde terrein opeen orchest, dat geheel door reusachtige planten bedekt was, zoodat de muziek als het ware uit een woud tot ons kwam. Eene zijdeur werd geopend, en de leden der jury, de commissarissen en andere autoriteiten, met hunne dames, traden binnen. De burgemeester van Amsterdam hield tot opening der tentoonstelling eene toespraak, waarvan ik echter r.iets verstond. Daarna liet de muziek zich bij afwisseling hoorenbinnen het reserveerde terrein begon een tweede fontein, aan de eerste gelijk, hare wateren op te spuiten; het hek, dat het gereserveerde terrein afgesloten maar niet voor het gezicht bedekt had, werd weggenomen, en het gausche gebouw was voor alle aanwezigen toegan kelijk. „Waar meuzich ookbevond, overal was het tooverach tig in dit bloemenpaleis, maar bovenal wanneer men van de bovengaanderij het geheele gebouw overzag, wanneer men uit de hoogte zijne blikken liet weiden over die zee van bloemen en bladereu, over die prachtige fon teinen, over die daartnsschen wandelende raenschen- rnassa, terwijl de muziek zich onzichtbaar deed hooren De algemeene tentoonstelling van voortbrengselen van tuinbouw, in het paleis voor volksvlijt te Amsterdam, wordt dagelijks door duizenden personen bezocht. Za- turdag werd den leden der jury door de commissie van bestuur der tentoonstelling in de zaal van het Park een diner aangeboden, waaraan 250 personen deel namen. Heden avond wordt, even als gisteren, bet gebouw der tentoonstelling met gas verlicht. Morgen zal de verkoop van verschillende planten een aanvang nemen. Wij vernemen dat de commissie, benoemd om in de tweede helft dezer maand examen af te nemen van de kandidaten naar de betrekking van opzichter van den waterstaat 4de klasse, bestaat uit de heerenF.W. Conrad, inspecteur van den waterstaat, als voorzitter; W. C. P. baron van Reede van Oudtshoorn, hoofdingenieur van den waterstaat in Utrecht; J. F. Augier, ingenieur van den waterstaat te 's Gravenhage; P. Galand, ingenieur van den waterstaat, te Rotterdam, en A. L. de Bruyn Kops, ingenieur van den waterstaat, te Kampen. fiBesioemingca c» besluite». KiuDGKORDEN. Verguuning verleend aan den heer F. C. Donders, hoogleeraar in de geneeskunde aan de hoogeschool te Utrecht, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de Poolster, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen ge schonken. Benoemd tot ridders der orde van den Nederlandschen leeuw, de heereu0. van Rees, lid in den raad vau Nedeilandsch Indië; R. Seherius, laatstelijk benoemd resident van Saraarang, met verlof naar Nederland; F. H. A. van de Poel, resident van Cheribondr. A. J. D. Steenstra Toussaint, le stads-geneesheer te Batavia, H. C. K. Th. de Ruyter, le stads geneesheer te Saraarang, en H. A. Elias, gouverneur der Nederlandsche bezittin gen ter kuste van Guiuea. Benoemd tot ridder 4e klasse der militaire Willems orde, de Amboineeschc le luitenant der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië J. Rakarias, wegens j zijne den lande als militair bewezen bijzondere diensten en zijne schitterende daden. I leger. Verleend de titulaire rang van generaal-majoor aan den, ten gevolge zijner benoeming tot lid van den raad van Nederlandsch indië, eervol uit Zr. Ms. militaire dienst ontslagen kolonel der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië W. E. Kroesen, met vergunning om de activiteits-uniform van dien rang te dragen. Kerknieuws. Op het zestal van predikanten voor de vacature der hervormde gemeente te Zwartsluis is o. a. geplaatst de heer A. A. Looijeu. te Wissekerke. Koloniën. De Zondag aangekomen Oost-Indische landmail brengt ons het bericht dat het onlangs verspreid gerucht om trent het weder omhakken van koffieboomeii in Bantam onjuist was. De gezondheidstoestand van het garnizoen té Sintang was hoogst ongunstig; het getal zieken beliep ongeveer 20 pet. Tot resident van Menado was benoemd de heer F. J. H. van Deinse, die zijne betrekking den 12 Januari had aanvaard. Rechtszaken. Het openbaar ministerie bij de rechtbank te Zwolle is in hooger beroep gekomen tegen het vonnis van vrij spraak, gewezen in de zaak van J. G. van Rijn. (xciaeiigde berichten. Heden namiddag is bij het omdraaien op den hoek der Dwarskade bij het havenmonument alhier een wagen, met hooi beladen, omver geslagen, maar gelukkig heeft daarbij geen verder ongeval plaats gehad. In eene harer laatste zittingen heeft de academie van wetenschappen te Parijs zich bezig gehouden met eene studie van dr. Jolly, over de uitwerkselen van den tabak. De resultaten dezer studie kuunen niet zeer aan genaam zijn voor het gouvernement, dat het monopolie van den tabakshandel in handen heeft. In den arbeid toch van dr. Jolly wordt aangetoond, dat de tabak den meest verwoestenden invloed heeft op bet zenuwstelsel en dat hij de voornaamste oorzaak is van de vermeerde ring der gevallen van verstandsverbijstering. Vooral bet onmatig gebruik van de pijp veroorzaakt eene verzwak king van de hersenen en van het ruggemerg, waaruit de waanzin volgt. Van 1812 tot 1832 beeft de belasting op den tabak ten naastenbij 28 millioen opgebracht. Het verbruik van tabak is enorm gestegen. En in plaats van 800 krankzinnigen telt men er thans 44,000! Woensdag avond heeft te Parijs de eerste algemeene repetitie plaats gehad van Meyerbeer's nagelaten zang spel TAfricaine. De voorstelling heeft gednurd van des avonds 8 uur tot 2 uur in den nacht. Naar men zegt, heeft de directie 500,000 francs kosten gemaakt voor de opvoering en daarenboven 200,000 francs besteed tot schadeloosstelling van sommige zangers en zangeressen. Uit Turyn wordt gemeld, dat de uitgever van de Italiaansche vertaling der Histoire de Jules César zeer weinig aftrek van dat geschrift heeft. Niemand koopt dat werk en het schijnt dat de uitgever zich zal moeten troosten over zijne geldelijke verliezen door het uitzicht op zekere onderscheiding, welke hem is toegezegd, namelijk zijne benoeming tot ridder van het legioen van eer. De Frankfortcr Zeitung deelt de volgende bijzon derheid mede uit Montpellier. Op 29 Maart jl. promo veerde aldaar een jo.,geling, die ter nauwernood den 16 jarigen leeftijd heeft bereikt. Toen hij 12 jaren oud was verliet hij het gymnasium en onderscheidde zich reeds destijds door eene hoogst zeldzame kennis der classieke oudheid; sedert dien tijd heeft hij zich gedu rende driejaren aan de beoefening der rechtsgeleerdheid gewijd, in welke wetenschap hij niet geringe voort- gangou heeft gemaakt, gelijk onder anderen bij gelegen heid der opeubare verdediging van een door liero in het licht gegeven geschrift op de overtuigendste wijze is gebleken. Het bevestigt zich, dat de kop van Grcuze, die dezer dagen op de verkoopiug Pourtalès te Parijs voor 200,200 frs. werd verkocht, de eigendom is geworden van den bankier Rothschild te Napels.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1