C O R A N MIDPELBURGSCHE 8 April. N°' 56. Zatui'dag 1865 Editie van Vrijdag avond 4 uren. «3 ELKLEEIIKCi. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Hontenisse, provincie Zeeland, doen te weten, dat de inschrijving in de door hen geopende geldleening van f 20.000, in aandeelen van fA00, tegen eene rente van hoogstens 5 percent, voortdurend geopend blijft tot Vrijdag den 28 April eerstkomende; dat de opening der insebrijvingsbus zal plaats hebben op Zaterdag den 29 April daaraanvolgende, des namiddags drie uren, en inmiddels afdrukken van het goedgekeurde plan dezer negotiatie, tegen betaling van twintig cents, verkrijg baar zijn ter Secretarie dezer gemeente. Hontenisse, den 1 Aril 18G5. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SERGEANT LJ., Burgemeester. J. VAN BE ABA ND, Secretaris. fiHnncnlanö, f April. Gisteren heeft de interpellatie van den heer van Nierop over de doorgraving van Holland op zijn smalst in de tweede kamer plaats gehad. Het voorstel om overlegging van de stukken te vragen is verworpen met 29 tegen 20 stemmen. De behandeling van de motie van den heer Wintgens om het programma van het bouwplan voor een paleis der staten generaal nader to ondei^oeken, is verdaagd, omdat bij de stemming geen voldoend aantal leden tegenwoordig was. De kamer is daarna op reges gescheiden. De gemeenteraad alhier heeft heden namiddag alhier eene zitting gehouden,.waarin voorlezing is geschied van eene missive van den eerstaanwézenden ingenieur bij de staatsspoorwegen te Bergen op Zoom, den heer Simons, die zich bereid verklaard naar aanleiding van de hem door den minister verleende machtiging om met den gemeenteraad in overleg te treden tot rege ling van het door de gemeente gedaan aanbod vervat in het adres van den raacl van 1 September 1863 om te Middelburg op een nader te bepalen dag te confereercn. Naar aanleiding van de laatste alinea van dat adres geeft hij alvorens te kennen dat de minister verlangt dat onder den afstand, waartoe de raad zich bereid heeft verklaard, begrepen worden al de gemeente-eigendom men, welke voor den spoorweg, het kanaal en alle daar mede in verband staande werken noodzakelijk moeten worden ingenomen. Van de soort en de oppervlakte dier eigendommen zal, naar hij vertrouwt, uit de op het raadhuis ter inzage gelegde plans gemakkelijk kunnen worden kennis genomen. Uit de plans, die voor het gedeelte van Middelburg tot Vlissingen en wat daartoe behoort nog ter inzage zullen worden gelegd, zal nader blijken dat nog onge veer G bunders gemeentegrond van het vroeger bed der Oude Arne en ruim 2 bunders gemeentegrond van de vroegere oude haven van Middelburg moeten worden in genomen. Voorts zal de gemeente zelve moeten voorzien in de verandering die het rioolstelsel der stad bij afslui tingder nieuwe haven zal moeten ondergaan. De voorzitter heeft megedeeld dat burgemeester en wethouders eergisteren eene conferentie met den heer Simöms hebben gehad, waarvan de uitslag bevredigend mag worden genoemd. Op zijn voorstel is de brief gesteld in handen van het dagelijksch bestuur tot het doen eener voordracht te dien aanzien. Eene nadere kaart wordt alsnog te geraoet gezien,ter wijl de gezamenlijke gemeentegronden voor den spoor weg noodig, ruim 33 bunders bedragen. hoogere burgerschool en dr. C. M. Kan, conrector aan het gymnasium, allen te Middelburg. Verder is besloten in November e. k. eene algemeene vergadering te houden. Daarop zullen ook nieuwe leden buiten Middelburg woonachtig ter benoeming worden voorgedragen. Hoezeer de laatste dagen wederom eene vermindering aanbrachten in het cijft'i' van lijders aan kinderziekte in deze gemeente, zoo was niettemin de stand der ziekte in de afgeloopen maand ongunstig, daar 28 nieuwe zieken er aan werden ingeschreven en 3 lijders bezweken. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt ter inzage voor belanghebbenden, een overzicht van den handel en de scheepvaart van Groot-Brittannie over de maand Januari. Naar men ons nader uit 's Gravpnhage schrijft, is het ontwerp der cultuurwet nog niet bij den raad van state ingediend; de regeering schijnt daarover nog auto riteiten te raadplegen. Sedert eenige dagen worden te 's Gravenhage door Nederlandsche en Ilannoversche ambtenaren van de posterijen conferentiën gehouden over het sluiten van een postverdrag tusschen de beide staten. De heer Groen vanPrinsterer heeft aan de tweede kamer der staten generaal kennis gegeven, dat hij ora redenen van gezondheid zijn ontslag neemt als lid dier kamer. De raad van eer welke sedert geruimen tijd te 's I-Iage vergaderde tot onderzoek van de zaak van den majoor der cavaRerie Tindal, beschuldigd van gedragingen waardoor de waardigheid van den officiersrang wordt aan gerand, heeft. thans uitspraak gedaan en op de bij artikel 35 van de wet tot regeling van de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen der militaire officieren bij de landmacht gestelde vragen voor den betrokken persoon in zeer ongunstigen zin geantwoord. Op de beide eerste vragen: „Is de aangeklaagde schuldig aan hetgeen hem ten laste wordt gelegd?" en Moet hij diensvolgens nit de dienst worden ontslagen?" luidde het antwoord bevestigend. De derde vraag: „Zijn er verzachtende omstandigheden aanwezig?" werd met „neen" beant woord. Deze antwoorden werden verkregen met eenpa righeid van stemmen. De raad was samengesteld uit de volgende officieren: generaal-majoor Wagner, van de artillerie, president; kolonel van Dedem, luiten.-kolonel Wildeman en majoor Junius van Homcrt, allen van de cavallerie; luitenant-kolonel Moorrees en majoor Delprat, beide van de artillerie, en majoor Engelvaart, van het le regement infanterie. Men verneemt dat de heeren Henry Lee en Henry Lee jr., te Londen, het aannemings-contract, ter zake van de doorgraving van Holland op zijn smalst, defini tief geteekend hebben. Iu een 11. Woensdag gehouden vergadering van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen zijn tot leden benoemd de heeren C. Brunings, hoofdingenieur van den waterstaat, dr. 0. A. Engelbregt, directeur der rijks Volgens in de Staatscourant van Woensdag door de directie der maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen gedane opgave, heeft de opbrengst iu de maand Februari bedragen 23,161.82), t. w.: Lijn Harlingen— Leeuwarden: reizigers f 4,573.07^; bagage f 107.02; goederen f 1,050.78; paarden, vee en rijtuigen f 752.11: diverse ontvangsten f 1,007.84. Lijn Arnhem— Zutphen: reizigers f 6,859.25; bagage f 304.77goederen f 1,564.71, paarden, vee en rijtuigen f 259.94; diverse ontvangsten f 715.17. Lijn Roosendaal—Bergen op Zoomreizigers /l,047.65 bagage f 68.22; goederen f 195.20; paarden, vee en rijtuigen f 7.50; diverse ontvangsten f 115.79. Lijn BredaTilburg: reizigers f 1,961.55; bagage f 1-19.60; goederen f 1,680.74; paarden, vee en rijtuigen f 169.99; diverse'ontvangsten f 570.92. De Staatscourant deelt liet volgende verslag mede j van het consulaat der Nederlanden in China: Canton, 1/10 Februari 1S65. De gemeenschap met de Noordelijke havens is, zoo als gewoonlijk gedurende dit jaargetijde gestremd, althans zeer traag, zoodat van daar en uit Peking geene nieuwe berichten zijn mede te deelen. De Taïping-opstandelingen te Tsang-Chow hebben nog steeds de overhand; op hunne belegeraars, doch van nieuwe wapenfeiten hunnerzijds is niets vernomen. Eene proclamatie, doorhuil opperhoofd uitgevaardigd, getuigt van hun verlangen om met de vreemdelingen in goede verstandhouding te blijven. De Mohammedaansche op standelingen hebben eenige voordeden behaald op de tegen hen uitgezonden krijgsmacht, en de stad Kai-fong- foo in Iïonan veroverd. Men zegt yerder dat de onder koning te Canton vergeefsche pogingen heeft aangewend tot orakooping der rebellen-hoofden in deze provincie zoowel als in Fokien; eene omstandigheid die voor 't minst bewijst dat de vijand gevreesd en stoutmoedig is. De staat van zaken is dus voor de regeering weder uiterst hachelijk, te meer nu, op stellige bevelen met de voorlaatste mail uit Engeland ontvangen, alle Britsche troepen, alsnog in Chineesche havens gedetacheerd, moeten worden teruggetrokken en huiswaarts gezonden. De Fransche troepen zijn zulks sedert lang, eenige weinige soldaten uitgezonderd, te Ningpo en elders als instructeurs hij de Chineesche troepen ingedeeld. Wat den handelstoestand betreft, valt alleen te mel den, dat het Chineesche nieuwejaarsfeest zonder verdere finauciëele ongelukken is afgeloopen en dat de zaken van lieverlede hervat worden. De vooruitzichten zijn over het algemeen hoogst ongunstig, daar de uitvoeren te hoog en de invoeren te laag in prijs staan, en op beide nn reeds zware verliezen worden geleden. De ver wachte 8chaarschte van rijst begint reeds hier en daar zich te doen gevoelen en bevordert de emigiatie van arbeiders naar Ilavana en Callao, welke in den laatsten tijd zeer levendig is geweest. Naar het zich laat aanzien kan men alleen van nit de havens van Pegu eenigzins ruime toevoeren van rijst verwachten, die echter niet vóór April en Mei deze markt zullen bereiken. Het blijft met scheepsvrachten in geheel China zeer flauw; nergens is genoegzame bezigheid voor de vele aanwezige scheeps- ruimte. (get.) J. des Amorie van der Hoeve». Benoemingen en bcshiRen. belastingen* enz. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer E. A. Hania, uit zijne betrekking van ont vangen der directe belastingen enaccijnsente Slochteren, behoudens aanspraak op pensioen. consulaten. Erkend als consul van Zwitserland te Amsterdam voor de provinciën Noord-Holland, Utrecht, Gelderland, Overijsel, Drenthe, Groningen en Friesland, de heer J. J. Wartmann. Kecrologie. Een der Nederlandsche dichters die ons land niet met de producten van techniesche vaardigheid over stroomde, maar wiens bescheidenheid door zijn talent slechts ten deele gerechtvaardigd werd, de heer B. Ph. de Kanter, is 11. Dinsdag te 's Gravenhage overleden. Vele zijner gedichten hebben wellicht niet die bekendheid verworven waarop hunne verdiensten hen aanspraak gaf, hetgeen wij voor een groot deel daaraan mecncn te mo gen toeschrijven, dat de rijmlooze poëzie over het alge meen veel te weinig gewaardeerd wordt, terwijl de Kanter's talent juist het voordeeligst uitkwam wanneer hij antieke vormen koos om zijn gevoel uit te storten. Van het genre rijmlooze poëzie was hij een der geluk kigste beoefenaren welke ons vaderland in de laatste jaren heeft opgeleverd. Overigens is de invloed dien Ilölty, voor wiens talent hij schier onbegrensde bewon- i dering aan den dag legde, op de richting zijner geestes gaven uitoefende, in vele zijner gedichten merkbaar. Te J Aardenburg geboren blief hij, sedeit hoelang ook in

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1