itlciiQclvorvli. velke hem niet in handen was gesteld geweest dan tot een betaald wordenden arbeid en om er een bepaald gebruik van te maken. In deze zaak zijn achttien getuigen gedagvaard. Geiacngdc berichten. Aan een particulieren brief uit Curasao ontleenen wij het volgende: Nadat 's koningsjaardag alhier op de ge bruikelijke wijze was gevierd, zou er des avonds op het plein binnen het fort voor het gouvernementsgebouw een vuurwerk worden ontstoken, terwijl een verlicht vlot met muziek door de haven voer. Een groote menigte toe schouwers bewoog zich in sloepen en pontjes door de haven en op de beide oevers. Een gedeelte van het vuur werk liep zonder stoornis af, maar toen het voornaamste gedeelte, bestaande uit eeno gekroonde W, gevormd door 60 granaten welke vuur moesten uitspuiten, en waarvan men zich een goed effect beloofde, ontstoken was, barstten op eenmaal met een schrikbarend geweld niet minder dan 59 daarvan, mot het ongelukkig gevolg dat de stukken door verscheidene huizen sloegen zelfs tot op vrij verren afstand en 17 a IS personen in meer dere of mindere mate gewond raakten, van welke echter tot op 7 Maart slechts éen aan de gevolgen is overleden. Men kan zich gemakkelijk een denkbeeld maken van de ontsteltenis welke dit veroorzaakte, en mag, het groot aantal toeschouwers in aanmerking genomen, bet getal gekwetsten gering noemen. De oorzaak van dit ongeluk is niet met zekerheid bekend; men gist echter dat de sas niet behoorlijk gezift is geweest en er een gedeelte gekorreld kruit daarin was achtergebleven, wat de ont ploffing veroorzaakt heeft. De voormalige Poolschc dictator Langiewicz bevindt zich sedert een paar dagen te Bern. Hij is der waarts gegaan om den bondsraad dank te zeggen voor diens bemoeiingen, waaraan hij gedeeltelijk zijne in vrij heid stelling te danken heeft. Naar men zegt wordt op de Tuilleriën de streng ste étiquette in acht genomen ten aanzien van den rouw, dien het hof draagt over de koningin-weduwe der Neder landen. De vrouw van een prefect, die geen rouwkleêren droeg, werd Donderdag 11. niet door de keizerin ont vangen. De zoon van den beroemden toonzetter C. M. von Weber was voornemens te Parijs de gedenkschriften van zijn vader in het licht te geven, doch hij heeft te vergeefs naar een uitgever gezocht. De ongunstige toestand van het door den hertog de Morny nagelaten vermogen bevestigt zich maar al te zeer. liet actief wordt op 9 en het passiefoplS millioen begroot. Volgens bet Fransch dagblad La France mag men verwachten met het oog op het internationaal congres ter regeling der tclegraphen, dat er belangrijke vermin dering zal worden gebracht in de telegraaf-tarievendat het cijferschrift zal worden toegelaten en men in de sa menstelling der tarieven deFransche munt zal aannemen. Dezer dagen preekte in de nabijheid van Amster dam een jon^: predikant, die tot tekst had gekozen de woorden: „In het huis mijns vaders zijn vele woningen; ik ga heen om u daar eene plaats te bereiden." Nauw- lijks had hij dien tekst afgelezen, of er ontstond een groot gemompel ten teeken van ergernis onder zijne hoorders. De reden daarvan zal men begrijpen als men weet dat de predikant de zoon is van den directeur eener cellulaire gevangenis. Uit 's Hertogenbosch schrijft men vau 1 April: „Gisteren is alhier uit Rotterdam gevankelijk binnen gebracht cene dame, gekleed met zwarte zijden japon, nette chale-long en hoedje naar de laatste mode. Spoedig werd het bekend dat zij was de beruchte Dnitsche dame, die nu ruim een jaar geleden verschillende familiën te Tilburg, 's Bosch, vervolgens te Nijmegen, Roermond, Dordrecht en Gouda enz. op verregaande wijze bcdrie- gclijk heeft weten op te lichten, nu eens onder deu naam van Sophia Kreuger of Odilia Hartmans, dan weder als weduwe Krijger of Antje Griibeu. Voor het feit in Gouda is zij door het hof van Zuid-Holland, bevestigende een vonnis der rechtbank te Rotterdam, met gevangenis straf gestraft. Men verneemt dat nadat zij ook hier hare strat zal hebben ondergaan voor de feiten in Tilburg en 's Bosch bedreven, zij zal worden opgezonden naar Nijmegen, om ook daar haar loon te ontvangen, en zoo doende vervolgens een geruimen tijd voor het publiek onschadelijk zal worden gemaakt. Voor zoover wij weten is haar ware naam nog niet bekend, en zij in de uitoe fening van die praktijken de eenige in haar soort. Heden morgen is zij in hetzelfde costuura met de cel koets gebracht naar het paleis van justitie, om aldaar een verhoor voor den rechter commissaris te ondergaan. Zaturdag ochtend omstreeks half elf uren. vertrok het Nederlandsch schoenerschip Collegia Voorzorg, gezagv. Huberth, dat te Schiedam overwinterd had en in ballast bestemd was naar Engeland, uit die stad. Op geringen afstand van de haven, aan den rechter Maas oever, werd het, ongeveer te elf uren, door de van Rotterdam naar zee stoomende Engelsche schroefstoom boot Zephyr, gezagv. Smith, met volle vaart dwars in de zijde geloopen, zoodat het, zwaar lek gestooten, dade lijk zonk; het schip zit in ondiep water, maar zeer gevaarlijk; door den lagen waterstand is do romp nog zichtbaar, doch vreest men dat, indien niet spoedig hulp wordt verleend, het vaartuig verloren zal zijn. Bij het aanvaren heeft het scheepsvolk zich gered door dadelijk op de stoomboot over te springen. Alleen de gezagv. is aan boord gebleven en later daarvan afgehaald. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 2 dezerK. J. Kraamer, jm. 27 j. mét L. C. Marcelis, jd. 34 j. J. P. de Wageraaker, jm. 33 j. met J. J. van Puffelen, jd. 32 jaren. (Van 25 Maart tot 1 April.) Vlissïngen. Gehuwd: F. A. van Opbergen, jm. 27 j. met A. P. M. Harmse, jd. 30 j. J. Stikkelorum, jm. 29 j. met M. Machielsen, jd. 17 j. BevallenC. E. Felies, geb. Aspeslagh, d. M. H. Hei- neman, geb. Theewis, z. E. Andriesse, geb. Nathan, z. M. Horneman, geb. Levie, z. J. Scheijbeler, geb. Boeije, z. M. 31. Haas, geb. Lewijt, d. M.G. Kramer, geb. Nobels, z. OverledenG. Florschutz, man van A. 31. Reinen, 38 j. I. van Kcrsbilck, jm. 64 j. Goks. Bevallen: J. B. van Calmthout, geb. Warrens, z. P. Iloogesteger, geb. Bonze, z. C. Rcjack, geb. de Bad, d. C. den Hollander, geb. Allemekinders, z. Overleden: P. Bak, d. 2j. K. C. Reijnhout, d. 3 m. 31. Verkouteren, vrouw van N. 31. Bosdijk, 60j. A. 31. C. van der Weijdc, d. 4 j. C. J. Kien, d. 3 m. Zierikzee. Gehuwd: J. J. Fonteijne, jm. 21 j. met A. Gilde, jd. 28 j. BevallenN. van Wijk, geb. Leeuwe, d. C. Kaan, geb. Brouwers, d. C. Vijverberg, geb. Schippers, z. H. van Putte, geb. Helrastrijd, z. D. Berkhoudt, geb. Blok, z. J. Leijdekkers, geb. van der Werff, z. (levenl.) Overleden: C. Hogerheijde, d. 11 m. E. 31. 3Iulders, jd. circa 67 jaren. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 2 ure. MaartApril 1865. p V/inc ti e 5 4 1° i P"0 Thermometer C. betrekkelijke vochtigheid. 1 Spanning van den damp. cS Bi Aanmerkingen. 26 W. Nw. 6 ,74.3 6 4.2 0.84 5.88 240 bew. buiig sneeuw. 27'N.NO. 12 j 761.3 2.6 0.71 4.48 0.1 bew.helder sneeuw. 28 NO.t.N 1 1765.6 8.8 0.46 3 06 0.0 helder. 29!N.t.O. 3 1765.1 1.6 0.70 4.1S 0.0 helder bewolkt. 30IN. NO. 12 768.8 3.4 0.77 5.16 0.0 betrokken. 31 W.t. N. 2 1768.0 4.0 0.76 5 20 0.0 helder. 1 ZWest. 3 1763.4 5.8 0.94 7.22 0.0 betrokken regen. 1 1 De grootste wind kracht is geweest den N. 5° W. 19 Maart des avonds of 7,38: 759.0 J 3,85 0,30 5,40 2 19 te lt uren, onder ge N. j W. middelde druk SS p op de vierkante el, j ivraarsle druk 40 p. 1 1 op do vierkante el. De onderste regel bevat de opgaaf der gemiddelde meteorologische waarnemingen gedurende de maand 3Iaart, des middags te 2 uren. Tltcrnioznetcrstanri. 4 April'smorg.7u.36gr.'smidd. 1 u.51 gr. 'sav. llu.41 gr. 5 's inorg.7 n. 45 's raidd.. 1 u. 54 gr. öuitrnlanö. Algemeen overzicht. Met zeer veel belangstelling wordt de stemming te geraoet gezien, welke morgen in de Dnitsche bondsver- gaderingzal plaats hebben over bet voorstel van de drie kleine Duitsche staten ten opzichte der hertogdommen. Men ontveinst zich toch niet de belangrijke gevolgen, welke die stemming kan opleveren, terwijl de Pruisische regeeringsdagbladen onbewimpeld verklaren dat koning Wilhelm zich al zeer weinig storen zal aan besluiten of bedreigingen van den bondsdag. Het waarschijnlijkste is dan ook dat èene eventueele aannemiug op nieuw het bewijs zal leveren dat de kleine staten van Duitschland tegenover Pruisen geheel machteloos zijn. De verbitte ring tusschen de tegenover elkander staande partijen zal intusschen in dergelijken toestand weder toenemen, alles tot groot genoegen van de keizerlijke regeering te Parijs. Sommige dagbladen zien in eene aanneming van het voorstel het ontsteken van den fakkel des burgeroorlogs in Duitschland. Dergelijke alarmistische zienswijze wordt echter door de omstandigheden geenszins gewettigd. De Duitsche staten toch kunnen wel niet denken aan het gebruik van geweld tegen de regeering te Berlijn zonder daarin niet slechts moreel maar materieel door Oostenrijk te worden bijgestaan. De regeering te Weenen nu zou zekerlijk niet spoedig tot een vijandelijk optreden tegen Pruisen overgaan en wel in het bijzonder thans niet, nu de min gunstige staat der schatkist met nog vele andere omstandigheden zoo dringend den vrede eischt. De Oest. Zeitung verzekert dat Oostenrijk aan Prui sen heeft voorgesteld om zich Donderdag op de bonds vergadering te Frankfort buiten stemming te houden teu opzichte van het voorstel der drie kleinere Duitsche rijken betrekkelijk de hertogdommen. Mocht Pruisen echter wel stemmen, dan zal Oostenrijk dit voorbeeld volgen, maar zijne stem uitbrengen ten gunste van bovenbedoeld voorstel. De Engelsche regeering heeft den staat der schatkist thans openbaar gemaakt. Daaruit blijkt dat de belas tingen iu 1863 en 1864 met ongeveer vijftig millioen gulden zijn verminderd en dat de staatsinkomsten des niettemin zijn vermeerderd. Er zal thans, volgens de becijfering der regcering, een batig saldo van ongeveer 37 millioen gulden te verwachten zijn, zoodat ruen tot eene nieuwe vermindering der belastingen zal kunnen overgaan. Dit alles zal natuurlijk de populariteit van den heer Gladstone nog vermeerderen. De adres-debatten in het Fransch wetgevend lichaam op eergisteren liepen over het amendement betrekkelijk de wisselingen van het bank-disconto. De sprekers ble ven alle zeer bedaard en hot onderwerp dor discussiën was dan ook niet geschikt om de gemoederen in bewe ging te brengen, zeer kalm liepen de debatten ten einde en even kalm werd het oppositie-amendement afgestemd. Volgens berichten uit Parijs, welke echter nog beves tiging vereischen, zou keizer Napoleon zijn plan om Algerië te bezoeken omstreeks 20 April verwezenlijken. Hoewel dit voornemen in de regeeringskringen zeer veel oppositie heeft ontmoet zou de keizer het niet hebben willen laten varen. De militaire gouverneur van het Russisch gewest Wolhynië heeft, volgens de Oest. Zeitung, alle ambte naren van Poolsche afkomst in hunne betrekkingen geschorst, nadat een complot dezer dagen was ontdekt, hetwelk vooral onder die ambtenaren vertakkingen schijnt te hebben. De Russische regeering heeft een contract gesloten met eene Amerikaansche telegraafmaatschappij om eene telegraphische gemeenschapslijn te brengen van Europa over Siberië en de Behring-straat naar de Vereenigde staten. Volgens het contract zal deze lijn voor het publiek moeten geopend worden in Maart 1870. De onkosten worden berekend op ongeveer 25 millioen gulden. De pauselijke regeering schijnt in den laatsten tijd verkenningen te doen op politiek terrein, met het oog op de dingen die komen zullen. De Spaansche Epoca meldt dat de nuntius bij het hof van Madrid naar de gevoelens van het kabinet Narvaez onderzoek zou hebben gedaan. De minister-president zou hem hebben te kennen gegeven dat Spanje de rechten van den paus ten zeerste eerbiedigde, maar zich in de noodzakelijkheid bevond om eene conciliante staatkunde te volgen. Vergissen wij ons niet, dan beteekent deze uiting, in den tegen- woordigeu staat van zaken, dat Spanje niet gezind is om na het vertrek van het Fransch garnizoen te Rome eene daad van vijandschap tegen do regeering te Parijs te plegen en te reppen van de vervanging der Frausche bezetting door eene Spaansche. In de Libanon-gewesten maakt Jozef Karara, die van den sultan verlof had ontvangen om weder naar Syrië terug te keeren, gebruik van de tegenwoordige agitatie om tegen de autoriteiten en den Turkschen gouverneur zijne aanhangersin het harnas te jagen. Tot voorwendsel gebruikt hij de bewoordingen van den firman, waarbij hem bovenbedoeld verlof werd gegeven en waarin hij beschouwd wordt als een gratiëerde rebel. Hij wensebt thans voor eene gewone rechtbank teregt te staan. In hoeverre Karam door de Fransche regeering in het geheim wordt opgezet is niet bekend, maar openlijk trekt de Moniteur thans tegen hem partij en belooft aan deTurk- scheregeeringjin overeenstemming raetde verlegenwoor- digersder overige mogendheden te Beyrouth, Frankrijk's ondersteuning tegen den man ten wiens gunste deze mogendheid haren invloed tot dusverre steeds bij het hof te Constantinopel aanwendde. Van het Znid-Amerikaansch krijgslooneel wordt ver nomen dat na de overgave van Urugny's hoofdstad 3Ion- tevideo aan de Braziliaansche troepen,de generaal Flores weder aan het hoofd des bestuurs is geplaatst. Intusschen is de oorlog met Paraguay nog geenszins geëindigd, daar toch de troepen van dezen staat steeds verder en verder doordringen op het grondgebied van Brazilië. De regee ring van Paraguay geeft bovendien daarbij bi ijk van zeer veel tact en politiek gezond verstand. Om zich toch op vijandelijk grondgebied een talrijke partij te vormen, waardoor de troepen zich gemakkelijker zullen kunnen handhaven, hebben zij op liet veroverd Braziliaansch grondgebied alle slaven vrij verklaard. Bichard CoMen. Zondag overleed in een en zestig jarigen ouderdom de vermaarde staathuishoudkundige Richard Cobden. Terwijl wij ons zijn leven in al zijne verschillende phasen voor den geest brachten, herinnerden wij ons het bekende anti-woord tot zekeren aristocraat, lid van het Engelsch lagerhuis, tc midden van vrij heftige debatten gespro ken. Op diens uitroep: „Wat stoute taal in den mond van een vroegeren pruikmakersjongenvolgde een: „'t is waar, er bestaat groot verschil tusschen ons waart gij ooit pruikmakersjongen geweest, ge zoudt het gebleven zijn!" Iets dergelijks had ook Richard Cobden kunnen zeg gen nadat hij had getoond dat talent, energie en zelf vertrouwen de sleutels zijn waarmede men elke poort op den weg des lovens, met het excelsior tot leus, voor zich kan openen. Toeu dan ook lord Richmond den nederigen schaapherder in de nabijheid .van zijn kasteel Goodwood zag ronddwalen, bevroedde hij voorzeker niet dat hij, de aristocraat-protectionist, zijn toekomstigen tegenstander voor zich zag, den later zoo vermaard geworden free trader Cobden. Wat al strijd echter moest daar nog gestreden, wat al lijden geleden worden, eer het groote levensdoel van dezen laatsten gedoeltelijk bereikt zou zijn. Cobden's vader toch behoorde tot de iniugcgoede bewoners te Midhurst in het graafschap Sussex en reeds had de jeugdige Cobden schier de jongelingsjaren be reikt toen hij nog nauwelijks kon lezen, schrijven en rekenen. Nadat hij zich, door ijverig zelfonderricht, de noodige kundigheden had verzameld om als klerk aan zijn oom

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2