öuitrnlnnD. ijiuiörlsbcrirljtcn. De minister verklaarde, dat de tegenwoordige apothe kers en drogisten op denzelfden voet blijven bestaan als vroeger en niet betiokken zijn in de nieuwe eischen der tegeawooidige regeling. Hun tegenwoordige toe stand wordt behouden, zonder dat de nieuwe wet daarin verandering brengt. De minister wijzigde voorts het artikel in den zin van het amendement Luyben, waarna het art. 33 werd goedgekeurd met 42 tegen 18 stemmen. De arit. 33 (behoud van bevoegdheid voor de tegen woordige militaire apothekers), 39 en 40 werden zonder discussie aangenomen. Het wetsontwerp, regelende de uitoefening der artse nijhei eidicunst, werd hierop aangenomen met 27 tegen 24 stemmen. Tegen stemden de heeren Hoffman, Begram, van Lijndeu, W. van G.iltstein, van Heukelom, van Beytna, van Bosse, Wmtgens, Kien, de Poorter, Heydenrijck, WesterlmlF, Dwks, Mij er, van Ameningen, de Branw, van Foreoht, Hoekwater, van Ascli van Wijck, van Goltstcin, van Znylen, van Voorthuysen, Ilochussen en de voor zitter. Na afloop daarvan heeft de heer Iloynck van Papen- drecht vragen gericht tot den minister van koloniën, betreffende den ongunstigen toestand der havenwerken te Sumarang en van de havens op Java ia het algemeen, naar aanleiding van daaromtrent met de jongste mail aangebrachte berichten, toonde de noodzakelijkheid aan om in het belang van handel en scheepvaart verbetering te brengen, en vroeg of er gegrond vooruitzicht bestond dat daaraan spoedig voldaan zal worden. De minister antwoordde, dat de waterstaat op Java onophoudelijk bezig is om te trachten verbetering te brengen in den slechten toestand der havens, en dat voor de haven te Samarang reeds aanzienlijke sommen zijn besteed; dat nieuwe daartoe strekkende plannen naar Indië zijn gezonden. Hiermede liep deze interpel latie af. Algemeen overzicht. Eergisteren verschenen zeer on verwacht twee keizer lijke decreten in den Franschen Moniteur, inhoudende de benoeming van den senator marquis de Lavalette tot minister van binnenlandsche zaken in de plaats van den beer Bonder, benoemd tot lid van den senaat. Men ver moedt dat de oud minister in dit staatslichaam de be trekking zal vervullen van secretaris, opengevallen door het overlijden van den heer Lacrosse op 11. Dinsdag. Do oorzaak van deze ministerie-verandering wordt gezocht in het voornemen des keizers om in ineer anti-cleriealen zin te werk te gaan en daartoe zijn vroegeren ambassa deur te Borne aan het hoofd van het departement van binnenlandsche zaken te hebben willen plaatsen. Ande ren zoeken de oorzaak van het plotseling ontslag des ministers in de verontwaardiging van Napoleon, welke in de daad curieus moet geweest zijn, over de brochure: Les propos de Labieiius wij zuilen deze in een vol gend nummer moer opzettelijk bespreken waardoor de keizerlijke autenren eigenliefde zoo hoogst pijnlijk werd gekrenkt. Men verzekert dan ook dat de keizer bij de mededeeling van den heer Bondot van zijn besluit te zijnen opzichte bepaaldelijk te kennen gaf dat hij van hem eene beter en scherper toezicht op de Urukpers- aamrelegenlieden had verwacht. Eergisteren werden de adres debatten in bet wetge vend lichaam voortgezet,doch bo len weinig belangrijks aan. He heer Kolb Bernard las cene redevoering voor, waarin li j encyelica, syllabus en voorts de geheele poli tiek van Jiome verdedigde, terwijl de meerderheid der kamer intusscben alles deed behalve naar hem luisteren. Daarop voerde de heer d'Havrinconrt liet woord en boeide de aandacht vooral door de herinnering aan zeer personeelc feiten. Merkwaardigheid ontleende diensrede aan eene interruptie over de niet juist gehoorde qnalifi- catie van den tweeden December door den heer Picard, die den spreker in de rede viel. Ten slotte hield de beer Glais Bizoin eene redevoering, welke veel merkwaardigs en veel onbelangrijks bevatte. Hetgeen merkwaardig was werd echter slechts ten deele verstaai en hetgeen verstaan weid was onbelangrijk. Onder de eerste rubriek behoorde zijne vergelijking van Mexico's verdediging door Juaiez met Frank rij k's verdediging in 1814, waarbij men hem meende te hooren verklaren dat liet gelukkig ware geweest als de Franschen zich te dier tijde even heldhaftig hadden verdedigd, als (hans de Mexicanen doen. Eene hevige interruptie was hiervan het gevolg en nadat de kalmte hersteld was vond men den spreker verdiept in beschouwingen over het parlementarisme. Te half zes uren was (Ie stem des redenaars schier in het geheel niet meer verstaanbaar en werden de alge- meei.e beraadslagingen over het adres gesloten. Giste ren zijn de debatten over de verschillende paragraphen en daarop ingediende amendementen aangevangen. De lieer Jules Favre voerde daarbij liet woordoverhet eerste amendement der oppositie omtrent de politieke vrijheid. Ten gevolge van een incident, waaromtrent de telegraaf geenc bijzonderheden mededeelt, weigerde despreker echter om nog verder met zijne redevoering voort te gaan. De vergadering heeft echter amendement en ontwerp-paragraaf in stemming gebracht en natuur lijk het eerste verworpen, om de laatste aan to nemen. De beraadslagingen over het volgend amendement wer den echter op verzoek van deu heer Ollivier tot heden uitgesteld. Te Parijs is het bericht ontvangen dat tot gevolmach tigd minister van de „Vereenigde Staten" bij het Fran- 8che hof benoemd is de beer Bigelosv, die sedert het overlijden van den heer Dayton deze betrekking ad interim bekleedde. De militaire commissie uit het Pruisisch huis van afgevaardigden heelt gisteren het amendement van den heer Stavenhagen verworpen, hetwelk eene schikking beoogde tusschen kroon en volksvertegenwoordiging; een ander rcgeerings-voorstcl, op 8 Maart gedaan, werd insgelijks verworpen, met uitzondering der paragraphen betrekkelijk de marine. Hieromtrent zou nader worden beraadslaagd in tegenwoordigheid van den regeerings- commissaris. Bij de beraadslagingen omtrent het voorstel der drie kleine Duitsche staten op de bondsvergadering te Frankfort, waarover, gelijk wij in een vorig nommer mededeelden, op 6 April zal gestemd worden, nadat eene commissie daaromtrent rapport zal hebben uitgebracht, legde de Pruisische gemachtigde de volgende verklaring af: „Wij betreuren de overhaasting waarmede ten opzichte van dit besluit te werk is gegaan, waarbij men geen acht heeft geslagen op de aanspraken van andere vorsten van den bond, gelijk die van Oldenburg en Pruisen en wij zullen weldra de Pruisische aanspraken doen gelden, gegrond op het vredestractaat en op andere oudere titels." De president der bondsvergadcringprotesteerdetegen deze beschuldiging van overhaasting, welke trouwens, waar de langzame bewegingen van deze vergadering spreekwoordelijk zijn geworden, al zeer zonderling klinkt, vooral in de Slees wijk-Hols teinscho quaestie. De minister van buitenlandsche zaken in Oostenrijk, graaf von Mensrlorff, heeftin het li nis van afgevaardigden zich bewogen op hot terrein der buitenlandsche regee- rings-politiek. Hij stelde daarbij op den voorgrond dat deze politiek wel geen geheim is, maar dat men toch slechts mef de uiterste voorzichtigheid daaromtrent mededeelingen kan doen. De minister betoogde dat, met het oog op de ingewikkelde reehtsqnaestie welke de Elbe-hertogdominen tlians,in het leven hebben geroepen, geene spoedige oplossing kan verwacht worden. Op G April zou de Oostenrijkscke regeering te dien opzichte haar gevoeleu op de bondsvergadering mededeelen. Zij i bepaalde zich voorloopig tot de verklaring dat Oosten- j rijk en Pruisen hetzelfde recht op Sleeswijk-Holstein bezitten, dat echter eene doortastende staatkunde aan- j leiding zou kunnen geven tot interventie van buiten landsche mogendheden. Terngkeerende tot de budget quaestie, nog steeds in het huis aan de orde, verklaarde de heer vou Mensdorff- Poiully dat bezuiniging wel noodzakelijk is, maar dat men deze niet mag overdrijven en daardoor Oostenrijk's invloed naar buiten prijs geven. Eenige verminderingen van de begrooting wil de regeering thans nog toelaten, doch zonder het systeem van overschry ving voor som- j uiige posten te verlaten. Volgens nadere berichten uit Egypte is de opstand, welke in de bo ven-gewesten van dat rijk was uitgebro- ken, spoedig onderdrukt geworden door de troepen des onderkonings. Van alle zijden omringd, hebben de opstandelingen na korten strijd zich moeten overgeven. Een twintigtal der leiders zal in ballingschap worden gezonden. De onderkoning zelf heefteen bezoek gebracht J aan de bevolking van Boven-Egypte. Uit Syrië wordt gemeld dat dc toestand aldaar zeer I onrustbarend is geworden. De Turksche troepen zijn de i Libanon-streken binnengerukt om aan den wederstand 1 der verschillende stammen een einde te maken. De i bevolking wijkt tot dusverre voor de troepen terug I zoodat er nog geene botsingen hebben plaats gehad. In een vorig nommer deelden wij mede dat de twee i oorlogschepen der noordelijken, Niagara en Sacramento 1 op de Spaansche kusten den zuidelijken kaper Stone- I wall observeerden. Dezer dagen schijnt dit laatste vaar- J tuig op de reede van Lissabon ten anker te zijn gekomen, om eciiter weldra weder die ligplaats voor eene andere i te gaan verwisselen. Na het vertrek der Stonewall ver- i schenen nu ook de beide noordelijke schepen op de i reede en ontvingen van de Portuguese lie autoriteiten, overeenkomstig de daaromtrent bestaande bepalingen, j bevel om eerst vier en twintig uren later weder uit te loopen. Toen zij vóór het verstrijken van dezen termijn I toch wilden vertrekken, werd op de beide schepen door het haven-fort Belem gevuurd. DeNiaparaontving daarbij een kanonskogel in den achtersteven, waardoor een der manschappen sneuvelde. De Niagara en Sacramento zijn vervolgens weder ten anker gekomen. De bevelhebbers van de Niagara en Sacramento heb ben aan de Portugeesche autoriteiten kennis gegeven dat het hunne bedoeling niet was om binnen den gestel den termijn de reede van Lissabon te veriaten toen de kanonnen van het havenfort vuur gaven. Zij wenschten alleen iets verder op de reede ten anker te komen. Uit New-York wordt gemeld dat de beloofde belang rijke mededeeling van den president lefferson Davis aan het congres der Zuidelijke staten thans gedaan was. De regeering verklaarde dat Richmond meer dan ooit bedreigd werd en stelt voor om de habeas corpus-acte te schorsen, zijnde dit volstrekt noodig tot voorzetting van den oorlog met eenige hoop op gunstig resultaat. Gaat het congres hiertoe over, dan zal vóór het sneven der Zuidelijke republiek nog eerst een dictator in Jefferson Davis op het vrije grondgebied der Amerikanen hebben gehcerscht en het. bolwerk der vrijheid in de habeas corpus-acte zijn vernietigd. Te Richmond wordt inmiddels de slavenbevolking tot eene legerafdeeling georganiseerd. In hoeverre deze sol daten, in het vuur gebracht, niet tot den vijand, hunne bevrijders, zullen overloopen zal de toekomst moeten leeren. België. De minister van financiën beeft bij de kamer een wets ontwerp ingediend, waarbij de regeering machtiging vraagt tot het sluiten eener leening van GU milhoen ten behoeve van het tot stand brengen van werken van openbaar nut, waaronder voorkomen l tuillioen voor de haven van Nieuwpoort, 5^0,U00 francs voor lichten op de Schelde, 6;,0,()UU francs voor de verbetering vau de scheepvaart in de Maas tusschen Maastricht en Venlo, als gevolg van de overeenkomst den 12 Mei 1863 met Nedeiland gesloten, 4 millioen voor maritieme etablisse menten te Antwerpen, ongeveer 30 millioen voor ver schillende spoorwegen (waaronder 2 millioen voor Luxem burg, 3 millioen voor een weg van Brussel naar Leuven, 5 millioen vuur Luik en 4 millioen vuur (jent) 1,200,000 francs voor de restauratie van het koninklijk paleis te Brussel, 3 millioen voor een paleis vau justitie te Brussel eu 5 millioen voor het bouwen van scboleu. Bovendien wordt voorgesteld om concessie te verlee- nen voor het aanleggen van een spoorweg vau Brussel naar Charleroi langs Luttre, en de verlenging van den spoorweg van Brugge naar Blanktnheyui tot aan Heyst. Het ontwerp is door de kamer met veel bijval in ont vangst genouiep. Het plaatsen van de lichten op de Schelde is geregeld in overeenstemming met de Nederlaadsche regeeriug. Eene daartoe ingestelde speciale commissie heelt het volgende daaromtrent besloten Eerste sectie: 1. eeu dry vend licht in de engte van de Wielingen (190,0U0 lr.); 2. eeu dioptrisch licht van de 5e grootte (1^,800 ir.) te Eilewoutsdyk; 3. een dito te Baai land (12,8UU fr.). Het tegenwoordig licht op de Paardenmarkt zal ver plaatst worden in de owstieken van de vaart, die ge vormd wordt door de Hompels en de bank van Cadsatid. Tweede sectiel.eeu diuptrisch licht van do 5e giootte te Hansweert (12,«OU lr.); 2. een diijvend licht tegen do bank van Walsoorden (8,900 fr.); 3.eeu dito bij de bauk van Valkenisse (8,900 lr.); 4. eeu dioptrisch licht te Bath (12,800 l'r.); 5. een dry vend licht regen de bank van Santvliet (8,9U0 lr.); een dioptrisch liclitop het fort Frederik (19,6e0 fr.) en 7. een tweede vuurschip voor de monding der Schelde (190,000 lr.). De kosieu van onderhoud van al deze signalen zijn op 30,000 francs per jaar geraamd. Prijzen ia» eiïëclea. Amsterdam 31 Maart. Nederland. Certitic. Werkelijke schuld 2i pet. 62^ dito dito dito 3 72 |j dito dito dito 4 Oöj Aaud. Handelmaatschappij 4.\ België. Certificaten bij Kothsciuld 2] Rusland. Obligation 17:»8/18iü 5 95 J Certitic. Hope co4 68] Oblig. dito 1855,Ge serie 5 81j| duo dito Leening i860 4] 84^ Certificaten G Aaud. spoorweg136 Polen. Scliatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligation metalliek5 55} dito 1847/1852 2£ 30 dito rente Amsterdam5 80 dito ..ationale5 b'öj, Bankactiën 3 Italië. Leening 18GI5 - Spanje. Obligation (binnenlandsche) 3 43,3S dito3 thans 2J r 40 j Amortisable schuld Portugal. Obligation 1853 3 4üj{ dito 185G1862 3 Griekenl. dito (blauwe)5 Turkije. Obligation (binnenl.)6 Vereen. Stat. dito (1882) G 5ö,£ Iliinois. dito7 66i Mexico. dito 3 Grenada. dito afgestempeld4jj 1^4 Venezuela dito 3 4 <4 Cerfifie. 4 pet. Rusland Hope co. 68 j. Oblig. 5 pet. dito Eng. Hull, lecning a L>00, 90. Russ. aaudeeleu a 100 zilv. ïoeb. 166a 166]. Oblig. 6 pet., Veieeu. Staten N. Amerika 1882 58]. riiraanniarklcn enz. Amsterdam 31 Maart Tarwe en gerst vast. Raapolie op zes weken [41. Lijnolie op zes weken f 35.]. Oostbuko 29 Maait. Bij ruimen aanvoer van granen, bestond heden redelijk veel kooplust, en konden de prij zen zich volkomen staande houden. Zomergerst en jarige tarwe werden zelfs hooger betaald. Men betaalde voor jarige en tweejarige tarwe f 7.75 ;V/8. i0. Puike nieuwe, gemeenere en blauwe 6 7i^£7.30. ^kjuwe Zeeuwsclie rogge [5 a fö.25. Nienw^ v/iiitwge^t^fesOa 4.70. Dito zomergerst f 3.90 a f 4.1CL Haver f 3-25. Paar den boonen f 5.40 f 5.604^'. Miodulbukg 30 Maart .E'ycrijd^vo^ri^nde week wai j de aanvoer uit onze nabu ri'^elèiktndeft^'der niet groot, - uit Walcheren was er vooral vairtyrwë wim geiux# voor de bestaande vraag, en daar hoïiders-dfe algemeen hoog

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 3