MIDDELBURGSCHE COURANT. Nu- 52. Zaturdag 1865- April. Editie van Vrijdag avond 8 uren. Middelburg 31 Maart. Naar wij vernemen zullen binnen zeer korten tijd de ■verdere stukkenvoor de spoorweg*- en kanaalwerken op Walcheren vcreischt, aan de verschillende gemeenten worden toegezonden, zoodat de hoop op een betrekke lijk spoedigen aan vang dezer voor Zeeland zoo gewichtige werkzaamheden thans meer en meer grond krijgt. De Staatscourant van gisteren bevat het koninklijk besluit, waarbij bewilliging wordt verleend op het bij verzoekschrift van A. M. Tak, candidaat-notaris en secretaris der gemeente Serooskerke, te Middelburg; J. Louwerse Adriaans/.oon, wethouder en landbouwer; P. Melis, burgemeester en landbouwer; en J. Riemens, lid van den gemeenteraad en landbouwer, allen te Seroos kerke, overgelegd notariëele afschrift der acte van op richting der naamlooze vennootschap: Maatschappij van vlasbereiding, te vestigen te. Serooskerke. De goedge keurde acte wordt in hetzelfde nominer medegedeeld. LI. Maandag waren te Oostburg ter veemarkt aan gebracht 2 paaiden, 77 stuks rundvee, 30groote varkens en omstreeks 110 biggen. Voor hoornvee en biggen bestond veel vraag, en beide soorten werden tot hooge prijzen vlugweg gekocht. Uit het Oostelijk deel van Zuid-Bevcland schrijft men ons: „De werkzaamheden aan den spoorweg z>jn, voor zooveel het jaargetijde zulks toelaat, in verschillende gemeenten hervat. De Kruiningsc.he zanddijk is doorge graven en het leggen der baan dat daar vroeger, wegens nietonteigening, geen plaats kon hebben, aangevangen. „Gedurende den winter zijn nog enkele gedeelten grond in der minne onteigend. Andere eigenaars h- bben, ofschoon zeker de behoefte aan spoorwegen dringend gevoelende, nog maar niet kunnen besluiten hunne vast houdendheid aan hetalgeineen belang ren offerte brengen. „Miskennende of niet wetende, dat het belang van 't algemeen de hoogste wet is, zal het plan tot wegsver- betering op Zuid-Beveland, dat men onlangs op touw gezet heeft, hoogst waarschijnlijk op eigenbelang en bekrompenheid schipbreuk lijden en bij de goede voor nemens begraven worden. Allen zijn voor goede grind wegen. De meesten tegen bijdragen. „Aan het kanaal wordt ook, ofschoon nergens nog druk, gewerkt. De verdere uitbaggering der liavengenl te Hansweert is sedert geruimen tijd hervat. De aanaar ding der sluismuren aldaar is nagenoeg den ganschen winter voortgezet. De ligging derdekzerken zal weldra die muren voltooien. In de vorige week had ik gelegen heid de sluizen en de schuthobe te bezien, en moet met de mij vergezellendcn erkennen, dat het geheel er kolos saal uitziet. De begrinding van den oostelijken kanaal- berm is aangevangen, even als liet li ien voor den onder bouw der brug in den Bonzyweg. Te Wemeldinge worden de werkzaamheden zooveel mogelijk voortgezet. Het metselwerk is heden hervat. „Door de strenge koude der laatste dagen lijdt het koolzaad, dat anders nog al goed staat. D<> stand der overige veldgewassen laaf weinig te wenscben over." Men schrijft ons uit 'sGravenhage van 29 Maart: „Heden is eindelijk de behandeling van het vierde der geneeskundige wetsontwerpen ten einde geloopen en is daarmede de diieweekechc strijd over de belangen der doctoren en apothekers geëindigd. Men verzekert hier echter reeds, dat de eerste kamer ze verwerpen zal, al ware het maar omdat men, nadat deze voordrachten op de ongchooidste wijze zijn geamendeerd,ze niet meer voor regeeringsvoorstellen kan houden. Sommige begin selen zijn verzwakt of er geheel uitgeworpen, en nieuwe zijn er, vooral met opzicht tot «Ie officieren van gezond heid, ingebracht. De kamer heeft de kwakzalverij in bescherming genomen en te gelijk de geneesheeren, die zich misdragen, van straf of berisping ontheven. „Het is te begrijpen, dat. de kamer, na deze langdra dige discussie, geen lust meer heeft om nog vóór Paschen het West-Indisch regeeringsieglement te behandelen, gelijk aanvankelijk het plan was. Zij zal de dagen, die nog vóór de stille week verloopen, in de sectiën besteden aan het onderzoek vau verscheidene wetsontwerpen; aanstaanden Vrijdag de suikerregeling en het daartoe betrekkelijketractaat met Engeland,Frankrijk en België; den volgenden Dinsdag de gewijzigde voorstellen om trent het personeel, de vcranderin.gen in de gemeentewet en den accijns op het gedistilleerd. Op Donderdag 6 April worden in openbare zitting eenige kleine wetten en con- clnsiën op verslagen behandeld, en zullen de interpel- latiën plaats hcuben van den heer van Goltstein over het kanaal door Holland op zijn smalst en van den heer Wintgens over het programma voor het paleis der staten- generaal. Daarna gaat de kamer op reces uiteen". Wij vernemen dat de heer Alvareda, buitengewoon gezant cn gevolmachtigd minister van H. M. de koningin van Spanje bij ons hof, zijn ontslag al3 zoodanig heeft aangevraagd en verkregen, en benoemd is tot gouver neur van Madrid, en als Spaansch minister in de resi dentie zal vervangen worden door den heer Vintcent Gutierrez de Teran, tot hiertoe minister-resident aan het hof van Kopenhagen. {Dagbl. v. Zuid-IJ dl.) Kenoemingen en besluite». ridderorden. Vergunning verleend aan rar. J. R. baron Taets van Araerongen, Zr. Ms. kamerheer, tot het aannemen der versierselen van kommandenr der orde van den Witten Valk, hem door Z. K. H. den groot hertog van Saksen-Weimer-Eisenach geschonken. .vARtNB Bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee le klasse A. W. de Ruyter van Steve- nincK, en tot luitenants ter zee le klasse de luitenants ter zee 2e klasse R. J. A. Bouricius, J. Spanjaard en jhr. A. J. van Geen. leger. Op verzoek eervol ontslag uit Zr. Ms. mili taire dienst verleend, met toekenning van den rang van kolonel en van pensioen, aan den luitenant-kolonel der artillerie van het leger in Nederlandscli-Indië J. L. Moer man, thans met verlof hier te lande. belastingen e^z. Benoemd tot ontvangers der directe belastingen en accijnsen te Veghel de. heer B. Rittcr, thans in dezelfde herrekking te Oost-Souburg; te Elburg c. a. de heer R. W. van Raab van Cnnstein, thans in dezelfde betrekking te Borger; te Hengelo jhr. A. L. van Spengler, thans in dezelfde betrekking te Angerlo: te Angerlo c. a. de heer O. A. Penning jr., thans in dezelfde betrekking te Ingen; en te Ingen de heer C. J. A. Stakman, thans rijksklerk by hot entrepot te Rotterdam. eostkantohen. Benoemd tot directeur van het post kantoor te Arnhem de heer B.A.Janssen, hoofdcommies der posterijen, en zulks onder intrekking van Zr. Ms. besluit van 4 Maart jI., waarbij genoemde ambtenaar werd benoemd tot directeur van liet postkantoor te Gorinchem; en tot directeur van het postkantoor te Gorinchem de heer W. H. Muntendam, thans directeur van het postkantoor te Bergen op Zoom. polytechnische school. Benoemd tot leeraar in het boetseeren aan de polytechnische school de heer Eugène Lacomblé, thans leeraar aan de academie van beeldende kunsten en technische wetenschappen te 'sGravenhage. kerknieuws. De kerkerand der Nederduitscbe hervormde gemeente te Arnhem iieeft het volgende zestal van predikanten opgemaakt: Acquoy te Zalt-Bommel, Essenius Greeff te Koog aan dc Zaan, Haverschmidt te Schiedam, van der Hoeve te Halle, Pitlo te Denrnc, Slotemaker te Hoorn, en daaruit dit drietal: Acquoy, Essenius Greeff, Slote inaker. Beide nomination zijn alphabetiscb. Aanstaanden Dinsdag zal het beroep geschieden. Marine en leger. Een bij het departement van marine uit Portsmouth ontvangen bericht meldt de aankomst aldaar op den 28 dezer van Zr. Ms. schroefstoornschip Prinses M ria, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse W. K. van Gennep. De luitenant ter zee 2e klasse N. A. de Vries, thans non actief, wordt met don 16 April a. geplaatst op Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen, om gedetacheerd te worden op den schooner de Wesp. De kapitein-luitenant ter zee R. L. de Haes wordt met den laatsten April aanstaande eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. drijvende batterij Neptunus en op non-activiteit gebracht, en dat bevel met den 1 Mei daaraanvolgende opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee J. E. Buys, thans non-actief. De officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemacht W. T. Meyboom, thans non-actief, wordt met den 1 Mei a. geplaatst op Zr. Ms. drijvende battery Neptunus. (Staatscour.) Koloniën. De overlandmail, den 15 Februari van Batavia ver trokken, is gisteren aangekomen. Nieuws van groot belang vinden we in de berichten niet. Lazen we onlangs van de hoop die men koesterde dat in de afdeeling Boven-Doeson de „beruchte muiteling" Mas Demang (Wankang) en andere hoofd-opstandelingen door over reeding tot onderwerping zouden gebracht worden, zoo vernemen wij thans dat die pogingen dit is zoo de gewone loop der zaken mislukt zijn. Rechtszaken Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van Pieter Heere, schoen maker te Breskens, thans alhier gedetineerd. Zooals wij in ons nommer van jl. Zondag mededeelden, stond de beschuldigde terecht wegens valschheid in een onder- liandsch geschrift, door liet namaken van eens anders handteekening. en het des bewust gebruik maken van dat valsche stuk. Het hof heeft hem te dier zake schuldig verklaard, onder aanneming evenwel dat geenerlei nadeel of schade daadwerkelijk geleden is. Op grond der artt. 147, 150, 151, 164 en 52 van het wetboek van strafrecht, artt. 9, le lid, en 22 der wet van 29 Juni 1854 (Staatsblad no. 102), art. 3. le lid, der wet van 22 April 1864 (Staatsblad no. 29), artt. 207 le en 2e lid en 216 van het wetboek van straf vordering, heeft het den beschuldigde veroordeeld tot cene correctiorieele gevangenisstraf van twee jaren, twee geldboeten, elk van/50, en in de kosten van hetgeding, des noods te verhalen bij lijfsdwang, met bepaling dat de boeten bij niet-betaling zullen worden vervangen ieder door eene gevangenisstraf van zeven dagen, en met be vel tot vernietiging van den valsch verklaarden brief. Gisteren heeft de arrondissementsrechtbank alhier uitspraak gedaan in de zaak tegen den heer J.Reijers J.Cz. hoofdonderwijzer te IJzendijke, waarvan wij in ons noinmer van jl. Zaturdag melding maakten. De rechtbank heeft als wettig en overtuigend bewezen aangenomen dat de beklaagde in het vorige jaar, in het noinmer 52 van het Sluisch weekblad, hetwelk verkocht en verspeid is, onder de rubriek „Ingezonden stukken" (in antwoord op een in een vorig nominer van dat blad geplaatst stuk van den heer N. J. Krom, betreffende een plaatsgehad hebbend vergelijkend exainen voor de be trekking van onderwijzer aan de bijschool te Nieuw- land) heeft doen plaatsen een door hem geschreven artikel, waarin de volgende zinsnede voorkomt: „dat de waarnemer zelfde overtuiging deelde dat hij langs den rechten weg de betrekking niet kon erlangen, blijkt daaruit dat hij tweemaal gepoogd heeft mij om te koopen." Zij heeft hem te dier zake bij verstek en onder verzachtende omstandigheden schuldig verklaard aan laster door in een gedrukt geschrift, hetwelk verkocht en verspreid is, iemand daden ten laste te leggen, welke, zoo zij waar waren, hem zouden blootstellen aan den haat en de verachting zijner medeburgers, en op grond der art. 367, 371, 374 en 463 van het wetboek van strafrecht, art. 1 der wet van 22 April 1864 (Staatsblad no. 29) en art. 8 der wet van 29 Juni 1854 (Staatsblad no. 102), ver oordeeld in eene geldboete van f 10 en in de kosten, de boete bij wanbetaling te vervangen door drie dagen gevangenisstraf en de kosten zoo noodig te verhalen bij lijfsdwang. Gemengde berichten. Men meldt ons dat 11. Maandag te Biervliet een beeld gevonden is, hetwelk voor de oudheidkunde niet zonder belang is, en waarin men den Germaanschen god Wodan meent te herkennen. Het is verkocht aan den heer P. Grosman te IJzendijke. Het weder blijft re Parijs buitengewoon slecht; het is zoo koud en guur, met afwisselende sneeuwbuien en hagel, dat men eer zon gelooven in de maand November of December dan in het einde der maand Maart te wezen. Ook uit Italië meldt men, dat sneeuw en regen, gepaard met scherpe koude winden, daar heerschen. In de zui delijke departementen van Frankrijk is dezer dagen ook eeneaanzienlijke hoeveelheid sneeuw gevallen. In Algerië zelfs was het in de vorige week afschuwelijk weder en viel op verschillende plaatsen veel sneeuw. Dezer dagen is in Yorkshire eene vrouw van 105 jaren overleden; hare moeder had den ouderdom van 103 jaren bereikt toen zij stierf en hare grootmoeder wordt gezegd zelfs 140 jaren oud geworden te zijn. De man der laatst overledene telt ruim 80 jaren en verricht nog dagelijks landarbeid. Een dagblad van den Amerikaanschen staat Wis consin bevat de biographie van zekere Joseph Crele die waarschijnlijk de oudste man is op ditoogenblik in leven. Zijne dooppapieren bewijzen, dat hij in Detroit geboren is en thans 139 jaren heelt bereikt. Hij huwde het eerst in New-Orleans 109 jaren geleden. Nog slechts voor wei nige jaren was hij getuige voor eene rechtbank in den staat Wisconsin aangaande den eigendom van zekere

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1