Suitenlxmö. bierhuizen, waar hij zeer behendig de „restantjes" uit de glazen weet te drinken, en indien deze of gene niet nauwlettend toeziet, versmaadt de hond een vol glas niet dat voor een ander bestemd is. Omstreeks 10 uren des avonds keert hij totaal beschonken of althans met een stex-ken roes in het huis zijns meesters terug. Op een gemaskerd bal te Parijs verscheen een drietal arm in arm, 'twelk Julius Caesar, Karei de Groote en Napoleon I voorstelde. Alle aanwezigen begonnen hardop te lachen. Caesar was in costuum van een Ro- meinsche dandy en krabde zijn voorhoofd. Toen er een weinig stilte was gekomen bestrafte de groote jRomein de menigte door op ernstig-vroolyken toon te zeggen: „Gelukkig het volk dat ons begrijpt en gehoorzaamt; maar wee als men ons miskent en weerstaat!" StHi'gerlijke $aa:id. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 26 dezer: A. M. Harthoorn, weduwn. 62 j. met S. C. Scheele, wed. 54 j. J.J.A. de Callavon, jm. 26 j. met J. S. de Koster, jd. 27 j. K. Wever, jm. 31 j. met P. S. Hillebrand, jd. 30 j. L. Buchler, jm. 29 j. met M. W. Servatins,jd. 31 j. (Van 18 tot 25 Maart.) Vlissingrn. Gehuwd: I. C. Almey, jm. 24 j. met E'. P. de Visser, jd. 21 j. E. J. Muller, jm. 32 j. met A. P. van der Os, jd. 19 j. Bevallen E. Preyer, geb. Roelse, d. S. J. Bijl, geb. van ftoek, z. D. S. van der Linden, geb. Hagcman, z. G. G-nise, geb. van Santé, z. D. G. Guillaume, geb. de Lange, d. W. F. Dert, geb. Huisman, z. J. Vermeulen, geb. van de Velde, d, H. van der Weijde, geb. Brandenburg, d. H. de Moor, geb. Polm, z. J. W. van Gelderen, geb. Sap, d. (doodgeb.) Overleden: S. J. Lagaay, jd. 21 j. C. Ardewijn, z. 4j. P. A. Wattez, man van A. M. de Wolff, 61 j. AL C. L. Paters, d. 11 m. J. C. Lacroix, vrouw van K. H. Snijders, 86 j. J. M. van der Leije Boodt, man van E. J. Rries, 39 j. P. J. Straver, man van N. Haarzakker, 58 j. Goes. Gehuwd: J. Pierse, jm. 23 j. met L. Engels, jd. 19 j. BevallenE. de Koning, geb. Cornu, z. G. Frank, geb. Boom, d. C. Ossewaarde, geb. Prins, z. P. van Lier, geb. Molhoek, d. J. Otte, geb. Reijnhond, z. J. Weststrate, geb. de Ruiter, z. Overleden: M.Kramer, wed. van J. Seraeijn, 44 j. E. J. Verbist, z. 13 j. Zxerikzee. Gehuwd: J. van Schelven, jm. 26 j. met T. Puijpelink, jd. 29 j. Bevallen: C. de Wit, geb. van Oorschot, z. J. van den Hamer, geb. van den Boom, z. E. Bal, geb. van Seeters, d. Overleden: E. Kleijse, wed. van C. J. Koevoets, 78 j. C. de Jonge, vrouw van W. Viergever, 52 j. VerUoopiiiigcn esi aanbestedingen. Heden avond zijn alhier ten verkoop aangeboden: 1. Een buis en erve, inde Lange Singelstraat alhier, wijk N no. 198. Verkocht voor f 1187. 2. Een huis en erve, op den Blatiwendijk alhier, wijk P. no. 272. Verkocht voor f 725. 3. Een huis en erve, in den Kortendelft alhier, wijk F no. 22. Verkocht voor f 3100 Het afbreken van het tegenwoordige en weder op bouwen van een nieuw gemeentehuis te Arnemuiden is heden aangenomen door den heer W. van Uije JJz. alhier, met inbegrip van liet oude stadhuis, voor de som van 5975. Tlierinomelersiand. 27 Maart 's a v. 11 u. 32 gr. 28 's morg.7 u. 30gr.'smidd. 1 u. 40 gr. 's av. 11 u. 30 gr. 29 's morg.7 u. 28 's midd.. I n. 36 gr. Staten generaal. tweede kamer. Zitting van Maandag, 27 Maart. Behandeling der geneeskundige wetten. De beraadslaging over bet. vierde geneeskundig wetsontwerp, regelende de uitoefening der artsenij- bereidkunst, is beden aangevangen. Bij de algemeene beraadslaging werd uitsluitend ter sprake gebracht de voorgestelde opheffing van den stand der drogisten, en beweerd dat daardoor op de maat schappelijke vrijheid inbreuk werd gemaakt, ja zelfs het recht van eigendom verkort. Men betoogde, dat- het niet wensehelijk was, aan de drogisten den verkoop van geneesmiddelen in het klein te verbieden, en trachtte aan te toonen, dat de regeering, hoofdzakelijk in het belang der verbruikers in het algemeen, en ook uit een oogpunt van recht en billijkheid, vroeger hetzelfde gevoelen was toegedaan. Men zag niet in, waarom de drogist alleeu groothandelaar mocht zijn, en hield vol dat liet vecht van eigendom door de regeering door dezen maatregel werd geschonden. Men wees er op, dat liet bedrijf door den eigenaar wellicht onder een bezwa- renden titel kon zijn aangekocht, en het daarom niet kon aangaan, de drogisten, zonder schadeloosstelling, van hun eigendom en broodwinning te ontzetten. Ande ren voegden er bij, dat zij niet konden besluiten het beroep van drogist «te vernietigen, alleen om aan de apothekers een monopolie te verzekeren, en ver langden, dat de regeering maatregelen zoude nemen om den verkoop van schadelijke zelfstandigheden niet vrijelijk toe te laten, zooals thans bet geval zou wezen. De verdedigers van den maatregel beweerden van hunnen kant dat geene verkregen rechten werden verkort; dat het bedrijf van drogist," zooals het oorspronkelijk in 1818 in bet leven was geroepen, niet werd opgeheven; dat toch de bestaande drogisten als groothandelaars blijven bestaan en daardoor tot hunne oorspronkelijke bestem ming teruggebracht, maar tevens ontslagen van de belemmerende bepalingen, die ten hunnen opzichte tot dusver bestaan. De drogisten hadden, krachtens de instructie van 1818, geen recht om den kleinhandel uit te oefenen en er kan dus noch van verkregen recht, noch van ontzetting van eigendom sprake zijn. De minister van binnenlandsche zaken trachtte aan te toonen, dat de gegevene voorstelling ten opzichte der drogisten schromelijk overdreven was; dat de apothekers voortaan aan contröle onderworpen zullen zijn, maar dat die controle niets hoegenaamd zou beteekenen, bijaldien men den drogisten vrijlaat zonder toezicht alle genees middelen en bij elke hoeveelheid te verkoopen; dat de drogisten thans een vrij beroep zullen erlangen, alleen met die beperking, dat de geneesmiddelen door hen niet zullen mogen worden verkocht beneden zekere hoeveel heid, later aan te wijzen, maar dat zij nu ook vrijgesteld zullen zijn van examen en visitatie; dat daardoor geen inbreuk werd gemaakt op de maatschappelijke vrijheid of op het recht van eigendom, maar dat eenvoudig liet beroep van drogist, 't welk vroeger aan banden lag, vrij wordt gelaten, waardoor het een vrijer vlucht zal kunnen nemen; dat echter, zoo men algemeene concurrentie verlangt, ook iedere controle op de apothekers behoort op te houden, en dat he^ beroep van drogist niet kon worden beschouwd als eene affaire of winkel, die, bij overlijden, op de erfgenamen overging. De algemeene beraadslaging werd hiermede gesloten. Bij art. 1 werden bedenkingen geopperd tegen de juistheid der definitie van artsenij bereid kunde, zijnde volgens het ontwerp bet bereiden en tot geneeskundig doel afleveren van geneesmiddelen; men vroeg of b.v.hij, die geneesmiddelen afleverde, zonder ze zelf bereid te hebben, onder het bereik der wet viel? De minister antwoordde ontkennend en deed hierbij uitkomen, dat tot artsenijbereidkunde bereiding en aflevering geeischt wordt. De heer van Bosse stelde ook bij dit art. even als bij het derde ontwerp het geval is geweest, voor: de defi nitie van hetgeen onder geneesmiddelen moet worden verstaan, in de tweede zinsnede voorkomende, te doen vervallen. De heer Godefrof stelde voor de definitie aldus te lezen uitoefening der artsenijbereidkunst is het tot genees kundig doel afleveren van geneesmiddelen. Het amen dement van den heer Godefroi werd hierop verworpen met 53 tegen 13 stemmen; dat van den heer van Bosse aangenomen met 56 tegen 8 stemmen, en art. 1 goed gekeurd. Bij art. 2, bepalende dat alleen de bevoegden tot de uitoefening der artsenij bereidkunst in 't openbaar mogen aankondigen, dat geneesmiddelen bij ben of bij anderen verkrijgbaar zijn, werd opgemerkt dat de kamer, zonder inconsequent te zijn, het art. niet kon goedkeuren. Het werd dan ook verworpen met 56 tegen 6 stemmen. Art. 3 werd zonder .discussie aangenomen. Art. 4 goedgekeurd met 36 tegen 27 stemmen. Bij art. 5, behelzende wat in de apotheken voorhanden moet zijn, wees de heer Wintgens er op, dat vooral ten platte lande het groot ongerief zal veroorzaken, zoo eene volledige pharmacopae altijd aanwezig zal moeten zijn. De artt. 5 en 6 werden hierop aangenomen. Art. 8, vóór art. 7 in stemming gebracht, werd verworpen met 32 tegen 25 stemmen, (zoodat verkoop van geheime midde len thans vrij is) en art. 7 aangenomen, even als de artt. 9 en 10. Bij art. 11 (verbod aan den apotheker om geneesmid delen af te leveren zonder recept of zonder bepaalde aanwijzing van het medicament) werden verschillende bezwaren, die uit het art. voortvloeiden, geopperd. Voor namelijk vroeg men naar eene definitie van „recept," ot de apotheker geen recept van een buitenlandschen doctor za! mogen bereiden, en of hij altijd moet onder zoeken of hot van een bevoegde afkomstig is? Het art. werd hierop aangenomen met 45 tegen 13 stemmen, en de discussie verdaagd. In deu loop der zitting, is het araendement van den heer van Muiken, waarover in eene vorige vergadering de steramen staakten, op nieuw in stemming gebracht en verworpen met 34 tegen 33 stemmen, nadat met 47 tegen 20 steramen was beslist, dat daarin geene nadere wijziging mocht worden gebracht. Daarna is het tweede wetsontwerp, regelende de voor waarden tot verkrijging der bevoegdheid van genees kundige enz. in stemming gebracht en aangenomen met 38 tegen 29 stemmen. Tegen stemden de heeronHoffman, Kien, van Heiden, van Goltstein, van Beyraa, van Nispen, van Zuylen, van der Veen, Luyben, Hoekwater, van Lijnden, Begrara, de Raadt, van Asch van Wijck, Rochussen, van Voorthuy- sen, van Foreest, Schimmel pen ninck, W. van Goltstein, de Poorter, Wintgens, Godefroi, de Brauw, Westerhoff, Simons, van Amerongen. Heydenrijck, Mijer en de voorzitter. Nog heeft in'deze zittingdeheerrar. J.P.R. Tak, nieuw benoemd commies-griffier, zijne betrekking aanvaard. Gemeenteraad vasi ZSerikzce, Zitting van 27 Maart. Dankbetuiging adres rouwbeklag; goedkeuring suppletoir kohier hondenbelasting; gewijzigde begrooting lntliersch armbestuur; rekening straatwegen; ontwerp-verordening commissie toezicht middelbaar on derwijs; aanbesteding herstelling en onderhoud Westha venhoofd; af-en overschrijvingenbenoeming commissie onderzoek reclames kohier hoofdelijken omslag; verrande- ring stokerij gasfabriek. Voorzitter de heer Can. Afwezig de heeren de Crane, de Jonge en van der Vliet, uitlandig, en Moolenburgh, wegens ongesteldheid. De notulen der vorige vergaderinggoedgekeurdzijnde, wordt gelezen de dankzegging van wege Z. M. den koning voor het adres van rouwbeklag door deze verga dering ingediend, alsmede eene missive van gedeputeerde staten ten geleide van het goedgekeurde suppletoir kohier der hondenbelasting over 1865. Beide stukken worden voor kennisgeving aangenomen. In handen der heeren Fokker, Zuurdeeg en van den Santheuvel, worden tot onderzoek en rapport gesteld de gewijzigde begrooting van het luthersch armbestuur over 1864 en de rekening van commissarissen over den straatweg van Zierikzee naar Brouwershaven. In handen der heeren van Dongen, Goeraans en Mulock Houwer is gesteld de ontwerp-verordening voor de commissie van toezicht over het middelbaar onderwijs. De voorzitter deelt mode dat de herstelling en het onderhoud van bet Westhavenhoofd is aanbesteed voor f 28,000, waarin de gemeente draagt of f 9333.33en dat later een voorstel zal gedaan worden om de middelen te vinden, waaruit die som zal worden voldaan. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt besloten tot het doen van eeuige af- en overschrijvingen op de begrootingen van 1864 en 1865, waartoe bij de be grooting casu quo door gedeputeerde staten machtiging was verleend. Tot leden der commissie van onderzoek der reclames, die tegen het kohier van den hoofdelijken omslag over 1865 zouden kunnen worden ingebracht, zijn bij stemming gekozen de hoeren van den Santheuvel, van der Grijp en Landsknegt. Namens burgemeester en wethouders wordt door den voorzitter voorgesteld eene verandering in de stokerij in de gasfabriek te brengen, en medegedeeld dat de gas productie in 1864 met 20 pet. is toegenomen in vergelij king met 1863. Aanvankelijk bestond er vrees dat die verandering niet -zou kunnen geschieden dan met eene belangrijke verandering van het gebouw zelve, doch later is gebleken dat die vrees ongegrond was. De directeur, naar de fabrieken te Vlissingen en te Gent gezonden, heeft aldaar al die inlichtingen verkregen die hij be hoefde, zoodat hij nu eene raming heeft opgemaakt der kosten van verbouwing van het geheele lichaam van het ovenwerk, vau welice het moeilijk is het juiste cijfer aan te geven, maar globaal wordt "begroot op/2000. Voorts stelt de voorzitter voor, dit werk onder eigen beheer uit te voeren. Na eene vraag van den heer Zuurdeeg of eene open bare aanbesteding niet verkieslijker is te achten, het geen de voorzitter ontkennend beantwoordt, wordt het voorstel van burgemeester en wethouders aangenomen en daarna de vergadering gesloten. Algemeen overzicht. Maandag zijn in het Fransch wetgevend lichaam de adres-debatten aangevangen met eene redevoering van den heer Emile Ollivier. De positie van dezen gaf aan zijne woorden grooter belangrijkheid dan zij op zich zelveu bezaten. Die positie toch, men weet het, is tus- schen de oppositie en de regeering, met welke laatste hij echter niet zoo van gevoelen verschilt als dit thans van de zijde des heeren Ollivier ten opzichte zijner vroegere mede-strijders het geval is, uit wier rangen hij zich wel verwijderd heeft, zonder echter zich bepaaldelijk overlooper tot den vijand te willen stempelen. In deze positie dan heeft de heer Ollivier een soort van politiek programma geleverd, waarin hij de gevoe lens van den overleden hertog de Morny verklaart te naderen, welke door deu spreker natuurlijk zoo liberaal mogelijk werden gedacht. Voor de keizerlijke regeering verklaart de heer Ollivier de meeste sympathie te ge voelen hare handhaving en duurzaamheid te wenschen; hij komt daarom met verschillende smeekingen tot haar. In de eerste plaats hebben deze ten doel om het keizer lijk gouvernement zijn tegenwoordigen geisoleerden toe stand te doen verlaten en mannen te vormen om de thans aan het bestuur zijnde staatslieden op te volgen. Te dien einde moest het Üe staatsdienst toegankelijk maken voor jeugdige personen, die zich anders wellicht tegen de regeering zullen verbitteren en, uitgesloten als tot dusverre, zich in ledigheid en door kwade hartstoch ten te gronde zullen helpen. Voorts toonde hij aan dat de regeeringen gewoonlijk niet vallen omdat zij zwak zijn, maar omdat zij niet op het juiste oogenblik weten toe te geven. De heer Ollivier acht de oppositie het beste mid del om een gouvernement daarop te wijzen. In den loop zijner redevoering drong de heer Ollivier aan op het verleenQn van staatkundige, maar meer nog en bovenal op maatschappelijke en individueeleen drukpers-vrijheid. Het zal onzen lezers duidelijk zijn waarin bet groot verschil bestaat tusscheu de vroegere gevoelens van den heer Ollivier als lid van het oppositie-vijftal en diegene, welke hij thans verkondigt. Vroeger wenschte hij vóór alles en in de eerste plaats politieke vrijheid als eerste noodzakelijkheid en als het allereerste recht der natie. Thans daarentegen dringt hij eerst in de tweede plaats en subsidiair aan op die politieke vrijheid, welke hij meer als article de luxe schijnt te beschouwen, eene theorie, welke de steunpilaren van het keizerlijk staatsgebouw en Napoleon III zelf steeds verkondigen. De politieke vrij heid zoo beweeren zij steeds is zeer wensehelijk na het bezit van andere vrijheden. Laat ons aan de

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2