MIDDELBURGSCHE COUR AN T. r 5s. Donderdag 1865. 30 Maart. Editie van Woensdag avond 8 uren. Middelburg 29 Maart. Het vierde der geneeskundige wetsontwerpen, rege lende de uitoefening der artsen ij-bei eidkunst, i3 in de zitting van de tweede kamer van heden aangenomen met 37 tegen '24 stemmen. Het concert, door de Vereeniging tot bevordering der toonkunst, Maandag den leden aangeboden, besloot op eene waardige wijze de muziekale uitvoeringen van dit winterseizoen. Mevr.Collin-Tobisch uit Weenen, als zan geres, en (le lieer A. de Vroije, fluitist uit Parijs, waren de beide artisten die als solisten in dit concert optraden. De eerstgenoemde, reeds bij velen gunstig bekend door hare medewerking op het laatst gehouden Zeeuwsche muziekfeest te Zierikzee, heeft den door haar aldaar ver kregen roem door de voordracht harer solo's volkomen gehandhaafd. Het recitatief en aria uit Seniele, in 1743 door Handel gecomponeerd, wist zij, niettegen-- staande de daarin voorkomende voor ons verouderde vormen en figuren, bevattelijk en schoon te vertolken, de uitvoering en opvatting van het recitatief was schoon. Het aria uit Semiramis ademde een geheel anderen geest en Rossini's meesterlijk talent om voor den zang te schrijven en het juiste effect dat de men- schelijke stem kan uitoefenen, kwamen in de daarin zoo liefelijk gebrachte cantilene heerlijk uit; liet helder vol geluid der schoone en tot het hart sprekende alUtimme trof daar volkomen doel. De beide door haar gezongen liederen van Dessauer en Nicolai, vooral het laatste, werd door haar goed opgevat; bij de woorden „Immerdar gedenk ich dein" was haar alt-geluid schoon en aangrijpende; liet komt ons echter voor, dat de lage toonen in haar stemregister de uiterste grens naderen tot liet. diepe geluid der tenorstem en daardoor nu en dan het zachte karakter der altstem misten. De lieer de Vroije is een fluitist van den eersten rang. De uitvoering van Dopplers airs Valaqnes, waaruit ons nieuwe vormen en melödiën tegen ruischen-- de hoogst eenvoudige en toch zoo diep gevoelde voor dracht in Mozart's adagio met qnartet-begeleiding, „con Sordini" waarin de heer Siuo verdienstelijk op de viool het fluit-motief beantwoordde en imiteerend wedergaf de bravour die hij in de Carnaval de venise van Deraersemann ten foon spreidde en in de zachte en toch- zoo breed aangehoudene toonen, die hij op aan houdend applaus ons nog als toegift in eene heerlijke cantilene te genieten gaf, dat alles schonk ons een waar genot. Ook mevrouw Anschütz heeft door haar schoon en delicaat piano accompagnement der solo's tot den goeden uitslag van dit concert het hare bijgebracht, j De Berggeist ouverture van Spolir, waarin de compo- nist zich zoo geheel met zijne chromatische overgangen vereenzelvigt, werd door het orchest vrij goed uitge voerd, doch de hoogst moeilijke uitvoering der Hebriden onverture van Mendelssohn Bartholdy liet, wat de duide lijkheid en het ensemble betreft, nog al wat te wenschen over. De in Maart 1855 opgerichte sociëteit van onder officieren en korporaals uit liet kader der dienstdoende schutterij alhier, onder de zinspreuk „Door de wapens vrienden", herdacht in de vorige week op feestelijke wijze haar tienjarig bestaan. liet onderwijs in de oude talen, geschiedenis en aardrijks-1 kunde, onder den titel van rector zal worden geplaatst, j Neemt dit getal toe, dan zal er ook een conrector aan- J gesteld worden. Voorts heeft de raad besloten met het j oog op genoemde school en tevens tot woning voor den rector, een particulier buis dat uit de hand te koop 1 was, aan te koopen. Het besluit tot oprichting eener zelfstandige Latijnsche school met éen docent is geno men in strijd met bet advies'j d?r curatoren van het gymnasium, die eerstgenoemde inrichting wenschten te annexeeren aan de hoogere burgerschool. Hun voorstel, dat hierop betrekking had, is met groote meerderheid verworpen." Bij den Amsterdainschen gemeenteraad is o. a. inge komen eene voordracht van burgemeester en wethouders tot benoeming van- een hoogleeraar in de geschiedenis en letterkunde aan het athenaeum illnstre. De conclusie strekt tot aanbeveling van de heeren1. dr. J. W. Gr. van Oordt, leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan het gymnasium te 's Gravenhage; 2. dr. J. A. Wijnne, rector aan het gymnasium te Groningen; 3. Th. Jorissen, leeraar aan de hoogere burgerschoofte Haarlem. Uit Vlissingen schrijft men ons heden: „De Niagara en do Sacramento, beide oorlogsstoom- schepen der Noordelijke staten van Amerika, liggen nog altijd te Corunna. Zij observeeren aldaar de bewe gingen van liet gepantserd kaperschip der Zuidelijken Stonewall, de bekende herdoopte Olinde, welke in Frankrijk, zoo het heette voor rekening der Deensche regeering, is gebouwd en thans te Ferrol ligt. Den 21 dezer stoomde de Stonewall, onder begeleiding van een Spaansch fregat, naar zee, waarop de Noordelijke kruisers mede zee kozen, doch de kaper, deze gelegenheid al te gevaarlijk achtende, keerde daarop naar zijne ankerplaats te Corunna terug." Uit. Dordrecht schrijft men ons van 28 dezer: „Eindelijk is het pleit van het middelbaar onderwijs in deze gemeente beslecht. Na velerlei en lange dis cussion heeft de gemeenteraad in zijne zitting van liedeu morgen besloten, dat er met 1 September aanstaande een Latijnsche school alhier gevestigd zal worden, waar aan voorloopig, ten gevolge van het geringe aantal leerlingen dat van die inrichting gebruik zal maken (naar men zegt twee), slechts éen leeraar, belast met fiSeoïoemingeu csx HjeslnxUena. ridderorden. Vergunning verleend aan aan mr. I. A. van Roijen, commissaris des konings in de provincie Groningen, tot het dragen der versierselen van kom- mandeur 2e klasse der Guelphenorde, hem door Z. M. den koning van Hannover geschonken. marine. Pensioen verleend, ten laste van den staat, ten bedrage van f 1433 's jaars, aan den gewezen maga zijnmeester der marine te Vlissingen J. A. Schmidt, ter zake van langdurigen diensttijd. leger. Op verzoek pensioen verleend, ten bedrage van f 1080 's jaars, aan den kapitein W. Ströhms- dorffer van het 7e regeuient infanterie, met toekenning van den rang van majoor. Benoemd bij het wapen der infanterie: bij het 7e rege- ment tot kapilein 3e klasse, (naar ouderdom van rang) de le luitenant-adjudant W. F. L. Zurich van het corps; en tot. len luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e lui tenant G. A. T. Salomon van het corps. minister if. elk. departementen. BeilOemd bij' liet departement van koloniën: tot referendaris de hoofd ambtenaar jlir. mr. W. Six en de hoofd co nnniesen jhr. mr. J. K. W. Quarles van Ufford en G. H. J. Elliot Boswel; tot hoofdcommies de commies mr. J. Capadose; tot com mies jlir. mr. W. E. van Panhuys, thans kantonrechter te Woerden, en mr. D. J. baron Mackav, thans attaché bii het departement van binnenlandsche zaken, laatste lijk toegevoegd aan Zr. Ms. gezantschap te Londenen tot concierge de bode A. van Egtnoud. Indische dienst. Benoemd tot predikant bij de her vormde gemeente in de kolonie Suriname de beer S. van Dissel, thans predikant bij de Vereenigdc protestantsche gemeente.op Curasao, en tot predikant bij de laatstge- j noemde gemeente de lieer G. J. Simons, thans predikant bij de hervormde gemeente te Wolvega (Friesland). j NüarüüBe ess Segea*. Zr. Ms. schroefstoomschip Het. Loo, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse P. Koning, komende uit Oost-Indië, laatst van Plymouth, is in den namiddag van j den 25 dezer ter reedc van Ilellevoetsluis aangekomen, j (Staatscourant.) IS.ee0tt!tsK»B4e?a. Heden is ter rolle der arrondissementsrechtbank alhier aanhangig gemaakt de procedure van Louis Koster, sigarenmaker alhier, eischer, tegen de adelborsten, welke zich, gelijk men zich zal herinneren, op St. Nicolaas- j avond van 1863 in deze gemeente aan ongeregeldheden schuldig maakten, zijnde deze minderjarigen vertegen woordigd in rechten door hunne vaders oi' voogden. De vordering van den eischer strekt om zich eene ruime wekelijksche schadevergoeding te zien toegewezen voor bet. verlies van zijn rechteroog, welke verwonding hem door een dier minderjarige adelborsten op dien St. Nico- laasavond zouzijn toegebracht en waarvoor allen, volgens den eischer, hoofdelijk aansprakelijk zonden wezen. De advocaat-generaal mr. Karseboom heeft in de zitting van den lioogen raad der Nederlanden van gis- tereu geconcludeerd tot verwerping van het beroep in cassatie, ingesteld door NI. Hakker te Vlissingen, tegen een arrest van het hof in Zeeland, waarbij bij is schul dig verklaard aan stoornis in de godsdienstoefening en veroordeeld tot zes dagen gevangenisstraf en eene geld boete van f 10. De uitspraak is bepaald op 12 April e. k. chicKtgdle bericliten. Men meldt uit IJzendijke dat Zaturdag avond uit een sloot met water in den Oranje-polder het lijk van een voldragen pas geboren kind van het vrouwelijk geslacht is opgehaald. Het was in een gekleurden zak doek gewikkeld, heeft, naar men beweert, reeds twee a drie weken in het water gelegen, en mist een arm. In de vorige weekdeelden wij een bericht mede over de felle vorst in het jaar 1667. Uit eene te IJsselstein aanwezige oorkonde van het 1435 blijkt dat in dat jaar de lente zeer, ja bovenmate koud is geweest. Die oor konde luidt als volgt„In 't Jaer onzes Heeren, doen men schreef 1435, was de wind omtrent half February veel Oost ofte Noord Oost ende des s' nagts was 't klaar weder tot Ses of Seven uuren toe, ende des daags was 't donker graauvv'weder tot savonds toe, zeer koude tot Ses of Seeven uuren, ende het en regende niet. noch liet en doude niet in de Maart, noch in April, noch in Mey. En op St. Pancrasdag (den 12 Mey oude stijl) liadt het bard ys gemaakt, dat er een kraay op staan konde; en de daar en wies Lover, noch Gras, noch Koren, noch Pruimen- boomen en biociden niet; noch Kerssen, noch Appelen, noch Peren, noch geen Wijngaarden was ontlaaten. Ende daar waren Menscheu die geen betrouwen op God! en hadden, ende keerden baar land anderwerf omme, ende en hadden geen Vruchten, En andere Luiden zeiden met Job, God gaf, God nam, ende daar zy een hoedt Tarwe af plegen te hebben, daai' kreegen zy vier hoedt af van die Zomer, Ende op St. Jan Baptiste dag (den 24 Juny) zaten de oude vrouwen met grote Koolpotten voor de Kerke, ende de Menschen en konde haar niet verwar men die by de Straat gingen. Ende het begon te Warmen des daags na St. Peter en Paulus (den 30 Juny) in die octave van St. Jan, ende des daags zoo scheen de Sonne schoon ende klaar, en des s'nachts zoo reegenden 'tSoete- lijk zoo dat alle de Vruchten op het veld wiessen, ende men lcoft daarna een achtste Tarwe om 8 groot, ende een achtste Rogge om 6 groot, ende ecu achtste Gerste om 4 groot, ende een achtste Haver om 10 duiten, Item een achtste Guidelinlc-appelen om 3 groot, ende een achtste Schrijvers om een Braspenning, een achtste Gijs-Jans om 6 duiten, en alle ooft daarna, Item een achtste Peeren om 2 stuivers ext, Item een koehooy om 18 stuivers van dat aller beste. Item een varkeu dat het aller beste, dat op de markt kwam om drie pond Hollands; (2 gulden 25 cents), Item een Runt, dat 120 pond smeer hadde, koft men om 9 Rijnsche Guldens (8 gulden en 10 cents) en alle beesten daarna lager." Uit Overijssel meldt men aan liet Utrechtsch dag blad: Een op 11. Maandag uit Noord-Amerika ontvangen schrijven heeft eene groote sensatie verwekt onder de landverhuizers, die het plan hadden, althans voor een gedeelte, op heden te vertrekken. Dit schrijven behelsde o. a. namelijk niets minder dan de kennisgeving van eenise daar gevestigde, vrienden, dat men zich van ge boorte-extracten moest, voorzien, daar alle mannelijke personen beneden de 30 of 35 jaren aan de loting voor den militairen stand moeten deel nemen. Dit denkbeeld met al de gevolgen van dien brengt de arme landver huizers in zulk een bedroevenden toestand, dat men ze inderdaad moet beklagen, wanneer men weet dat al hun have en goed hier reeds te gelde is gemaakt, bet noodige voor reis en overtocht, zoomede kleedingstukken enz. is aangekocht en daarmede liet kleiner of grooter kapitaal is verslonden. Het treurige van die tijding maakte dan ook zulk een diepen indruk, dat vele ouders en kinderen aan den avond van dien dag weenende bij elkander zaten niet wetende hoe te moeten handelen. Als eene bijzonderheid wordt uit Texel gemeld dat men een klamp hooi, welk 19 jaren onaangeroerd was blijven staan, thans bij de groote hooibehoeftc heeft aangestoken. Het hooi was blank en het vee gebruikte het met. graagte. Men verkocht liet voor f 32 den wagen. De rechtbank te Zwolle heeft rechtsingang ver leend tegen Klaas Hendrik Bakker, oud 9 jaren, wo nende te Giethoorn, ter zake dat hij op of omstreeks 19 Februari jl. Albert Wuite te Giethoorn met een ijshaak een zoodanigen slag op het hoofd zou hebben toegebracht, dat deze op den 12 Maart daaraanvolgende aan de gevolgen is overleden. Naar men zegt, zal op een "der plantsoenen te Leiden ook een proef genomen worden ter acclimatatie van de Japansche zijderups, waartoe door de Nederland- scbe Entomologische vereeniging een hoeveelheid Yania- Mayu eieren zijn beschikbaar gesteld. De Küln. Zeitung deelt het volgende verhaal mede. Onder het hondengeslaclit te Keulen wordt een onver- betelijke „dronkaard" gevonden. Eiken namiddag verlaat hij met klokslag van 4 uren de woning van zijn meester op den grooten Sandkaul en bezoekt geregeld een aantal

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1