MIDDELBUR O IJ R A N N°- 50. Dinsdag 1865. 28 Maart. Editie van Maandag avond 8 uren. Middelburg Z7 Maart. Het wetsontwerp II der geneeskundige staatsregeling (voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van ge neeskundige enz.) is in de zitting der tweede kamer van lieden met 38 tegen 29 stemmen aangenomen. Men schrijft ons uit 's Gravenhage van 26 Maart: „Indien ik wel onderricht ben, zijn er bij het departe ment van koloniën, bij 't welk in langen tijd geene aan zienlijke promotie had plaats gevonden, belangrijke bevorderingen geschied. De referendaris J. C. P. Evers zal binnen kort naar Oost-Indië vertrekken, en daar door den gouverneur-generaal in dienst worden gesteld om de Indische comptabiliteit te regelen, met het oog op de aanstaande vaststelling der Indische begrooting door de wet. Bij deze gelegenheid zijn de hoofdcommiesen jhr. J. K. W.Quarlcs van Ufford en G. J. H. Elliott Boswell en de ambtenaar ter beschikking jhr. mr. W. Six tot referendarissen bevorderd en de commies mr. J. Capadose tot hoofdcommies. Tevens zijn bij het departement twee nieuwe ambtenaren met rang van commies aangesteld, als mr. D. J. baron Mackay, gewezen attaché bij deNeder- landsche legatie te Londen, en jhr. nu .W. E. van Pan- huys, kantonrechter te Woerden." Te midden van de telkens terugkeerende uitvallen op den minister Thorbecke lezen we ditmaal in het Volksblad de volgende juiste opmerking betrekkelijk de thans bij de tweede kamer in behandeling zijnde genees kundige wetten. „Dat bij bekwaamheden voor een post of eene openbare betrekking alleen wordt gevraagd, of men die bekwaam heden bezit en niet waar en hoe men die verkregen hegft, is een zoo billijk, een zoojuist, een zoo eenvoudig beginsel, dat daarenboven zoo geheel ligt in den geest van onzen tijd, die allen monopoliën vijandig is, dat men zonder profeet te zijn, voorspellen kan, dat dit beginsel zal zegevieren. „In dit opzicht juichen wij de veranderingen toe, die de minister van binnenlandsche zaken in de geneeskun dige wetten heeft gebracht en zouden wij ons zeer ver blijden, dat die veranderingen, echter geamendeerd, werden aangenomen, al werd ook het beginsel nog slechts ten halve gehandhaafd. Het vele illiberale en kleingees tig reglementaire, dat in die wetten gelegen is, zou dan althans door de toenadering tot een groot en waarlijk liberaal beginsel opgewogen worden. „Velen die liet academisch wetenschappelijk onderwijs op hoogen prijs stellen vreezen, dat door de promotion en examens van dc academiën af te nemen, de academiën nadeel zullen lijden. Wij geven toe, dat in den aanvang zulk iets kan geschieden en dat in alle gevallen de ge- heele organisatie van ons hooger onderwijs een andere moet zijn dan tegenwoordig beslaat; maar overigens zijn wij ten volle overtuigd, dat op den duur de bloei der academiën en andere gemeenschappelijke inrichtingen van hooger onderwijs er door bevorderd en niet door verminderd zal worden. „Hoe meer men met onpartijdigheid wetenschap vraagt, des te meer zullen de instellingen bloeien, waar weten schappelijke kennis het best kan verkregen worden." De postverdragen tusschen Nederland en België zijn dezer dagen te Brussel geteekend. Daarbij is, naar men verzekert, het port van een gewonen brief, dat tot dus verre 20 cent Nederlandsch bedroeg, tot de helft ver minderd. Wel is waar wordt Nederland volgens het traktaat in het getneene recht van België opgenomen, en diensvolgcns het wicht van den gewonen of cenvou- digen brief van 14 tot 10 grammes verminderddoch daarentegen wordt het port, dat tot dusverre gelijk was voor alle brieven uit België herkomstig en naar Neder land bestemd, en vice versa, op 5 eeut Nederlandsch ge bracht voor die brieven, bestemd naar ecne plaats, gele gen binnen een kring van 30 kilometers, te rekenen van liet bureau voor expeditie. De niet-gefrankeerde brieven betalen eene vermeerdering van de belft van het nor male port. De gedrukte werken zullen 2 cent per blad blijven betalen, gelijk tot dusverre het geval was, mits evenwel het wicht van het blad druks de 40 grammen niet te boven ga. De in Nederland b' Vande vergunning, om de gecorrigceidc proeven en XeiYs ie daarbij beboerende handschriften als gedrukte werken te verzenden, is ook voor België in deze regeling toegestaan, Stalen zullen 5 cent per 40 grammen betalen. Eene andere verbetering is de invoering van interna tionale postwissels. Het daarbij te heffen recht zal éen pet. bedragen. Het bedrag van die wissels is echter ten hoogste op 100 gulden of 200 francs gesteld. De beide overeenkomsten bepalen, dat de bekrachti ging er van zoo spoedig mogelijk zal geschieden. (Haagache cour.) Het NederlandscheschipYoonvaarts, gezagv. Kerkstra, van Java naar Rotterdam, is gestrand en verbrijzeld. Dc equipage en lading behouden. (NieuweRoti. cour.) In den gemeenteraad van Rotterdam heeft de voor zitter medegedeeld, dat voor de laatste serie der leening van 2 millioen, ad ƒ500,000 slechts een paar aanbiedingen zijn ingekomen tot een bedrag van 50,000, die nog on aannemelijk waren, zoodat besloten is een beter tijdstip voor de leening af te wachten. Nog heeft die raad be sloten de stoombrandspuit de Maas van delieeren Merry- wcather aan te koopen. Beaoctnbigen en bcsSsiiJcu. ridderorden. Vergunning verleend aan jhr. G. J. G. Klerck, adviseur belast met de leiding van den aanleg der staatsspoorwegen, tot hei aainiemen en dragen der versierselen van kommandeur 2c klasse der Guelphcn- orde, hem door Z. M. den koning van Hannover ge schonken. raad van state. Op verzoek eervol ontslagen als commies van staat bij den raad van state, mr. J. P. R. Tak. leger. Eervol ontslag uit Zr. Ms. militaire dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den met verlof hier te lande teruggekeerden officier van gezond heid 2e klasse bij de militaire geneeskundige dienstin Nederlandsch Indië A. Rosman, met 1 April a., wegens ongeschiktheid tot het hervatten van de werkelijke dienst ten gevolge van lichaamsgebreken. fiierk nieuws* De heer G. J. Gobius du Sart, predikant bij de her- vormde gemeeute te Arnemuiden, is beroepen naar Loon op Zand. Murine en Icjjer. De volgende te Hellevoetsluis liggende schepen wor den in dienst gesteld: met den 16 April a. Zr. Ms. schroefstoomschip Hector, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse G. A. W. Halverbout, met bestemming voor binnenlandsche dienst; en met den 1 mei Zr. Ms. schroel'stoomschip Bommelerwaard, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse F. J. Abresch met bestem ming naar dc West-Indien. Op Zr. Ms. schroefstoouischip Hector worden geplaatst: de luitenants ter zee 2e klasse K. 0. van der Veen en A. J. Willekens; de officier van gezondheid 3e klasse F. J. C. Broers, cn de adjunct administrateur J. A. Krnyt; en op Zr. Ms. schroefstoom- schip Bommelerwaard: de luitenants ter zee 2e klasse. A. J. Cosijn en H. H. Broers; de adelborst le klasse G. H. van Steyn; de officier van gezondheid 2e klasse B. II. Thomson, en de officier van administratie 2e klasse W. F. E. le Rutte. De luitenant ter zee le kl. J. D. J. van der Hegge Spies wordt met deirlaatsten April aanstaande ontheven van de hem opgedragen betrekking van onder-equipage meester der marine bij 's rijks werf te Amsterdam, en dien ten gevolge op non activiteit gebracht; wordende hij in die betrekking met den eersten Mei daaraanvol gende vervangen door den luitenant ter zee le klasse A. W. Keucheuius, thans non-actief. De officieren van administratie 2e kl. H. F. X. Streng- naerts, dienende op Zr. Ms. drijvende batterij Neptunus, en F. C. Schaalje, dienende op het wachtschip te Helle- i voetslnis, worden met den laatsten April aanstaande op non-activiteit gebracht. Daarentcgco-worden de officie ren van administratie 2e klasse P. A. le Mahieu en A. L. Thierens, beiden thans non-actief, met den 1 Mei daaraanvolgende geplaatst, dc eetrste op dc drijvende batterij Neptunus, cn dc tweede op gemeld wachtschip. Iteclitszaken. Wij vernemen dat G. Sfroodrkker en J. Slabber, beide dijkwerkers tc Westkapelle, die den 9 dezer op bevel der arrondissements rechtbank alhier voorloopig in hech tenis zijn gesteld als verdacht van bet afleggen van valsch getuigenis lyn voordcele van een beklaagdc> thans weder uit het huis van verzekering zijn ontslagen. Gemengde ïterichtfen. Zaturdng had te Vlissingen met magonnique eerbewij zen de begrafenis plaats van een overleden broeder vrijmetselaar, waaraan werd deelgenomen door de leden der loge, zoowel militaire als burgerlijke, ten getale van twee en dertig, den voorzitter en den ceremoniemeester, beneveus een deputatie van de Middelburgsche loge. Te Aardenburg is 11. Maandag het 25jarig bestaau gevierd van het departement der maatschappijtot Nut van 'f aigemeen. De beide feestredenaarsdehecren A.Bax en P. L. Reepmaker, hadden 2tëjaar geleden bij deoprich- ting van bet departement insgelijks het woord gevoerd. Na mededecling te hebben ontvangen van het overlijden der koningin-weduwe van Nederland zal het Fransche hof gedurende een en twintig dagen, te begin nen op morgen, den rouw aannemen, waarvan de elf eerste zwaren en de tien overige lichten rouw. Na 'de scherpe artikelen tegen de geschiedenis van Jnlius Caesar, door den heer Rogear^ te Parijs in la Rive gauche geschreven: Les propos de Labienus, hadden vervolgingen plaats tegen schrijver en drukker. De behandeling der zaak geschiedde dezer dagen voor de rechtbank, bij verstek tegen den eersten, die de wijk naar België heeft genomen. De drukker, de heer Lainé, voerde ter zijner verdediging aan dat la Ri ve gauche een letterkundig blad is cn hij in het stuk over een tijd vakder Komcinsche geschieden is slechts eeri litterarische. studie had gezien. Bij de groote aanvrage naar dit nom- mer haf! hij echter achterdocht gekregen en zich toen tot het departement van binnenlandsche zaken gewend. Dit is als zeer verzachtende omstandigheid aangenomen, ofschoon hij toch met de gevoelens van de redactie moest bekend geacht worden. De heer Rogeard en Lainé wer den schuldig verklaard aan het. hun ten laste gelegde en veroordeeld de eerste tot een gevangenisstraf voor den tijd van vijf jaren en in eene boete van vijfhonderd franken, de laatste tot eene gevangenisstraf voor den tijd van eene maand en eene boete van vijf honderd fran ken, boete cn kosten solidair en des noods bij lijfsdwang op hen te verbalen. Gisteren avond is het arsenaal te Ostende geheel in de ascli gelegd. De omliggende gefiouwen hebben echter slechts geringe schade geleden. Onlangs zijn door het bestuur der koninklijke berg werken in Opper-Silezië, zoowel als op andere plaatsen, in Dditscliland, proeven genomen met wit buskruit, uit gevonden door E. Schultze, te Potsdam. De voordeelen van dit fabrikaat zouden de volgende zijn: 1. het werkt met geene mindere kracht dan het gewone zwarte bus kruit; 2. het is veel lichter in gewicht; 3. het veroorzaakt bij de ontploffing niet de dikke damp die men bij het ontbranden van gewoon buskruit waarneemt; 4. aan het transport en de bewaring er van is niet het minste gevaar verbonden; 5. om tegen elk gevaar van ontploffing verze kerd te zijn heeft men het slechts te bevochtigenwanneer won bet alsdan kort voor het gebruik laat droogen, heeft hettoch de kracht tot ontploffing behouden; 6.de prijs is hooger dan die van gewoon buskruit, doch daarentegen heeft men er minder van noodig om hetzelfde effect tc weeg te brengen7. het kan met inachtneming van dezelfde regelen als bij het gebruik van het gewoon bus-

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1