wanbetaling te vervangen elk door eenegevangenisstraf van hoogstens veertien dagen, en voorts in de kosten, aanplakking van 'shots veroordeelend arrest te Middel burg en te Breskens op de gebruikelijke plaatsen, terug gave der overtuigingsstukken aan de eigenaren of recht hebbenden, en vernietiging van het verv&lfjchte stuk; of zoodanige andere straf als het hof behoudens eene goede justitie zal verineenen te behooren. De verdediger mr. A. J. van Deinse jr. bestreed het bewezene der feiten en trachtte overigens te betoogen dat, al waren zij bewezen, zij in casn niet strafbaar zijn. Hij concludeerde derhalve tot vrijspraak van den be schuldigde, of subsidiair tot ontslag van rechtsvervolging. Van beide zijden werd na re-en dupliek bij de genomen conclusiën gepersisteerd, en daarna de uitspraak door het hof bepaald op aanstaanden Vrijdag, des morgens te tien uren. Gemengde berichten. Een der kleine steden van Norraandië is geheel vervuld met geruchten omtrent een drieledige vergifti ging door een dokter, welke misdaden in vele opzichten aan die van de la Pommerais herinneren. Om een jonge vrouw waarop hij smoorlijk verliefd was te kunnen huwen was de bewuste medicus niet teruggedeinsd voor het vermoorden van haar echtgenoot zoowel als zijne eigene vrouw. Men zegt zelfs dat hij vooraf zijne vrouw tot het maken van voor hem gunstige beschikkingen omtrent haar fortuin zou bewogen hebben. Een jong meisje dat bij de vermoorde echtgenoot in dienst was zou het derde slachtoffer zijn geworden, door dat zij meermalen gebruikt had van den drank die voor haar meesteres be stemd was. Nauwlijks waren de lijken der drie slacht offers ter aarde besteld^ toen reëds de eerste afkondiging van het huwelijk tusscher. den dokter en zijn medeplich tige geschiedde. De beschuldigden zullen eerlang voor het hof van assises terecht staan. De bekende koffiehuis-zangeres Thérésa maakt te te Parijs nog altijd furore. In deze week was zij 's avonds ten hove uitgenoodigd, om.voor de keizerlijke familie te zingen. Daar Thérésa daarvoor geen geld wilde aan nemen, zeker in de hoop van een prachtig geschenk van diamanten te zullen verwerven, gaf de keizer aan eenige zijner getrouwen een wenk, die daarop een partijtje baccarat organiseerden, waaraan Thérésa deel mocht nemen en waarbij men het zoo wist aan te leggen, dat zij precies 5000 francs won. Toen werd het spel opge broken en Thérésa merkte te laat, dat men haar indirect toch met geld betaald had. De ijmkers in d.e Stichtsche en Geldersche streken kunnen er zich in verheugen, dat hunne bijenstallen tot nu toe den winter goed zijn doorgekomen en dus gun stige vooruitzichten aanbieden. De immen hebben door de vorst weinig of niet geleden, doch de stokken, die in het najaar schraal zijn opgezet, zullen spoedig voeder- honig behoeven. Een Duitsch geneesheer, dr. Dyes, officier van het regenput huzaren te Verden, heeft een nieuw voedings- en geneesmiddel uitgevonden: namelijk de steenkolen. Als voedsel geeft hij ze aan de varkens; als genees middel raadt hij ze aan voor ziekten van ingewanden. De proeven,die hij er medegenomen heeft, hebben, zegt hij, de gunstigste resultaten opgeleverd. Voor zijne proefnemingen heeft hij de Pinsberger steenkolen gebe zigd. Zijn rapport komt voor in de Deutsche Klinik over 1864. Door een letterkundige zijn dezer dagen de uit spraken ver/.amcld door verschillende, vooral Fransche, schrijvers en schrijfsters over de vrouwen, haar goed en baar kwaad, te berde gebracht. Wij ontleeuen daaraan de volgende regelen Er bestaat een geheim verbond tusschen de vrouwen, even als tusschen do priesters van een en dezelfde gods dienst. Zij haten elkander, maar toch nemen zij elkander in bescherming, wanneer het geldt hare rechten tegen de mannen te verdedigen. Zeg van eene vrouw dat zij slecht is, stijfhoofdig, lichtzinnig, doch laat er op volgen dat zij schoon is, wees dan verzekerd, dat zij steeds met ingenomenheid aan u denken zal. Zeg haar daarentegen dat zij goed is, zachtzinnig, deugdzaam, verstandig, maar helaas! zeer leelijk zij zal het u haar leven lang niet vergeven. De vrouw is met zulk eene innemende bekoorlijkheid begaafd, dat hare tegenwoordigheid alleen reeds welda dig werkt. Het is een algemeene regel, die slechts weinig uitzon deringen heeft, dat een man, die iets beteekent, steeds het afbeeldsel is zijner moeder, claar zij hem zedelijk zoowel als physiok gestempeld heeft. De vrouwen hebben hare meeste gebreken aan ons te wijten, wij daarentegen hebben aan de vrouwen onze meeste goede hoedanigheden te danken. De mannen philosophceren beter over het menschclijk hart, doch de vrouwen kunner er beter in lezen. ïlierinomcicrsfaEiid 24 Maart 's av. II u. 34 gr. 25 's morg.T u. 30 "smidd.. 1 u. 41 gr. Öïaecia gemes'aaS. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 23 Maart.Behandeling der geneeskundige wetten. De discussie werd heropend over art. 0 van het wets ontwerp regelende de uitoefening der geneeskunst, met de daarop door den heer Geertsema voorgestelde amen dementen, waarbij nog kwam eene nieuwe wijziging van den heer Reinders, strekkende om aan de bestaande eu toekomstige artsen ten platten lande de bevoegdheid tot levering der geneesmiddelen te vergunnen,behalve wan neer in de gemeente twee of meer apothekers gevestigd waren Na langdurige woordenwisseling, waarbij van ver schillende zijden aangedrongen werd om vast te houden aan het beginsel van splitsing tusschen de uitoefening der geneeskunst en artsenijbereidkunst, en alleen daar vereeniging van beide beroepen toe te staan, waar en naar mate het belang der bevolking ten plattenlande dit eischte,werd de beraadslaging over het art. gesloten. Nadat de regeering het eerste door den heer Geer tsema voorgesteld amendement had overgenomen, trok die heer de overige in; terwijl de wijziging van den heer Reinders werd verworpen met 40 tegen 24 stemmen. Een amendement van den heer Idzerda, luidende: „In een gemeente, of bestaat de gemeente uit eene verzameling van dorpen, in een dorp waar slechts éene apotheek gevestigd is, kunnen gedeputeerde staten der provincie, den geneeskundigen raad gehoord, aan den geneeskundige verlof geven, geneesmiddelen te leveren," werd aangenomen met 51 tegen 13 steramen, en art. 9 zelf goedgekeurd met 40 tegen 24 stemmen. Over art. 10 had insgelijks eene .vrij langdurige dis cussie plaats. Het artikel luidt: „Bij geheime ziekten mogen de geneeskundigen de geneesmiddelen aan de zieken leveren, mits die midde len in den vorm, waarin zij gebruikt worden, aan hen zei ven door een apotheker afgeleverd en van diens zegel voorzien zijn." Terwijl de heer van Limburg Brouwer in overweging gaf, om aan de geneeskundigen, die de bevoegheid tot het leveren van geneesmiddelen nietbezitten.bij geheime ziekten die vergunning te verleenen, beweerde de lieer van Asch van Wijck, (lat het geheele artikel overbodig was. Ten slotte werd de wijziging van den heer Brouwer aangenomen met 31 te-gen 29 stemmen, en het artikel zelf goedgekeurd met 41 tegen 19 stemmen. Genaderd tot art. 19, deed de heer de Poorter de motie om de discussie over deze wet thans te staken, en terug- te gaan tot het tweede wetsontwerp, welke motie echter werd verworpen met 40 tegen 17 stemmen. De beraadslaging werd toen geopend over art. 19 (be voegdheid der arrondisscments-rechfbank tot ontzegging der uitoefening van de praetijk aan geneeskundigen, wegens grove achteloosheid, wangedrag of onzedelijk heid, of verzaking van den eed of belofte van geheim houding). Vrij hevige oppositie openbaarde zich tegen de strek king van het art.. Men beweerde, dat daarin een te sterke zucht naar centralisatie doorschemerde; dat het begrip van achteloosheid, onzedelijkheid en wangedrag veel te onbestemd en te onbepaald was, om dergelijke feiten aar. een onderzoek der rechterlijke macht, in stede van aan eene disciplinair onderzoek te onderwerpen; men zag in het art. het beginsel eener patriarchale regeering dat afkeuring vei diende, en men wees op het algemeen verzet, dat clan ook deze bepaling had opgewekt, omdat de onafhankelijkheid der geneeskundigen daardoor bedreigd werd. Van de andere zijde werd opgemerkt, dat ook bier de klachten der geneeskundigen overdreven waren; dat soortgelijke bepalingen reeds voorkwamen in de wet- I geving van 1818, maar dat niemand daarin ooit een centralisatiezucht had bespeu'-d, en dat bovendien de artt. 319, 320 en 378 van het wetboek van strafrecht tegen de in het art. vermelde feiten, straffen bedreigen, hoewel men toegaf dat, zooals (1e bewoordingen thans luiden, het artikel tot misbruiken aanleiding zou kunnen geven. De heer Godefroi stelde, voornamelijk op grond van het laatste argument, als amendement voor, te bepalen dat bij veroordeeling wegens de misdrijven van de artt. 319, 320 en 378 van het wetboek van strafrecht, door geneeskundigen en vroedvrouwen in de uitoefening van hun beroep begaan, de rechter bovendien bevoegd zou zijn hun de uitoefening van hun beroep voor den tijd van éene maand tot éen jaar te ontzeggen en dat de middelen en werktuigen, gediend hebbende tot het ple gen der misdrijven, zouden worden in beslag genomen en verbeurd verklaard. Dit amendement zou dan, volgens den voorsteller, het artikel, zooals het door de regeering is voorgesteld, ver vangen. De beraadslaging is hierop tot den volgenden dag verdaagd. öuitcnlrtiiö. AHgfitileest ovctzicJi l. Dat de woorden, door den minister van oorlog eergis teren in het Pruisische lagerhuis gesproken, waarbij bij aankondigde dat de kamer slechts tusschen het verwer pen van het rapport der begrootings-cominissie en een coup-d'état te kiezen had, algemeene sensatie zonden te weeg brengen was te verwachten. De minister schijnt het dan ook noodig te hebben geacht die woorden eeni- germate te verzachten, of er althans eene andere wen ding aan te geven, door te verklaren dat hij geen coup- d'état had aangekondigdmaar slechts te kennen gege ven dat de toestand noodwendig tot een dergelijk einde leiden moest. Hij voegde erbij dat, hoewel hij zich kon bedriegen, dit toch zijne vaste overtuiging was. De Dnitsche staten van den tweeden' rang gaan voort met in de quaestie der hertogdommen haar stem te doen hooren, zonder dat dit echter tot iets leiden kan. De Wurtembnrgsche kamer van afgevaardigden heeft nu weder met schier eenparige stemmen een besluit geno men waarbij de aanhechting der hertogdommen en elke overweldiging van de zijde van Pruisen zonder toestem ming van het wettig bestuur en van de vertegenwoordi ging des rijks als een openlijke rechtsreken nis wordt ver klaard, terwijl voorts wordt betoogd dat al de regeeringen die het honds verdrag erkennen verplicht zouden zijn de zaak der hertogdommen te verdedigen. In Baden, Beieren en Saxen ziet men insgelijks dergelijke manifestation te gemoet. Weinig overeenstemmend met de geruststellende ver klaring eergisteren door graaf Russell in het Engelsche lagerhuis afgelegd, is een heden ontvanger, telegram vol gens hetwelk de Engelsche re»eering bij het lagerhuis een crediet van 50,000 p. st. zou hebben aangevraagd ten behoeve der verdedigingswerken te Quebec. Lord Palmerston verzekerde ook bij die gelegenheid dat er geen dreigend gevaar was voor een oorlog met de Vereenigde Staten, daar deze geenerlei vijandige gezind heid aan den dag leggen. Een voorstel van den heer Bentinck om de aanvrage niet in te willigen is met 275 tegen 40 stemmen verworpen. De Spaansche kamer van afgevaardigden heeft gisteren avond de wet tot anticipatie der 300 millioen realen met 182 tegen 79 stemmen aangenomen. Frankrijk. Behalve de gisteren door ons vermelde amendementen, welke door de oppositie in het Fransch wetgevend lichaam op het adres van antwoord op de troonrede zijn voorgesteld, zijn nog de volgende ingediend. Op 7. De staat der financiën en van het openhaar crediet is van ons politiek stelsel, meer dan vati daar buiten liggende omstandigheden, afhankelijk. Terwijl Engeland zijne staatsschuld vermindert neemt die van Frankrijk onophoudelijk toe. Onze gewone budgetten sluiten met saldo's tot welker dekking geen middelen zijn aangewezen, of door middel van leeningen. Handel, landbouw en nijverheid kwijnen en eischen een spoedige en afdoende verbetering van dezen toestand. De kamer kan haar mandaat riiet geheel vervullen voor dat het beginsel van de volledige verantwoording der geldmid delen worde toegepast. Op 11. Onze instructie in strafzaken, door eene wet geregeld welke door den absolnten regeeringsvorm is ingegeven, is in vele opzichten in strijd met onze zeden en kan de belangen der burgersin groot gevaar brengen. Wij dringen derhalve op herziening aan. Wij gelooven ook dat het licht der beschaving diep genoeg is doorge drongen, dat men het oogenblik mag gekomen achten, om in onze strafwetten het groote beginsel van de onschendbaarheid van het menschelijk leven te doen zegevieren. Op 13. De openbaarmaking van de encyclica en de instemming welke zij bij de bisschoppen gevonden heeft hebben ons vergund met smartelijke verassing de vorderingen der ultramontaansche leerstellingen te lee- ren kennen. liet vaderland gevoelt de noodzakelijkheid om al de eerediensten werkelijk gelijk te stellen,den eer bied voor het begin-el van vrijheid van geweten te waarborgen en de vrijheid van discussie in het gods dienstige eu wijsgeerige te verzekeren. Volgens Ie Temps zonden niet alleen van de zijde der oppositie amendementen worden voorgedragen. Een fractie der rechterzijde zou, naar men wil, de handhaving vragen van het wereldlijk gezag van den paus, hetwelk zij als onmisbare voorwaarde voor zijne onafhankelijk heid aanmerkt. BRIEYEN UIT BELGIË- Brussel23 Maart. Koning Leopold is heden middag te twaalf uren met zijn gevolg per exprestrein naar Calais vertrokken, om daar zich op tien steamer la Belgiqne staatseigendom met bestemming naar Engeland, in te schepen. Z. M. begeeft zich onmiddellijk naar Windsor, waar koningin Victoria voor den oogenblik verblijf houdt. Eenige Fransche en Belgische bladen hebben zich het orgaan gemaakt van een allerdolst gerucht van Duitschen oorsprong, volgens 't welk Z. M. zich naar Engeland be gaf, eenig en alleenlijk om Victoria's derde dochter uit te huwelijken aan het een of ander Duitsch vorstje. 't Is nog al kras, en de vinding zou eene kastijding verdienen, ware ze niet zoo belachelijk. Tt Is dus nog niet genoeg dat men van koning Leopold de Deus ex machina maakt, telken male wanneer groote of kleine mogend heden 'tonder elkaar niet eens zijn of kibbelen, de „Nestor", de „Salomon" der Enropeesche vorsten wordt nu ook bovendien tot ecu koppelaar gepromoveerd a i'instar van mijnheer Foix, die er te Parijs het grootste bureau van uithuwelijken op na houdt. Koyalist of niet, maar men zou geen Belg moeten zijn om over zoo'n qualifica- tie zich niet ontsticht te gevoelen Overigens is dit geheele vertelsel gansch bezijden de waarheid. Zr. Ms. reis heeft een doel, maar een geheel ander. Ik deel 't u hier mede, zooals ik't ontvang yan een diplomaat, die wat hij er van wist ontleende aan de éenige bron, waaruit dc waarheid kon worden opgepompt. U zoowel als mij zal :t bekend wezen dat we alreeds in de lente zijn. Aan den Moerdijk moge 't ijs weer zich opstuwen, 't bewijst niets dan dat zékere,hooggeplaatste autoriteit oud begint te worden erf in e£,p,.suffige bui de seizoenen met elkaar verwart, 't is lente, eirdaar is niets tegen te zeggen. Nu weet gé dat 'tlie Lie#?, lente 't UXK'

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 3