Gemeenteraad van Middelburg-, Zitting van 22 Maart. Dankbetuiging adres rouwbeklag adres AV. C. de Kat c. s.idem 1'. Leupen; missive jhr. A. W. Teding van Berkhout c s.vaststelling ver ordeningen heffing schoolgelden lager onderwijs; idem verordeuing gymnastiekschoolbesluit heffing school gelden idem; instructie en regeling jaarwedde onderwijzer idem; beschikking over post onvoorziene uitgavenjaar verslag bestuur godshuizen: vaststelling rekening kamer van koophandel; voordracht burgerlijk armbestuur, herstelling armenhuisjes; benoeming onderwijzer gym nastiekschool idem lid commissie toezicht middelbaar onderwijs; beschikking adres erfpacht; idem adres concessionarissen gasverlichting. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de heeren Rekker, Caland en van Diggelen, de beide laatsten ongesteld. De heeren Verbrugge, van Deinse en Dararae komen later. Na de resumtie der notulen der jongste gewone en buitengewone zittingen, geschiedt voorlezing van eene missive van den adjudanten particulieren secretaris van Z. M. den koning, waarin den raad dank wordt gebracht voor de in zijn adres van rouwbeklag betoonde deelue- ming in het overlijden van H. M. de koningin-weduwe. Deze missive is voor kennisgeving aangenomen. Voorts is ingekomen een adres van W. C. de Kat, A. Tilroe en wed. de Vries, kramers alhier, die te ken nen geven dat zij zich bij adres hebben gewend tot bur gemeester en wethouders, met verzoek om boven vreemde kramers te worden begunstigd ten aanzien der stand plaatsen op de marktendat dit adres is afgewezen, doch zij zich hierdoor bezwaard achten, daar het hun geble ken is dat aan andere stadgenooten, o. a. aan Bal en de Gezusters Pey, eene vaste plaats is gegund. Op dien grond richten adressanten zich thans tot den raad met verzoek ora begunstiging boven vreemde kramers en gelijkstelling met andere ingezetenen bij de aanwijzing van standplaatsen. De heer Sifflé deelt mede dat de Kat zich bij hem heeft vervoegd en hem, even als aan het slot van het adres is uitgedrukt, heeft te kennen gegeven dat het adres alleen gelijkheid van rechten met andere ingezetenen beoogt. Op voorstel des voorzit ters is besloten het adres voor de leden ter inzage te leggen en de behandeling aan te houden. Verder geschiedt voorlezing van een nader ingekomen adres van den heer P. Leupen, hoofdonderwijzer alhier, die daarin te kennen geeft dat hij zich verplicht acht te erkennen dat 'zijn verzoek, 't welk in de vorige sitting van de hand Werd gewezen, zooals het daar lag niet voor inwilliging vatbaar was. Na ontwikkeling van dezelfde motieven als in het vorige adres (medegedeeld in ons verslag der raadszitting van 30 Januari jl. in het nommer dezer courant van 2 Februari) verzoekt de adressant dat het den gemeenteraad moge behagen de tegenwoordige toelage van f 500 met minstens f 300 te verhoogen, terwijl hij zijnerzijds de verzekering geeft dat hij alsdan zijn bijzondere school zal opheffen. Dit adres is gesteld in handen der commissie, welke het vorige adres heeft overwogen en daarop advies uit gebracht. Zij bestaat uit de heeren van Diggelen, Damme en Lantsheer. De voorzitter legt over een bij burgemeester en wet houders ingekomen missive van de heeren jhr. A. "W. Teding van Berkhout, jhr. mr. J. W. M. Scborer en Jac. de Kanter, in hunne qnaliteit als directeuren der op te richten Zeeuwsche maatschappij van gebouwen- en grondbezit. Onder aanbieding van een prospectus, ver zoeken zij dat genoemde maatschappij, zoo deze tot stand wordt gebracht, in aanmerking moge komen tot verkrij ging in koop of erfpacht der «aan de stad toebehoorende terreinen, gelegen tussehen den geprojecteerden spoor weg met zeekanaal en deze stad, hetzij in hun geheel, hetzij voor een door burgemeester en wethouders te be palen gedeelte, ten einde die terreinen volgens een door het dagclijksch bestnnr goed te kenren plan met kanto ren, pak- en woonhuizen te doen bebouwen. Voor het geval dat voor alsnog op dit verzoek geen gunstige beschikking kan worden genomen, verzoeken zij dat aan de Zeeuwsche maatschappij van gebouwen- en grondbezit de voorkeur worde gegeven zoodra genoemde terreinen in koop of erfpacht mochten te bekomen zijn. Naar aanleiding van eene in de zitting van 8 dezer ingekomen missive van gedeputeerde staten, waarin mededeeling wordt gedaan van 's ministers verlangen dat de raad doe blijken van het verschil in onderwijs op de scholen waar het schoolgeld verschillend is, is in overleg met de plaatselijke schoolcommissie besloten daaraan te voldoen. Na goedkeuring van verschillende gewijzigde verordeningen en besluiten, het onderwijs betreffende, is besloten de behandeling der verordening op bet lager onderwijs aan te honden tot na de goed keuring der bovenbedoelde wijzigingen. Vervolgeus is overgegaan tot deartikelsgewijzebehan deling der verordening voor de gymnastiekschool, in verband met het daaromtrent door de plaatselijke school commissie uitgebracht advies. Zij bestaat uit 28 artike len, welke hoofdzakelijk bepalen: Art. 1. Het dago- lijksch toezicht is opgedragen aan eene commissie van drie leden door de plaatselijke schoolcommissie uit haar midden te benoemen. Art. 2. De commissie neemt in bet belang der inrichting de noodige maatre gelen of doet voorstellen daartoe, eu dient burgemeester en wethouders van raad en advies. Art. 3. Zij maakt jaarlijks een algemeen verslag op. Art. 4-. Zij stelt elk vierendeel jaars, bijgestaan door den gemeentebonw- meester, een onderzoek in betreffende de toestellen en geeft, bij het blijken van noodzakelijkheid tot vernieu wing of herstelling, daarvan kennis. Art. 5. De onder wijzer der school staat onder haar toezicht en ontvangt van burgemeester en wethouders eene bijzondere instruc tie. Art. G. Het onderwijs bepaalt zich tot de gymnas tiek, schermen, exerceeren en dansen (tegen dit laatste, het dansen, verklaarde zich de heer Lambrechtsen van Ritthem, naar aanleiding van door de schoolcommissie daartegen ingebrachte bezw.iren). Art. 7. Het onderwijs in de gymnastiek wordt gegeven a kosteloos aan een gedeelte der leerlingen van de scholen F en G voor min- en on vermogenden, en b tegen betaling. Art. 8. Het onderwijs aan betalende leerlingen wordt onderscheiden in openbaar en bijzonder. Art. 9. Tot het open baai- onderwijs worden alleen toegelaten kinderen van 6 tot 18 jaren. Art. 10. Aan de jongens en meisjes wordt afzonderlijk les gegeven. Art. 11. Iedere leerling ontvangt wekelijks twee lessen, elk van een uur. Art. 12. Dg jaarlij ksche vacantie heeft plaats van half Juli tot half Augustus en bij het kerstfeest. Art. 14. De leerlingen worden verdeeld in afdeelingen. Art 15. De ouders en voogden van betalende leerlingen kunnen, des verkiezende, de lessen bijwonen. Art. 16. Het geven van bijzonder onderwijs (privaatlessen) aan jonge lieden of volwassenen in gymnastiek, schermen, exercee ren en dansen is afhankelijk van den beschikbaren tijd; daartoe wordt de toestemming der commissie vereischl. Art. 17. Het onderwijs iu het schermen en exerceeren wordt alleen dan gegeven wanneer zich daartoe vier jongelieden uit eene afdeeling aanmelden. Art. 18. Yoor het onderwijs in het exerceeren kunnen de leerlin gen zich bedienen van de ter school aanwezige geweeren, doch de andere wapens komen voor hunne rekening. Art. 19. Voor het onderwijs in het dansen zal alleen een afzonderlijke cursus worden gehouden als zich acht leerlingen daartoe hebben aangemeld. Art. 20. De toelating van leerlingen voor de gymnastiek heeft plaats bij den aanvang van ieder kwartaal. Art 21. Ouders of voogden moeten veertien dagen te voren aanvraag tot plaatsing aan den onderwijzer doen. Art. 22. De leerlingen moeten bij het bezoeken der school behoorlijk gereinigd en gekleed zijn. Art. 23. Zij zijn verplicht de lessen getrouw bij te wonen, op straffe van tijdelijke wegzending. Art. 24. Lichamelijke kastijding is ver boden. Art. 25. Onreinheid en wangedrag worden gestraft mét tijdelijke wegzending. Art 26. Burge meester en wethouders kunnen de leerlingen wegens onreinheid of wangedrag de lessen ontzeggen. Art. 27. De leerlingen zijn verplicht de door hen toegebrachte schade aan werktuigen enz. voor hunne rekening te doen herstellen. Art. 28. De ouders of voogden kun nen, zoo zij klachten hebben, deze inbrengen bij de commissie van toezicht. Nadal deze verordening in haar geheel is gearresteerd wordt overgegaan tot de behandeling van het besluit tot heffing van schoolgelden, en is bepaald: a. dat met 1 Mei a. openb«i«ar onderwijs zal worden gegeven in de gymnastiek, de wapenoefeningen en het dansen, waar voor zal moeten worden betaald voor eiken leerling 8, per jaar, voor twee leerlingen uit hetzelfde gezin ieder 7, voor drie of meer leerlingen uit een gezin ieder 6 b. dat voor het bijzonder onderwijs is de gymnastiek en het schermen of exerceeren, buiten bet openbaar onderwijs, zal worden betaald 40 cent voor elke les van een uur, voor twee leerlingen uit een gezin elk 30 cent, voor drie of meer uit hetzelfde gezin elk 25 cent (over dit punt ontstond discussie, daar verschillende leden den prijs der lessen te hoog «achtten, vooral wanneer verscheidene leerlingen te gelijk van de lessen gebruik maken; tegen stemden dien ten gevolge zes van de veertien aanwezige leden, zijnde de heeren Verbrugge, van Deinse, Sifflé, Fokker, Lants heer en L.arabrechtsen van Ritthem); c. voor het dansen, een uur les por week, zal jaarlijks worden betaald voor éen leerling f 8, voor twee leerlingen uit een gezin fl, voor drie of meer uit hetzelfde gezin f 6. Hieraan zijn niet onderworpen de leerlingen der twee hoogste klassen op de scholen F en G voor min- en onvermogenden, aan wie dit onderwijs kosteloos wordt verstrekt. Het besluit tot heffing en de verordening op de invor- derieg van het schoolgeld in omvraag gebracht en met algemeene stemmen goedgekeurd zijnde, wordt behandeld en vastgesteld eene afzonderlijke instructie voor den onderwijzer, en daarna de voorwaarden waarop deze zal worden aangesteld. De jaarwedde is bepaald op f 600, met de helft der opbrengst van de privaatlessen en 25 percent belooning van eiken betalenden leerling, zoodra het cijfer 125 te boven gaat. Van wege de gemeente wordt voorzien in de kosten van vuur, licht en schoolbehoeften. Alvorens over te gaan tot de benoeming van een onder wijzer voor de gymnastiekschool worden eenige andere zaken behandeld. Op voordracht van burgemeester en wethouders is besloten tot beschikking over den post van onvoorziene uitgaven tot betaling eener som van73.92, te vinden op de rekening der gemeente over 1864. Is ingekomen het jaarverslag over 1864 van het bestuur der godshuizen, hetwelk voor de leden ter inzage is gelegd. Overeenkomstig het advies der financiëele commissie is besloten tot goedkeuring der rekening van de kamer van koophandel en fabrieken, bedragende in ontvang en uitgaaf ƒ450 en sluitende met een batig saldo van ƒ23.22. Voorts is besloten zich te vereenigen met de voor dracht van het burgerlijk armbestuur tot het verkoopen van effecten ter herstelling van eenige huisjes op den Molenberg tot huisvesting v«m armen. Hiertoe zal alsnu aan gedeputeerde staten de vereischte machtiging wor den gevraagd. Overgaande tot de benoeming van een onderwijzer voor de gymnastiekschool, is daartoe met algemeene stemmen benoemd de beerG. Keijzer, leeraara.m de rijks hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus alhier. Vervolgens is, ter vervanging van jhr. mr. C. de Jonge, raadsheer in het provinciaal gerechtshof in Zeeland, die voor zijne benoeming heeft bedankt, als lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs met 7 van de 14 stemmen benoemd de heerrar.G.N.de Stoppelaar,secre taris dezer gemeente. Op dr. F. P. J. Sibraacher Zijnen, predikant, waren 4, op den heer C. M. van Visvliet, in specteur van het lager onderwijs, 2 stemmen uitgebracht. Een billet was in blanco ingeleverd. Na eene zitting met gesloten deuren is, op voorstel des voorzitters, met algemeene stemmen besloten afwy- zend te beschikken op de in de zitting van 25 Januari ingekomen adressen van A. van Pagé en L. Verhagen, alsmede van J. F. Koeleman, houdende verzoek om erf pacht van gemeentegrond buiten de Langeville-barrière op het Zand. Ten slotte heeft de raad zich met algemeene stemmen vereeuigd met de conclusie van het rapport der com missie ad hoc, ten aanzien van het verzoek der firma Wolterbeek, van Baggen Co. g.f. M., concessionarissen der gasverlichting alhier, om geheele of gedeeltelijke kwijtschelding der hun opgelegde boete, groot ƒ883. Dit verzoek is mitsdien van de hand gewezen, en daarna de zitting gesloten. sxïslpkrsdrukkerij van de gebroeders abrahams.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 6