MÏDDELBURGSCHE C O li A N T. N°' 47. donderdag 1865. 23 Maart. Editie van Woensdag avond 8 uren. Burgemeester en Wethouders der gemeente Vlissingen geven kennis, dat aan de openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens, de betrekking van tweeden hulponderwijzer met 1 April aanst. vacant zijn zal. Voor deze betrekking wordt vereischt het bezit eener acte als hulponderwijzer, en toelating voor de beginselen der Fransche taal; terwijl aan deze betrekking verbonden is eene jaarwedde van f 400, benevens kost, inwoning enz. ten huize van den hoofdonderwijzer E. G. J. Stuart, aan wien belanghebbenden worden verzocht zich in persoon of met franco brieven te adresseeren. Vlissingen, den 16 Maart 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. £>e Burgemeester en Wethouders der gemeente Arne- muiden zijn voornemens, om op Woensdag den 29 Maart aanstaande, des voormiddags te 10 uren, ten stadhuize alhier, onder nadere goedkeuring van den gemeenteraad, pnbliek aan te besteden Het afbreken van het tegenwoordige en wederopbouwen van een nieuw Gemeente huis. Het daartoe betrekkelijke bestek en plans liggen van heden af, tot op den dag der aanbesteding, ten stadhuize alhier ter inzage, terwijl op Zaturdag den 25 Maart, tus- schen 10 en 2 uur, bevorens in loco aanwijzing zal wor den gedaan. De aanbesteding zal geschieden bij inschrijving eu opbod, zullende de inschrijvingsbilletten op zegel ge schreven, duidelijk moeten bevatten de ingeschrevene som met de borgen. De burgemeester en wethouders van-Aniemniden, C. J. BAARS. De secretaris, J. VAN DER WEELE, L. S. öitmcnlcvnö. Mie! el el lburg 22 Maart, De regeering heeft wederom aanmerkelijke verande ringen in hare plannen tot herziening van het belasting stelsel gebracht. De elementen dier nieuwe zienswijze blijken uit hare memoriën van beantwoordingbetrekkelijk de wetsontwerpen tot herziening van de personeele belasting, tot wijziging der gemeentewet voor zoo veel de plaatselijke belastingen betreft, en tot het vaststellen van nadere bepalingen nopens den accijns op het gedis tilleerd. De verdere bij de staten generaal ingezonden stukken aangaande dit onderwerp zijn nog niet gedrukt, daar het zetten der bijgevoegde tabellen zeer veel tijd kost. In de hoofdtrekken komt het nieuwe plan op het vol gende neder: de afschaffing van alle plaatselijke accijn- sen blijft het hoofddoel; aan de gemeenten zal 4/5 van de opbrengst der personeele belasting, in plaats van de helft, worden afgestaan, terwijl het personeel ten platten lande niet hooger zal geheven worden dan volgens de thans bestaande wet; daarentegen zal het rijk nu niet ƒ14 per vat gedistilleerd aan de gemeenten uitkeeren, maar den geheelen accijns op het gedistilleerd, alsmede dien op den wijn,aan zich behouden; het zal bovendien de rechten op de thee verhoogen met ƒ25 per 100 pond, en een deel van den plaatsclij ken accijns op het geslacht bij den rijksaccijns voegen; uit wijn, geslacht en thee kan 1,404,000 worden verkregen, uit de verhooging van het gedistilleerd 3,800,000, uit de nieuwe suiker regeling eene meerdere opbrengst van 1,504,000. Hetverlies van 6 ton, dat de aanneming der nieuwe zegelwet ten gevolge zal hebbenmoet in de eerste plaats uit die suiker-belasting worden gevonden; doch er bestaat grond om te verwachten dat deze aan houdend vermeerderen zal en daar er ook, tengevolge van de trapswijze vermindering van den accijns op den wijn, een vermeerderd gebruik van dit laatste artikel te wachten is, hoopt de regeering over eenigen tijd de verhooging van den accijns op het geslacht, dien zij onder den vorm van 40 opcenten op den tegen woordigen rijks accijns wil invoeren, weder te kunnen afschaffen. De gezamenlijke som welke op deze wijze aan de gemeenten zou worden afgestaan, bedraagt 6,707,200, als ƒ5,971,200, wegens het personeel, en 736,000 wegens 21 j opcenten op"de -grondbelasting van de gebouwde eigendommen. Wat het gedistilleerd betreft zal de regeering aan de verschillende takken van nijverheid vollen vrijdom van accijns voor de alcohol die zij behoeven verleenen,nadat die alcohol met minstens een tiende gedeelte houtgeest (methyl) vermengd is. Uit vele proeven toch is gebleken dat gemethyleerde alcohol ongeschikt is tot vervaardi ging van eenigerlei drank. Om misbruik te voorkomen zal echter die vermenging alleen in de entrepots te Amsterdam en te Rotterdam mogen plaats hebben, alwaar de administratie den houtgeest tegen den inkoops prijs aan de belanghebbenden zal afleveren. Betrekkelijk het personeel zegt de regeering dat zij niet kan voldoen aan den in de afdeelingen geuiten wensch om de belasting op de dienstboden af te schaffen. Zij erkent de wenschelijkheid in het afgetrokkene, maar dit is evenzeer het geval met vele andere belastingen, wier instandhouding toch noodzakelijk is. Zij meent dus deze belasting, die een millioen opbrengt, niet te mogen prijs geven. Uithoofde van de bezwaren, aan eene algemeene tabel van de som der vrijstellingen verbonden, heeft de regee ring eene wijziging in het wetsontwerp gebracht, hou dende dat de tot woning gebruikte gebouwen, wier huurwaarde eene door den koning bij algemeenen maat regel van inwendig bestuur (na de gedeputeerde staten gehoord te hebben) voor iedere gemeente of voor twee of meer harer deelen te bepalen som niet te boven gaat, van belasting vrij zullen zijn. In de heden raiddag alhier gehouden zitting van den gemeenteraad is ingekomen en voor kennisgeving aan genomen eene missive van den adjudant en particulieren secretaris van Z. M. den koning, houdende dankbetui ging voor het door den raad toegezonden adres van rouwbeklag wegens het overlijden van H. M. de konin gin-weduwe. Tot onderwijzer in de gymnastiek is benoemd de heer G. Keyzer, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus alhier. Als lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, in de plaats van jbr. rar. C. de Jonge, die voor de op hem uitgebrachte keuze heeft bedankt, is benoemd de heer mr. G. N. de Stoppelaar. Van het verder in deze zitting verhandelde geven wij in ons volgend noramer verslag. Z. M. de koning heeft Maandag namiddag aan de leden van het militaire huis van Z. M. audiëntie van rouwbeklag ve;leend. H. M. de koningin heeft Zaturdag avond den raad van state bij zich ter condoleantie toegelaten. Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden heeft Zondag aan elk der officianten van wijlen H. M. de koningin- weduwe, als aandenken en tevens als belooning voor hunne getrouwe diensten, een portret van wijlen fl. M. uitgereikt. Zondag namiddag heeft er ten hove een groot, diner plaats gehad, waaraan de leden van do hofhouding eu de hofprediker de heerRuitenschild hebben deelgenom en. Üküioeiiasigcn es* Siesluitem. lkgeh. Op verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan den officier van gezondheid 3e klasse dr. J. E. de Voogt. Necrologie. LI. Zaturdag is te Utrecht op 65 jarigen leeftijd over leden de heer rar. J. S. Vernède, president in het hoog militair gerechtshof. Marissc leger. Zr. Ms. sebroefstoomschip de Watergeus, ouder bevel van den kapitein-luitenant ter zee F. L. Geerling, is den 20 dezer van de reede van Texel naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming, het doen vau een kruis tocht naar de West-Indiën enz. Zr. Ms. schroefstoomschip het Loo, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse P. Koning, is, volgens een bij het departement van marine ingekomen bericht, den 20 dezer ter reede van Plymouth aangekomen. De adjunct-administrateur J. P. Vasseur, laatst, be hoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en met particuliere scheepsgelegenheid den 12 dezer in Neder land teruggekomen, is op non-activiteit lgebracht. Rechtszaken Na afloop der tentoonstelling van oudheden te Delft werd een door den heer mr. H. J. A. Raedt van Olden- barnevelt ingezonden boetseersel in was van het hoofd van den landsadvocaat bij de terugbezorging bescha digd, waarvoor hij van de hoofdcommissie twee duizend gulden schadevergoeding vorderde. De rechtbank te 's Hage verklaarde bij vonnis van 31 Mei 1864den eischer niet ontvankelijk in zijne vordering. Tegen dat vonnis werd door den eischer appèl aangeteekend. Het provin ciaal gerechtshof in Zuid-Holland, waarvoor deze zaak de vorige maand behandeld werd, heeft bij arrest van jl. Maandag den eischer evenzeer niet ontvankelijk in zijne vordering tot schadevergoeding verklaard en hem veroordeeld in de kosten. Gemengde berichten. Aan boord van het den 18 Maart te Nieuwediep binnengekomen schip Zeemanshoop is een moord ge pleegd; een matroos der equipage heeft in een twist den timmerman doodgestoken. In Engeland zijn dezer dagen de eerste proeven eener nieuwe soort van olie in den handel gebracht, namelijk olie uit katoenpitten. Deze worden gekneusd en fijn gemaakt, waarbij men 15 a 18 percent olie ver krijgt, die wegens den lageren prijs van het katoenpit- tenzaad in vergelijking van lijnzaad, goedkooper is dan andere oliën. De koeken die bij de bewerking achter blijven, bevatten evenveel vet eu stikstof houdende be- standdeelen als de lijnkoeken en kunnen even goed tot voedsel voor dieren worden gebruikt. De hier bedoelde olie is in het laboratorium van dr. Miller in Kings Col lege te Londen door dr. Adriani onderzocht, waarbij gebleken is dat zij bijzonder geschikt is tot vervaardiging van zeep eu dat zij voor donkere vernissen de lijnolie geheel kan vervangen. Na volbrachte zuivering is zij tevens bfuikbaar als smeerolie voor machineriën en kan zij bovendien gebezigd worden tot het branden in lampen. Tc Washington is iemand in hechtenis genomen, die gedreigd had een aanslag te wagen op het leven van den president Lincoln. De Courrier des Etats Unis bevat in éen enkel nomraer de verhalen van tien spoorweg-ongelukken. Bij deze verloren tien personen het leven eu werden een zeer groot aantal gekwetst. Te Keulen zijn proeven genomen met een werk tuig, geschikt tot het ledigen van beerputten. Vroeger besteedde men jaarlijks 32 dagen om de putten van het militaire hospitaal in gemelde stad te ledigen; door middel van het bedoelde werktuig is die arbeid geschied binnen 1.1 dag. Te Durham heeft Dinsdag eene executie plaats gehad, waarvan de treurigheid nog werd verhoogd door de onhandigheid van den scherprechter. Zoodra de ter dood veroordeelde, met name Atkinson, met het touw om den hals onder de galg was geplaatst, werd het val luik onder zijne voeten weggehaald, doch in stede vau hem zwevende in de lucht te houden, knapte het touw als een draadje en de ongelukkige stortte op den grond. De toeschouwers hieven een vervaarlijk gemor aan, dat zoo mogelijk nog vermeerderde, toen de beul, door den veroordeelde gevolgd, kort daarna andermaal op het schavot zich vertoonde en van een steviger touw voor zien, den man nu voor goed ter dood bracht. In de Stafford-club te Londen is eene talrijke mee ting gehouden, ten einde te beraadslagen over de oprich ting van een monument ter nagedachtenis van den kardinaal Wiseman. Na eenige discussiën werd besloteu, dit te doen bestaan in de oprichting van een nieuwe cathedraal voor het diocese van Westminster, ter ver vanging van het tegenwoordig gebouw, hetwelk men beschouwde als niet in overeenstemming te zijn met de waardigheid van een zoo voornamen bisschoppelijken zetel. Overeenkomstig dit denkbeeld is voorloopig eene commissie benoemd, tot de regeling van inschrijvingen en andere maatregelen in het belang dezer zaak. Het reeds vroeger geuite denkbeeld betreffende den aanleg van een spoorweg naar Indië wordt thans te Londen druk besproken. Volgens het voorloopig" plan zou die weg rechtstreeks moeten doorloopen vah Calais, over Straatsburg, door Beieren, Oostenrijk, Europeesch en Aziatisch Turkije, de vallei van den Enphraat en Perzië, om van daar bij het Indische spoorwegnet te worden aangesloten, zoodat men van Londen naar Calais overgevaren zijnde, verder zonder overlading binnen

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1