MÏDDELBURGSCHE COÜRAN T. N°' 45. Zondag 1865. 19 Maart. Editie van Zaturda« avond 8 uren. Middelburg 18 Maart. Een drietal onzer ingezetenen: de heerenjhr. A. W. Teding van Berkhout, jhr. mr. J. W. M. Schorer en Jac. de Kanter hebben dezer dagen een circulaire veupreid waarbij een plan wordt ontvouwd tot oprichting eener vennootschap, welke zich ten doel stelt: 1. het aankooper. van terreinen en gebouwen in en buiten Middelburg; 2. het verburen en koopen dier terreinen en gebouwen; 3. het bouwen van kantoren, woon- en pakhuizen, zoodra daaraan behoefte blijkt te bestaan; 4. het exploiteeren van hetgeen dienen kan om de aan de maatschappij toebehoorende terreinen en gebouwen in waarde te doen toenemen. Hun plan is gegrond op de onderstelling dat de thans zoo zeer gedeprecieerde gronden en gebouwen in onder scheidene gemeenten van Zeeland door de geprojecteerde en krachtens de wet verzekerde aansluiting van Walche ren en Zuid Beyeland aan den vasten wal noodwendig in waarde moeten toenemen. Van die waardeverbetering de eerste en grootste voordeelen te behalen en deze onder het bereik te brengen van kleinere kapitalen, de ontvangst van den spoorweg voor te bereiden, en nu reeds mede te werken tot de ontwikkeling die door den spoorweg in onze streken zal worden te weeg gebracht is het doel hetwelk de oprichters der vennootschap zich voorstellen te bereiken en waartoe zij een kapitaal trach ten bijeen te brengen van f 400,000, verdeeld in aan- deelen van f 500. De begrafenis van H. M. de koningin-weduwe in de vorstelijke grafkelder te Delft heeft gisteren overeen komstig het vastgesteld programma plaats gehad. Toen de lijkbaar voor het geopende graf was geplaatst hield de hofprediker de heer G. Ruiterschild, de vol- i gende toespraak. „Het heden wekt diep gevoel van smart. Zeventien jaren geleden kwam de tijding, dat de beminde prins Alexander was overleden. Een jaar later, op den 17 Maart, ontsliep koning Willem do lie, held der natie, toevlucht voor ongelukkigen, sieraad van zijn beroemd geslacht. Nu brengen we ten grave de trouwe gemalin van dien ontslapene, de geëerbiedigde en geliefde moeder des vorsten, de koningin uitmuntende in hoeda- nigheden en deugden, die eiken mensch tot sieraad strekken, rijk in kennis, onvermoeid in liefde,- edel en waardig van karakter, groot ie raidden van beproevin gen, voorbeeld van Christusvereering en ongeveinsde godsvrucht. We lijden onder pijnlijke gewaarwordingen der ziel en storten weemoedige tranen. „Maar -er is toch verzachting, balsera. Niet op den vollen middag, maar eerst aan den laten avond van het leven werd die koningin opgeroepen, toen zij daar nog j stond als waardig hoofd en steunpilaar van haar ge slacht. Bewaard voor het verdriet om zichzelve te over leven, viel de bevrijding baar te beurt, zonder dat eeu' vreeselijke ziekte bet lichaam bad geteisterd of dat hel der zielenoog beneveld. Zij stief onverzwakt, in haar dierbaren kring, na korten doodstrijd, door den Christus getroost, berustend en bereid, van gansch Nederland betreurd. Daarom staan we ook bier gelaten en nemen het woord des konings over: „We berusten met diepe onderwerping." We roemen met dankbaarheid Gods liefde, die ons zulk een schat zoo lang deed behouden- We wenschen niet terug, maar gunnen van heeler harte de ruste, en oogen die vroome na met de goede gedach ten, dat de werken haar volgen en God het beste deel daarboven voor zijne vrienden heeft bereid. „Koninklijke zoon, van zulk eene moeder, koninklijke vorsten, doorluchtige prinsen! Grijpt aan wat den moed kan sterken. Voelt u gelukkig, dat de ontslapene de uwe was en gij hare deugden hebt vereerd. En ziet tegen' het verlies, dat deze dood u lijden dóet, ziet dikwijls op de winst in het vaderhuis. Gedoog dat ik het uitspreke, mede in naam van allengeëerbiedigd opperhoofd van den staatGod zij geloofd, dat Hij den koning zoo veel deed zijn voor de teeder beminde moeder en later heeft gewapeud met godsdienstig vertrouwen en berusting. Geloofd zij God, dat weder tallooze bewijzen van verkleefdheid zijn ont vangen, Sire! als vergelding van het goede door u aan ons volk zoo dikwijls bewtucn. Wij hidden met Neder land: de Almachtige, door Jezus Christus de God onzer vertroosting, moge uwe Majesteit versterken en opbeu ren, en gebiede over u: leven, vrede, zegen tot in eeu wigheid! Amen." Z. M de koning richtte tot den spreker eenige woorden van dank en omhelsde zijn broeder, prins Hendrik, en zijn zwager, den groothertog van Saxen-Weimar, strooide eenige hem aangeboden uiteengebladerde natuurlijke bloemen op de lijkkist, welk voorbeeld door de overige leden der koninklijke familie gevolgd werd en legde een krans op de kist die langzaam nederwaards gleed, waarop de koning zich met zijne vorstelijke bloedver wanten verwijderde. Door de Nederlandsche handelmaatschappij zijn voor deze stad bevracht de schepen „Baron van Heemstra" van Middelburg, gezagvoerder F. Nepperus Fz., en „Vooruit" van Rotterdam, gezagvoerder A. J. C. Logger. Het Sluisch weekblad van gisteren bevat betrekkelijk de ontwerpen voor een uitwateringskanaal de beide volgende berichten 1. Uit Sluis, onder dagteekening van 16 dezer. „Delaatste polder-vergadering beden plaats gehad heb bende, om te beraadslagen over de door de uiiwaterings- coinmissie voorgestelde veranderde richting aan het algemeene uitwateringskanaa] te geven, en dus. in plaats van het Tienhonderd plan, het Zwinplan te volgen, haas ten wij ons den uitslag daarvan mede te deelen „Door de ingelanden van de watering Kadzand, en van de door deze thans uitwatercqde polders, zijn uitgebracht 97 stemmen, als: vóór het Zwinplan 79, tegen het Zwin plan 1, buiten stemming om verschillende redenen 17. „Door de ingelanden van de overige polders, vroeger mede op het Zwin uitgewaterd hebbende, 71 stemmen, als: vóór 59, tegen geene, buiten stemming 12. „Door 8 polders op den Kapitalen Dam uitwaterende (rond Aardenburg) 132 stemmen, alsvóór 121, tegen geene, buiten stemming 11. „Door 7 polders, mede op den Kapitalen Dam uitwate rende (rond ljzendijke) 79 stemmen, als: vóór 70, tegen 5, buiten stemming 4. „Prins Willemspolder 77 stemmen, allen vóór. „Totaal: 456 stemmen, als vóór 406, tegen 6, buiten stemming 44. „Hierbij valt op te merken, dat de zich buiten stemming gehouden hebbeude ingelanden groolendeels, ja bijna allen, als met het Zwinplan ingenomen beschouwd kunnen worden, doch dat zij verklaarden, vooralsnog geene stem uit te kunnen brengen, als rechten bij anderen kunnende doen gelden; óf als nog niet genoegzaam op de hoogte der zaak, óf op het oogenblik van stemming tijdelijk afwezig of reeds vertrokken, zoodat het getal der tegen- stemmenden werkelijk slechts 6 bedraagt. „Waar de cijfers zoo krachtig spreken, daar is het bijna overbodig te wijzen op den algemeenen bijval, waarop het nieuwe plan roemen mag. Dat het nu spoedig definitief vastgesteld en weldra band aan het werk ge slagen worde, is' de vurige wensch van een geheel landbouwend gewest." 2. Uit Aardenburg van 13 dezer „Heden had alhier de vereenigde vergadering plaats van heeren bestuurders en ingelanden der polders Diomede, Sophia, Aardenburger Haven, Grooten Boom, Goodsvliet, Kleinen Boom, Beooster Eede en Hoogeland van Sint-Kruis en Isabella-Benoorden Aardenburg. „In deze vergadering is met vrije eenparigheid van stemmen besloten toe te treden tot het nieuw ontwerp van het uitwateringskanaal (genaamd het Zwin-project) dat, zoo als men weet, eene belangrijke wijziging is vair het zoogenaamd Tien-Honderd project. „De vergadering heeft onder anderen eene clausule aan bet proces-verbaal toegevoegd, dc bepaling bevattende, dat zij zich voorneemt eene geldleening aan te gaan, ten einde hare bijdrage in minstens dertig jaren'voor het te volvoeren werk te kunnen voldoen. „Deze laatste bepaling, die wij hopen dat zal kunnen uitgevoerd worden, is vooral oorzaak dat het plan zoo gewillig aangenomen is en de ondersteuning der Belgi sche grondeigenaren en hunne pachtersmochterlangen. „Der Belgische grondeigenaren eerstens,omdat het hun geheel en al onverschillig is hoe het kanaal er komt, hunne pachters tweedens, en vooral, omdat op deze in den regel de kosten zullen neerkomen, daar de Belgische eigenaren in hunne huurcontracten de voorzichtige bepaling hebben gemaakt, dat alle rijks-, gewestelijke- en gemeentelasten, boven de huursom, voor de rekening der pachters komen. Het laat zich begrijpen, dat deze, wier pachten 7 a 9 jaren duren, er tegen opzagen in de bedoelde kosten bij te dragen, daar ze het moesten wagen of ze voor zich zei ven of voor hunne opvolgers zouden betalen. Door de bedoelde bepaling is dit bezwaar opge houden en is hun recht gedaan, daar alsnu hij zal betalen die het genot van het kanaal heeft. Wij herhalen het, wij hopen dat deze rechtvaardige bepaling in de voor waarden vau aanleg zal worden opgenomen-. „Zoo even vernemen wij,dat ook in het Zwinplan weder eene wijziging gebracht is: er bestond namelijk uitzicht, dat de in den nieuwen Zwinpolder benoodigde gronden voor het kanaal zouden geschonken worden bij den minister van financiën zonden tegen deze schenking echter bezwaren bestaan; doch het gouvernement zou deze schenking vervangen door eene andere tegemoet koming. „Wat hiervan zij, het is ons vrij onverschillig,mits bet gouvernement tegenover het voormalig wingewest, dat in onzen tijd voor het geheele rijk een winst-gewest werd, rechtvaardig zij Door den minister van financiën zijn met 1 April de volgende verplaatsingen bij de ambtenaren der poste rijen bepaald: de commies 3e klasse G. A. Abbema van 's Hertogenbosch naar Alkmaar, de commies 3e klasse W. A. Piepers, van het expeditie-kantoor Nederlandsche Rijnspoorweg te Amsterdam, als commies 2e klasse naar 's Hertogenbosch; de commies 3e klasse II. P. van Leer- sum, te Breda, naar 's Heitogenbosch als commies 2e klasse; de commies 3e klasse J. A. W. Verschoor, te Rotterdam, als commies 2e klasse naar het expeditie kantoor Nederlandsche Rijnspoorweg, te Amsterdam; de commies 3e klasse F. H. H. Doflignies, van Alkmaar naar Breda; de surnumerair E. J. A. Boellaard, op het expeditie-kantoor Nederlandsche Rijnspoorweg, te Am sterdam, als commies 3e klasse te Rotterdam. SSeiiDOCiiiinscn en hcsluiteni. ridderokden. Vergunning verleend aan den heer H. Leeuw, beeldhouwer te Roermond, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Leopoldsorde, hem door Z. M, den koning der Belgen geschonken. üerStnieuws. Het beroep naar de Nederduitsche hervormde gemeente te Delft is door den heer Drost, predikant te Hazers- woude, aangenomen. Onderwijs. In de Staatscourant van gisteren komt voor eene op roeping van sollicitanten naar de betrekking van onder wijzer voor de dienst in Nederlandsch Indië. Marine en leger. Luidens een bij het departement van marine ontvangen bericht van den kapitein-luitenant ter zee J. M. J.Brutel delaRivière, kommandeerende Zr. Ms. schroefstoomschip Vice-Admiraal Koopman, is dat schip den 26 Januari jl. te St. Helena aangekomen en had genoemde bevelhebber het voornèmen den 28 daaraanvolgende zijne reis naar Nederland vóórt te zetten. Alles waó wel aan boord. (Staütscoiir.)

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1