MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 44. Zaturdag 1865. 18 Maart. öinncnlanö. Editie van Vrijdag avond 8 uren. Burgemeester en Wethouders der gemeente Vlissingen geven kennis, dat aan de openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens, de betrekking van tweeden hulponderwijzer met 1 April aanst. vacant zijn zal. Voor deze betrekking wordt vereischt bet bezit eener acte als hulponderwijzer, en toelating voor de beginselen der Fransche taal; terwijl aan deze betrekking verbonden is eene jaarwedde van 400, benevens kost, inwoning enz. ten huize van den hoofdonderwijzer E. G. J. Stuart, aan wien belanghebbenden worden verzocht zich in persoon of met franco brieven te adresseeren. Vlissingen, den 16 Maart 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. De Burgemeester der gemeente Arnemuiden brengt ter kennis van belanghebbenden dat de stukken betrek kelijk den staatsspoorweg van Goes naar Middelburg van 17 Maart tot en met den 15 Jpril} iu plaats van 13 Maart tot den 13 April ter secretarie voor een ieder ter inzage liggen. De Burgemeester voornoemd, C. J. BAARS. Middelburg 11? Maart. Door de Nederlandsche handelmaatschappij is het barkschip Stad Middelburg, gezagv. D. D. Ouweband, aangenomen voor het vervoer van een detachement militairen naar Java. De opper ceremoniemeester maakt in de Staatscourant van gisteren bekend, dat hunne majesteiten de koning en de koningin, mitsgaders de overige leden der konink lijke familie, op aanstaanden Dinsdag, den 21 dezer, in het paleis in het Noordeinde, eene openlijke audiëntie van rouwbeklag zullen verleenen wegens het overlijden van hare majesteit, mevrouw Anna Paulowna, koningin weduwe der Nederlanden, geboren grootvorstin van Rusland, aan de leden van bet corps diplomatique en hunne dames, des avonds te half negen uren, en aan de overige heeren en dames, ten hove voorgesteld, kwartier vóór negen uren, zullende de heeren voorafgaan en dadelijk daarna door de dames gevolgd worden. Op de kist, waarin het stoffelijk overschot van II. M. de koningin-weduwe is nedergelegd, is met zilveren boutschroeven een zilveren plaat bevestigd waarop liet volgende met groote blokletters is gegraveerd: Anna Paulowna, koningin-weduwe der Nederlanden, groot vorstin van Rusland, geboren te St. Petersburg den Januari 1795, overleden den 7Februül 1Q65, alsmede 19 1 Maart een met edelgesteenten versierd gouden kruis, door Z. M. den keizer aller Russen daarvoor toegezonden. Tot commies-griffier voor de tweede kamer der staten- generaal, in de plaats van mr. J. J. Beanjon, i3 eergiste ren door de kamer benoemd mr. J. P. Eoetert Tak, commies van staat bij den raad van state. ftefiioemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer J. T. Zur Miihlen, Oostenrijksch vice-consul aan den Helder, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Frans Joseph, hem door Z. M. den keizer van Oostenrijk geschonken. eek kt hek rn en. Als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid verleend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van '22 September 1855, en een loffelijk getuig schrift, aan P. Fase, scliipper te Sint Annaland, wegens het met levensgevaar redden van drie personen van een brandend vaartuig, in den nacht van 24 December 1864, in de Zandkreek. belastingen enz. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer F. Ermerins, uit zijne betrekking van ont vanger der directe belastingen en accijnsen te Heinkens- zand c. a. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Nieuweslnis c. a. en der sluis- en haven gelden op bet kanaal van Voorne, de heer J. M. Klceti- wens, thans ontvanger te Montfoort; en tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Montfoort c. a. jhr. G. J. M. Bowier, thans in dezelfde betrekking te 's Gravendeel. Opgeheven het ontvangkantoor der directe belastin gen en accijnsen bestaande uit de gemeenten 's Graven deel, Maasdam en Puttershoek, welke zijn gevoegd: de gemeente 's Gravendeel bij het kantoor te Strijen, onder beheer van den ontvanger H. van Hall aldaar; de gemeen ten Maasdam en Putter8boek bij het kantoor te Heinen- oord c. a., onder beheer van den ontvanger A. van der Minne aldaar. polderbesturen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan J. C. Steenkamp P. Wz., als gezworen van den Kou- deupolder, eu aan I. G. J. van den Bosch, als intendant van den polder Oost-Beveland. Benoemd in het bestuur van den Zwinpolder, tot dijk graaf J. II. Hennuquin en tot gezworen P. de Bruijue; tot dijkgraaf van den polder Oost-Beveland, G. I. van den Bosch. Mariue cn leger. De officieren van gezondheid 2e klasse bij de zeemacht T. J. van Leent en J. J. W. de la Cour, dienende op Zr. Ms.wacht8chip te Willemsoord, worden met 1 April a. gedetacheerd bij het hospitaal der marine aldaar. De luitenant ter zee le klasse J. H. P. E. Knip- horst, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië en met particuliere gelegenheid van daar terug gekomen, is den 11 dezer op non-activiteit gebracht. Rechtszaken. Gisteren beeft de arrondissement^ rechtbank alhier uitspraak gedaan in de zaak van Simon de Vos, arbeider te Vrouwepolder. Bij een uitvoerig gemotiveerd vonnis heeft zij den beklaagde schuldig verklaard aan geweld dadigheid jegens een bedienend ambtenaar in de waar neming van zijn dienst, gepleegd door het moedwillig toebrengen van slagen, stooten en kwetsuren, waardoor bloedstorting is veroorzaakt. Zij heeft evenwel aange nomen dat het gemis van schade, het niet veroorzaken van ziekte en de geringheid der toegebrachte kwetsuren als verzachtende omstandighedeï>-kunuen worden aange merkt, en hem ouder die omstandigheden veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en in de kosten. Voorts zijn gisteren, na gehouden onderzoek, de vol gende vonnissen door dezelfde rechtbank uitgesproken: 1. J. W. Hofman, 23 jaren, dijkwerker te Westkapelle, veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf, wegens eeuvoudigeu diefstal (van mutsaards), gepleegd onder verzachtende omstandigheden. Deze beklaagde is vroeger bij verschillende arresten en vonnissen zes malen veroordeeld. 2. P. J. Wilkes, 31 jaren, timmerman, geboren te Bergen op Zoom en wonende te Vlissingen, onder ver zachtende omstandigheden veroordeeld wegens eenvou- digen diefstal, tot twee maanden gevangenisstraf. Deze beklaagde, vroeger reeds twee malen veroordeeld, heeft den 16 Februari jl. uit een loods op de werf vari den beer A. Filis, to Vlissingen, weggenomen een oude reep driestrengs touw, ter lengte van twintig el, en die teu eigen bate verkocht. 3. A. van de Putte, arbeider te Cadzand, onder ver zachtende omstandigheden veroordeeld tot drie dagen gevangenisstraf wegens eenvoudigen diefstal (een bos hout waarin zich bruikbare Walchersche staken bevon den). Zijn zoou J. van de Putte, oud 13 jaren, die voor hetzelfde feit als te zamen en in gemeen overleg gepleegd gedagvaard doch niet verschenen was is vrij gesproken, uithoofde niet is bewezen dat hij met oordeel des onderseheids heeft gehandeld. 4. Janneke Suma en Maria de Knbber, beide bij ver stek schuldig verklaard aan bedelarij, daar zij den 24 Februari 11. op het gehucht de Nieuwesluis onder Bres- keus, een boterham hebben gevraagd eu gekregen, en te dier zake veroordeeld ieder tot drie dagen gevange nisstraf en in de kosten. Voorts werd eene geldboete van 50 cent opgelegd aan eene vrouw te Breskens, die den 21 Februari jl. op den zeedijk onder Breskens, zijnde eene beplante plaats, eene boeveelheid zand met de hand heeft uitgegraven en medegenomen. Twee vrouwen alhier, in éen huis wonende, die in de maand Januari jl. na eeue woordenwisseling handge meen werden en te dier zake gedagvaard, zijn bij gebrek aan wettig en overtuigend bewijs vrijgesproken. Als stukken van overtuiging waren aauwezig eene muts en eene hoeveelheid hoofdhaar, welke bij den strijd der beide geburen moet zijn uitgetrokken. Heden heeft de rechtbank uitspraak gedaan in de gisteren nog behandelde zaak van J. Vienne, arbeider te Cadzand, beklaagd dat hij den 23 Februari 11. op den dijk onder de Vierhonderd en Oudelandepolders onder Cadzand moedwillig slagen heeft toegebracht aan zijne huisvrouw, waardoor aan den linkerbovenarm van laatst genoemde een blauwe vlek is ontstaan. De rechtbank heeft hem schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen of stooten, zonder dat hierdoor ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en hem veroordeeld tot eene gevangenisstraf van éen maand, eene geldboete van 8 en in de kosten van het proces. Gemengde berichten. Wij vernemen dat eergisteren nacht in het roomsch- katholiek kerkgebouw te Bergen op Zoom de offerbussen zijn opengebroken en geledigd. De dader is onbekend en men begrijpt niet hoe hij in en uit de kerk gekomen is, welke was gesloten en waaraan zich geenerlei spoor van braak vertoont. Voor een der rechterlijke collegiën te Weenen is dezer dagen een vonnis geveld in de zaak van twee mannen, beschuldigd van het bevorderen van eene als ongeoorloofd erkende godsdienst. Zij werden schuldig verklaard en veroordeeld tot gevangenisstraf, verzwaard met éen vastendag per week. Het monument te nagedachtenis van den hertog van Saxen-Weiraar zal in het Lange Voorhout te 's Gra- venhage geplaatst worden. De Arnhem3che courant zegt, dat er sprake ge weest is dat de geschiedenis van Cesar door keizer Napoleon, door of onder toezicht van den hoogleeraar Vreede in het Hollandsch zou worden vertaald. Te Wiesbaden heeft zich een comité gevormd tot viering van een gedenkfeest op 18 Juni a. en bepaalde lijk tot oprichting van een gedenkteeken ter eere van de Nassauers, die (gedeeltelijk in Hollandsche dienst) in den slag van Waterloo gesneuveld zijn. Daartoe is de medewerking van den staat en der plaatselijke autori teiten ingeroepen, doch bij de bevolking vertoont zich eene bepaalde oppositie tegen dit. plan. Eene vereeniging uit de burgerij heeft hare deelneming geweigerd, onder verklaring dat zoolang ue vrijheid van drukpers eri het recht van vereeniging en petitie verboden is, er geene reden bestaat tot de viering vafi een gedenkfeest of iets van dien aard. Verkoojjfiigen en aanbestedingen. Woensdag 11. zijn te Kleverskerke teu verkoop aange boden de navolgende perceelen 1. Een huis met tuin, wijk D no. 3. Verkocht voor f 293. II. Een huis met schuurtje en tuin, wijk D no. 4. Verkocht voor f 310. III. Een huis met schuurtje en tuin, ter grootte van 3 roeden 3 ellen, wijk D no. 5. Verkocht voor [505. IV. Een huis met schuintje en tuin, ter grootte van 3 roeden 90 ellen, wijk D no. 6. Verkocht voor ƒ382. V. Een huis met schuurtje en tuin, ter grootte van 3 roeden 74 ellen, wijk D no. 7. Verkocht voor f 386. Alles gelegen onder de gemeente Kleverskerke. Heden is alhier door het proviuciaal bestuur aan besteed het herstellen van deu val, ontstaan den 30 November 1864 aan het westhaven hoofd, en het onder houden der beide havenhoofden te Zierikzee, welk werk is aangenomen door den heer J. van der Linden aldaar, voor f 28.000. Gisteren is te Vlissingen aan 'srijks werf aanbe steed Het vervaardigen van eeueijzeren overdekkingskap over het aldaar liggende schroefstoomschip der le klasse „Leeuwarden'1 met bij levering van alle materialen. Aangenomen door de heeren W. Hoven te 'silage voor [1800. Staten generaal. tweede kamer. Zitting van "Woensdag 15 Maart. Benoeming commies-gritlieraanneming verschillende wetsont werpen; inlichtingen verhand dienst staats- cn Rijnspoorweg, en aansluiting residentie aan Euro- peesch spoorwegnet. Nadat in comité generaal beraadslaagd was over deu brief der huishoudelijke commissie betrekkelijk de jaar wedde van den commies griffier, is overgegaan tot de benoeming van een commies-griffier. Daartoe is gekozen bij vierde stemming met 32 stemmen de heer mr. J. P.R. Tak, commies van staat bij den raad van state; de heer mr. H. A. Piepers, gewezen commies van staat bij den raad van state, bekwam 28 stemmen. Daarna zijn achtereenvolgens aangenomen de volgende wetsontwerpen 1. tot bekrachtiging eener met L. C. de Geep te Bergen op Zoom gesloten dading over novaal tiendrecht onder de gemeenten Bergen op Zoom en Halsteren. 2. tot bekrachtiging vau verkoop van rijksgrond aan de gemeente Hellovoetsluis. 3. tot aanvulling der begrooting van het fonds voort-

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1