Scctijöingeit. $anörlsbmcl]trn. RMöaDigljriD. Aftnrrtffltiffl. MANUFACTUREN, OrEMURE YERKOOPISG T W A REJL voor zooverre zij geratificeerd waren door den senaat en den president van elk der beide machten. „Bij de regeling der grenzen zonden de staten Ken tucky en Missouri vrij worden gelaten om door eene stemming barer bevolking te doen bepalen bij welk van beide partijen zij zich zouden willen voegen." Wordt deze verklaring door het congres der zuide lijken bij meerderheid van stemmen afgelegd, dan blijkt het dat het denkbeeld van zich als overwonnen te onder werpen bij het Zuiden de grootste hinderpaal is voor het sluiten van den vrede en voorts dat men zelfs eene vol- koraene afscheiding van Noord en Zuid niet wenscht. Werd nu in het congres te Washington eene verklaring afgelegd, waarbij in de eerste plaats dat denkbeeld van onderwerping werd'verworpen en voorts dat vaneen Amerikaanschen bondsdag gewijzigd in den zin van den toestand vóór den oorlog, dan zou men weder eenige gegronde hoop kunnen koesteren op een spoedig herstel des vredes. In het uitstellen der beraadslagingen in het congres der zuidelijken over bovenbedoelde verklaring tot nader, ligt dan ook niet onwaarschijnlijk het ver langen uitgedrukt om het congres te Washington in de gelegenheid te stellen insgelijks zijn gevoelen in den vorm van dergelijke verklaring te uiten. Het meer uitvoerig verhaal van Charleston's ontrui ming door de geconfedereerden, thans bekend geworden, levert geene nadere belangrijke bijzonderheden op. Treurig is de beschrijving van de in vlammen staande vesting, in wier straten mannen, vrouwen en kinderen radeloos rondliepen, voor het grootste deel gekwetst, daar de zuidelijken in verschillende gedeelten der stad gelegene tuighuizen en magazijnen in de lucht hadden doen springen. Aan blusschen viel niet te denken en men berekende dat slechts een derde deel der vesting zou gespaard blijven. Uit de wijze waarop de stad op ver schillende punten door den aftrekkenden vijand in brand was gestoken, maakte men op dat het doel was om Charleston geheel en al te vernielen en slechts een puinhoop in handen der noordelijken te laten. Mededeelingen uit Australië melden dat de vrede tusschen de inboorlingen en de Engelsche kolonisten nog niet geheel hersteld is. Ten gevolge van den opstand van een iniandschen stam was eene nieuwe expeditie onder den generaal Cameron uitgetrokken. Volgens het te Algiers uitkomend dagblad Akhbar van 9 Maart, liepen aldaar geruchten dat een nieuwe opstand in dc kolonie zou zijn uitgebroken. De Italiaansche kamer van afgevaardigden heeft eer gisteren de beraadslagingen omtrent het wetsontwerp betrekkelijk de doodstraf ten einde gebragt. Bij daarop gevolgde stemming heeft de kamer de conclusie der commissie, welke te dien opzichte gerapporteerd had, aangenomen met 150 tegen 91 stemmen. Alzoo zal de doodstraf behouden blijven in bet militaire wetboek en in de nog steeds vïgeerende wet op de rooverijen in de provinciën. De minister van financiën heeft gisteren aan de kamer van afgevaardigden zijn rapport omtrent den finan- cieelen toestand van het koninkrijk ingediend. Hij ziet daarbij op 30 September 1867 een algemeen deficit van 625 millioen te gemoet, zijnde de som der deficitten van 1862 tot en met 1867. Dit deficit zou door den verkoop der staatsspoorwegen tot 425 millioen kunnen vermin derd worden. De regeering vraagt alzoo machtiging om eene leening van 425 millioen aan te gaan en zal ver schillende belastingen voorstellen, welke 60 milliocn moeten opbrengen. De Italiaansche senaat is ten opzichte van verschil lende ingediende petitiën omtrent de Turijnsche Sep- tember-onlusten overgegaan tot de orde van den dag. De koning van Italië heeft een decreet uitgevaardigd waarbij amnestie wordt verleend aan de militairen welke en gevolge van de bekende schermutseling tusschen de Garibaldianen en de Italiaansche bersaglieri bij Aspro- monte tot gevangenisstrafwaren veroordeeld. Dit besluit chijnt door Victor Emmanuel te zijn genomen zeer egen den zin van den president-minister de la Marmora. Uit Rome wordt gemeld dat. de heer de Sartiges, ver egenwoord iger van Frankrijk bij het pauselijk hof, ezer dagen door den paus ten gehoore is ontvangen en an Pius IX zou hebben te kennen gegeven dat zijne egeering, het voornemen hebbende om uitvoering te even aan de September-conventie, bij den paus aan- ringt om een leger samen te stellen. Het rapport der budget-commissie uit het Pruisisch uis van afgevaardigden toont op zeer duidelijke wijze an hoe de uitgaven voor het onderhoud des legers eeds vermeerderen en eenallerverderfelijksten invloed itoefenén op het staatsorganisme. Alle takken van Tuinistratie lijden hieronder en de ambtenaren wach- n nog altijd op een gedeelte der trakteraentsverhoo- 'ng, hun eenige jaren geleden toegekend. Kortom het derhoud van het leger absorbeert alles. Intusschen weert men dat de Pruisische regeering begint in te en dat een langer bestuur zonder budget niet alleen nc algemecne desorganisatie ten gevolge zon hebben, aar ten laatste groote gevaren zou opleveren. Weige- ngen om belasting te betalen komen al meer en meer or, welke thans nog weinig vrees inboezemen aan dc geering, maar haar toch stoffe bieden tot ernstig na- nken,al vorens zij den meer openlijken weg van gewcld- dig absolutisme inslaat. Het Pruisisch huis van afgevaardigden heeft zich eer teren bezig gehouden niet petitiën van afgescheiden rkgenootschappen welke door de regeering in de uit- fening hunner godsdienst belemmerd werden. De nister van eeredienst verklaarde bij die gelegenheid t art. 12 der grondwet de afgescheidene kerkgenoot schappen genoegzaam beschermde. Volgens de regee ring berust het welzijn der natie op het geloof aan God, gelijk die in het oude en nieuwe testament wordt ge openbaard. Zij kan dus tot geene nieuwe concessiën aan de afgescheidene kerkgenootschappen overgaan. De quaestie der Deensch-Duitsche hertogdommen heeft een nieuw element voor verwikkelingen ontvangen in eene nieuwe pretendente op de kroon van Sleeswijk- Holstein. Dc hertogin van Nassau heeft namelijk aan de Duitsche bondsvergadering verklaard dat zij hare in 1831 afgestane rechten wecler terug neemt. De begrafenis van het lijk des hertogs de Morny heeft eergisteren njet veel plechtigheid plaats gehad. Keizer Napoleon werd daarbij vertegenwoordigd door den hertog van Bassano en door den generaal Fieury. De krachtige redevoering, welke Vrijdag in den Fran- schen senaat door den woordvoerder der regeering is uitgesproken, wordt algemeen geacht .het voorspel te zijn van ingrijpende maatregelen tegen de wederspan- nige geestelijkheid. Voorts liep liet gerucht dat de heer Rouland weder met de portefeuille van eeredienst zou belast worden om de regeering in de door hem voorspelde houding tegenover het ultrainon tanisme te vertegen woordigen. Tegenover dit alles staat echter de uitspraak, in regeeringskringen omtrent de redevoering van den heer Rouland vernomen, dat. hij meer zou hebben blijk gegeven van redenaarstalent dan van politiek verstand. In de senaatszitting van gisteren heeft de kardinaal de Bonechose op vrij scherpe wijze den heer Rouland beantwoord. Hij verdedigde de geestelijkheid tegen de beschuldigingen van dien vorigen spreker, wiens rede voering hij verklaarde niet te willen qualificeeren, terwijl hij zich overtuigd hield dat de heer Rouland zijne woor den eenmaal diep zou betreuren. De kardinaal bracht voorts hulde aan den keizer voor zijn ijver, waar het de godsdienst betrof, om vervolgens te betoogen dat er geene tegenstrijdigheid bestaat tusschen de encyclica en de hoofd bepalingen van Frankrijk's constitutie. Hij uitte bovendien echter den wensch dat er onderhan delingen met den Heiligen Stoel mochten worden geopend om een nieuwen wettigen staat van zaken in het leven te roepen, welke zou kunnen voldoen aan de belangen der godsdienst zoowel als die van den staat. De heer Rouland voerde hierop nader het woord, om te verklaren dat hij bij de door hem geuite gevoelens bleef persisteeren. Heden zouden de beraadslagingen over paragraaf 13 van het ontwerp-adres worden voort gezet. Volgens gisteren morgen ontvangen telegram van North-Shields, is het barkschip Walcheren, gezagv. G. van der Borden, aldaar in den afgeloopeu nacht gearriveerd. Alles wel aan boord. lieden morgen is te Nieuwediep gearriveerd het barkschip A'oordder, gezagv. P. Tobiassen, van Frederik- stadt, hebbendo vier dagen reis. Schip en equipage in goeden staat. De gezagvoerder J. Hns, voerende het stoomschip Gothenburgte Vlissingen binnengekomen, rapporteert: 4 Maart 1865. Gepasseerd in de straat van Gibraltar een IIüHandsche schoener, toonende de Sappenneersche nommervlag no. 31, zijnde die van den gezagv. de Haan; alles wel aan boord. 14 Maart 1865. 8 uren 's morgens passeerde bij Dungeness het schip Generaal de Clears, welke te gelijkertijd van een loods werd voorzien; alles welaan boord. 14 Maart 1865. Des namiddags te 3 uren pas seerde op de hoogte van Duinkerken een Hamburger driemastschip, tonnende een witte nommervlag 110. 304. Middelburg 15 Maart. In de op heden te Rotterdam gehoudene koffieveiling van 81720 balen Java-koffie en 4789 balen Padabg-koffie is alles verkocht tot en onder taxatie. Graanmarkten enz. Amsterdam 15 Maart. Raapolie op zes weken f 41. Lijnolie op zes weken f 35$. Prijzen van eiteeten. Amsterdam 15 Maart. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2$ pet. 62 dito dito dito 3 72 J dito dito dito 4 „96 Aand. Handelmaatschappij 4.J- België. Certificaten bij Rothschild 2$ 55$ Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 94$ Certific. Hope co4 Oblig. dito 1855,6e serie 5 81 dito dito Leening 1860 4j r 83 Certificaten 6 44$ Aand. spoorweg185$ Polen. Scbatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 591 dito 1847/1852 2$ 30$ dito rente Amsterdam5 80$ dito nationale5 65$ Bankactiën 3 Italië. Leening 18615 59$ Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) 3 421 i dito3 thans 2$ 41 Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 46$ dito 1856—1862 3 Griekenl. dito (blauwe) 5 pet. 20$ Turkije. Obligatiën (binnenl.)6 49 g Vereen.Stat.dito (1882) 6 54$ Illinois. dito7 Mexico. dito3 25 Grenada, dito afgestempeld4$ Venezuela, dito2 18 Middelburg, den 13 Maart 1865. DIAKENEN der Ned. Herv. gemeente te Middelburg, berichten met dankzegging de ontvangst eener gift van 35 cent, gewikkeld in een omslag met opschrift door ziekte niet gegeven" en gecollecteerd in de voormiddag- godsdienstoefening in de Koorkerk op gisteren 12Maart. Diakenen voornoemd, DIRKJERAS, Voorzitter. P. A. VERHULST, fung. Secretaris. Heden overleed, na een langdurig smartelijk lijden, mijn geliefde Echtgenoot FRANCOIS VAN DE PLAS- SCHE, in leven Rijks Ontvanger alhier, in den ouder dom van ruim 49 jaren. Zeventien en een half jaar door den echt met hem vereenigd, staar ik hem, met onze zeven Kinderen, weenende na. Sluis, C. J. SCHRIER, 13 Maart 1864. Wed. F. van de Plassche. De oudergeteekende betuigt langs dezen weg, ook namens zijne Kinderen eu Behuwdkinderen zijnen dank voor de vele blijken van deelnemingzoo van binnen als van buiten deze Stad, bij het verlies van zijne Echt genoot ondervonden. Vlissingen, J. W. CALLENFELS. 10 Maart 1865. De Kinderen en Behuwdkinderen van Mejufvrouw M. C. VAN WASBEEKE, Wed. A. BRANDT, betuigen hun welmeenenden dank voorde blijken van deelneming, ontvangen bij het overlijden hunner geliefde Moeder en Behuwd moeder. MiddelburgUit aller naam den 14 Maart 1865. J. J. BRANDT Az. De ondergeteekenden betuigen hunnen dank voor de hartelijke bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van hun geliefd Dochtertje. Middelburg, 15 Maart 1865. G. H. C. J. FREDERIKS. J. M. FREDERIKS, Nauta. De Notaris TH. VAN UIJE PIETERSE zal op Dinsdag 21 Maart 1865, 's morgens 10 uren, aan het Stads - Verkoophuis te Vlissingen, verkoopen eene GSfcÖÖTJS PAKT1J als: Vlaamsche Witte Linnens, Chitsen, Dames Kleeding- stoffen, Amersfoorten, Katoenen enz.; Zijden Dames Stoffen, Linten, Lakens en Voorjaarsstofien, Fantasie- pakken, Mantelstoffen, Zcemen, alles afkomstig vaneen te niet gegaan Magazijn. Daarna üfieliaitgselpapier, Biunen-Jalousiën, Ornamentlijsteu voor Schilderijen en Spiegels; en vervolgens Meubelen en Huisraad, Mans- en VrouwenkleerenJapansch Porcelein, een ijzerenBrandkist, Cigaren, Borstelwerk, en wat verder nog aangebracht zal worden bij den Vendumeester P li IJ E S. De Notaris P. LOEFF, zal op Vrijdag den 24 Maart 1865, des voormiddags te 10 uren, te Xoutelandc, bij ANTHEUNIS DE BREE in het openbaar te koop aanbieden: Een bruin Merrlepaard oud 17 jaren, een zwart dito oud 13 jaren, twee Melkkoeien, een Schaap, een Varken, 6 Hoenders en een Haan, een Menwagen met Toebehooren, een Driewielskar, drie Ploegen, twee ijzeren Eggen, een Veldgang, een Handblok, een Krui wagen, éenvierde in een Molbord, een Windmolen, een Geeselstoel en Steen, een Snybak, een Zaadzeil., Paar- denwant en Mest; voorts Graanzeeften, Maten en Zakken, een Karn en Pols, Room- en Melktonnen en verdere Houw-, Melkers-en Zoldeii'gercedscliappen, en eindelijk eenige S£eubelaire CJocdcreu, waar onder een Eikenhouten Kabinet, een Bed, Tafels en Stoelen en hetgeen meer zal worden geveild. aan de Sloomhoutzagerijf op (tl? Ilebrengiac^rie Middelburg, ten overstaan van" den Nota«& VAN DE GRAFT, op Vrijdag den 3$ Maart 1865j'des vobnniddaga te tien uren. vi/

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 3