MSDDËLBÜRGSCHE C O R A N T, N°' 42. Dinsdag 14 Maart. Editie van Maandag avond 8 urt.n. Middelburg; 13 Maart. De Staatscourant van heden bevat het volgende PROGRAMMA voor de plechtige begrafenis van wijlen hare .majesteit mevrouw anna paulowna, koningin- weduwe der nederlanden, gkj10ren groot vorstin van rusland, op vrijdag den 17 maart 1865, des voormiddags te tien uren. Eerste afdeeling-. Betreffende de beschikkingan binnen 's huis. A. Op den dag, besterad voor de begrafenis, zal het koninklijk lijk, behoorlijk gekist, staan tc Rustenburg op eene estrade. B. De dienst bij het koninklijk lijk zal verricht worden door: 1. Den opper-ceremoniemeester. 2. De navolgende heeren besterad tot het dragen der slippen van het lijkkleed: Baron van Tuyll van Serooskerken, grootmeester van het huis des konings, als zoodanig dienst gedaan heb bende bij wijlen H. M. de koningin-weduwe. L. R. baron Taets van Araerongen, kamerheer van wijlen hare majesteit; als daartoe beide bij testamentaire beschikking aan gewezen; benevens twee groot-officieren. 3. Vier en twintig kamerheeren, bestemd tot het dra gen van het lijk, waartoe in de eerste plaats inaaninerking komen de heerenmr. C. van der Goes, baron d'Yvoy van Mijdrecht, en jonkheer Nep veil. 4. De dames du palais en de dames d'atour van wijlen hare majesteit. 5. De eerste kaïnervrouw en verdere kamervrouwen der overledene. Dezelve zullen zich in de volgende orde plaatsen: De opper-ceremoniemeester op een kleinen afstand vóór het lijk. De vier heeren, belast met het dragen der slippen, aan de vier boeken van het rouwkleed. De vier en twintig kamerheeren in twee rijen, twaalf aan elke zijde van het lijk. De dames du palais en de dames d'atour aan het hoofd einde van het lijk, daarachter de eerste kamervrouw en verdere kamervrouwen der overledene. Op de nader aan te wijzen plaats zullen zijn Vier en twintig onder-officieren der zee- en landmacht, die de kamerheeren zullen behulpzaam zijn bij bet dragen van het lijk, gaande zij alsdan aan de binnen-, en de kamerheeren aan de buitenzijde. Tweede afdeeling. Betreffende den trein. Éen uur vóór den tijd, bestemd tot den optocht der begrafenis, zullen alle personen, tot denzelven behoo- rende, zich bevinden te Buitenrust in de daartoe bestemde lokalen, met uitzondering van degenen die aangewezen zijn voor de dienst bij het lijk, en welke zich daartoe in de kapel zullen bevinden. De groot-officieren en kamerheeren zullen aldaar voor zien worden van de noodige mantels en handschoenen. Aan de hofbeambten en officianten zal worden bekend gemaakt, waar zij zich van het bovengenoemde zullen kunnen voorzien. De optocht zal zijn als volgt: a. Drie escadrons van het 2e regement dragonders met den staf van het regement, tot opening van den trein; de standaard hierbij tegenwoordig. b. F.en bataillon van de stedelijke schutterij dei- residentie, gevolgd door het le en 3e bataillon van het regement grenadiers en jagers, met den staf van het regement en het vaandel. De Haagsche schutterij zal een deel uitmaken van den optocht tot bij de barrière op den Rijswijkschen weg; bij de stad Delft zal een gelijk corps Delftsche schutterij zich op diezelfde plaats in den stoet aansluiten. c. Een boffourier en twee rijknechts te paard. d. Vier kamerjonkers te paard om als aide-ceremonie- meesters te fungeeren, ingevolge de nadere hun daartoe te geven bevelen, e. De kamerheer-ceremoniemeester met den kamerheer- ceremoniemeester-titnlair, als zoodanig dienst gedaan hebbende bij wijlen H. M. de koningin-weduwe, in eene hofkoets met twee paarden bespannen, gaande een lakkei naast elk portier. De hofbeambten en officianten van het huis van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, van Z. K. II. den prins van Oranje, van Z. M. den koning en die van wijlen H. M. de koningin-weduwe, alsmede de liverij-bedienden van de overledene, allen in diepen rouw, met lamfers aan de hoeden, gaande twee aan twee, de jongsten in rang vooruit. g. Een heraut van wapenen te paard (Nederland) voor afgegaan door den wapendrager. h. Zes hofkoetsen, met twee paarden bespannen, bestemd voor de kamerheeren, dragers van het lijk, en eene hofkoets met vier paarden voor de drager3 der slippen van het rouwkleed, naast elk portier een lakkei. i. De secretaris van wijlen II. M. de koningin-weduwe, alsmede de heer hofraad Cavin, bibliothecaris van wijlen H. M., en de heer Collard, rentmeester van bet domein Soestdijk, in eene hofkoets met twee paarden bespannen, gaande een lakkei naast elk portier. j. De opper-ceremoniemeester gezeten in eene hof koets met vier paarden bespannen, gaande een lakkei naast elk portier. h. Een heraut van wapenen te paard (Rusland) vooraf gegaan door den wapendrager. I. De rouwwagen, bespannen met acht paarden, behan gen met rouwkleeden, elk paard geleid wordende door een koetsier. De koninklijke kroon, gehecht op een rood fluweelen kussen, beuevens het ordetceken van St. Catharina, zul len door den opper-kamerheer vóór het lijk uitgedragen, en op het rouwkleed, dekkende de kist, geplaatst en vastgehecht worden. De vier slippen van het rouwkleed gedragen door de heeren zoo Sis hierboven is aangewezen, onder letter b in de eerste afdeeling. De vier en twintig karaerheeren-dragers van het lijk, mede als boven, gaande aan beide zijden van den rouw wagen. Rechts van den rouwwagen. de chef van bet militaire huis des konings en de luitenant-generaal, waarnemend gouverneur der residentie. Links van den rouwwagen, de bevelhebber in de 3de militaire afdeeling; allen te paard. m. Z. M de kouing, IIH. KK. HH. de groot-hertog van Saxen-Weiinar-Eisenach, de. prins van Oranje en prins Hendrik der Nederlanden, gezeten in eene koets, met zes paarden bespannen, gaande naast elk portier drie lakkeien. De dienstdoende adjudanten des konings, die van HH. KK. HH. en Zr. Ms. ordonnans-officieren volgen 's konings koets te paard. n. Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, en Z. D. II. prins Herman van Saxen-Weiuiar, gezeten in een hof koets met zes paarden bespannen, gaande drie lakkeien naast elk portier, en gevolgd door hoogstderzelver adju danten te paard. o. Eene hofkoets met vier paarden bespannen, met een lakkei naast elk portier, besterad voor generaal Budberg, adiudant-generaal van Z. M. den keizer van Rusland. Luiteuant-generaal Alveusleben,adjudant-generaal van Z. M. den koning van Pruisen. Baron de Miltitz, maarschalk vau het bof en kamer heer van Z. n. den hertog van Nassau. Graaf L. de Perponcher, kamerheer van H. M. de koningin van Pruisen. p. De overige groot-officieren des konings in twee hofkoetsen, ieder met vier paarden bespannen, gaande naast elk portier een lakkei. qDe hofmaarschalk van Z. II. H prins Hendrik dei- Nederlanden, en professor Everard, lijfarts van de over ledene, in eene hofkoets met twee paarden bespannen, gaande naast elk portier een lak«cei. r. De hofmaarschalk van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden en baron de Zedlitz, hofmaarschalk van Z. K. H. den groot-hertog van Saksen-Weiraar-Eisenach, in een rijtuig met twee paarden bespannen, gaande een lakkei naast elk portier. s. De heeren doctoren van der Grijp en Vinkhnijzen, in een rijtuig, bespannen met twee paarden, gaande naast elk portier een lakkei. L. De depntatiëu van de marine, mariniers, verschil lende corpsen der landmacht en van het Indische leger, de deputatie van hot Metalen kruis (afdeeling 's Hage); deze laatste deputatie verlaat den stoet bij de Rijswijk- sche barrière. u. Twee bataillons van het regement grenadiers en jagers, een escadron van het 2e regement dragonders en eene batterij rijdende artillerie, tot sluiting vau den trein. De trein zal den volgenden weg nemenZeestraat Noordeinde Hoogstraat Kleine Groenmarkt Veenestraat - - Wagenstraat HuygenspleinHuy- gensstraat naar den Rijswijkschen weg. Aau de barrière gekomen zijnde, zullen de heeren, besterad tot het dragen der slippen, en de kamerheeren bestemd tot het dragen van het lijk, zich begeven in de voor hen bestemde koetsen. De trein gaat verder over den Vhen weg, tot voor de stad Delft, alwaar zich de - \atie van het Metalen kruis (afdeeling Delft) bij den^ „Jj, vQegt» vol gende achter de deputation van de mal het leger bij t genoemd. De heeren dragers der slippen en de kamerheeren, dragers van het lijk, hernemen hunne plaatsen bij den rouwwagen. De trein zal alsdan den volgenden weg nemen: Het oude Delft over de Kerkbrug bet oude Delft door de Nieuwstraat, voorbij de Hal achter het Stadhuis om, langs de hoofdwacht over de Groote Markt vóór de Nieuwe kerk. Aan de kerk gekomen, plaatst zich de militaire macht bij a en b, lie afdeeling genoemd, in bataille. Naarmate de trein aankomt zullen de personen, tot denzelven behoorende, uit hunne rijtuigen treden, en zich in dezelfde orde, waarin zij bij den trein gerang schikt waren, in de kerk begeven. De officianten zullen zich aldaar in twee rijen rang schikken, de jongsten aan de kerkdeur, en zoo wijders naar het koor toe: de officieren en groot-officieren scharen zich in dezelfde richting, makende dus twee rijen uit, tusschen welke het lijk zal doorgaan. De herauten met hunne wapendragers plaatsen zich aan beide zijden bij den ingang van het graf. De vier en twintig kamerheeren, dragers van het lijk, bijgestaan door een gelijk getal onder-officieren, zullen hetzelve naar den koninklijken grafkelder dragen. Aan het graf gekomen zijnde, zal het lijk vóór het zelve op eene daartoe bestemde lijkbaar worden gesteld, de kroon en het ordeteeken op een wenk van den opper- ceremoniemeester daar afgenomen, en overgegeven wor den aan den grootmeester baron van Tuyll van Seroos kerken, om later door den hofmaarschalk des konings in bewaring te worden genomen. Vervolgens wordt de kist van het rouwkleed ontdaan, en het lijk in het graf geplaatst. Daarna zal Z. M. met HH. KK. HH. de kerk verlaten, ten welken einde de voor hoogst-dezelven bestemde rij tuigen aan den ingang zullen gereed staan. De kist zal vervolgens met het groot zegel van het rijk verzegeld worden door den minister van justitie, in het bijzijn van den grootmeester baron van Tuyll van Serooskerken, den opper-kamerheer en den opper-cere moniemeester. Genoemde minister zal zich tot dat einde vooraf naar de kerk begeven. Na de verzegeling der kist zal de lijkbaar met het rouwkleed daarover, boven den ingang van het graf gesteld worden; waarna de heraut (Nederland) met luider stemme zal aankondigen dat de plechtige ter aarde be stelling van het stoffelijk overblijfsel van H. M. Anna Paulowna. koningin-weduwe der Nederlanden, geboren grootvorstin van Rusland, volbracht is. Van het oogenblik, waarop het lijk uit de kapel ge dragen wordt, tot dat hetzelve in het graf geplaatst is, zal elke minuut, te 's Gravenhage en te Delft, een kanon schot gelost worden. Derde afdeeling-. Betreffende de algemeene verordeningen. Alle rijtuigen tot den stoet behoorende, zullen op den Scheveningschen weg in hunne volgorde gerangschikt staan, zoo als het programma zulks aangeeft, en zich daarheen begeven, langs het kanaal en de burgerlijke begraafplaats. De corpsen schutterij, infanterie en cavallerie begeven zich mede op de hun in den trein aangewezene plaatsen. Alle klokken zullen zoo te 's Gravenhage als te Delft geluid worden, van des morgens negen nren, tot dat het lijk in het graf geplaatst zal zijn. Te Buitenrust zal eene eerewacht worden gesteld, om de posten te bezetten, zoowel binnen als buiten het paleis, aan de kapel te Rustenburg, en verder alwaar zulks noodig zal bevonden worden. Piketten cavallerie zullen in de steden, en langs den weg, tot bewaring der goede orde medewerken. De commissaris van het koninklijk graf zal zorgdra gen, dat hetzelve geopend zij, en, nadat de begrafenis geschied is, wederom behoorlijk gesloten wordt. De hofraad Camp zal zich met den commissaris van het koninklijk graf verstaan, omtrent de voorbereidende maatregelen, ter nederlating en plaatsing van het lijk in het graf en zich daartoe in de kerk bevinden voor de aankomst van den stoet. Militaire wachten zullen aan de kerkdeur en bij het graf geplaatst worden, van het oogenblik der opening tot na de sluiting van het graf. j De zorg, dat de kerk inwendig opgeruimd zij, en dat

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1