Wc OÜRANT. iv°- 40. Zaturdag 1865. 11 Maart. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, bevattende a. Verslag van het verhandelde in de zitting van den gemeenteraad alhier eergisteren gehouden b. idem van den gemeenteraad van Vlissingen van jl. Maandag. Editie van Vrijdag avond 8 uren. Iliddelhtirg 10 Maart. Wij vernemen met genoegen dat bij den commissaris des konings in deze provincie de stukken ontvangen zijn betrekkelijk den spoorweg van Goes naar Middel burg, daaronder begrepen de afdamming van het. Sloe, ten einde die stukken, volgens de onteigeningswet, op de secretariön der gemeenten ter inzage van een ieder worden nedergelegd. Heden namiddag heeft de gemeenteraad alhier eene buitengewone zitting gehouden, waarin de voorzitter mededeelde dat hij zich in de aangename verplichting heeft gezien de leden buitengewoon bij den anderen te roepen, om lieu zoo spoedig mogelijk bekegd te maken met de ontvangst van een belangrijk stuk betrekkelijk onzen spoorweg en het kanaal. Gisteren is namelijk ingekomen eene missive van den minister van binnen landsche zaken, die daarin te kennen geeft dat hij met genoegen heeft kennisgenomen van het den 1 September 1863 door den raad gedane aanbod tot bijdrage in de kosten van een kanaal. Voor het graven van dat kanaal voornemens zijnde een wetsontwerp voor te stellen, acht zijne excellentie het wenschelijk de zaak, voor wat de te verstrekken bijdrage betreft, vooraf te regelen. Te dien einde heeft hij den ingenieur Simons te Bergen op Zoom gemachtigd om met burgemeester en wethou ders te dien aanzien in overleg te treden terwijl het hem aangenaam zou wezen indien de raad zijnerzijds daartoe machtiging aan het dagelijksch bestuur geven wilde. Insgelijks heeft de voorzitter gisteren avond eene oflicieuse mededeeling ontvangen van den commissaris des konings in deze provincie betreffende de stukken aangaande de onteigening-voor den spoorweg van Goes naar Middelburg, met name in de gemeenten 's Heer Arendskerke, Arnemuiden en Middelburg, daaronder begrepen de afdamming van het Sloe en het te graven kanaal. Deze stukken zullen aan den commissaris des konings heden worden teruggezonden, doch morgen officieel aan burgemeester en wethouders weder worden ter hand gesteld, die alsdan bij publicatie hiervan zul len kennisgeven aan de ingezetenen en de stukkeu, volgens de wet op de onteigening, voor een ieder ter inzage zullen leggen. Op voorstel des voorzitters is voorts besloten burge meester en wethouders te machtigen met den ingenieur Simons over deze zaak in onderhandeling te treden, en daarna de zitting gesloten. Nog steeds blijft de kinderziekte in deze gemeente haren langzaam voortschrijdenden loop vervolgen,.zijnde er in de afgeloopen maand Februari vijftien nieuwe zieken bijgekomen. Van dezen waren gevaccineerd 12 individuen, uiet gevaccineerd 2, onbekend 1. Op de vijftien aangetasten is éen sterfgeval bij een niet gevaccineerde voorgekomen. Uit Goes schrijft wen ons: „Ik verneem dat op het verzoekschrift, door het gemeentebestuur van Ileinkenszand aan de hooge regee ring ingediend, om de reeds uitgebakende spoorweglijn te wijzigen, zoodanig dat die kort langs Heinkenszand zou loopen, eene afwijzende beschikking is ontvangen. „Ook verneem ik dat ten gevolge van de daartoe aan gewende pogingen met 1 April aan het postkantoor alhier een surnumerair zal worden toegevoegd." Heden heeft de tweede kamer dei staten generaal het wetsontwerp tot regeling van het geneeskundig staats toezicht met 35 tegen 27 stemmen aangenomen. Ter vervanging van den heer J. T. ter Bruggen Ilugenholtz als lid van de tweede kamer der staten generaal voor het hoofdkiesdistrict Dokkum heeft Dinsdag eene herstemming plaats gehad tusschen de heeren mr. Ph. van Blom, rechter in de arrondissements rechtbank te Ileeren veen, en O. bar on van Wassenaer Cat wij ck. Gisteren is bij de opening^d-ei' billetfen gebleken dat de heer van Blom met 950 van de 1600 uitgebrachte gel dige stemmen tot lid der kamer is gekozen. Er wordt thans in de residentie algemeen verzekerd, dat de ter aardebestelling van het stoffelijk overschot van H. M. de koningin-moeder zal plaats hebben vrijdag, den 17 dezer, en wel in de koninklijke grafkelder te Delft. De vice-adrairatil May is vau wege het Nederlandsche gouvernement belast met de officiëele kennisgeving van het overlijden van H. M. de koningin-moeder aan de hoven van Berlijn en Petersburg. H. M. de keizerin van Rusland heeft reeds tweemaal uit Nizza, per telegraaf, bericht doen inwinnen of ook reeds de dag voor de ter aarde bestelling van H. M. de koningin-weduwe is vastgesteld. Daar hieromtrent nog geene bepaling gemaakt is, heeft men der Russische vorstin nog geen bevredigend antwoord kunnen geven. Woensdag zijn de werkzaamheden aan het Noordzee kanaal aangevangen, en wel op een afstand van tien minuten gaans van het strand der Noordzee bij de beek op een deel der duinen van de Breesaap. Daarbij waren tegenwoordig de heeren Jitta, van den Honert en Boelen, directeuren, Jaski, commissaris, Joseph Brandeis, aan nemer, Conrad, inspected' van den waterstaat, Dirks, in genieur der maatschappij, de referendaris der afdeeling waterstaat bij het departement van binnenlandsche zaken, Boogaardbenevens de burgemeester en wethouders der gemeente Yelsen. De heer Boelen stak de eerste spade in den grond, welke werkzaamheid door aanspra ken was voorafgegaan en gevolgd werd. Het hoofdbestuur der Nederlandsche maatschappij tot. bevordering der geneeskunst te Leiden heeft aan de tweede kamer der staten generaal een adres van adhaesie aan de geneeskundige wetten toegezonden. Door een 13tal drogisten, inwoners der residentie, is een bezwaarschrift bij de tweede kamer ingediend tegen de aanhangige geneeskundige wetten. Het zeer aandoenlijke slot van dat adres luidt als volgt „De ondergeteekenden vertrouwen, dat het luiden der doodklok, hetwelk thans, wegens het afsterven eener geliefde koningin, de weldoenster der armen, binnen de straten der residentie wordt gehoord, niet de voorgalm zij van hun dood en van den ondergang hunner gezinnen bij hun overlijden, die weldra ook zonden genoodzaakt zijn de weldadigheid in te roepen hunner landgenooten, omdat de staat, die voor alle burgers moet waken, hen zou hebben vernietigd ter wille van een idéé fixe, dat de tijd naar behooren zal weten te veroordeelen." De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren het voorstel tot overdekking van het beursgebouw na eenige discussie aangenomen met 29 tegen 3 stemmen, waarna bij acclamatie besloten werd gebruik te maken van de in verband daarmede aangeboden geldleening van 80,000. Gedurende de maand Januari heeft de opbrengst der staatsspoorwegen bedragen f 14,016,31, t. w. Lijn Harlingen—Leeuwarden.- reizigers f4455.50; bagage f 121.64; goederen f 878.22; paarden, vee en rijtuigen f 1107.70; diverse ontvangsten f 708.55. Lij n RoosendaalBergen op Zoomreizigers /T125.324 bagage f 53.49; goederen f 273.31; paarden, vee en rijtuigen f 24.62; diverse ontvangsten f 174.80. Lijn Breda—Tilburg: reizigers 2025.671; bagage 116.55; goederen f 2059.58; paarden, vee en rijtuigen f 266.17diverse ontvangsten f 625.18. Benoemingen en besluiten. posterijen. Op verzoek ontslag verleend aan jhr. C. P. Versluys van Krabbendijke, uit zijne betrekking van commies der posterijen 2e klasse. Benoemd tot commies der posterijen 2e klasse de heeren W. A. Piepers, H. P. van Leersum, J. A. W. Ver schoor en jhr. J. P. van Reigersberg Versluijs, thans commiezen 3e klasse; en tot commies 3e klasse de heer E. J. A. Boellaard, thans surnumerair. Benoemd tot directeur van het postkantoor te Gorin- chem de heer B. A. Janssen, thans hoofdcommies der posterijen. KierJcnleirvrs. Door deu kerkeraad der hervormde gemeente te Zierikzee is op Woensdag den 8 dezer uit het voor acht dagen opgemaakte drietal tot predikant bij die gemeente beroepen, de heer Jungius, predikant te Heilo. Marine en leger. Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee d'Haraecourt, is den 7 Februari jl. van Rio Janeiro naar Batavia ver trokken. Als een vervolg op de vroeger uitgevaardigde order heeft de minister van oorlog thans ter kennis van het leger gebracht, dat de rouw voor H. M. de koningin- moeder is bepaald op 18 weken, en wel de eerste 6 weken groote rouw, en dus tot 17 April, en de overige 12 wéken lichte rouw. Alle officieren zullen gedurende den grooten rouw een rouwband dragen aan den linkerarm met roset en de dragon met zwart floers overtrokken: en gedurende den lichten rouw alleen den rouwband. Ilolouiëa. „Wij vernemen met genoegen aldus lezen wij in hét gisteren met de Fransche mail aangekomen nommer van de Java-bode dat een rijke koffie-oogst dit jaar te wach ten staat. Indien hetzelfde het geval is bij de andere producte-d, dan hopen wij de gedrukte stemming, waarin de handel en industrie verkeeren, spoedig te zien ophouden. „Naar het gerucht wil, zonden de bevindingen van den heer Steinmetz bij zijn onderzoek nopens de koffie cultuur van dien aard zijn, dat zij geen gunstig denk beeld zullen doen vellen over de wijze, waarop 's lands belangbij de uitoefening dier cultuur door de ambtenaren bij het binnenlandsch bestuur behartigd is. Wij hopen spoedig door het rapport in staat gesteld te worden, over de oorzaken dier mindere behartiging te kunnen oor- deden. „Uit Riouw wordt ons bericht, dat in het Siaksche onrustige teekenen zich opdoen. Men vreest dat wan neer de regeering hare houding van langmoedigh eid niet in fermiteit verandert, er wel later eens aanleiding zou kunnen ontstaan om over te gaan tot eene expeditie". Verder vernemen wij uit dat blad dat op Borneo's westkust zich opstandelingen onderworpen hebben en andere die zich kwamen onderwerpen met hunne prauwen in het gezicht waren. KeGlitszalién. Gisteren stond voor de arrondissements rechtbank alhier terecht Simon de Vos, arbeider te Vronwepolder, beklaagd van op den 1 Februari jl., des namiddags onge veer te vijf uren, in de zeeduinen onder Vronwepolder aan den rijksveldwachter J. Kroes, gestationneerd te Domburg, verschillende slagen en stompen toegebracht en met de nagels in het aangezicht gekrabd te hebben, toen de veldwachter hem naar den burgemeester wilde bren gen, daar hij herhaaldelijk weigerde zijn naam te zeggen De beklaagde ontkende de hem ten laste gelegde mis handeling en gaf op dat hij integendeel door den rijks veldwachter is miskaudeld ten gevolge zijner weigering om zijn naam op te geven waartoe hij zich niet verplicht

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1