M ICHE^r C OURAN T. r 39. Donderdag 1865. 9 Maart. Editie van Woensdag avond 8 uren. AANBESTEDING. Op Vrijdag den 17 Maart 1865, des voormiddags te 10 ■uren, zal, onder nadere goedkeuring, door den commis saris des koningsin de provincie"Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het herstellen van den val ontstaan den 30 November 1864 aan het Westhavenhoofd, en het onderhonden der beide havenhoof den van Zierikzee, gedurende het jaar 1865. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het minis terie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provin ciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Raamstraat no. 49, te 's Gravenhage, en door zijne tusschenkorast in de voor naamste gemeenten des rijks. Zullende den 7en en 4en dag vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat C. Brunings, te Middelburg, en bij den ingenieur jhr. van den Santheu- vel, te Zierikzee. 's Gravenhage, den 18 Februari 1865. Van wege den minister, De seeretaris-geueraal, J. SCHRODER. De Burgemeester en Wethouders der gemeente Arrie- muiden zijn voornemens, om op Woensdag den 29 Maart aanstaande, des voormiddags te 10 uren, ten stadhuize alhier, onder nadere goedkeuring van den gemeenteraad, publiek aan te besteden Het afbreken van het tegenwoordige en wederopbouwen van een nieuw Gemeen tehuis- Het daartoe betrekkelijke bestek en plans liggen van heden af, tot op den dag der aanbesteding, ten stadhuize alhier ter inzage, terwijl op Zatnrdag den 25 Maart, tus- schen 10 en 2 uur, bevorens in loco aanwijzing zal wor den gedaan. De aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod, zullende de inschrfjvingsbilletten op zegel ge schreven, duidelijk moeten bevatten de ingeschrevene som met de borgen. De burgemeester en wethouders van Arnerauiden, C. J. BAARS. De secretaris, J. VAN DER WEELE, L. S. 6tnmnlanö. Middelburg; 8 Waart. Wij vernemen dat het provinciaal gerechtshof in Zeeland cn de arrondissements rechtbank alhier beide een adres van rouwbeklag aan Z. M. den koning hebben toegezonden, waarin de deelneming wordt betuigd in het verlies 't welk Z. M. in het overlijden van H. M. de koningin-moeder getroffen heeft. Ook hebben de leden van het hof en de rechtbank den rouw aangenomen. Ook de tweede kamer der staten generaal heeft, als staatslichaam, den rouw aangenomen, zoodat alle stuk ken, van de kamer uitgaande, met rouwranden zijn voorzien. Op last van Z. M. den koning maakt de oppercererao- niemeester in de Staatscourant van heden bekend, dat uithoofde van gewichtige bezwaren die zich hebben voorgedaan omtrent de plechtige ter aarde bestelling van het stoffelijk overblijfsel van H. M. de koningin weduwe, de begrafenis vooralsnog niet zal kunnen ge schieden. Het is diensvolgeus 's konings verlangen, dat de dag, volgende op dien waarop het luiden der klokken in de residentie zal ophouden, de publieke vermaken weder een aanvang zullen kunnen nemen. In zijne heden namiddag gehouden zitting heeft de emeenteraad al bier een adres van rouwbeklag aan M. den koning vastgesteld. Tot hulponderwijzer met acte van de Fransche taal op de school C, voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens, is benoemd de heer J. Sturm, hulponderwijzer te Bterta (Groningen). Op de voordracht was mede geplaatst de heer F. H. Leupen, hulponderwij zer alhier. Het kohier van den hoofdelijken omslag met denstaat van ingekomen reclames zijn gepresteerd en zullen ter inzage voor belanghebbenden worden gelegd. Van dit en het verder in deze zitting verhandelde geven wij in ons volgend nommer een verslag. Namens het Middelburgsch departement der Maat schappij tot nut van 't algemeen is gisteren een getuig schrift, benevens f 5 in geld, uitgereikt aan Andries Lorier, Hdibrecht Mondeel en Cornelia Groenenberg, wegens betoonde hulpvaardigheid en menschlievendheid bij het redden van een kind uit het water op 17 Dec.jl. De tweede kamer der staten-generaal heeft gisteren een aanvang gemaakt met de behandeling van de wets ontwerpen tot regeling van het geneeskundig staatstoe zicht. De algemeene beraadslaging over de gezamenlijke wetten is afgeloopen en die over wetsontwerp I (rege ling van het geneeskundig staatstoezicht) geopend. In de opname van het verslag dier zitting zijn wij door de late aankomst der post heden verhinderd. De Russische generaal Budberg, adjudant van Z. M. den keizer aller Russen, die in last heeft bij het Neder- landsche hof brieven van rouwbeklag van zijnen souve- rein wegens het overlijden van wijlen H. M. de koningin- weduwe over te brengen, is in de residentie aangekomen en aan het hotel Paulez afgestapt. De generaal zal tot na de ter aarde bestelling te 's Gravenhage blijven. In de Staatscourant van gisteren is opgenóïnen een rapport van der» minister van binnenlandsche zaken betreffende de bekende petitie van arbeiders in verschil lende ijzerfabrieken, ten aanzien van de vrije mededin ging naar openbare werken, waardoor volgens hunne meening overdreven concurrentie ontstaat. Plaatsgebrek verhindert ons heden den inhoud van dit rapport mede te deeleti, dochin ons volgend nommer hopen wij daartoe in de gelegenheid te zijn. Als een merkwaardigen tegenhanger van het adres der werklieden moeten wij inmiddels wijzen op een dezer dagen door een twee-en-twintigtal fabrikanten bij Z. M. den koning ingediend adres, hetwelk een geheel anderen geest ademt en waarvan wij insgelijks in ons volgend nommer mededeeliug zullen doen. De studenten in de geneeskunde' aan de Utrechtsche hoogeschool hebben een adres aan de tweede kamer der staten generaal opgezonden, houdende adhaesie aan het adres, onder dagteekening van 1 Maart 1865 door eenige geneeskundigen te Utrecht aan de tweede kamer der staten generaal aangeboden. Benoemingen en besluiten. marine. Op verzoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend aan den luitenant ter zee le klasse F. P. du Rieu, ten gevolge zijner benoeming tot waterschout te Amsterdam, en hem ontheven van de betrekking van inspecteur over het loodswezen, de betonning, bebake- ning en verlichting in het le district te Groningen; terwijl laatstgenoemde betrekking met den 16 dezer wordt opgedrageu aan den luitenant ter zee le klasse 0. van Slooteri. rechterlijke macht. Benoemd tot kantonrechter te Elburg mr. J. P. F. van der Mieden van Opmeer, thans kantonrechter te Cortgene. postkantoren. Benoemd tot directeuren der poste rijen: te Oudenbosch, de heer H. B. Wilkens, te Bergen op Zoom; te Brummen, de heer J. P. Halberstadt, te Nijmegen; te Doetinchem, de lieer P. T. de Ridder, te Doesborg; te Haarlemmermeer, jhr. H. A. van Foreest aldaar; te Noordwijk, de heer G. J. C. Bodde, te Gorinchemte Maarssen, de heer J. R. Ivrudop, te Elburg; te Veenendaal, de heer H. W. de Ridder, te Hulst; te Dragten, de heer II. K. de Jonge aldaar; te Zwartsluis, de heer W. C. M. Snijders, te Dordrecht, en te Hoogeveen, de heer A. M. A. M. de Roy, te Oos terhout. Gemengde berichten. Het Nederlandsche barkschip Burgemeester van Mid delburg is heden in hetdrooge dok te Vlissingen gehaald. Voor een paar dagen is weder eene geheime speel bank ontdekt te Genève, de derde gedurende twee maanden. Zondag is een goederenwagen vau den trein, dien te 2.55 van Rotterdam vertrekt, nabij het oude station Harmeien gederailleerd, zoodat de trein eerst ten 5.15 te Utrecht is gearriveerd. Ongelukken zijn niet te betreuren, behalve dat een conducteur ernstig is ge kneusd. Door de spoedige geneeskundige hulp van een officier van gezondheid, op den trein aanwezig, hoopt men op zijn behoud. De postdirecteur te Arnhem heeft volgens ver schillende dagbladen, door zich te verdrinken een einde aan zijn leven gemaakt. Er is te Parijs een gerucht in omloop en dit schijnt eenigen grond te hebben, dat er een handschrift bestaat van Bodewijk XIV, tot onderwerp hebbende het „Leven van Julius Caesarer bestaat echter verschil aangaande de bijzonderheden. De eene zegt dat er vijf hoofdstuk ken zijn gevonden van de hand des grooten konings, uitmakende het vervolg op eene verzameling eigenhan- digebrieven van mevr. van Maintcnon, getiteld: „Lettres aux Princes.VoIgens denzelfden berichtgever zouden die handschriften zijn toegezonden aan den heer Monnier, een der onderwijzers van den kroonprins. Men twijfelt er echter aan of zij in het licht zullen gegeven worden. Een ander spreekt van het vinden van eene vertaling van het leven van Caesar, volgens de bewerking van Suetone door Lodewijk XIV, welke zou worden gedrukt. Eindelijk wil men dat aan het ministerie van oorlog een exemplaar gevonden is van een werk: „Commentaires de César" door Lodewijk XIV, waarvan destijds maartien exemplaren zijn gedrukt. De Levant Herald bevat het verhaal van een hevi- gen brand, die den 20 Februari te Konstantinopel heeft plaats gehad. De vlam brak des nachts het eerst uit in het klooster van St. Benedictus, in Galata, en verspreidde zich van daar met eene buitengewone snelheid langs de houten huizen. Aan het kloostergebouw was een hooge steenen muur, waartegen de ter hulp gesnelde manschap pen met vier brandspuiten zich posteerden, oin tegen het vuur beveiligd te zijn. Die muur stortte in, met het gevolg dat de manschappen met de spniten en de daarbij aanwezige omstanders allen onder het puin bedolven raakten. Ook door het instorten van andere gebouwen werden verschillende personen in den val medegesleept, gewond of doodelijk getroffen. Alles te zaroen genomen, hebben ruim honderd personen het leven erbij verloren. Er was op het laatst geen ander middel om den brand te stuiten, dan door eenige huizen omver te halen en de aangetaste woningen te laten verbranden, zoolang tot de vlam bij gebrek aan voedsel van zelf uitdoofde. Een welgesteld landbouwer in den omtrek van Verona gevestigd, had bij een zaadhandelaar in gemelde stad eene groote hoeveelheid zaden van allerlei soort aangekocht en voor het bedrag een wissel afgegeven. Naar de gewoonte der landbouwers aldaar, had hij den vervaldag niet met den datum genoteerd, maar met den naam van den heilige, op dien dag gevierd, en had als zoodanig opgegeven den heiligen Pacifico. Er verliepen vele maanden gedurende welke de handelaar te vergeefs om betaling vroeg; steeds antwoordde de debiteur: „Ik betaal eerst op St, Pacifico." Bij het nazien van den kalender ontwaarde de handelaar eindelijk, dat er geen heilige van dien naam in voorkwam. Hij wachtte zonder verder iets te zeggen tot allerheiligendag en vorderde toen betaling van het verschuldigde. De eenvoudige landbouwer, zegt de Prcsse, welke het bovenstaande mededeelt, begreep dat hij in zijn eigen net was gevan gen en maakte geene verdere uitvluchten. Den 15 Mei zal te Ajaccio het monument van de familie Bonaparte, voorstellende Napoleon I te midden zijner broeders, worden ingewijd. PrinsNapoleon begeeft zich ter bijwoning dezer plechtigheid iu Mei naar Corsica. Een hoedenmaker, te Weenen in Maviahilf woon achtig, heeft eene verzameling aangelegd en ten toon gesteld der hoeden, waarvan het dragen om vorm of kleur sedert 1848 hetzij in Duitschland of Italië is ver boden geworden. Er zijn 18 exemplaren aanwezig. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 6 dezer: G. Hubrechsen, jra. 24j. met G. van Boxsel,jd. 23 j. L. de Jonge, jm.38 j .met A.Flippo, jd. 32 j. C. Del- zenue, jm. 32 j. met A. Ingelse, jd. 23 j. A. G. Laters, jm. 26 j. met S. Caljouw, jd. 24 j. J. Andriessen, wedinvn. 43 j. met D. van der Wielen, jd. 32 j. (Van 25 Februari tot 4 Maart.) Vlissingen. Gehuwd: P. L. Kersteman, jm. 45 j. met E. C. Querin, jd. 26 j. BevallenC. J. C. Iieffty, geb. Ykhoorn, d. H. Wisse, geb. de Wette, z. (doodgeb.) J. Zanboer, geb. Dronkers, z. (doodgeb.)

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1