Üi-ftijDiuijcn. tjanöclsbmcljtcn. UMöaöigljciö. 2lï)vrrtrntim. MAmupi.JTOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. de inwoners die niets te verliezen hadden. De meer ge goede burgers hadden reeds een paar weken te voren met have en goed de belegerde vesting verlaten. De bemachtiging van Charleston is te Washington met groote vreugde vernomen en dein dergelijk geval gebrui- kelij ke feestelijkheden werden met den meesten geestdrift gevierd. De belangrijkheid van dit krijgsvoordeel valt dan ook elk in het oog. Men weet toch dat Charleston Richmond de eerste stad was der zuidelijke TJnie- staten. Binnen hare wallen werd het eerst de banier des opstands opgestoken en het prestige van Charleston was sedert dat oogenblik in de oogen van het Zuiden steeds vermeerderd door de krachtige verdediging welke het ge durende de laatstejaren had geboden tegen de vijandelijke vloten. De val van dit bolwerk der Zuidelijken zal dan ook hunne demoralisatie nog vermeerderen, vooral ook daar eene niet zeer verwijderde toekomst hun insgelijks gelijk wij reeds mededeelden het verlies der zee stad belooft, welke aan het Zuiden zoo talrijke voordee- len opleverde en alwaar de uit- of invoer door zoovele „blockade-runners'1 op groote schaal plaats had. Na het verlies van Wilmington blijft den zuidelijken langs hunne uitgestrekte kust van Virginië tot aan den golf van Mexico geene enkele versterkte zeehaven meer over. Het leger van Lee bevindt zich nog altijd tegenover Grant in de omstreken van Richmond, terwijl de vloot der geconfedereerden welke op de James-rivier den toegang tot de zuidelijke hoofdstad verdedigt thans onder bevel staat van den schout-bij-nacht Semnes, vroeger, gelijk men weet, kommandant der Alabama, na wier verlies hij naar zijn vaderland was teruggekeerd. Het gerucht was thans te New-York in omloop dat Richmond zou worden ontruimd. Mocht dit het geval wezen en het geheel be stuur van het Zuiden genoopt worden om eene andere schuilplaats te gaan zoeken, dan zou de opstaud den genadeslag hebben ontvangen. Wenden wij ons thans naar het politiek terrein van Europa, alwaar wij echter weinig belangrijks aantreffen. Een gelijdelijken overgang biedt ons daartoe het protest door keizer Maximiliaan van Mexico tegen de openbaar making der familie-overeenkomst te Miramar gesloten, gedaan, waaromtrent de Ost Deutsche Post haar gevoe len mededeelt. Dit dagblad beweert namelijk dat van dergelijk protest., waarvan men de oorzaak in eene even- tuëele handhaving van Monroe's beginsel door eene her stelde Unie wilde zoeken, geen raison d'etre zou hebben, omdat de acte van afstand der rechten van agnaat op de oostenrijkscheu kroon van nul en geeuer waarde zou worden als keizer Maximiliaan tot abdicatie mocht wor den genoopt. De regeeringen van Oostenrijk en Pruisen hebben, gelijk men weet, aan de Elbe-hertogdommen eene vlag geschonken. Zij verlangen thans van de zeemogendheden de erkenning dier vlagen tevens van den nog altijd voort- dureuden voorloopigen toestand, „welke zal ophouden, zoodra de quaestie der erfopvolging zal zijn geregeld." Na het betoog ten voordeele van Pruisen's inlijvings plannen, hetwelk de Constitutionnel zich uit Hamburg deed toezenden, neemt dit officieus regeeringsorgaan thans zelf het woord en verklaart zich mede overtuigd van cle wenschelijkheid eener inlijving. Het verbindt daaraan echter de voorwaarde dat de bevolking tot eene stemming zal worden geroepen. Ook la France spreekt ten gunste der inlijving bij monde van een invloedrijk persoon uit Sleeswijk, thans te Parijs vertoevende. Dat de man, die den Constitutionnel, la France en derge lijke regeerings-marionetten doet leven, bewegen en spreken, bij dit alles den blik op de Rijngrenzen heeft geslagen, zullen wij wel niet nader hebben te betoogen. Is het waar dat Oostenrijk zal weigeren om de vijf opge- gevene voorwaarden van Pruisen ten opzichte van het bestuur van Sleeswijk-Holstein aan te nerneu, dau mag die houding zekerlijk wel voor een groot deel worden toegeschreven aan den invloed 'van Engeland. Omtrent de parleihents-debatten aldaar valt intusschen weinig belangrijks mede te deelen, gelijk te voorzien was. Als een blijk van den, sedert de encyclica, in Engeland heerschenden anti-clericalen geest mag beschouwd worden de motie van deu heer Newdegate iu het lager huis voorgedragen, strekkende om met het oog op de vele misbruiken in de roomsck-katholieke kloosters welke hunne opheffing in andere landen ten gevolge hebben gehad eene enquête te bevelen omtrent het bestaan, het karakter en de vermeerdering van dergelijke inrich tingen. Na eene redevoering van den minister Grey, ten betooge dat de wet te dien opzichte genoegzame waarborgen opleverde en dat de heer Newdegate inbreu ken op die wet ter keunisse kon brengen van den attorney-general, werd de motie verworpen met 106 tegen 79 stemmen. De commissie uit de Franschen senaat, belast met de amenstelliug van bet outwerp-adres van antwoord op de troonrede des keizers, heeft hare werkzaamheden volbracht. In de zitting van heden zou de voorzitter van dit staatslichaam, de heer Troplong, dit ontwerp aan de vergadering mededeelen. Met het oog op de aanstaande adres-debatten, waarbij ook de conventie van 15 September door sommige leden ter sprake zal worden gebracht, heelt de graaf de Ségur d'Aguesseau een allerheftigsten uitval gedaan tegen die overeenkomst. Daar ongesteldheid hem verhindert die vergadering bij te wonen, heeft dit seuaatslid een brief aan den voorzitter gericht waarin hij zijne grie ven kenbaar maakt. De heer de Ségur ziet iu het ver laten van Fraukrijk's eer vollen post te Rome, een eersten stap op den revolutionairen weg door prins Napoleon aangewezen, het voorspel van ailerontzet- teudste rampen voor het vaderland. De heer de Ségur verklaart dat de „poorten der hel" van de negentiende eeuw den naam dragen yan: „ketterij, zoogenaamde hervorming, valsche wijsbegeerte,revolutie, zoogenaamde moderne beschaving of terugkeer tot het heidendom;" dat zij deu naam dragen van „Rusland, Engeland, Pie- mont, Italië enz." Dit alles de heer de Ségur is hiervan overtuigd zal nu wel niets vermogen tegen de heilige kerk, maar als Frausch burger en als lid van den senaat moet hij wijzen op de rampen welke voor den oudsten zoon der kerk zullen ontstaan hoe, blijkt niet zoodra de paus genoopt zal worden om de eeuwige stad te verlaten en in ballingschap te gaan. De heer de Ségur acht het bespottelijk om vertrouwen te stellen iu de belofte om het pauselijk grondgebied te eerbiedigen, gedaan door roovers, die nog steeds twee derde ge deelte der pauselijke staten iu handen hebben enz. enz. De brief des heeren Ségur levert volstrekt geene nieuwe gezichtspunten op. Misschien is zelfs de aller heftigste vorm daarvan geen onnatuurlijk verschijnsel voor de geiieesheeren vau het senaatslid en kan men het stuk met zeer veel grond beschouwen als een bulle tin door den zieke zelf geschreven. Paus Pius heeft gisteren bij zich ten gehoore toege laten eene deputatie uit de te Rome vertoevende buiteu- landsche katholieken, die hem een adres kwam overhan digen. In dit stuk werd de wensch uitgedrukt dat de strijd, welke aüerwege heerscht, weldra door kalmte mocht worden opgevolgd, waarbij meu de noodzakelijk heid der wereldlijke macht van den paus niet langer zou betwisten. De adressanten betuigden voorts hun dank voor de uitvaardiging der encyclica. De paus beantwoordde dit stuk, hetwelk door den graaf de Caraman was voorgelezen, met de betuiging dat hij door de encyclica de wereld omtrent de beginselen dei- waarheid en rechtvaardigheid nader bad willen voor lichten, terwijl hij voorts te kennen gaf dat het bezit van grondgebied voor hem noodzakelijk was om van daar zijne stem te kunnen doen hooren. Nadere mede- deelingen zulleu ons meer uitvoerig omtrent adres en antwoord inlichten, waarvan de telegraaf thans slechts zeer oppervlakkig den algemeenen zin doet kennen. Den 3 dezer is ter reede van Veere gekomen de Engel- sche schooner Exer, gezagv. H. Elder, van Newcaltle met kolen naar Middelburg, en den 6 naar zee gezeild het barkschip Wakkeren, gezagv. de Bordes, van Middel burg in ballast via Newcastle naar Oost-Indiën. P8 c e k rapjp r S j ce n Rotterdam 6 Maart. Bij veel aanbieding was de stemming flauw, en de handel gering. CLraanmariktcii enz. Amsterdam 6 Maart. Raapolie op zes weken f 41. Lijnolie op zes weken f 36. Rotterdam 6 maart. Tarwe 10, bruinebooncn 30 cent en witteboonen f 1 hooger. Axel 4 Maart. Oude tarwe/a nieuwe dito ƒ6.70 a7.45; Kogge 5.15 a j 5.35Wintergerst f 4.754.95; Zomer dito ƒ3.75 a ƒ3.95,; Haver/3.10 a/3.50; Paardenboonen/5.40 a 5.70; Duivenboonen ƒ6.35 a 6.65; Bruineboonen ƒ7.45 a ƒ8.40; Groene erwten ƒ6.30 a f 6.65Geele dito 6.05 a 6.55Boekweit 5.60 a 5.85. Prijzen van effecten. Amsterdam 6 Maart. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2$ pet. 62$ i dito dito dito 3 73$ dito dito dito 4 96$ Aand. Handelmaatschappij België. Certificaten bij Rothschild 2$ Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 pet. 95 Certific. Hope co4 Oblig. dito 1855,6e serie 5 80f$ dito dito Leening 1860 4$ 83$ Certificaten 6 44$ Aand. spoorweg185f Polen. Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 59$ dito 1847/1852 2$ 29 tf- dito rente Amsterdam5 80$ dito nationale5 65$ Bankactiën 3 Italië. Leening 18615 Spanje. Obligatiën (bxnnenlandsche) 3 42$ dito3 thans 2$ 40$ Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 46$ dito 1856—1862 3 46$ Griekenl. dito (blauwe)5 20$ Turkije. Obligatiën (binnenl.)6 50$ Vereen.Stat.dito (1882) 6 54^ Illinois. dito7 Mexico. dito 3 25$ Grenada, dito afgestempeld4$ Venezuela dito 3 17$ Middelburg, den 6 Maart 1865. DIAKENEN der Nederd. hervormde gemeente berich ten met hartelijke dankzegging de ontvangst eener gift van f 10, in een Muntbillet no. 842 Q. G., alsmede eene van 50 cent, de laatste in een omslag met het opschrift: „V weinig maar uit een goed hart," beide gevonden in de collecte der Nieuwe kerk, Zondag voormiddag den 5 dezer. Diakenen voornoemd, DIRK JERAS, Voorzitter. JAC. DE KAN TER, Secretaris. Schipper M. GROOTJANS te Arnemuiden, die op den 9 Februari 11., voor Ostende met zijn Vischsloep is gestrand en dezelve aldaar heeft verloren, heeft van Heeren Gedeputeerde Staten de vergunning gekregen om in de Provincie Zeeland aan de huizen der ingeze tenen eene collecte te doen, welke hij na verkregen verlof van den Heer Burgemeester te Middelburg, aldaar op Dinsdag den 7 dezer maand wenscht aan te vangen. Hij beveelt zich langs dezen weg in de milddadigheid van Middelburg's ingezetenen aan, en hoopt dat een ieder hem ruimschoots zal mogeu gedenken, opdat hij in staat gesteld mag worden zyu geleden verlies, ten bedrage van f 2400, te kunnen herstellen. Heden overleed, tot mijne en mijner Kinderen diepe droefheid, de Heer SIMON TE VEL, iu den ouderdom van 69 jaren. Wed. S. TE VEL LADENBERG. Algemeene kennisgèving. Middelburg, 3 Maart 1865. NB. De Zaak zal op denzeli'den voet worden voortgezet. Heden overleed, na een langdurig lijden onze waarde Tante, Mejufvr. MARIA GOROD1NA VAN HEUVEN, Weduwe van den HeerR, SCHOT, in den ouderdom van bijna 75 jaren. Namens hare nagelaten Betrekkingen. A. W. VAN IIEUVEN. Middelburg, 5 Maart 1865. De CALAMITEUSE POLDER Ki-uiuingcn heeft door middel der belanghebbenden, vertegenwoordigd alzoo door de Directie enz., zich tot eenen Vrijen Polder verklaard. Hulde komt hiervoor der Directie toe, omdat zij onmid dellijk den aftredenden Werkbaas C. BOLIER aan den Vrijen Polder overplaatste en wel met eene verhooging der jaarwedde tot Duizend Gulden. Der Directie zij dank toegebracht, om hare verstandige handelingen ten opzichte des Polders, zoowel als die ten opzichte van den kundigen Werkbaas. K. A. v vpip&TEMENT MIDDELBUKG. ƒ- op Woensdag den 8 Maart 1865, des ^?tvcftid«--té^7Voorlezing en Bijdrage. $WRoyV§*ne voou Dames. De Secretaris, NAGTGLAS,

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 3