De adressant, daarbij tegenwoordig, stond er echter j opdat alles zou worden nagezien, zoodat zijne zuster zelve eene kast heeft geopend; doch door de ambtenaren ia niet aan dien wensch des adressants voldaan. Evenmin is een vertrek, waarin, volgens opgave van mejufvrouw J Kluifhoofd, haar aanstaande logeerde, onderzocht. De brigadiers der rijksveldwacht hebben geene stuk ken of papieren nagezien; dit is alleen geschied door de daartoe bevoegde rechterlijke ambtenaren. Ook zijn alleen die stukken gelezen, die den vorm hadden eener qnitautie. De adressant is, zoodra hij zich hiertoe bij den rechter commissaris had aangemeld, bij het onderzoek toegela ten en is daarbij, nagenoeg van den aanvang af, reeds in de kamer zijns broeders tegenwoordig geweest. In stede van bij zijne moeder te blijven, heeft hij onaf gebroken het onderzoek bijgewoond. Daarbij betoonde hij een bijzonderen ijver en behulpzaamheid, zoo door het openen van meubels als het vertoonen van voorwer pen, van welke noch opening, noch vertooning werd verlangd. Van ergernis en opschudding in de gemeente Numans- dorp hebben de rechterlijke ambtenaren niets bemerkt. Bij het verlaten van de woning der weduwe was er niet alleen geene samenscholing, maar zelfs nauwelijks een enkel mensch te zien." BcHioesaiBEigcn en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan C. Springer, kunstschilder te Amsterdam, tot het aannemen en dra gen der versierselen van de Leopoldsorde, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken; en aan Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst, den kapitein-luitenant ter zee jhr. F. de Casembroot, tot het aannemen en dra gen der versierselen van officier der orde van het Legioen van eer, hem door Z. M. den keizer der Franschen ge schonken. marine. Bevorderd tot officier van gezondheid le. kl. bij de zeemacht, de officier van gezondheid 2e klasse M. J. Cijfveer. Onderwijs. De Staatscourant bevat de oproeping van sollicitan ten naar de betrekking van onderwijzer voor de dienst in Nederlandsch-Indië, met opgave der daaraan ver bonden voorwaarden. Volgens de schoolberichten in de Nieuwe bijdragen voor opvoeding en onderwijs van Februari, bedraagt het getal vacante scholen: Openbare voor gewoon lager onderwijs 39, dito voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs 4, dito voor meer uitgebreid lager onderwijs 1, bijzondere voor gewoon lager onderwijs 2, gesubsidieerde voor meer uitgebreid lager onderwijs 3. Het aantal vacante hulponderwijzers-betrekkingen bedraagt: Noord- Brabant 14, Gelderland 13, Zuid-Holland 8, Noord-Hol land G, Zeeland 3, Utrecht 3, Friesland 1, Overijssel 5, terwijl in Groningen, Drenthe en Limburg geene vacatu ren zijn opgegeven. In het jaar 1864 hebben 11 personen na de plaatsing der lijsten in de Nieuwe bijdragen van Mei en November, van den koning vergunning verkregen om hier te lande onderwijs te geven. MarSsie en leger. De minister van oorlog heeft aan de heeren plaatse lijke en garnizoens-kommandanten het volgend schrijven gericht. „Ik kwijt mij van eene zeer droevige taak, door u bij deze kennis te geven, dat II. M. de koningin-weduwe, geboren grootvorstin van Rusland, gisteren namiddag omstreeks half vijf uren is overleden. „Dit hoogst smartelijk verlies zal vooral ook door het leger diep gevoeld worden bij de herinnering aan de be langstellende toegenegenheid door H; M. aan het krijgs volk betoond, getuige inzonderheid hetgeen door hoogst- dezelve in de jaren 1830 en 1831, door het stichten op eigen kosten van een hospitaal voor gekwetste militai ren, is verricht. „Ik vervul dan ook een zeer treurigen plicht door u op te dragen het smartelijk afsterven van de zoo zeer geliefde en weldoende vorstin aan uwe onderhoorigen bekend te maken, voegende ik al dadelijk hierbij, dat als blijk van hulde en diepe erkentelijkheid van het leger voor hetgeen de hoogvereerde vorstin daarvoor bij haar leven was, al de corpsen van het leger bij de ter aardebestelling van haar stoffelijk overschot zullen worden vertegenwoordigd. Inmiddels zullen de officieren van het leger al dadelijk den rouw aannemen, bestaande in een floers of rouw band om den linkerarm, terwijl de dragon mede met floers zal zijn overtrokken. „De tijd van duur van den rouw zal nader worden medegedeeld." Ook de officieren, adelborsten enz. der marine alsmede de officieren van het corps mariniers,zuilenden rouw aannemen, bestaande in een floers of rouwband om den linkerarm, terwijl de dragon mede met floers zal overtrokken zijn. Men verneemt, dat de vice-adrairaal G. Vogelpoot, directeur en kommandant der marine te Nieuwediep, met den eersten Juli a. van laatstgenoemde betrekking zal worden ontheven. Als zijn opvolger wordt genoemd de schout bij nacht J. J. van der Moore, thans directeur en kommandant der marine te Amsterdam. ficmengde berichten. Op de Oudehaven te Zierikzee tusschen do houten en steenen brug vernam men Zaturdag avond omstreeks kwart voor negen uren angstkreten. Het bleek weldra dat eene dienstbode bij.het ledigen van een emmer in de haven, in het water was gevallen. Aan spoedig aange brachte hulp heeft zij hare redding te dauken. Men was zoo gelukkig haar met een haak boven water te houden totdat men haar met eene boot bereikt had, waarin zij werd opgenomen en behouden aan wal gebracht. Volgens de Volkszeitung heeft de keurvorst van Hessen, die gewoon is alles naar zijn wil te dwingen, eindelijk zijn man gevonden. De bekende Ullraaun had namelijk den schouwburg voor zijn concert gehuurd. Zoo als „van zelf sprak," eiscktc de iutendant voor den keurvorst vrijen toegang in de hofloge. 't Lijkt er niet naar," zeide de onwrikbare impresario; „als Z. K. H. mijn schouwburg wil bezoeken, dan moet hij betalen." „Ja, maar dan moet de verlichting ten minste vergoed wor den." „Dat is uwe zaak; worden de lampen niet aan gestoken, dan zingen mijne artisten in het duister, dat kunnen zij ook." De intendant maakte zijn heer en ge bieder sidderend met de „vreeselijke brutaliteit" van den vreemdeling bekend. De vorst lachte echter en zeide lakonick„Hij is een lompe vlegel. Bevalt mij. Ik zal betalen!" En zoo geschiedde het. Serenissimus paste zijn geld en liet bovendien in de zaal eeu helderder licht branden, dan tot dusverre in de lagere scholen te Hessen schijnt. De dagbladen bevatten de volgende beschrijving van de wijze, waarop een eigenhandig schrijven van keizer Napoleon aan den koning van Siam aldaar werd overhandigd. Bedoelde brief werd in eene gouden vaas bewaard, die te midden van eene prachtige bark op een hoogen troon stond. Veertig andere Siarasche vaartuigen volgden de bark. Bij het paleis aangekomen, werd de brief met 21 kanonschoten begroet, vervolgens op een rijk versierd kussen gelegd endoor 1000soldaten geleid onder het klinken der muziek in het paleis gedragen. In de groote audiëntiezaal bevond zich de koning, door alle prinsen van den bloede en de groot dignitarissen van de kroon omringd en met het grootkruis van het Legioen van Eer versierd. Uit handen van den Franschen konsul nam Z. M. het keizerlijk schrijven aan. De Bayerische Zeitung bevat eene zeer uitgebreide mededeelingen omtrent de veel besproken positie van den beroemden Richard Wagner, waardoor de bodem wordt ingeslagen aan alle geruchten betreffende de ver houding in welke de componist tot den koning staat, de ongenade waarin hij zou zijn gevallen enz.; hij is steeds zeer in gunst bij den koning en behoeft bij zijne handel wijze niet te vreezen dat hij die verliezen zal, want Wag ner overschrijdt de grenzen niet hem door de betame lijkheid voorgeschreven. Men zegt dat eeu rijke Engelschman het plan beeft om van het Italiaansche gouvernement drie vierdeu van het eiland Caprera aan te koopeu, het overige vierde behoort aan Garibaldi en wel met het doel om het den doorluchtigen generaal ten geschenke aan te bieden. De waarde van den eigendom is geschat op zestig a tachtig duizend lire (2000 a 3000 p. st.) Het blijft intusschen zeer te betwijfelen of Garibaldi zulk een geschenk zal aannemennadat hij zoo menigmaal geschenken geweigerd heeft. Dinsdag avond is wederom een der meest bekende j uitgestrekte gebouwen van Londen door brand geheel I vernield, namelijk Savillehouse, in het Leicestersquare. j Tijdens de regeering der koningen die den naam George I droegen, was het gedurende vele jaren de residentie j der prinsen van Wallis, waarna het bij afwisseling, tot i zeer verschillende bestemmingen gebezigd werd. In het begin der tegenwoordige eeuw hield zekere miss Linwood er groote tentoonstellingen van naaldenwerk, en was het gebouw onder den naam van Linwood's galerij bekend, maar later verwisselde het telkens van gebruikers, en diende nu eens tot boks- en schermzalen, I dan weder tot het geven van muziekuitvoeringen, het houden van koffiehuis enz. Door de ij verige pogingen I der brandweer zijn de belendende gebouwen, waartoe I met zeer kostbare handelswaren gevulde magazijnen I behoorden, geheel of grootendeels gespaard gebleven. Het merkwaardigste bij dezen brand was, dat de prins van Wallis, door den hertog van Sutherland, lord Gros- venor en andere heeren vergezeld, op het tooneel der verwoesting aangekomen, het gewaad van een brand spuitgast aantrok, de nog brandende puinhoopen zoo dicht mogelijk naderde, en de grootste belangstelling in de aangewende pogingen tegen de verdere versprei ding der vlammen betoonde. Zoodra de volksmenigte den vorst ontdekte, werd hij met luid gejuich begroet. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Ylissingen, des middags 2 ure. Februari Maart 1865. Wind. u 1 n si 2 1 o' i° P=S FQ 26 Zw.t.Z. 10 763.1 27 w zvv. 6 767.1 751 1 28 W. t. z. 12 1 W t.N. 6 752 5 2 West. 7 753 6 3 W.Nw. 8.5 768.S 4 Zw.t.w. z. 88° w. 7 767.4 of w.i/0z. 9,19 789,71 1 J5 -a O f- 1 id 3.=? '1 co ai 4.8 0.85 6 12 00 6.6 0.82 6 64 6.0 6.8 0 94 7 62 00 5.2 088 6.48 10.5 5.8 0.94 7 22 0.5 5.2 0.82 6.08 18 0 6-9 0.68 5.56 ü.l 9 63 0,86 8,5* 8,96 AanmerJcing-en l.bew betr.mist reg. bew. licht bewolkt, bew. heiig regen, bew. reg. licht bew. bewolkt regen, licht bew. regenb. licht bew. heiig. De grootste wind kracht is geweest den 19 Februari des mor gens te 9 uren, W. t.Z. Gemiddelde druk 30 p. op de vierkante el, zwsarste druk G1 p. op de vierkanlo el. De onderste regel bevat de opgaaf der gemiddelde meteorologischo waarnemingen gedurende de maand Februari, des middags te 2 uren. Thermometcrstand. 4 Maart's av. 11 u. 41 gr. 5 'smorg.7u.38gr.'smidd.l u.44gr.'sav.llu.39gr. 6 's morg.7 u. 38 'smidd. 1 u. 44 gr. Staten generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Zaturdag 4 Maart. Adres van rouwbe klag aan Z. M. den koning. Het navolgende adres van rouwbeklag, aan Z. M. den koning is met algemeeue stemmen goedgekeurd. Sire! „Met diepen weemoed heeft de tweede kamer der sta ten generaal uwer majesteits mededeeling ontvangen, van het overlijden vau uwe hoogst geëerbiedigde moeder H. M. de koningin-weduwe, geboren grootvorstin van Rusland. „Wij beseffen levendig, hoe smartelijk door dit verlies j uw hart getroffen is. Het geheelc Nederlandsche volk j deelt iu den rouw van uwe majesteit en van uw kouink- i lijk huis. Dat volk, Sire, heeft steeds in de gemaliu en weduwe van den onvergetelijken koning Willem II een j vorstin gewaardeerd, aan wie God buitengewone gaven bad geschonken, en die zich onder alle omstandigheden, door gevoel voor hare booge roeping, door liefde voor haar aangenomen vaderland en door onbekrompen mild dadigheid heeft onderscheiden. „Bij zulke verliezen gevoelt Nederland hoezeer het aan uw doorluchtig stamhuis gehecht is: het leed, het welk dat vorstenhuis wedervaart, is ook bet zijne. „U, Sire, trooste het bewustzijn, dat het eene vader lijke Voorzienigheid is, die aan uwe majesteit deze zware beproeving oplegt, en dat de nagedachtenis der edele i moeder, die gij beweent, bij geheel de natie in zegening blijven zal." I Op voorstel van den heer Rochussen is besloten, dat dit adres van rouwbeklag door de kamer en corps aan i Z. M. zal worden aangeboden, en niet door eene commis- sie zoo als anders, volgens het reglement van orde, ge- 1 bruikelijk is. Chiilriüanö. i Algemeen overzicht. I Reeds in de tweede editie van ons vorig nommer deel den wij mede dat de zoo hoogst belangrijke vesting der ge- i confedereerde staten van Amerika, Charleston, in handen der Noordelijken was gevallen. Nadere tijdingen uit New- York berigten dat de stad door de bezetting in den nacht van 17 op 18 Februari werd ontruimd, nadat zij twee ge pantserde schepen in de haven had doen zinken, alle kanonnen had vernageld en zes duizend balen katoen had verbrand. Het vuur deelde zich echter mede aan het nabijgelegen station van deu Wilmington-spoorweg, alwaar een groot aantal krijgsbenoodigdheden aanwezig was. Eene ontploffing was hiervan het gevolg, waardoor eenige honderden inwoners gedood of gekwetst werden en voorts op verschillende plaatsen brand ontstond. Eerst in den vroegen morgen rukte de eerste afdeeling troepen des vijands de stad binnen, weldra gevolgd door den admiraal Dahlgren en den generaal Gilmore. In de stad bevonden zich slechts de neger-bevolking meer en

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2