MIDDELBURGSCHE COURANT. r 37. Zondag 1865. 5 Maart. Editie van Zaturdag avond 8 uren. Middelburg 4 Maart. Tot de wetsontwerpen, die thans bij de tweede kamer ter behandeling of afdoening gereed liggen, behooren de geneeskundige wetten, die betrekkelijk het nieuw wet boek van strafvordering, de regeling der inkwartieringen, de schutterijen, de wijzigingen der gemeentewet voor zooveel de plaatselijke belastingen betreft, die tot her vorming van het belastingstelsel en tot wijziging dei- Indische tarieven. Aan werkzaamheden zal het dus de kamer gedurende den nog overigen tijd dezer zitting niet ontbreken. Woensdag avond hield mevrouw Elise van Calcar te Leiden een voordracht, ten voordeele van haar op te richten school te Wassenaar, over de Frübel-raethode. De voornaamste tegenstand, waarmede zij zeide nog bij zeer velen te worstelen te hebben, is: onverschillig heid, geboren uit onbekendheid en vooroordeel. Een aantal in de stad en in de provincie Utrecht ge vestigde geneeskundigen hebben, in tegenstelling met een bij de tweede kamer ingediend adres van adhaesie ten gunste der wets voordracht op het geneeskundig staatstoezicht, een adres bij de genoemde kamer inge zonden, waarbij bezwaren tegen dit ontwerp worden aangevoerd en toegelicht. Onderwijs. De openingsrede bij gelegenheid der 21e algemeetie vergadering van het Nederlandsch onderwijzers genoot schap. in Juni a. te Zierikzee te houden, zal worden uit gesproken door de heer A. M. Kollewijn Nz., onderwijzer te Amersfoort. Door den gemeenteraad van Deventer is tot hoog leeraar in deLatijnsche en Grieksche talen en oudheden aan het athenaeum benoemd dr. J. J. Cornelissen, prae- ceptor aan het gymnasium te Leiden. 5Sari:ic en leger. De kapitein-luitenant ter zee G. Roijer, gedetacheerd bij het departement van marine als chef van de afdeeling Personeel, wordt met den 15 April aanstaande eervol van die werkzaamheden ontheven en op non-activiteit gebracht, en met den 16 April daaraanvolgende vervan gen door den kapitein-luitenant ter zee J. van Gogh, thans non-actief. Rechtszaken. Voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland stond heden terecht Johannes de Haas, oud 35 jaren, schipper, wonende te Bergen op Zoom, thans gedetineerd. In zijne betrekking van schipper waren hem, voor rekening van G. F. Wittouck, te Leeuw St. Pierre (België), 110 mudden steenkolen toevertrouwd, om die met zijn vaartuig te vervoeren van Bergen op Zoom naar den Sloedara, gemeente 's Heer Arendskerke. Bij de lossing op den 13 Augustus heeft hij 5 of 6 mud van die steenkolen arglistig doen terughouden, in zijn schip verborgen en zich toegeëigend. Onder aanneming van verzachtende omstandigheden heeft het hof hem schuldig verklaard aan diefstal, ge pleegd door een schipper, van goederen die bem als zoodanig waren toevertrouwd, en te dier zake veroor deeld tot eene eorrectioneele gevangenisstraf van zes maanden en in de kosten. Eergisteren is voor de arrondissements-rechtbank al hier o. a. behandeld de klacht tegen Willem Slagboom, geboren te Sliedrecht, wonende te Vlissingen, uithoofde hij zich niet op den behoorlijken tijd ter inschrijving- voor de nationale militie heeft aangegeven. De beklaagde, die niet was verschenen, is schuldig verklaard en, onder aanname dat er van geen opzet was gebleken, daar er bij den beklaagde dwaling ten opzichte van zijn leeftijd heeft bestaan, veroordeeld tot eene geldboete van 3, of bij niet betaling dier boete, na aanmaning, tot een dag gevangenisstraf. Gemengde Stericliten. Het Handelsblad heeft onlangs den inhoud mede gedeeld van een brief, ingekomen bij de redactie van het Birmingham Journal, geschreven op ijzer, zoo dun en licht dat het nagenoeg met postpapier gelijk stond, zijnde dit een proefstuk uit de ijzerfabriek Sligo der firma J. C. Evans, te South Pittsburg, in Pennsylvanie, met eene uitnoodiging aan de Engelsche ijzer-etablisse menten, om te beproeven of zij ook zulke dunne, lichte plaatjes op dezelfde grootte zouden kunnen vervaardi gen. Daaromtrent kan thans nader worden medegedeeld, dat onderscheidene Engelsche fabrikanten dadelijk aan het werk zijn gegaan om den Amerikaan in dit opzicht den loef af te steken, tengevolge waarvan alsnu blaadjes ijzer in omloop zijn gebracht van zelfs minder dan een grein gewicht per vierkanten duim, Frausche maat. Het dunste dezer blaadjes is vervaardigd door de firma Williams Co., te West "raimvich. Het weegt slechts 49 grein op eene oppervlakte van 60 vierk. duimen en dns nog geen 65 wichtjes per vierkanten meter, terwijl het zoo dun is, dat men 2000 stuks op elkander moet leggen om de hoogte van een duim te verkrijgen, zoodat de genoemde firma den Amerikaan in dit opzicht reeds heeft overtroffen. De andere Engelsche fabrikanten, die tegen hem in concurrentie zijn getreden, hebben nagenoeg ditzelfde minimum bereikt. Volgens eene boekverkoopers-aankondiging in de Duitsche dagbladen, zal dezer dagen te Augsburg het licht zien eene door dr. KarlBarth bearbeide vertaling van het Leven van Caesar door keizer Napoleon I. De uitgevers beweren, dat deze vertaling bewerkt is naar een handschrift, afkomstig uit de nalatenschap van den maarschalk Bertrand, welke laatste dat handschrift ont vangen zon hebben van Marchand, aan wien Napoleon I, gedurende zijne ballingschap op St.IIelena, het bedoelde leven van den Romeinschen veldheer en staatsman zou hebben gedicteerd. Zij maken voorts het publiek op merkzaam op het bijzonder gewicht, hetwelk deze uit gaaf ontleent aan de omstandigheid, dat thans ook keizer Napoleon III met eene levensbeschrijving van Caesar opgetreden is. Te Weenen heeft een kapper zich om het leven gebracht door middel van een gaskraan, welke hij open zette en waarover hij met zijn mond ging liggen. Jl. Dinsdag is te Emmiklioven overleden zekere Anneke, dochter van Pieter van Sitteren en Anneke Leening, gedoopt te Almkerk op 1 Januari 1762 en alzoo oud 103 jaren en 2 maanden. In de maand Augustus 11. was deze vrouw nog met het plukken van vias bezig. Haar geheele leven was zij zeer gezond en sterk. In de laatste maanden bezocht zij nog hare kennissen in de naburige plaatsen te voet. Terwijl eenige policie-agenten 11. Zaturdag onder de Blackfriarsbrng te Londen doorroeiden zagen zij op een der uitstekende hoofden iets glinsteren; dit onder zoekende bevonden zij, dat het twee kostbare gouden horloges waren, afkomstig van den heer Walker, bij wien onlangs een belangrijke diefstal is gepleegd. Door bebnlp van duikers vond men Maandag nog twee en Dinsdag wederom twee horloges, elk ter waarde van 40 a 50 guinjes, alle door den heer Walker gemaakt. Waarschijnlijk zal men nog meer vinden. Het schijnt dat de bezitters van het geroofde, ten gevolge van het arresteeren van eenige hunner trawanten, bevreesd beginnen te worden en zich van het gestolene, op welke wijze dan ook, trachten te ontdoen. De uurwerken sche nen slechts kort te voren in het water geworpen te zijn. I Het gecost urn eerde bal, hetwelk Maandag op het ministerie van marine te Parijs plaats had, was zeer luisterrijk. De keizer, de keizerin, prins en prinses Napoleon en prinses Mathilde, waren daarbij tegenwoor dig. De keizerin droeg het costuum eener boerin, de keizer was in domino. De graven Ponafiel te Lissabon hebben dezer dagen een bal gegeven waarbij de zalen overdadig met levende bloemen versierd waren. In éene zaal waren meer dan een millioen Camelia's aangebracht. Het feest kostte 120,000 francs. Verleden week had te Utrecht een zeldzaam voor val plaats, dat zeker alleszins de vermelding waardig is.- De stukrijder der veldartillerie F. G. Munching, aldaar in garnizoen, vond, het Buurtkerkhof passeerende, een b&nkbillet van ƒ200. Verbaasd over deze onverwachte vondst, zag hij eenige schreden verder een man, die angstig rondkeek en iets scheen te zoeken. Hij nadert dezen en vraagt hem, of hij iets mist, waarop hij ten antwoord kreeg dat deze liet papier van waarde verioren had. Na behoorlijke informatie naar het cijfer en het nommer, dat goed uitkwam, gaf hij den beangstigde stuk en rust terug, en weigerde zelfs op diens verzoek eenig geld daarvoor nan to nemen; integendeel bood hij den verschrikten verliezer nog zeer soldaticoos een borrel voor den schrik aan. Wij vernemen, dat zijne superieuren, over deze ferme daad hoogst tevreden, liem daarvoor loffelijk zullen vermelden. Verkoopin^cii en aanbestedingen. Gisteren is alhier ten verkoop aangebodenI. Een huis en erf op de Groote Markt, wijk K no. 2. Verkocht voor 2025. II. Een half aandeel in de Middelburgsche Stoom-Pellerij en Meelfabriek, groot ƒ250. Verkocht voor ƒ35. III. Een actie in de Commercie-Coinpagnie alhier, groot ƒ3000. Verkocht voor ƒ101. IV. 1/50 aan deel in liet barkschip Maria. Verkocht voor ƒ304. Gisterenis teVeere ten verkoop aangeboden een huis en erve met stal en tuin, staande op de Markt J aldaar, gemerkt D no. 18 a 20. Verkocht voor ƒ630.60. TTSiermoineterstaïid. 3 Maart's av. 11 u. 36 gr. j 4 'smorg.7 u. 35 's midd. 1 u. 46' gr. Staten generaal. TWËUDG KAMEIt. Zitting van Vrijdag 3 Maart. Kennisgeving over lijden koningin-weduwe. De voorzitter doet mededeeling dat was ingekomen eene koninklijke boodschap, houdende mededeeling van het overlijden van H. M. de koningin-weduwe, geboren grootvorstin van Rusland. Die boodschap luidt: „Mijne heeren! „Het smart mij u het treurig bericht te moeten raede- j deelen, dat myne hartelijke beminde en hoogst geëer biedigde moeder, hare majesteit de koningin-weduwe, geboren grootvorstinne van Rusland, na eene ongesteld heid van slechts weinige dagen, op den 1 dezer, des namiddags omstreeks half vijf uren, is overleden. „Wij berusten met eerbied en diepe onderwerping in de aanbiddelijke wegen van den algoeden God, die ons en ons huis, door bet tot zich roepen van onze geliefde moeder, cliep heeft geschokt. „Gij zult, mijne heeren, gelijk ik vertrouw, deelen iu het gevoel onzer rechtmatige droefheid met die belang stelling, welke de natie steeds betoont in alles wat het koninklijk huis wedervaart, en welke wederkeerig door ons zoo hoog wordt geschat. „En hiermede, mijne heeren, bevelen wij u in Godes heilige bescherming. „'s Gravenhage, den 3 Maart 1865. (get.) WIX.CEM." De voorzitter zegt daarop het navolgende: „De kamer ontvangt met diep leedwezen de mededee ling van den dood eener vorstin die, bijkans eene halve eeuw, innig aan Nederland was verbonden, wier komst in het vaderland door een gelukkig volk met dankbaar heid en vreugde werd begroet, wie het eenmaal als zijne beminde koningin, de hulde mocht brengen van zijne liefde en trouw, en die zich, door haar deugden, aller hoogachting en eerbied had verworven. „De kamer en de geheele natie nemen oprechtelijk deel in de diepe droefheid, welke het hart des konings en van de leden van het koninklijk buis vervult. Moge de overtuiging daarvan en bovenal het vertrouwen op de wijsheid van Gods beschikkingen, bij onze beminde vorsten de smart lenigen en hen troosten in hun verlies. „Ik stel n voor van uwe deelneming het bewijs te geven door het aanbieden aan den koning van een eer biedig adres van rouwbeklag." De kamer besloot hierna een adres van rouwbeklag aan Z. M. den koning aan te bieden, waarna de afdeelin- gen vergaderd zijn tot benoeming eener commissie van vijf leden tot het samenstellen van het concept-adres. In eene zitting, ten 3 ure gehouden, is het ontwerp bereids ter tafel gebracht en naar de afdeelingen ver zonden. De werkzaamheden, heden aan de orde, zijn verdaagd tot aanstaanden Maandag. Wetsontwerp. Regeling van concessieverleening. De werken en ondernemingen, waarop dit wetsont werp doelt, zijn die welke voor de opeubare dienst of ten gebruike van het publiek strekken. Uitgesloten zijn die, welke tot eigen nut of voordeel van den ondernemer bestemd zijn, maar desniettemin concessie vereischeu, zoo als fabrieken, verveeningen, droogmakerijen, enz. Het wetsontwerp noemt dus de thans bedoelde werken en ondernemingen van „algemeen nut" in de nauwere beteekeuis van art. 147 der grondwet. Concessie tot aanleg of exploitatie van werken of ondernemingen van algemeen nut wordt verleend door den koning, en, binnen den kring hunner huishouding, door provinciale en gemeentebesturen. (Art. 1.) Bij de concessie kan geene voorwaarde worden gesteld, welke strekt om mededinging uit te sluiten (Art. 13.) Geene concessie kan voor langer dan negentig jaren worden verleend (Art. 15.) Nadat de concessie van een werk of zijner exploitatie twintig jaren heeft geduurd, kan zij worden ingetrokken, mits de concessionaris een jaar te voren zij gewaarschuwd (Art. 19.) In geval van vervallen verklaring der concessie verkrijgt de staat den eigen-

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1