MÏDDELBURGSCHE COURANT. r 36. Zaturdaa 4 Maart. 1865. öiimcnlanö. Editie van Vrijdag avond 8 uren. HERBESTEKIVG. Gegadigden worden verwittigd, dat de besteding van de verbetering ei^ het onderhoud der gewone aarde-, kram-, rijs- en «teenglooiingwerken aan de zeedijken der Calamiteuse polders in Zeeland, voor zooveel betreft de perceelen 20 (district Brouwershaven) cn 28 (polder Elizabeth e. a.), is afgekeurd. Eene herbesteding van die werken is bepaald op Zaturdag den 11 Maart 1865. des voor- miüdags te 11 uren, aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur te Middelburg. Deze heibesteding geschiedt bij inschrijoing en opbod zoo als bepaald is bij art. 13 van bet bestek no. 27, goed gekeurd den 17 December 1864. De kosten der eerste besteding komen mede ten laste van den aannemer. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Hoofdingenieur. Middelburg 3 Maart. Een Woensdag avond uitgegeven buitengewoon nom- mer van de Staatscourant bevat het volgende: „Het heeft den Alraagtigen God behaagd, Hare Majesteit de koningin weduwe, geboren grootvorstinne van Rusland, heden, des namiddags omstreeks half vijf uren, tot zich te nemen. Gedurende eenige dagen was Hare Majesteit lijdende aan eene borstaandoening, welke zich kenmerkte door benauwdheden, die in de laatste dagen zoodanig zijn toegenomen, dat hare krachten werden uitgeput, en zij dientengevolge zachtelijk ontsliep." Men schrijft ons uit 'aGravenhage van 2 Maart: „Ten gevolge van het overlijden der koningin-moeder zijn hier de woningen van vele personen, die met hel hof in betrekking staan, gesloten. „Heden is een aanvang gemaakt met het driemaal daags luiden van alle klokken der stad, hetgeen, in verband met den betrokken en regenachtigen hemel, een zeer somberen indruk maakt. Uithoofde van den nationalen rouw staan alle vermakelijkheden stil en het zooge naamde Woensdagsche concert, dat gisteren avond, een paar uren na het sterfgeval, had moeten plaats hebben, is dadelijk uitgesteld. Al de leden der koninklijke familie bevonden zich gisteren ten paleize van de koningin moeder. De koning was er reeds sinds gisteren morgen vroeg en zond zijne equipage weg, met het vaste voornemen om tot den einde te blijven, gelijk ook geschied is. Alle hooggeplaatste en met de stervende vorstin bekende personen, die zich ten paleize aanmeldden, wer den door Z. M. zelve aan do hand naar het sterfbed zijner moeder geleid. De eerste lijkdienst voor de over ledene lieeft dadelijk in tegenwoordigheid van de gansche koninklijke familie plaats gehad. Als eene bijzonderheid kan nog vertnckl worden, dat de laatste oogenblikken der koningin-moeder zeer verhelderd en verlicht zijn door de aanwezigheid van prinses Sophia. „Omtrent den dag en de regeling der begrafenis, die te Delft zal plaats hebben, verneem ik nog niets. Waar schijnlijk zal de Staatscourant daaromtrent dezer dagen de noodige inlichtingen geven." Naar aanleiding van de wijze waarop de bekende petitie van arbeiders in ijzerfabrieken door onderschei dene couranten besproken is, hebben een tiental werk lieden uit 'sHage een brief gericht aan de redactie van de Nieuwe Rotterdamsche courant, waarvan ook aau ons afschrift is gezonden. De onderteekenaren beweren daarin dat zij tot het teekenen der petitie niet gedwon gen zijn, maar dit uit eigen beweging gedaan hebben, en dat zelfs het denkbeeld der petitie van hen is uitge gaan. Niet gewoon zulke mcdedeelingeu stilzwijgend ter zijde te leggen, hebben wij getracht ons te overtuigen vau de waarheid van heldoor onzen correspondent in ons nommer van 18Februari medegedeeldeen de vermelde feiten volkomen bevestigd gevonden. Daarentegen geven de namen der onderteekenaars, blijkbaar alle met de zelfde band geschreven on»:» geen enkel bewijs voor hunne echtheid, en derhalve evenmin voor het geloof waardige hunner mededeeling. Maar zoo men al eens wilde aannemen dat men hier werkelijk met een tiental werk lieden te doen heeft, alsmede dat de juistheid hunner mededeeiing onbetwistbaar is, dan ligt daarin nog geens zins het bewijs dat niet, toen eenmaal de zaak een begin van uitvoering gekregen bad, andere werklieden dan de tien onderteekenaren, tot de medeteekening aangezet en gedwongen zijn. Hoe groot nu het aandeel is, hetwelk de fabriekeige- naren, betzij middellijkof onmiddellijk, in het organiseren dezer manifestatie hebben, doet niets ter zake. Het zou hen reeds genoeg tot oneer strekken zoo zij niets deden dan deze stilzwijgend begunstigen, want zij toch waren bevoegd en verplicht hunne werklieden zulke demonstration af te raden en hen te doen begrijpen dat hetgeen zij als hun verlangen wilden te kennen geven evenmin met de billijkheid als met het werkelijk belang der werklieden kan overeen gebracht worden, maar alleen de strekking heeft aan fabrikanten en aannemers geldelijke voordeelen te verschaffen ten koste van bet algemeen. Het programma van het concert door den heer H. J. G. Kuypers 11. Woensdag alhier gegeven bestond uit vele hetorogene elementen, zoodat wij bij de eerste inzage onwillekeurig dachten aan die soirées musicales waarin men, ten wille van het publiek, de kunst geweld aandoet. Wij ontmoetten er de namen van Beethoven, Verdi, Mendelssohn, Julien, Weber, Donizetti, Bertelsmann, Gumbert enz., en toch, wij ei kennen het, niettegen staande wij met deze samensmelting weinig ingenomen waren, schonk ons menige uitvoering, op zich zelve beschouwd, waar kunstgenot. Reeds het eerste man nenkoor, psalm 103, stemde ons gunstig; het werd goed ingezet, met de noodige nuances voorgedragen en met aplomb uitgevoerd. Het schooue Duet uit Elias, zoo treffend en gevoelvol bewerkt en gedacht, een der aandoen- lijkste situatiën, waar de Godsman den zoon der weduwe uit den dood opwekt, hoewel op dit concert wellicht niet geheel op de rechte plaats werd niettemin door gaande juist weder gegevenvooral daar waar de sopraan haar stemgeluid temperde had ze schoone oogenblikken; de heer K. uit 's Ilage heeft met zijn fraai bariton geluid, goed geaccentueerd en door duidelijke pronuneiatie de partij vau Elias waardig volbracht. Het duo concertant voor piano en clarinet van Weber werd door mevrouw Anschi'itz, zoo als wij dat van baai- gewoon zijn, goed afgerond, smaakvol en met een net attouchement voorgedragen, evenzoo de clarinet partij door den heer Kuypers met veel habiliteit; zijn toon is vol doch over het algemeen te krachtig. In no. 4, het duet uit psalm 95 van Mendelssohn, vonden wij goede oogenblikken. No. 5 ader Jager Abscbied, van Men delssohn, en b. Sonntagslied, van Kreutzer, voor mannen- qnartet) twee lieve genre stukjes die aangenaam klinken en, goed uitgevoerd, nooit fiuu doel missen. No. 6 Le com bat naval van St. Julien zon men als het ware lesaut peril- leux kunnen noemen. De uitvoering gelakte, maar kon ons toch met dergelijke compositiën, waaromtrent we zoo gaarne de uiterste spaarzaamheid zouden zien in acht genomen, niet verzoenen. No. 7. Qlockentöae van Ber telsmann is wat compositie betreft van betere gehalte. Het daarop volgende duet uit de Favorite werd zeer verdienstelijk voorgedragen; de soprane was daarin recht op liare plaats, ontwikkelde veel gevoel en bleef binnen de grenzen van haar natuurlijk stemgeluid de beer K. stond haar waardig ter zijde en beiden vormden een schoon ensemble. Het „Air varié" voor clarinet van Bender werd met bravour geëxecuteerd, doch de voor dracht hadden wij wel met wat meer kleur gewenscht. liet lied van Weidt en de wals van Gumbert waren beide in de uitvoering verdienstelijk, ofschoon wij aan het lied de voorkeur gaven. Het Adagio van Beethoven voor piano dat er op volgde, maakte nog al een merkwaardig contrast met Gurabert's wals. Dit hoog ernstig geschreven werk waarin eene diepe élégie- scben toon heersebt, werd wegslepend door mevrouw Anschiitz weergegeven en had op ons gevoel eeno.jvel- dadige uitwerking. De heer K. droeg de „Romance" van Verdi met warmte en reine intonering voor, zoo dat de daarin gebrachte liefelijke cantilene heerlijk uitkwam en Gounod's sokïatenkoor uit Faust, maakte het slot uit van het buitengewoon groot programma. De indruk dien het geheel op ons maakte was gun stig. De koren waren goed ingestudeerd en werdeu met vuur en met zekerheid opgevat. De mannenzaugvereeni- ging Concordia onder de leiding van den directeur, den heer Kuypers, heeft haro taak verdienstelijk volbracht. Een onzer correspondenten in het voormalig vierde district dezer provincie is van meening dat, door de verplaatsing van den ontvanger der registratie uit Sluis, eene gunstige gelegenheid zich voordoetom het kantoor der registratie naar eene andere gemeente meer in het midden van het district gelegen over te brengen, en wel bij voorkeur naar Oostburg waar het vroeger gevestigd wat'. Volgens hem zou het groot ongerief,, hetwelk de ingezetenen door de ligging van genoemd kantoor aan de grens van het district ondervonden, daardoor wor den weggenomen. Wij willen op deze aangelegenheid, waarbij weder onderscheidene plaatselijke belangen in het spel zijn, gaarne de aandacht vestigen, zonder ons echter voor deze of gene gemeente partij te stellen. Voor de betrekking van commies-griffier bij de tweede kamer der staten generaal zijn ingekomen verzoek schriften van de volgende heerenmr. H. A. Piepers, mr. J. B. van Ossenbruggen, mr. J. P. R. Tak, mr. B. L. Rasch, mr. J. J. Bergsma, mr. J. C. W. Merkus, mr. W. A. baron van Verschuer, jhr. mr. J. H. Singen- donck, mr. H. Keer, mr. A. H. Parcau, J. P. Sprenger van Eyk, A. L. H. Ising, jhr. mr. W. M. de Brauw, mr. R. II. Pekelharing, mr. N. van IJsselsteyn en jhr. mr. F. A. P. Wittert. Volgens kennisgeving van het ministerie van binnen- landsche zaken is het hulpkantoor van den rijks tele graaf op de beurs te Amsterdam thans open: des Zatur dag s van 3 tot 41 uren, op de overige werkdagen van 3 tot 4J uren des namiddags. Bij aanschrijving van den minister vanbinnenlandsche zaken wordt verlangd dat de gemeentebesturen opgave doen betreffende de bestaande inrichtingen tot muzie- kale opleiding. Beïjocïtsinsen ei» besluite». ridderorden. Vergunning verleend aan den gepen sioneerden kapitein ter zee W. H. Dittlof Tjassens, equipagemeester der marine te Willemsoord, tot het aan nemen en dragen der versierselen van ridder 3e klasse der orde van de IJzeren kroon, hem geschonken door Z. M. den keizer van Oostenrijk. legek. Eervol ontslag uit Zr. Ms. militaire dienst ver leend, met toekenning van pensioen, aan den met verlof hier te lande aanwezigen len luitenant der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië P. A. C. H. T. A. Werd- muller von Elgg, wegens ongeschiktheid tot bet gaan hervatten van de werkelijke dienst in Nederlandsch Indië. uithoofde van lichaamsgebreken, als gevolg eener ge schotene wonde voor den vijand bekomen. secretarie. Bekrachtigd de benoeming van C. Af. Voor- beytel, burgemeester van Brninisse, tot secretaris dier gemeente. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Aalsmeer de heer G. O. Hulst eervol ontslagen meter-taxateur van den turf op wacht geld, wonende te Coevorden.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1