MIDDELRURGSCHE COURANT. r 35. Donderdag 1865. 2 Maart. Editie van Woensdag avond 8 uren. HENNiSGEVIKG. De commissaris des konings in de provincie Zeeland, Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) Maakt bekend, dat volgens het daartoe door heeren gedeputeerde staten genomen besluit van den 24 Fe bruari 1865, no. 64; 1. De jacht op houtsnippen en waterwild op den 31 Maart, doch die op watersnippen op den 15 April van dit jaar zal zijn gesloten; 2. het weispel van kwartelen alleen van den 1 Mei tot en met den 15 Juli dezes jaars zal geoorloofd zijn; 3. de visscherij van den 15 Maart tot en met den 15 April 1865 zal gesloten wezenen eindelijk 4. dat gedurende den gesloten vischtijd, het visschen van paling, doch alleen met aalkorven van wisschen of teenen gevlochten, zal mogen plaats hebben. Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad ge plaatst en zullen afdrukken in plano aan de gemeente besturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 27 Februari 1865. De commissaris des konings voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN. öimtcnlanïr. Middelburg 1 Maart. Bij het ter perse leggen dezer editie ontvangen wij het bericht dat H. M. Anna Paulowna, grootvorstin van Rusland, weduwe van Z. M. koning Willem II, heden middag te kwartier voor vijf uren is overleden. H. M., dochter van wijlen Z. M. Paul I, keizer van Rusland, was den 19 Januari 1795 geboren, zij huwde den 21 Februari 1816 en was weduwe sedert 17 Maart 1849. Maandag werd te Zierikzee eene soirée déclama- toire et mnsicale gegeven, ten voordeele der armen van alle gezindten,door het rhetorisch gezelschap E. N. Z. K., met medewerking van een muziekgezelschap onder directie van den heer C. Eisner, eerelid van E. N. Z. K. Zij werd met eene ouverture van den heer Eisner geopend; vervolgens werden voorgedragen De duivel in Sala manca, Huibert en Klaartje, Dood bedaard, De mijnwer ker, Het patent, De visschersvrouw en Zóo zóo." Na eene pauze begon met eene ouverture van Rossini de tweede afdeeling, welke voorts was gewijd aan de opvoering der dramatische legende „De profecy der starren." De opbrengst bedroeg ruim f 200. Tot lid van den gemeenteraad te Biervliet is gekozen de heer H. 0. W. de Bats, met 31 van de 44 stemmen. Volgens eene mededeeling der Pruisische postadmini stratie is het wenschelijk dat, ter voorkoming van moei lijkheden en oponthoud aan de Duitsche grenzen, geene monsters of stalen van koopwaren van een hooger gewicht dan 250 wichtjes met de brievenpost worden verzonden. Dientengevolge zullen voortaan geene verzendingen van den bedoelden aard, bestemd voor Pruisen of voor andere Duitsche staten, over Pruisen, indien zij meer dan 250 wichtjes zwaar zijn, op de Nederlandsche postkantoren worden aangenomen. Staatscour De Nederlandsche Industrieel deelt mede, dat de mi nister van binnenlandsche zaken een of meer der werk lieden, die eich tot den koning gericht hadden, tot zich heeft toegelatende voorgedragene bezwaren belangstel lend aangehoord; de stellige toezegging gegeven heeft van te zullen onderzoeken wat er van regeeringswege zou te doen zijn om aan de klacht te gemoet te komenheeft doen opmerken, dat Z. Exc.de regeering niet was, maar zijne ambtgenooten moest raadplegen, en de voorstellers bij zich heeft terug bescheiden, om nader antwoord te komen hooien. Het bericht als zou de minister van binnenlandsche zaken de zaak der gedeeltelijke afdamming van de Zui derzee onderzocht hebben en het plan niet ongenegen zijn,zQn wij genoodzaakt, vooralsnog, voorbarig te moeten noemen. (Stoompost.) Benoemingen en besluiten. belastingen enz. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. A. Willinga Brantsma uit zijne betrek king van ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Deinum. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Maassluis c. a. de heer J. Buys, thans in dezelfde betrekking te Capelle; tot ontvanger der registratie en domeinen te Schiedam de heer G. J. Jacobson, thans ontvanger der registratie en domeinen te Wijk bij Duurstede; te Bergen op Zoom de heer E. Maertensthans ontvanger der registratie en domeinen te Sluis, en te IJsselstein de heer C. van Ber- kel, thans ontvanger der registratie en domeinen te Zaandam. Koloniën. In de Oost-Indische dagbladen, gisteren met de over- landmail aangekomen, treffen wij geen tijdingen van buitengewoon belang aan. Gemengde berichten. Donderdag werd in de kolonie Veeuhuizen een kolo nist ontslagen, die van daar vertrok met ongeveer f 60. Die som schijnt de hebzucht van een paar andere kolo nisten te hebben opgewekt, althans zij deserteerden en vervolgden den onslagen kolonist, die later door een rijksveldwachter en een paar policie-agenten in het veld tusschen de Norger vaart en de gestichten is gevonden zonder hoofd. Men had hem dit afgesneden en bij het lijk vond men een klomp. De policie-agenten vervolgden onmiddellijk de deserteurs en arresteerden beiden. Men deelt mede dat op de kleederen van den een bloedvlekken zijn gevonden en dat de ander een klomp miste. In de gemeente Veghei zeker landbouwer het slachtoffer cener edelmoedige daad geworden. Met zijne kar van het naburige Boekei komende, ontmoette hij op den weg een beschonkene,die in de sneeuw lag; hij schudt, hem wakker en beurt hem op zijne kar. In de eerste herberg de beste onthaalt de landbouwer den tevens half bevrorene op een verwarmenden dnmk, die in stede van eene goede, bij hem eene kwade uitwerking heeft te weeg gebracht, want hij zocht en kreeg ook werkelijk twist daarover met zijn weldoener, met het ongelukkig gevolg dat zij, buiten komende, handgemeen werden en beiden, al vechtende, in een waterput vielen, waarin de landbouwer verdronk. Een paar jaren geleden is te Parijs overleden zekere heer Sudre, die langen tijd had nagedacht over middelen tot samenstelling eener algemeene taal, om zijne ge dachten, in welk vreemd land men zich bevinden zou, te kunnen uitdrukken en voor anderen verstaanbaar te maken. In de zeven muzieknoten do re mi fa sol la si had hij dat middel gevonden. Na zijn dood zette zijne vrouw het door hem aangevangen werk voort en vóór eeuige dagen noodigde zij eenige harer vriendiunen bij zich om de resultaten der tot dusver geuomene proeven te komen gadeslaan. Nadat de genoodigden alle van papier en potlood waren voorzien en hunne gedachten op het papier hadden neergeschreven, schreef mevrouw Sudre die op een lei over, welke zij aan ieder ter lezing aanbood om over de getrouwheid der weldra te volgen vertaling te kunnen oordeelen. Vervolgens werd de deur geopend en richtte zij tot eene jeugdige kweekelinge de woorden: do sol fa la. Oogenblikkelijk volgde de ver taling: „gij kunt binnenkomen." Na eenige meerdere proeven, die steeds met gelijken goeden uitslag werden bekroond, kwam de jonge dame binnen; zij werd weder in de bekende zeven lettergrepen, in verschillende orde gerangschikt, aangesproken en vertolkte die woordeu dadelijk door den zin: „duizend wegen leiden tot dwa ling, éen enkele slechts tot de waarheid." De proef werd tienmaal herhaald, zonder dat er in den zin ooit verschil bestond; wel was er soms een verschil in een woord. Deze algemeene taal welke voornamelijk strekt tot het weergeven der gedachte, zoodat een Fransehman die zich in het Frausch uitdrukt uitmuntend in het Duitsch begrepen wordt door een Duitscher heeft mevrouw Sudre ook dienstbaar willen maken voor blin den en doofstommen, door het uitvinden van een soort teekens, waardoor de noten met de hand of den mond kunnen worden nagemaakt. Ook voor het dagelijksch gebruik heeft de algemeene taal zijne voordeelen. Vraagt men bijv. do si do midan begrijpt ieder, van welken landaart ook, dat zulks beteekent: „welke salade ver kiest gij Do si re fa geeft te kenuen„wilt gij dessert?" De Fransehman, die dit bericht mededeelt, verklaart de proeven gezien te hebben, hoewel hij ze niet begrijpt. Te Parijs beweert men dat het bekende en ver maarde tijdschrift Revue des Deux-Mondes weldra een concurrent naast zich zal zien verschijnen. Een gedeelte der redactie van het tijdschrift des heeren Buloz, ver- eenigd met de heeren Forcade en Mazade, van de Revue, zou volgens het algemeen gerucht de redactie vormen van dit nieuw tijdschrift. Dezer dagen stirf te Parijs een jong meisje uit den aanzienlijken stand, zonder dat men de oorzaak van haren dood kon vermoeden. Bij eene lijkopening ont dekte men dat drie ribben in de lever waren gedrongen ten gevolge van het sterk rijgen. De Parijsche correspondent van de Haagsche cou rant meldt, dat eenige Nederlandsche studenten aanzien lijke giften hebben gezonden tot ondersteuning der nagelaten betrekkingen van Proudhon. Ten gevolge van het consult van vier geneesheeren (twee benoemd door de Royal English Opera Company en twee door de Oxford and Canterbury Halls Company) aangaande den gezondheidstoestand van den eenbeeni- gen danserDonato, zal hij zijne werkzaamheden geruimen tijd moeten staken en zelfs verandering yan lucht moe ten zoeken. De heer Mirès doet op het kerkhof Montmartre, waar zijn schoonzoon, de prins van Polignac, begraven ligt, een mausoleum oprigten, dat niet minder dan een half millioen zal kosten. Een acteur te Parijs gaf aan zijn concierge, die hem dikwijls om een vrij billet had verzocht voor de opera, een briefje aan den secretaris der directie, waarbij werd verzocht aan den brenger een vrijbillet te geven. De concierge maakte van het billet gebruik, amuseerde zich overheerlijk, en bracht den volgenden dag aan den acteur 1 franc in rekening voor gedane boodschap, zijnde het overbrengen van een briefje aan den secretaris der directie van de opera. De llotterdamsche courant herin nert aan een ander geval, dat te Amsterdam is geschied. Een bankier had twee billetten in het balkon genomen voor eene schouwburg-voorstelling en gaf die aan zijn kruier. Deze ging met zijne vrouw de voorstelling bij wonen, en den Zaturdag daarna ontving de bankier het volgende kruiersbriefje„Voor UEd. naar de komedie geweest, 2 personen, 4 uur f 1.60." Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 26 dezer: J. B. Meijer, jm. 23 j. met J. G. van Haaechot,jd. 23 j. P. C. Poerstamper, jm. 26 j. met J. Heuseveldt, jd. 26 j. II. Cornelisse, jm. 21 j. met A.Buijs, jd.23 j. H. C. L. Darsi, jm. 28 j. met M. W. de Graaff, jd. 27 j. D. Lou- ison, jm. 26 j. met M. J. van Holthuijzen, wed. 35 j. G. A. Peters, jm. 23 j. met A. A. Agelink van Rentergem, jd. 23 jaren. (Van 18 tot 25 Februari.) Vlissingen. Gehuwd: J. H. de Loenen,jm. 24 j. met P. E. Pieters, jd. 23 j. BevallenA. C. Fanoy, geb. Pieters, z. J. A. Wels, geb. ran der Minne, z. E. H. J. Siegers, geb. Hector, z. Overleden C. J. Brielsman, d. 10 m. J. Swennen, man van K. Lemson, 67 j. G. Hendrikse, man van M. E. Kunen, 59 j. J. Sanderse, z. 8 j. Goes. Gehuwd: J. L. H. Pompe van Meerder voort, jm. 32 j. met H. K. Verschoor, jd. 26 j. Bevallen: C. van Kogelenberg,geb. Andriessen, z. OverledenHL C. Hubregtse, z. 3 m. P. H. Bloudel vrouw van J. M. Leenpoel, 38 j. F. Zwartraans, vrouw van N. van Genijgen, 56 jaren. Zikkikzek. Gehuwd: J. J. Swarts, jm. 20 j. met II. C. I Wessele, jd. 21 j.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1