MIDDELBUI URANT. N°- 33. Zondag 1865. 26 Februari. Editie van Zalurdag avond 8 uren. middelburg 25 Februari. De vertraging in de aankomst derHollandsclie post was in de laatste dagen minder groot. Donderdag en Vrijdag kwam zij slechts een drie- a viertal uren later dan den gewonen tijd hier aan. Heden zal zij echter vermoedelijk niet voor den nacht aankomen. De Engelsche stoomboot „Rotterdam", 11. Woensdag te Vlissingen met averij aan de machine binnengekomen, heeft heden morgen, gerepareerd zijnde, zijne lading vee weder ingenomen en is omstreeks 11 ure naar Harwich vertrokken. Men schrijft ons uit 's Gravenhage, 23 Februari: „De koninklijke familie wordt in de laatste dagen zeer beproefd. Omtrent den gezondheidstoestand des konings liepen hier sinds eenigen tijd ongunstige geruchten, die daarop neder komen, dat Z. M. een accident aan den rug heeft, hetwelk eene chirurgicale operatie zou noodig maken, waartoe de vorstelijke lijder echter ongezind moet zijn over te gaan. Onder die omstandigheden gaat het ongemak echter verder en het is dus te hopen, dat tijdig inzicht nog moge bewegen om gebruik te maken van de geneeswijze, welke de kunst aan de hand geeft. Veel ongunstiger isnog de toestand der koningin moeder, die sedert eenige dagen door eene zware koude bevangen ie, welke zich tot hevige katarrhale koortsen ontwikkeld heeft, terwijl de borst sterk schijnt aangedaan te wezen. De doctoren schudden het hoofd en de lijderes is zelve overtuigd van het bedenkelijke van haren toestand. „In den laatsten tijd maken de verschillende plannen voor den aanleg van eene haven te Scheveningen en van een spoorweg welke die haven zou verbinden met het Europeesche spoorwegnet, een hoofdonderwerp der ge sprekken in de residentie uit, vooral naar aanleiding van de laatste concessie-aanvrage van eene Fransche maatschappij, welke aangeboden had die werken zonder eenig subsidie van staat of stad tot stand te brengen. Het schijnt echter, dat die buitenlandsche ondernemers met den aard van ons land niet goed bekend zijn, en als een winstgevenden post in hunne berekeningen hadden opgenomen de voordeelen die zij zouden trekken uit de inpoldering van het strand te Scheveningen. Ieder Hagenaar weet echter, dat dat zand bijna voor geene inpoldering vatbaar is, en, ingepolderd zijnde, niets kan voortbrengen dan helm en auder duinkruid. Men verze kert hier dan ook, dat de regeering, met voorbijgang van die aanvrage, op het punt staat de concessie aan de heeren Swaan en van Heyningen te verleenen, ofschoon deze een aanzienlijk subsidie van de schatkist, de pro vincie en de gemeente verlangen." Naar wij vernemen is den heer mr. E. G. Lageraans, referendaris, belast met de directie der Nederlandsche Staatscourant, tevens voorloopig opgedragen de waar neming der functie van directeur der Algemeene lands drukkerij. Dagblad van s Gravenh.) De bestuurders van de beide departementen van de maatschappij Tot nut van 'talgemeen7 te Amsterdam, hebben een beroep gedaan op de weldadige gezindheid der leden dezer vereeniging, en ook van allen, die nog niet tot deze maatschappij zijn toegetreden, ten einde de noodige middelen bijeen te brengen tot het stichten van eene industrieschool voor de vrouwelijke jeugd. Sedert de laatste jaren is, naar luid van het deswegens- bekend gemaakt vertoog, van de behoefte aan eene instelling gebleken, waarin de vrouwelijke kinderen van een gezin de noodige bekwaamheid kuunen erlangen om, in drukkende omstandigheden, desnoods in hun eigen onderhoud te voorzien, en wordt dit gebrek niet alleen gevoeld in den stand der gewone handwerkslieden, maar ook bij de meer gegoeden, waarvan de vader ten ontijde aan het gezin ontvalt, en uit dien hoofde door moeder en dochters dikwerf meer geleden wordt, dan de meeste menschen weten. De bedoeling is het stichten eener industrieschool voor de vrouwelijke jeugd, ten einde aan onbemiddelde jonge vrouwen uit den middelstand, door onderwijs, de gelegenheid te openen een barer waardig en voor vrouwen geschikt vak tot levensonderhoud te kunnen kiezen, en om de dochter van den handwerksman en van den behoeftige, door het aanleeren eener eerlijke broodwin ning, tegen physieke en moreele ellende te beveiligen. Voor de eerste afdeeling wordt hoofdzakelijk gedacht aan houtgraveren, fijne tapisseriewerken, boekhouden en administratie, opleiding tot onderwijzeressen in bewaarscholen, en verder in al zoodanige vakken en kunstvakken, als blijken zullen een bestaan voor meer beschaafde vrouwen te kunnen opleveren. Voor de tweede afdeeling heeft men voornamelijk het oog op kleuren van prenten en landkaarten, leeren gebruik maken van naaimachines, kant en tulle vervaar digen, schoen- en laarzenstikken, stroovlechtenen andere takken van nijverheid later daaraan toe te voegen, terwijl de belangen en de behoeften van den dienstbaren stand een voornaam onderwerp van de zorg des bestuurs zouden uitmaken. De kosten der instelling worden voor het eerste jaar, zoo tot oprichting der school, als voor onderwys gedu rende dat tijdvak, geraamd op ongeveer f 90005 en de jaarlijks terugkomende uitgaven worden begroot op f 6000 of daaromtrent. De uitgaven zullen worden gedekt door schoolgelden, renten en giften in eens te voldoen, en jaarlijksche bijdragen, door subsidie van de Amsterdam- sche departementen, en zoo mogelijk van het hoofdbe stuur, van het rijk en van de gemeente; uit de opbrengst van de in de school vervaardigde voorwerpen. Het schoolgeld wordt bepaald op f 40 '9 jaars voor de eerste, en op f 5 's jaars voor de tweede klasse. Donateuren en donatrices, welke ten minste f 5 's jaars contribueren, bekomen het recht om daarvoor een leerling in de tweede klasse te plaatsen. De school zou worden gevestigd te Arasterdam, maar toegankelijk gesteld voor de vrouwelijke jeugd uit ver schillende deelen van Nederland, onder nader bekend te maken voorwaarden. Men verneemt dat de kamer van koophandel en fabrie ken te Schiedam zich dezer dagen bij een uitvoerig adres tot den minister van binnenlandsche zaken gewend heeft, waarbij op de wenschelijkheid en dringende nood zakelijkheid eener aansluiting van den Hollandschen spoorweg met de zuiderlijnen wordt gewezen, en tevens wordt betoogd dat, wanneer de, tegen het dienaangaande door de regeering ontworpen plan, in de gemeente Rot terdam geopperde bezwaren en bedenkingen gegrond mochten blijken te zijn, niets belet om die aansluiting en de daarmede verbonden overbrugging van de rivier de Maas, binnen Schiedam, dat daartoe eene uitmun tende gelegenheid aanbiedt, te bewerkstelligen. De kamer van koophandel en fabrieken te Sneek heeft zich bij arrest tot de tweede kamer gewend, omtrent het ontwerp van wet tot wijziging der gemeentewet, voor zoo veel de plaatselijke belastingen betreft. Zij verzoekt op verschillende motieven aanneming van bedoeld wets ontwerp, bepaaldelijk alleen op grond van het handels belang, zonder zich in te laten met de beantwoording der vraag, hoe bij afschaffing van plaatselijke verbruiks belastingen in de financiën der gemeente behoort te worden te gemoet gekomen. Alleen geeft zij te kennen dat het haar voorkomt, dat niet facultatief maar impera tief de bepaling in de wet behoort te worden opgenomen dat f 14 per vat gedistilleerd door het rijk aan de ge meenten moet worden uitgekeerd. Benoemingen en besluiten. leger. Op verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan den len luitenant van het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs A. J. C. J. S. Bergsma. consulaten. Erkend als consul van Wurtemberg voor Java, Sumatra en Macasser, de heer E. Jacobson, te Macasser. Kerknieuws. Door den algemeenen kerkeraad der Nederduitsche hervormde gemeente te Delft is uit het vroeger ver melde zestal het volgend drietal van predikanten opge maakt: de heeren dr. A. Drost, te Hazerswoude; S.Esse- nius Greef, te Koog aan de Zaan, en E. H. Lasonder, te Loenen aan de Vecht. Marine en leger. De 2de luitenants bij het corps mariniers jhr. W. F. Clifford Kocq van Breugel en M. R. E. Ahn, komraan- deerende, de eerste het detachement mariniers, inge scheept op het wachtschip te Hellevoetsluis, en de andere dat, ingescheept op het wachtschip te Willemsoord, worden met den 15 Maart aanstaande gesteld ter beschik king van den kommandent van voorschreven corps en met den 16 Maart daaraanvolgende respectievelijk dooi de 2de luitenants T. Hansen en C. J. Visser. Kivierberichten Volgens een telegraphisch bericht van heden middag is het ijs voor Dordt en in het Mallegat los. De spoor boot van de Moerdijk is te half twee uren door het ijs in de Noord met veel moeite de Pelser door naar Rotterdam gevaren, waar zij ten 3} uren is aangekomen. Rechtszaken Gisteren heeft het provinciaal gerechtshof in Zeeland Jan Bernard van den Dorpe, oud 26 jaren, geboren te Sint Laureyns (België), laatst wonende te Oostburg, landmanskuecht, schuldig verklaard aan diefstal ge pleegd bij nacht op de aanhoorigheid van een bewoond huis, en hem te dier zake veroordeeld tot eene gevangenis straf van een jaar. De beschuldigde, die knecht is geweest bij den land bouwer P. J. Timmerman, te Waterlandkerkje, heeft in den nacht van 18 November jl., zijnde weinige dagen nadat hij zijne dienst had verlaten, in den stal op de afgesloteu erve der hofstede van zijn voormaligen mees ter uit de staarten van tien paarden het haar afgesneden en zich toegeëigend. Twee andere paarden in dien stal, die niet tot de gemakkelijkste behooren, heeft hij met rust gelaten. Voorts heeft het hof schuldig verklaard Petrus de Bruijn, oud 27 jaren, geboren te Hulst, laatst zonder vaste woonplaats rondzwervende, thans gedetineerd, aan diefstal gepleegd door middel van buitenbraak en inklim ming in een bewoond huis, alsmede aan bedelarij in eene plaats waarvoor eene openbare inrichting bestaat tot voorkoming van bedelarij. De beschuldigde heeft zich in den voormiddag van 7 October jl. toegang weten te verschaffen in de geslotene, op dat oogenblik door de bewoners verlaten, woning van den arbeider A. de Feyter te Axel. Daartoe heeft hij met een bijl twee ijzeren spijlen weggekapt van het kozijn in het kelderluik, welke tot afsluiting dienden, na het wegnemen dier stijlen zich doen afzakken in den kelder, voorts een onderlnik geopend van een boven den kelder zich bevindende woonkamer en zich alzoo in de woning begeven. Aldaar heeft hij ontvreemd een stuk van twee francs, een stuk van een franc, een rolletje met 50 cent en eenige losse centen, alsmede een blikken tabaksdoos met een honderdtal centen, en een half pond spek. Den vorigen dag had hij op de hofstede van L. vanDixhoorn, landbouwer te Axel, een boterham gevraagd en gekregen, en zich alzoo schuldig gemaakt aan bedelarij. De antecedenten van dezen beschuldigde die na zijn verhoor ter terechtzitting den voorzitter verzocht dat hij niet naar „de Schans" mocht worden gezonden zijn niet bijzonder gunstig. Althans hij heeft reeds ver schillende arresten en vonnissen ten zijnen laste. De rechtbank te Goes veroordeelde hem den 28 Juni 1855 tot veertien dagen en den 19 Juni 1856 tot een jaar gevangenisstraf; het hof in Zeeland sprak den 25 Au gustus van hetzelfde jaar op éen dag niet minder dan drie arresten tegen hem uit, bij ieder van welke hij werd ver oordeeld tot zes maanden, dus te zamen achttien maanden gevangenisstraf; bij vonnis der Goesche rechtbank van 23 Maart 1863 werd hij weder veroordeeld tot drie maanden

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1