Leer de Castro aan de cortes de intrekking van het wetsontwerp ter anticipatie der belasting medegedeeld. Hij gaf tevens kennis dat weldra een ander wetsontwerp aan het oordeel der kamer van afgevaardigden zou wor den onderworpen, hetwelk eenige maatregelen ter ver betering van den financieelen toestand des lands zon be vatten. Voorts verzekert men dat op de verschillende hoofdstukken der begrooting allerbelangrijkste bezuini gingen zullen worden gemaakt. De dagbladen van Berlijn berichten dat weldra eene nieuwe depêche in zake de Elbe-hcrfogdommen naar Weenen zal worden gezonden. Omtrent den inhoud daar van en de wijze waarop dit stuk waarschijnlijk door de Oostenrijksche regeering zal worden ontvangen, bestaat groot verschil van gevoeleu tusschen de dagbladen. Behalve deze onbekende depêche, welke nog niet eens afgezonden is, maakt het door de Oostenryksche regee ring bij de vertegenwoordiging ingediend budget voor 18GG het onderwerp der dagbladbeschouwingen uit. Het blijkt thans dat in deze begrooting Vart de grouper les chijfres weder op schrikbarende wijze in toepassing is gebracht. Bij eene nauwkeurige beschouwing toch is het deficit voor 1866, volgens de begrooting slechts 30 rail- lioen florijnen, te stellen op 67 of 74 inillioen florijnen. Het laatste cijfer verkrijgt de Presse, het eerste de Oest- Deutsche Post. Italië. Mazzini heeft in antwoord op Pio nono's encyclica een manifest tot de natie gericht, waaraan wij de volgende geloofsbelijdenis ontleenen: „Wij gelooYen dat bet ons van nature belieerschend gevoel van vooruitgang, in ons gelegd sedert het begin der menschheid, thans de tendenz van ons denkvermogen geworden, de eenigste openbaring ia van God op de menschen, welke openbaring algemeen en voortdurend is; wij gelooven dat krachtens deze openbaring de menschheid van tijdvak tot tijdvak, van godsdienst opvatting tot godsdienst opvatting voortschrijdt op den haar aangewezen weg van verbetering; wij gelooven dat elk, die heden ten dage de goddelijke openbaring in zijn persoon geconcentreerd acht en zich als bevoorrecht middelaar tusschen God en de menschen stelt, godlas tering spreekt; wij achten het gezag heilig, indien het zijn wijding ontvangt van genie en deugd, de eenige priesterschap der toekomst; indien het, geopenbaard door de machtigste zelfopoffering, het goede predikt en, uit vrije beweging aangenomen, tot dat goede zichtbaar leidt; wij gelooven het echter onzen plicht om elk gezag, hetwelk, deze karaktertrekken niet bezit, als dochter van den leugen en moeder der tirannie te bestrijden en uit de wereld te verdrijven; wij gelooven in God als God en in de menschheid als zijn profeet." Koning Victor Emmanuel had bij de ontvangst der deputatie van de berouwhebbende ïurijnsche municipa- liteit beloofd een bezoek aan de vroegere hoofdstad te zullen brengen. Woensdag heeft de koning op zijn reis derwaarts te Boulogna den nacht doorgebracht en is gisteren te Turijn aangekomen. Door bevolking en natio nale garde werd hij met geestdrift ontvangen. Volgens La France heeft de regeering te Rome de depeche van den heer Drouyn de Lhuys, houdende be klag over mgr. Chigi's handelwijze, thans beantwoord. Eergisteren zou de pauselijke nuntius de depêche aan den minister hebben medegedeeld en hem daarvan eopie gelaten. Volgens het dagblad, waaraan wij dit bericht ontleenen, zou de Fransche regeering volledige voldoe ninghebben ontvangen. De oorzaak van deze afkeuring van mgr. Chigi's gedrag door Rome, zoeken sommigen in de zinsnede der troonrede, waarin wordt gezegd dat het Fransch garnizoen te Rome „weldra" naar het vader land zal terngkeeren. Men wil de regeering te Parijs namelijk zoeken te bewegen om ten minste zoo lang met de ontruiming te wachten tot dat de pauselijke re geering, thans overtuigd dat het den keizer ernst is, een leger zal hebben samengesteld, iets waarvan tot dus verre nog geen sprake scheen te zijn. Ton Bismarck's partij. Niet alleen de staatkundige geschiedenis van Neder land maar ook die van andere rijken, levert talrijke en curieuse voorbeelden van verrassende, vreemdsoortige en zeer abnormale partij-coalitiën. Merkwaardig, en leer zaam tevens, uiteen politiek oogpunt, is te dien opzichte •de tegenwoordige toestand van Pruisen. Een blik op het veelkleurig ministerieel kamp te midden van koning Wilbelra's grondgebied opgeslagen, achten wij dan ook ter juiste waardeering der Pruisische geschiedenis van den dag niet ovorbodig. Nooit heeft eenig groot veldheer toch, droomende van de overwinning der wereld, meer tegenstrijdige en elkander vijandige elementen onder zijne bevelen vereenigd, dan zich thans hebben gegrou- i peerd rondom de banier des heeren von Bismarck, opge- j heven ten kruistocht tegen de vrijheid en het parle mentarisme. De afstammeling van ridders der teutonische orde drukt thans in het ministerieel kamp de hand van den l anders zoo geminachte» haudelaai-, de ultramontaan fra- terniseert aldaar met den piëtist; alles tot bestrijding j van hetgeen naar vrijheid en verlichting zweemen kan. I Als in de tijden van Peter van Amiens wordt thans een kruistocht gepredikt, ditmaal niet tegen de Saracenen in I andere gewesten, maar tegen den godsdienstigeu politie- ken en staathuishoudkundigen duivel, vleesch geworden 1 en vermenigvuldigd in deleden der Fortschrittspartij. De rol van den bekenden kruistochtpredikcr wordt in onze 1 dagen door de Kreuzzeitung vervuld. De kroon en het j geloof,of naar omstandigheden gevarieerd het geloof i en dc kroon zijn in gevaar! Onder deze leus trekken 1 allen ten strijde die zich bedreigd zien door de zegepra- lende propaganda der beginselen van de vooruitgangs- partij of bij de vestiging eener politieke en sociale maatschappij, gebaseerd op ware billijkheid, vrijheid en j juist begrepen gelijkheid, iets te verliezen hebben. Gelijk meer het geval is strekken hier gehechtheid aan traditioneele uitspraken van liet. kerkelijk gezag of i gehechtheid aan hetkoninkschap in koning Wilhelm, tot masker van individueel egoisme hetwelk intusschen J Diet zelden allerwonderlijkst en in al zijne naaktheid om den hoek komt gluren. De middeleeuwsche edelman I tracht in de te wachten verwarring van den strijd de overblijfselen van zijne oude cn verouderde voorrechten j te redden, de bureaucraat wil degenen, die hem onder- j houden, nog meer regeeren en besturende ultraraon- taan en piëtist wil uitsluitend de bevoegdheid behouden i om over de hemelsche goederen te beschikken. Ook de I arbeid telt vertegenwoordigers in von Bismarck's leger; het zijn sommige eigenaren van fabrieken en andere j inrichtingen van nijverheid, die ongaarne de vrijheid van industrie zien veldwinnen en liever alle concurren tie door belemmerende bepalingen voor anderen onmo gelijk zien gemaakt. Yan een ander zonderling element hebben wij voorts tot dusverre nog niet gesproken. Wij bedoelen de socialis tische democratie. Ook zij telt vertegenwoordigers, en niet weinige, in de legerplaats der ministerieelen. Het zijn de leerlingen uit de school van den onlangs in duel gevallen Ferdinand Lasalle, de tegenstanders van dc school van Schulze-Delitsch. Gelijk men weet heeft deze laatste zijn leven geheel gewijd aan de verbetering van den toestand der arbeidende klassen en instellingen in het leven geroepen, waardoor de arbeidende stand eene meer onafhankelijke maatschappelijke posititie zou kun nen innemen. Spaarbanken, ziekte-kassen, voorschot-en crediet-vereenigingengrondstof- en magazijn-genoot schappen, en ook vereenigingen, welke betere en goed- koopere voedingsmiddelen trachten te erlangen voor hare leden, door namelijk de aankoop daarvan in massa te doen plaats hebben, hetgeen door veler bijdragen te gelijk, mogelijk wordt gemaakt. Lasalle ontkende het groote nut van dit streven, ten opzichte der talrijke en minst gegoede arbeidende klassen. Volgens zijne meening toch lag de spil der arbeidersquaestie in de omstandigheid dat het loon steeds te gering was cn moest blijven. Eene oecouomi- aclie wet toch, welke, volgens hem, geignoreerd, maar niet ontkend kan worden, zegt: dat het arbeidsloon altijd beperkt blijft tot die som, welke het allernoodigst levensonderhoud waarborgt. Stijgt die som daarboven, dan bieden zich te veel arbeiders aan en moet het lóón noodzakelijk weder dalen. Lasalle dan wilde de schei ding tusschen arbeidersloon en ondernemingswinstdoen ophouden en in dien zin productieve vereenigingen stichten. In plaats echter nu op energie, krachtsinspan ning en vrijheid te wijzen als de middelen om zijne plannen te verwezenlijken, wilde hij inmenging van den staat en al verder, als dwangmiddel daartoe tegen den staat, algemeen stemrecht. Yele aanhangers nu van deze leer, hebben Lasalle's stellingen nog verder dan hij uitgebreid in socialistischen geest, en scharen zich, in afwachting van de dingen, die komen zullen, onder den vrijheer von Bismarck om zich te voeden met de kruimkens der ministeriëele liefda digheid. Ziedaar dus de meest verschillende elementen ver eenigd, allen met het doel om een maatsehappelijken of politieleen toestand te verbeteren, veelal ten ko»te van de ware vrijheid. Om dit veelkleurig personeel bijeen te houden, moeten door de regeering nu eens de gevoelens van de eene partij, dan weder de gevoelens van de andere worden voorgestaan. Dit geschiedt dan ook. Wij zagen het 1. in de goedkeuring der Kreuzzeitung van de ency clica; 2. in het wetsontwerp van den minister von Roon betrekkelijk de legerorganisatie; 3. in de toespraken van koning Wilhelm, waariD de God van Pruisen en de oor log tegen Denemarken (als geschied „opden grondslag der godsvrucht") voorkomen4. in cle houding bij de debatten in het huis van afgevaardigden over de arbeideraver- eenigingen, enz. Bij wijlen beweert bovendien, met het oog op eenige gematigde aanhangers, het ministerie dat zij eene verzoenende politiek wil volgen. De oplossing van dezen toestand des oogenbliks za 1 zijn dat de regeering, „na al het mogelijke in het belang van het vaderland" te hebben gedaan, de liberale volks vertegenwoordiging naar huis zendt en weder zonder budget regeert. Ten slotte zal men misschien eene volksbeweging in het leven roepen door aan alle fractiën der ministeriëele partij te beloven betgeen zij wenschen en aan de onnadenkende aanhangers van Lasalle of aan de aanhangers van niemant te betoogen dat het voor hen gebraden patrijzen zal regenen, zoodra de regeering maar niet meer door de liberale partij wordt tegenge werkt. Dan argumenteert men voorts met straatsteenen en geweerschoten en zegeviert de sterkste. Washington en Mexico. Aan den heer Adams, buitengewoon gezant enz. te Londen. Washington3 Mei 1864. „Mijnheer ik betuig u mijn hartelijken dank voor de depêche van 15 April, waarbij mij nieuwe en belangrijke inlichtingen worden gegeven betrekkelijk de gebeur tenissen, welke hebben geleid tot het vertrek des aarts- hertogs Maximiliaan van Triest, met het voornemen om eene keizerlijke monarchie in Mexico te vestigen. Elk verstandig opmerker-moet geheel overtuigd zijn, indien daarvoor overigens niet reeds het onbetwistbaar bewijs bestond, dat deze gebeurtenissen slechts haren oorsprong hebben gevonden in eene samenzwering van eenige Mexikanen tegen de vrijheid en onafhankelijkheid van hun eigen land. Niettemin zal het voor Mexico's toe komst en voor de zaak van het republikeinsch gouver- nement in dat rijk wenschelijk zijn dat het verhaal, het welk gij mij omtrent de bijzonderheden der samenzwe ring hebt medegedeeld, algemeen bekend worde. Gij hebt zeer helder de beweegredenen en gevoelens uiteengezet, welke zoovele invloedrijke staatslieden en zoovele regeeringen in Europa hebben geleid om de omverwerping der Alexikaansche republiek te begunsti gen. Al deze beweegredenen en al deze gevoelens vinden bun grond in de ijverzucht welke de vooruitgang der Vereenigde Staten te weeg brengt. De groote voor spoed en invloed van dit rijk hebben noodzakelijkerwijze dit politiek antagonisme doen ontstaan. Gij betreurt te recht de hardnekkigheid van de Ame- rikaansche natie om te volharden in eene verdeeldheid, welke met zelfmoord gelijk staat, bij het blijkbaar verlies van haren invloed in Mexico. Het is echter die zelfde partij-verblindheid welke ons inden burgeroorlog heeft gestort. De tijd en de gebeurtenissen kunnen alleen genezing aanbrengen en deze hebben, gelooven wij, hunne werking reeds begonnen. De opstandelingen zullen echter niet aan de stem van het gezond verstand en der vaderlandsliefde gehoor geven, zoolang zij hopen te slagen in hun wanhopig streven. De loyale bevolking der Vereenigde staten behoeft, geloof ik, geen uadere opwekking tot gehechtheid aan de nationale zaak. In allen gevalle geloof ik dat men niet kan hopen dat overwegingen omtrent een verwij derd gevaar vau buiten nu nog de aandacht zullen trekken, zoolang de nabijzijnde gevaren van den strijd den volksgeest bezig houden. w. ii. seward. ©orrrsponhrntir. De zaak waarover de Z. c. s. ons schrijft wordt nader onderzocht. Graanmarkten enz. Amsterdam 24 Februari. Raapolie op zes weken f 40£. Lijnolie op zes weken f 35f. Oostbuug 22 Februari. De aanvoer van granen was heden ruim en er bestond geen andere vraag dan voor paardenboonen en haver, waarvoor 10 a 20 cent meer werd besteed; alle andere graansoorten waren daaren tegen lager en bleven meest onverkocht. Men betaalde voor jarige en tweejarige tarwe/"7.50 a f 7.90. Puike nieuwe, gemeenere en blauwe f 5.50 a f 6.90. Nieuwe zeeuwsche rogge f 4.70 k f5. Nieuwe wintergerst f4.4.0 A f 4.60. Dito zgpiergerst ƒ3.75 k f4. Haver /"2.35 k f3.25. PaardenboonenJ/5 k f 5.50. Mrddei,aim&,;&3 Februari. De aanvoer was heden

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 3