öuitertlanö. volgens de wet wegens „diefstal," eene veroordeeling welke zeker vele knapen tot waarschuwend voorbeeld kan strekken. 4. Pieter Brasser, Adriaan Brasser en Joost Wester- beeke, te Westkapelle, veroordeeld (de tweede bij ver stek) tot eene gevangenisstraf van 3 dagen en solidair in de kosten, ter zake van diefstal met inklimming op eene plaats welke niet als bewoonde huizing kan worden aangemerkt of daarmede gelijk gesteld. Deze dief stal betrof dor hout aan den Noordduinweg te Domburg. 5. Johannes Goedland, te Aardenburg (vroeger reeds vijfmalen veroordeeld), schuldig verklaard aan eenvou- digen diefstal, gepleegd onder verzachtende omstandig heden (geringe waarde en bekentenis), en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 6 maanden en in de kosten. Deze veroordeelde had zich den 22 Januari jl. sluipend in den winkel van A. Pieters te Aardenburg begeven, nadat hij korten tijd te voren daar eene boodschap had verricht. De vrouw des huizes, gerucht lioorende en naar voren komende, zag Goedland tot hare verwonde ring weder in den winkel; zij had reeds meermalen iets vermist, had vermoeden op dien persoon, haalde zijne zakken uit en vond daarin twee gemerkte pakjes tabak. Aanvankelijk gaf hij voor die in een anderen winkel te hebben gekocht, doch later bekende hij ze ontvreemd te hebben. Vroeger zou Goedland ook een stuk spek en hoofdkaas hebben ontvreemd. Van het laatste was geen punt van aanklacht gemaakt en van den diefstal van het spek werd het bewijs ter terechtzitting niet geleverd, zoodat de rechtbank hem alleen veroordeelde wegens den diefstal van tabak, met vrijspraak van het overige hem ten laste gelegde. 6. Jan Gabrielse, dijkwerker te Westkapelle, veroor deeld tot gevangenisstraf van 14 dagen en in de kosten, met bevel dat hij na het einde van zijn straftijd naar een bedelaarsgesticht of werkhuis zal worden overgebracht, terzake van bedelarij door het vragen ran een stuk brood of een aalmoes, zonder vergunning, aan Jan de Pagter, te Domburg, zijnde eene plaats voor welke eene openbare inrichting ter voorkoming van bedelarij bestaat, en zulks na reeds te voren wegens bedelarij te zijn veroordeeld geweest. 7. Francina Provoost, te Domburg, bij verstek veroor deeld tot eene geldboete van ƒ8 en in de kosten wegens beleediging met woorden aan een bedienend beambte in de nitoefening zijner bediening. De beleediging bestond in de woorden „Jou smerige vent, hier is niet geschoten!" toegevoegd aan den rijksveldwachter J. Kroes, toen deze ten huize haars vaders onderzoek kwam doen naar het niet geoorloofd afschieten van een geweer, daar de man, die het schot had gelost, bij het zien van den veldwachter was weggeloopen en zich in de woning van Provoost begeven bad. 8. Jan Herman Evers, broodbakker en winkelier te Nieuw- en Sint-Joosland, schuldig verklaard 1. aan het invoeren van een tarwebrood binnen de gemeente Mid delburg, zonder de daarvoor verschuldigde belasting te hebben betaald, en 2. aan invoer van belastbare voor werpen ria zons-ondergang zonder schriftelijke vergun ning van den controleur: te dier zake bij verstek veroor deeld tot twee geldboeten, ieder van ƒ50, ten bate der gemeente Middelburg, met verbeurdverklaring van het in beslag genomen brood evenzeer ten bate dezer ge meente, met bepaling dat de boeten, zoo zij niet worden betaald binnen twee maanden na daartoe aangemaand te zijn, zullen worden vervangen ieder door eene gevan genisstraf van 7 dagen. De gedaagde (vroeger reeds driemalen door de recht bank en eens door het provinciaal gerechtshof alhier wegens ontduiking van verschuldigde belasting veroor deeld) is in den avond van 16 Januari jl. kort na zes uren de Havenbarrière alhier binnengekomen en ant woordde op de vraag van den buitengewonen commies J. van Aartsen, of hij geen belastbaar voorwerp onder den arm droeg, ontkennend. Daar hij evenwel zijn tred alstoen verhaastte, wekte dit argwaan bij den ambtenaar, die hem inhaalde, staande hield en bevond dat hij een tarwebrood van twee pond in een doek gewikkeld onder den arm droeg, hetwelk hij niet had aangegeven. De belasting bedraagt niet meer dan vier cent, doch, volgens de opmerking van het openbaar ministerie, schijnt de gedaagde op het punt van ontduiking van belasting on verbeterlijk en wekt het verwondering dat iemant, die reeds herhaaldelijk tot zware geldboeten is veroor deeld, er toe komen kan zich andermaal bloot te stellen aan eene vervolging, welke door eene betaling van slechts 4 cent had kunnen worden vermeden. De wisselwachter aan het station der Rijnspoorweg maatschappij te Utrecht, door wiens schuld in Januari jl. een vertrekkende trein naar Botterdam tegen een stil standen van Amsterdam is gestooten, waardoor gevaar voor de reizigers is ontstaan, is door de arrondissements rechtbank te Utrecht veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 6 weken. De hooge raad, kamer van strafzaken, heeft ver worpen de beroepen in cassatie van H. Lehmans c. s. tegen een arrest van het hof in Gelderland, waarbij zij zijn schuldig verklaard aan diefstal bij nacht in een bewoond huis door meer dan éen persoon, voorzien van wapenen, en voorts door middel van binnen- cn buiten- braak, opgevolgd door moedwilligen manslag (op den oud-pastoor Leus) en deswege veroordeeld tot de strafte des doods. €enseng«le I»erSchtcn. De ligging voor in de haven te Vlissingeu eener Engelsche stoomboot schijnt eenige moeilijkheden op te leveren. Althans naar men ons mededeelt, zou de stoom boot op Botterdam heden morgen daardoor ruim een half uur later hebben moeten afvaren. De dienst op de Wester-Schelde moet daardoor heden en gisteren mede belangrijke storing hebben ondervonden. Bij den Franschen senaat is een vrij belangwekkend verzoekschrift ingediend, en dat wel door den geneesheer Turck, voormalig lid der cónstituante van 1848. Die geleerde trekt met kracht tegen de krankzinnigen gestichten te velde, die volgens hem veeleer dienen om de krankzinnigheid chronisch te maken en de lijders te dooden, dan de lijders te genezen, hetgeen hij doorcijfers tracht te bewijzen. Hij beweert verder, dat de bedoelde instellingen een groot gevaar voor de familie opleveren, door het gemak waarmede men een bloedverwant aldaar kan doen opsluiten, en hem zoodoende dood of ongenees lijk maken. Hij beschuldigt voorts den wetgever den krankzinnige geen der waarborgen voor zijne individueele vrijheid te hebben geschonken, die hij elders aan den grootsten misdadiger heeft toegekeud. Woensdag nacht te 3 uren is te Aardenburg een begin van bTand geweest, die erge gevolgen had kunnen hebben. Bij den broodbakker B. schijnt door den oven schoorsteen een houten balk geloopen te hebben, die vuur gevat en langen tijd gesmeuld heeft, tot dat de brand zich medegedeeld heeft aan het lijstwerk van een schoorsteen in de woonkamerdoor de brandlucht zijn de bewoners wakker geworden en door de hulp van eenige buren is het gevaar gelukkig afgewend. Met zekerheid wordt bericht, dat de te Breda in hechtenis genomen persoon verdacht wordt de dader te zijn van den in Novemb. te Dinteloord gepleegden diefstal en moord van Johanna Lavien, bij gelegenheid dat de be woners zich ter kerk bevonden. Men verhaalt dat daags vóór dit misdrijf de verdachte persoon, een timmerman, bij het hoofd van het gezin geld ter leen heeft gevraagd, hetwelk hem werd geweigerd, en dat daaruit voortvloeide het plan van diefstal, die door vermoording van dat meisje, welker tegenwoordigheid in het huis de dader niet heeft verwacht, werd gevolgd. Hij werd later geroe pen om voor het lijk een doodkist te maken en moet bij het kisten in zwijm gevallen zijn, wat men toeschreef aan den indruk van het akelig tooneel en aan den afschrikwekkenden toestand van het lijk. De tot paardenspel ingerichte tent van den heer W. Schouten is Dinsdag morgen omstreeks 3J uur, te Almelo, bijna totaal afgebrand, terwijl van den inboedel, bestaande in kleederen, zadels enz. niets hoegenaamd werd gered. De eigenaar bad noch het een noch het ander tegen brandgevaar verzekerd en de oorzaak van den brand is tot dusverre onbekend. Met het oog op de deloyale concurrentie van som mige handelaars verdient een dezer dagen door het hof van Parijs gewezen arrest wel de aandacht. Men kan voorzeker niet beletten dat een persoon, die den naam van Farina draagt eau de cologne verkoopt of eene, die Cliquot heet, champagne, maar alleen wordt meer en meer aangenomen dat bet publiek moet weten of het handelt met den bekenden Farina of de bekende Cliquot; wil men de voorkeur geven aan de eau de cologne vau een anderen Farina of aan de champagne eener andere Cliquot, dan moet dit alleen het gevolg zijn van de betere waar, niet van eene vergissing in den persoon. In eene procedure nu tusschen de firma Lodewijk Roederer te Reims en Theophile Roederer, welk laatste handelshuis de associatie met dezen Th. Roederer had gezocht om alzoo op oneerlijke wijze te kunnen concurreren met den algemeen bekenden Roederer te Reims, heeft het hof het vonnis der rechtbank van koophandel bevestigd, waarbij natuurlijk wel de bevoegdheid van Theophile Roederer wordt erkend om Rijnwijn te verkoopen, maar bevolen werd om voortaan te schrijven: „Theophile Roederer en Cie., handelshuis opgericht in 1864." Te Munchen wordt dezer dagen veel gesproken van de koninklijke ongenade, die de componist Richard Wagner zich aldaar op den hals gehaald zou hebben. De jonge koning van Beieren, die met de muziekale talenten van den beer Wagner hartstochtelijk ingeuo- rnen is, heeft, dus beweren de tegenstanders van dien toonkunstenaar, met eene aan zwakheid grenzende edelmoedigheid de uiterst kostbare buitensporigheden van zijnen gunsteling ongeloofelijk lang verduurd. Doch ten laatste is, zegt men, zelfs de koning ongeduldig ge worden, en heeft Z. M. geweigerd om de dwaze en roe- kelooze verteeringen van Wagner op nieuw voor zijne rekening te nemen. Dit schijnt zeker te zijn, dat reeds het gerucht van Wagner's nederlaag door een groot aantal personen te Munchen met welgevallen vernomen is. Weder heeft zich het geval voorgedaan, dat een rijksveldwachter zich buiten de grenzen zijner bevoegd heid heeft begeven. G. F., onbezoldigd rijksveldwachter te Oldemarkt, heeft bij gelegenheid dat hij geroepen was, bij een publieken verkoop tegenwoordig te zijn, om rust en vrede te houden, zich vergrepen aan zeker persoon, waarop hij door de rechtbank te Zwolle is veroordeeld tot eene boete van ƒ25, of bij onvermogen tot eene gevan genisstraf van zeven dagen. In den vroegen morgen van Dinsdag is ontdekt, dat de walmuur, even beneden de gasfabriek te Nijme gen, over eene lengte van circa 100 ellen verzakt en met eene buik vooruitgeschoven is, terwijl de aarden wal verscheidene ellen is ingezakt. De muur dreigt om te vallen, hetgeen blijkbaar is aan de werking, welke men aanhoudend bespeurt. De koning van Pruisen bezocht voor eenige dagen het militaire hospitaal en kwam bij die gelegenheid voorbij de legerstede van een voormaligen militair, die beide beenen en armen had verloren. Hij beschouwde den zwaar verminkten strijder met deernis cn zeide, na hem gegroet te hebben„zeg mij wat ik voor u doen kan en het zal mij aangenaam zijn uw wensch te vervullen." „Sire", was het antwoord, „laat mij op staanden voet fusilleeren„Dien onchristelijken wensch mag ik niet vervullen", hernam de koning. De ongelukkige man braakte hierop een stortvloed van verwenschingen uit tegen de officieren van gezondheid die zijn ellendig leven hadden gespaard. Thermoiiieterstaml 22Febr.'s av. 11 u. 34 gr. 23 's morg.7 u. 35 gr.'s midd. 1 u. 40 gr. 's av. 11 u. 42 gr. 24 's morg.7 u. 43 's midd. 1 u. 44 gr. Algemeen overzicht. De amerikaansche aangelegenheden blijven in Enge land steeds het onderwerp van dagbladbeschouwingen en parlements-debatten. Uit deze laatste blijkt zeer merkwaardig dat het ministerie Palmerston-Russell volstrekt geen geheim maakt van zijne vrees dat een vredesverdrag tusschen gefedereerden en geconfede- reerden het begin zal wezen van ernstige verwikkelingen tusschen de regeering te Washington en Engeland. De krediet-aanvrage ter versterking van Quebec, Montreal en andere punten in Canada is dan ook volgens de mee ning van lord Derby veel te gering. Hij zal voorstellen om de som van 50,000 pond sterling op te voeren tot vierhonderd duizend pond. Als ter logenstraffing van nog altijd verspreide ge ruchten omtrent onderhandelingen tusschen Noord en Zuid, welke veelal aan beursspeculanten bun oorsprong zijn verschuldigd, wordt uit New-York van 11 Februari gemeld dat de vredesonderhandelingen voor het oogen- blik weder geheel zijn afgebroken. Behalve dit vrij onnoodig bericht, bevat het hier bedoeld telegram het gerucht dat aan den generaal Grant in eeno ontmoeting met de troepen van den generaal Lee in de omstre ken van Richmond eenige nadeelen zouden zijn toege bracht, dat Charleston zou zijn ontruimd geworden en Brancliville door den generaal Sherman zou zijn inge nomen. Dit alles vereischt echter nadere bevestiging. Ten einde onze lezers in de gelegenheid te stellen nader kennis te nemen van de gevoelens der regeering te Washington omtrent het tegenwoordig Mexicaansch keizerrijk deelen wij in dit nommer eene depeche mede van den heer Seward aan den vertegenwoordiger der Vereenigde staten bij het Engelsche hof. Deze gevoelens, op 3 Mei 1864 geuit, hebben zich sedert steeds scherper afgeteekend in een aan den keizer van Mexico yijandi- gen geest. De Engelsche begrooting van oorlog is dezer dagen bij bet parlement ingediend. Daarop is in vergelijking met het budget van het vorige jaar ongeveer twaalf mil- lioen gulden bezuinigd. De Times verwijt intussclien den heer Gladstone dat de begrooting toch nog altijd meer dan 18 millioen gulden die van 1858 overtreft. Gelijk te voorzien was heeft de opvolger des lieeren Barzanallana als minister van financiën in Spanje, de

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2