MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 32. Zaturdag 1865- 25 Februari. Editie van Vrijdag avond 8 uren. Middelburg 24 Februari. Dinsdag heeft in het hoofdkiesdistrict Dokkum de verkiezing plaats gehad van een lid van de tweede kamer der staten-generaal, ter vervanging van den heer J. T. ter Bruggen Hugenholtz, thans lid van den raad van state. Bij de opening der billctten ia gisteren gebleken dat zijn uitgebracht 1514 stemmen. De heer mr. Ph. van Blom, rechter in de arrondissements rechtbank te Hee renveen, bekwam 719, de heer O. baron van Wassenaer Catwijck 420, de heer J. Andreae, kapitein ter zee op non-activiteit to Leeuwarden, 365 stemmen. ïusschen de heeren van Blom en van Wassenaer Cat wijck moet alzoo op 7 Maart a. eene herstemming plaats hebben. Er zijn eenigszins verontrustende geruchten in omloop omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den koning, welke het wenschelijk doen voorkomen, dat eenige ge ruststelling worde gegeven. Baagsche cour) H. M. de koningin-moeder is sedert eenige dagen ongesteld. Bij beschikking van den minister van koloniën, van den 1G dezer, is de civile-ingenieur Abraham Johan Petrus Saaymans Vader gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, om te worden benoemd tot adspirant-ingenieur van den water staat en 's lands burgerlijke openbare werken daar te lande. Slaattcour De uitslag der verkiezing van de nog ontbrekende leden van het bestuur en commissarissen yan de Amster- damsche kanaal-maatschappij is geweest, dat gekozen zijn tot leden van het bestuur de heeren P. N. Muller en mr. E. N. Kahusen; tot commissarissen de heeren C. P. van Eeghen, Paul C. van Vlissingen, W. H. de Ileus, Joan Muller, Joh. C. Zimmerman, A. F. Insinger en F. C. Jaski. De Staatscourant van Woensdag bevat het koninklijk besluit, waarbij wordt goedgekeurd het ontwerp der acte van oprichting der naamloozc vennootschapde Neder- landsche ketting-stoomsleepbootmaatschappij, te vesti gen te Amsterdam. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 21 Februari j 1. is tot directeur der konink lijke muziekschool te 's Gravenhage benoemd de heer W. F. G. Nicolai, leeraar bij die inrichting. In de zitting van den gemeenteraad van 's Gravenbage van jl. Dinsdag is namens het dagelijksch bestuur een ongunstig praeadvies uitgebracht ten aanzien van het ingekomen adres, houdende aanvrage tot het oprichten van een geheel nieuwen schouwburg. te juister aan elkander zouden sluiten. Dit was op 13 Februari ook geschied toen de trein zich van het station in beweging zou zetten, doch een Buitach arbeider, Lang genaamd, merkte aan den brugwachter op dat het draai ende gedeelte iets hooger lag dan het vaste stuk der brug; de rails lagen wel juist tegen elkander aan, doch de eene was mogelijk een halve duim hooger dan de andere. De brugwachter nu, meenende dat er gevaar bestaan zou bij het over;.4jden, maakte noodteekenen met zijne armen op te steken; de trein stopte, en men vond dat het ongerief veroorzaakt was door een stukje ijs dat zich tusschen de riggels der brug bevond, waar door het draaiende gedeelte niet juist in hetzelfde vlak met de vaste spanning kwam te liggen. Was de trein doorgereden dan zou er waarschijnlijk geen gevaar voor derailleren bestaan hebben, daar het stuk Ijs wel door de zwaarte van den trein verbrijzeld en dus alles in orde gekomen zou zijn." De zaak schijnt zich dus vrij eenvoudig te hebben toegedragen. In de jongste zitting van den gemeenteraad van Dord recht is onder anderen mededeeling gedaan van de volgende missive: „Op het adres van den raad van den 1 dezer heb ik de eer te antwoorden, dat de raad zich overtuigd kan hou den, dat bij vaststelling van het plan voor den spoorweg te Rotterdam het algemeen belang voor het verkeer door mij tot richtsnoer zal worden genomen. „De minister van binnenlandsche zaken, (get.) thorbecke." Omtrent het den 13 dezer voorgevallene op de spoor wegbrug te Zutphen zegt de Arnhemsche courant uit eene officiëele bron het volgende te vernemen„Wanneer de draaibrug dicht is, wordt zij door middel eener excen triek aan een der einden van aansluiting even opgewipt en vervolgens neergelaten, opdat de rails daardoor des Omtrent het bezoek van het Nederlandsch oorlogs fregat Adolf hertog van Nassau te Rio Janeiro, deelt een der dagbladen aldaar eenige bijzonderheden mede, waaruit blijkt, dat door deu minister van marine aldaar en later ook door den keizer zeiven een bezoek aan boord van dien bodem is gebracht, waarbij Z. M. zich gedurende anderhalf uur met deu kommandant Uhlenbeck onderhield en alles met de meeste belangstelling in oogenschouw nam. Voorts wordt hierbij medegedeeld, dat de komman dant in last had om uit naam van Z. M. den koning der Nederlanden de onderscheidingen over te brengen, toe gekend wegens de diensten, die in Brazilië aan de Nederlandsche korvet Prinses Amalia bewezen zijn, en hierbij de gevoelens van erkentelijkheid en sympathie der Nederlandsche regeering kenbaar te maken. Naar aanleiding daarvan richt het blad eene aansporing tot het Braziliaansche gouvernement, om deze manifestatie op eene waardige wijze te beantwoorden door de betrek kingen met Nederland, die niet zoo geregeld zijn als zij behoorden te wezen, thans nader aan te knoopen. Het wijst tevens op de uitmuntende constructie van genoemd fregat, hetwelk op de werf te Vlissingen is gebouwd en svel volgens officieele informafiën tot een derde minder dan de gewone kosten van zulk een schip op eene werf in Engeland of Frankrijk, zoodat het de vraag is of voor den bouw van Braziliaansche schepen niet de voorkeur moet worden gegeven aan de Nederlandsche werven, daar dit voordeeliger zou uitkomen dan de aanbouw in Engeland, gelijk thans geschiedt. Door den Nederlandschen consul-generaal te Melbourne is ter kennis gebracht van het departement van buiten- landsche zaken, dat in de maand November 1864 aldaar is vermoord de landbouwer August Holst of Holtz, vol gens opgave Yan getuigen Nederlander van geboorte. Daar het ingestelde onderzoek naar de vroegere woon plaats van den overledene, of zijne betrekkingen in Nederland, vruchteloos is afgeloopen, zoo worden de belanghebbenden in de Staatscourant van gisteren opge roepen zich tot gemeld departement te wenden ter bekoming van het ingezonden doodbewijs, zoomede van inlichtingen nopens de wijze waarop eene geringe som gelds van den overledene door zijne erfgenamen kan worden ingevorderd. verbbtering. In ons nommer van 18 dezer deelden wij mede dat tot dijkgraaf van den Diomedepolder door ingelanden was benoemd de heer A. van der Heiden; dit moest zijn A. van der Meulen, landman te Heille. Kcnocminifen en besluiten. consulaten. Erkend als consul van Hannover te Amsterdam, de heer J. Hermann Schroder. betaalmeesters. Benoemd tot betaalmeester te Zie- rikzee de heer J. K. Boeije, bewaarder der hypotheken, van het kadaster en der scheepsbewijzen, alsmede ont vanger der registratie en domeinen te Zierikzee, met vergunning om die beide betrekkingen gelijktijdig waar te nemen. polderbesturen. Benoemd tot dijkgraaf van den polder Hoedekenskerke, de heer C. P. Lenshoek. Kerknieuws. De heer J. T. F. U. Lauts, predikant bij de hervormde gemeente te Zoutelande, den 7 dezer beroepen te Vrouwe polder, heeft dat beroep aangenomen. Op 22 Februari is door den kerkeraad der her vormde gemeente te Zierikzee uit het vroeger medege deelde twaalftal predikanten, een zestal opgemaakt, het welk alphabetisch luidt als volgt: de heeren Jorissen te terAar, Jungins te Heilo, van der Meij te Kerkwerve, Meijsberg te Benthuizen, Overman te Heinkenszand en Worst te Epe. Tot predikant bij de Waalsche gemeente te Gronin gen is beroepen de heer J. A. Stoop, thans te Nijmegen. Uit Amsterdam schrijft men dat 11. Zondag in alle kerken van het bisdom van Haarlem is afgekondigd eene officieele vertaling van de jongste pauselijke encycliek. Daarbij was door den bisschop van Haarlem eene memo rie van toelichting gevoegd. Onderwijs. Gisteren hebben de lessen van de rijks hoogere bur gerschool met vijfjarigen cursus alhier een aanvang genomen. Marine en leger. Bij besluit van den 19 dezer, no. 1, heeft het zijner majesteit behaagd, aan de korvet met stoomvermogen Medusa eene zijden, en aan de schroefstoomschepen het Metalen Kruis en Djambi en raderstoomschip Amsterdam eene gewone vlag te schenken, met vermel ding aan de eene zijde der witte baan van het woord Simonoseïcien aan de andere zijde dier baan, voor het eerste schip de beide dagteekeningen, en voor de drie overige de dagteekening, waarop door hen is deel geno men aan de gevechten in de Straat van dien naam, en zulks als eene blijvende herinnering aan dat roemrijk wapenfeit. Van die vlag zal alleen bij feestelijke gelegenheden worden gebruik gemaakt, en zal zij moeten gevoerd worden aan den grooten top. (Staatseour Rechtszaken. Voor de arrondissements rechtbank alhier zijn giste ren acht verschillende zaken behandeld. De volgende vonnissen waren daarvan het gevolg 1. Abraham de Velde, Frans Kuvelier en Jan de Kui ter, alle werklieden te Breskens, onder verzachtende omstandigheden veroordeeld tot gevangenisstraf, de eerste van 14, de beide andere van 8 dagen, en ieder soli dair in de kosten, ter zake van het moedwillig toebren gen van stooten aan Isaac Brungo, zonder dat daardoor ziekte of beletsel om te werken is ontstaan. Een vierde te dezer zake gedagvaarde beklaagde is, wegens onvoldoend bewijs, vrijgesproken. 2. Bruno Wijsberge, te IJzendijke, veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf en in de kosten, wegens het moedwillig toebrengen van stooten, slagen of kwetsuren aan Petrus de Koster, zonder dat daardoor ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen is ontstaan. 3. Josua Gerritsen, oud 14 jaren, wonende alhier, schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal, gepleegd met oordeel des onderscheids, onder verzachtende om standigheden (het geringe der toegebrachte schade en de bekentenis), en te dier zake veroordeeld tot gevan- nisstraf van een dag. In deze veroordeeling ligt weder een sterk bewijs voor bet gevaarlijke van den snoeplust. De jeugdige veroordeelde toch, den 16 Januari 11. een wagen voorbijgaande waarop zich appelen bevonden, werd door het zien dier appelen begeerig naar het bezit er yan en veroorloofde zich de vrijheid drie stuks weg te nemen en in zijn zak te steken. De schade bedroeg, volgens de verklaring der benadeelde koopvrouw Cor nelia de Lange, te zamen 2^ a 3 cent. Op hare aanklacht volgde een proces-verbaal en hierop eene veroordeeling

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1