EBRKTEitKENBN. Vergunning verleend aan J. F. Va- lette, te Maastricht, tot het dragen van de hem door Z. M.den koning der Belgen geschonken gouden medaille le klasse. LEGRH. Op verzoek pensioen verleend, ten bedrage van f 1065 'sjaars, aan den majoor op non-activiteit G. J. Maris, van het wapen der artillerie. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het regement grenadiers en jagers, de kapitein van het 4e regement infanterie D. F. K. Hardenberg, alsmede de le luitenants J. Waldeck van het 6e, E. C. Ton net van het le, en J. C. Leyds van het 5e regement infanterie. Benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmacht, naar ouderdom van rang, de officier van gezondheid 3e klasse jhr. Y. G. de Rotte van gemeld personeel, thans dienstdoende bij het 3e regement vesting-artillerie. Bevorderd tot len luitenant de 2e luitenantP. A.Bech- told, van het bataillon jagers no. 27, dienstdoende in West-Indië. Marine en leger. Zr. Ms. schroefstoomschip de Amstel, onder bevel van den luitenant ter zee van dc le klasse G. H. Bakker, komende uit de West-Indiën, is in den namiddag van den 16 dezer ter reede van Texel geankerd. De adjunct-administrateur C. J. Lagaay, laatste lijk behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en met particuliere scheepsgelegenheid van daar terug gekeerd, is met den 5 dezer op non-activiteit gebracht. Staatscourant.) Gedurende den aanstaanden zomer zullen er slechts twee kampen worden betrokken; het eene in de vlakte van Waalsdorp, door eenige compagniën van de verschil lende regimenteu vesting-artillerie, en het andere te Zeist, door een gedeelte van het bataillon mineurs en sapeurs, met de daarbij gedetacheerd wordende officie ren, onder-officieren en soldaten van het wapen der infanterie. In de Staatscourant van heden is opgenomen het koninklijk besluit van 14 Februari 1865 betreffende de lichting der nationale milicie van het jaar 1865. Volgens dat besluit bedraagt die lichting 10,400 man, waarvan 400 voor de dienst ter zee te besteramen. Het aandeel der provincie Zeeland bedraagt 510 manhet aantal ingeschrevenen, waarnaar het aandeel is berekend, bedroeg 1504. Rlricrberlchten Met den sterken dooi is het ijs in de rivier de Maas voor Rotterdam thans geheel losgeraakt en vertoont zich bij afwisseling nu eens meer dan eens minder drijfijs op den stroom. Kechtszahen. De arrondissements-reclitbank te Zwolle, Woensdag vonnis wijzende in de procedures tusschen den heer Pruimers en mevr. de wed. Pruimers van Dedem, weder zijds gevoerd over de vraag wie van beide partijen gerechtigd is, het minderjarig kind Margaretha Danielle Pruimers tot zich te nemen, heeft de vordering van mevrouw de wed. Pruimers ontzegd en den heer Pruimers zijn eisch toegewezen. Voor de rechtbank te Deventer is jl. Dinsdag behan deld de aanklacht van den burgemeester van Bathmen tegen een raadslid, wegens het in eene openbare verga dering van den raad hem toevoegen van het woord „schurk". De verdediger van den beklaagde beweerde, dat hij op grond van art. 47 der gemeentewet niet ver volgbaar was wegens deze door hem in de vergadering geuite raeening. Door het openbaar ministerie werd in- tusschen gevangenisstraf geëischt. De uitspraak is be paald op morgen. fienieagdc berichten. Onderscheidene couranten vermaken zich nog voort durend ten koste van den heer Busken Hu.et. Zij die dag aan dag zoo menigen middelmatigen tooneelspeler bewonderen, voor den minst gevormden romanschrijver in lof onuitputtelijk zijn, eiken ondichterlijken waters nood- of 13-Novembcr-poëet tot in de wolken verheffen, zij die hunne pennen in de dienst van eenen Barnum stellen om diens ondernemingen te schragen, noemen des heeren Huets geschriften onzin en hem zelven een vaderlandschen beunhaas in novellen-proza. Mochten zij meenen op die wijze een maatstaf aan de hand te moeten geven, waarnaar de nakomeling het gehalte der Neder- landsche periodieke drukpers van het jaar 1865 zal kunnen beoordeelen, dan mag dit toch niet zonder eenig protest geschieden. Heden middag heeft een zesjarig knaapje, wonende in de Oude Kerkstraat alhier, dat al spelende het onge luk had uit te glijden en te vallen, zijn rechterbeen j gebroken. De onmiddellijk geroepen heelkundige heeft het been gezet. In ons nomraer van 30 Juli des vorigen jaars meldden wij dat een vijf- a zesjarig meisje dooreen jongen die koek kapte aan drie barer vingers werd gewond, zoodat zij voor altijd van twee vingers een lid verloor. 1 Dat meisje was een zusje van bovengenoemden knaap. Te Zutphen was in het begin der vorige week een ieder vervuld van het gevaar waaraan de spoortrein, die Maandag ten 3.40 uur naar Arnhem moest afrijden, bloot stond. De zaak schijnt zich aldus te hebben toegedra- gen: de machinist wacht even als de stationschef op een sein, hetwelk de bruggewachter op een koehoorn geeft en dat bewijzen moet dat de draaibrug gesloten is. Of soms de een of andere straatjongen dit sein heeft nage maakt, of dat de genoemde personen zich verbeeld heb ben het te hooren, dit is zeker dat de trein afreed voor dat de brug behoorlijk was toegedraaid. De brugge wachter gaf te vergeefs seinen van het gevaar, toen een duitsch arbeider midden op de rails der brug ging staan en met opgeheven armen waarschuwende teekenen gaf. Gelukkig merkte de machinist dit op en kon nog tijdig stoppenzoodat de reizigers daardoor aan een groot gevaar ontkomen zijn. Hoe de zaak zich evenwel juist toegedragen heeft is nog een raadsel; inen zegt dat er aan de brug gewerkt werd en dat men haar daardoor niet spoedig genoeg had kunnen toedraaien, doch dan had de bruggewachter, die heer en meester op zijn terrein is, daarop slechts moeten passen. De commissa ris van policie en de officier van justitie hebben zich beiden met de zaak bemoeid en haar geïnstrueerd, om hierin ten strengste te werk te gaan, te meer daar men er van mompelt dat ook reeds eenige dagen geleden een dergelijk ongeluk den trein zou kunnen getroffen hebben. De bruggewachter toch wordt in zijne functiën bijgestaan door een knecht, die hem de brug helpt toe draaien. Dien man had hij verlof gegeven om zich na het afrijden van den trein van 10.52 uur voor korten tijd te verwijderendaar hij echter te lang uitbleef, stond de wachter er alleen voor toen de trein van 1.53 uur aan moest komen. Hij werkte wat hij kon, en was bijna niet in staat de brug dicht te krijgen, hetwelk hem ook niet zou gelukt zijn zonder de hulp van een schilders knecht, die toevallig met het verven van het ijzerwerk bezig was. Onderscheidene Fransclie geleerden zijn naar Sicilië vertrokken om getuige te zijn van de uitbarsting der Etna. Dg Italiaansche vulkanen zijn in volle werking. De uitbarsting van de Etna had op 31 Januari plaats, aan de oostzijde, op Monte Frumento, en bedreigde de dis tricten Villa Lavena en Nnnciatamet vernieling. Nadat de lava zich op dat terrein een weg gebaand en in drie dagen tijds langs een afstand van 17 kilometers gevloeid was, verwoestte zij de vruchtbare landerijen van Mascali en naderde die plaats tot op zes kilometers. Den 2 dezer maand, 's namiddags te 2 uren, had eene nieuwe feller uitbarsting plaats, welke de bevolking van Mascali en Botteghele met ontzetting vervulde. Maar de lava stroom keerde zich niet rechtstreeks in de richting dezer dorpen en een groot aantal mannen uit Messina bewees hier aan de bevolking uitnemende diensten. Nauwlijks echter had de Etna zijn vuurmond geopend, of ook de rust van den Vesuvius werd gestoord, zoodat eene nieuwe uitbarsting ook van dezen vulkaan elk oogenblik ver wacht werd. Inderdaad vormde zich, in den nacht van 9 op 10 Februari, in de diepte des kraters, bij de laatste uitbarsting van 1861, een kegel die ongeveer 20 voet in middellijn had en 15 voet hoog was en waaruit gloeiende steenen ongeveer een Italiaansche mijl hoog op geslin gerd werden, doch later weder in de bergopening terug vielen. Den 15 's ochtends te 7 uren, begonnen ook sterke aardbevingen zich te doen gevoelen, die in de naastbijgelegen plaats Resina duidelijk waargenomen werden. De uitbarsting van de Etna moet thans, volgens de Turijnsche berichten, verminderen. De Napelsche dagbladen melden echter dat de nitbarstjng iu de Vesu vius nog altijd toeneemt, maar dat daardoor nog geenerlei ongeluk is veroorzaakt. De verkoop der Grieksche vazen, behoorende tot het museum Pourtalès, is te Parijs afgeloopen; de op brengst hiervan bedraagt in het geheel 82,000 francs. Naar men verneemt is de opvoering van Meyer beer's Africaine tot den volgenden winter uitgesteld. De "YViener Presse deelt mede dat het veel bespro ken werk van keizer Napoleon, getiteld: Het Leven van Caesar, ook in het Ilebreeuwsch zal worden overgezet. De Parijzenaars hebben eerstdaags twee niet zeer alledaagsche vermakelijkheden te wachten, en wel quin- tet-soirées, door vijf jonge dames te geven, en een ballet waarin alle medewerkenden, van de eerste danseres tot den geringsten figurant, bultenaars zullen zijn. Dit bal let komt uit Italië en voldoet uitstekend het gezicht alleen reeds van die verzameling gebochelde in alle mo gelijke afwijkingen, maakt den lachlust dermate gaande zegt men, dat daardoor alleen reeds het succes der onder neming verzekerd is. In Italië althans heeft die troep overal den grootsten bijval ingeoogst. Te Savannah was den 27 Januari tweemaal brand ontstaan. Bij de tweede maal bereikten de vlammen een buskruitmagazijn. De ontploffing was geweldig; de vlammen verspreiden zich in alle richtingen en den vol genden dag, bij het afzenden der laatste berichten, woedden zij nog voort. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat de post bode van Krimpen aan den IJssel den 14en over de rivier gevaren, en den 15en 's morgens met de postkar er over gereden is. Garibaldi heeft onder dagteekening van 8 Februari een brief gezonden aan den heer Whitehead tc Birken head, waarin hij, onder daukbetuiging aan zijne Engel- sche vrienden, mededeelt dat het hem onmogelijk is in dit jaar naar Engeland te komen. - Dezer dagen heeft de te Luik gevestigde vereeni- ging van voorstanders van de afschaffing der doodstraf eeue vergadering gehouden te Charleroi, welke door meer dan 400 personen is bijgewoond. Men had de keus op die stad gevestigd, omdat aldaar in vijf jaren tij ds tweemalen de guillotine op twee misdadigers is toege past. Sedert den in November 11. te Dinteloordgepleegden moord op Johanna Levien, heeft de justitie tot heden te vergeefs getracht den dader op te sporen. Verscheidene malen heeft er een onderzoek in loco plaats gehad, en een oneindig getal getuigen werd verhoord, zonder tot iets anders dan tot losse aanwijzingen te leiden, die evenwel zoo onbestemd waren, dat er geene redenen be stonden om den door het publiek als moordenaar aange- duiden persoon in hechtenis te doen nemen. Woensdag was deze persoon met meer anderen voor den rechter van instructie te Breda gedagvaard, c.n wat er nu al dan niet is uitgelekt, is niet mei zekerheid bekend, maar wel dat de persoon vau K. v. B., timmerman te Dintel- oord, in hechtenis gehouden is. Woensdag werd te Nijkerk een huwelijk voltrok ken tusschen een jongman van 25 jaren met eene weduwe van 71-1 jaren. Zuivere liefde schijnt tot deze echt- vereeniging te hebben geleid, want de vrouw is volsla gen arm eu doof, en de bespotting, die de jongman heeft moeten verduren, heeft hem niet van het voorwerp zijner min afkeerig kunnen maken. Een 90jarig bewoner van Leiden door de courant vernomen hebbende, dat de St. Jansbrug aldaar geheel zal worden vernieuwd, en zich herinnerende dat hij, nu 82 jaar geleden, terwijl hij bezig was blindemannetje te spelen, door de zijplanken van die brug in het water is gevallen, heeft verzocht den aannemer van de nieuwe brug er opmerkzaam op te maken, dat het wenschelijk is de zijplanken thans wat minder ruim te maken, omdat het anders zou kunnen gebeuren, dat deze of gene er Öoorvicl, die het na 82 jaren niet meer zou kunnen navertellen. Voor hetkantongerechtteWeenenheeftdenldezer de zaak gediend van eene fatsoenlijke ongehuwde dame vau jaren, die zich beklaagde dat een tegenover hare vertrekken woonachtig kunstschilder haar den 19 Janu ari eene met zijnen naam onderteekende en voor het overige fraai uitgevoerde schets toegezonden had, voor stellende een huiselijk feest, daags te voren door haar in hare woning gegeven ter eere van den verjaardag van een der vijf honden, waaraan zij gewoon is hare zorgen te wijden. Het feest had bestaan in een buitengewonen maaltijd, door haar voorgezet aan hare vijf huisgenooten en aan nog eenige andere honden uit de nabuurschap, en het onderschrift der teckening luidde„Eene honden familie, als bewijs vau bijzondere onderscheiding aange boden aan mej. Emma D., door een honden-vriend." Aangezien de beschuldigde voor den rechter betuigd heeft, dat er zijnerzijds geene intentie tot beleedigen had bestaan en de klaagster met deze verontschuldiging genoegen zeide te nemen, is er geene veroordeeling gevolgd. In de Weener Presse haalt L. A. Frankl de vol gende voorbeelden aan van de handelingen der censuur ten tijde van Metternicli. „Een censor in de provincie richtte in een -historisch werk met zijn rood krijt zóó danige verwoestingen aan, dat de foliant plotseling tot een miniatuur-deeltje werd saamgesmolten. Het visum luidde: „Imprimatur omissis deletis, mutatis mutandis". De schrijver getroostte zich daarop de kosten van eene reis naar Weenen, legde hier zijn manuscript over en wist de ondersteuning van een invloedrijk personage te verwerven. Deze censor schreef toen op het manu script: „admittitur", maar merkte op dat slechts twee

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2