ts samengesteld uit 48 klokken, bespeeld door 140 ha mers; de grootste klok weegt 11,598, en de kleinste I 12 pond de 48 klokken wegen te zatnen 53,116 pond. Het gewicht, dat de trommel voor het spelen van 't kwartier in beweging brengt, weegt 4000 en de kope- j ren trommel 19,966 pond. Er zijn 30,500 vierkante j gaten voor het schikken en veranderen van het beiaard- spel, en ieder gat heeft 63 centimes gekost. In een 1 officieel document ziet men, dat het geheel van den i Brugschen beiaard drie millioen francs heeft gekost. De uurwijzers meten 19 voet in den omtrek, en ieder 1 cijfer heeft 2 voet hoogte. De triomfklok weegt 19000 pond. De trap, om den Halletoren te beklimmen, heeft 402 treden. Men begon dit merkmaardig monument in het jaar 1291 te bouwen, en het werd verscheidene malen door den bliksem vernieldde laatste maal den 30 April 1741. waarbij al de klokken smolten. De grootste klok of triomfklok werd eertijds Heiligc-bloedklok geheeten omdat zij voor het luiden der Heilige-bloedprocessie tvas i gegoten. In de domkerk to Valencia heeft dezer dagen eene eigenaardige plechtigheid plaats gehad. Daar werd den i 12 October 1189 donna Urraca, koningin van Navarra j begraven. Het gebalsemde lichaam dezer vorstin is nog I geheel in den toestand waarin het bij den dood verkeerde, maar alle kleederen enz. zijn zoo vergaan, dat de konin- gin letterlijk naakt ligt. Om hierin te voorzien heeft i koningin Isabella een prachtigen, rijk met goud en zilver geborduurden blauw fluweelen manlel laten maken, i waarmede donna Urraca, in tegenwoordigheid van den gouverneur der provincie en vele andere notabiliteiten j bekleed werd. De kist waarin zij rust is op nieuw met fluweel en goud bekleed en onder glas ter bezichtiging gesteld. Voor 16 jaren vertrok Jacobus Mieras uit Yerseke I met anderen naar Noord-Amerika en vestigde zich als groenboer te Ottawa, dicht bij Grandhavenin den staat Michigan. Eenige weken geleden is hij in zijne geboorteplaats teruggekeerd om zijne familie te bezoe- j ken. Hij heeft van het leven aldaar zeer gunstig opge- geven, bij voorbeeld, dat een goed arbeider dagelijks 1 twee dollars verdient. Ten gevolge daarvan hebben vijf j anderen, namelijk een uit Kloetinge, twee uit Krabben- i dyke, een uit Biezelinge en een uit Yerseke besloten I ook de reis derwaarts met hem te aanvaarden. De gemeente Ottawa telt 700 Hollanders. Mieras is met drie anderen uit Amerika gekomen, van welke een te Zie-I rikzee, een ander in Gelderland te huis behoort. Deze keeren ook eerstdaags met eenige landverhuizers naar Amerika terug. Op het photographisch atelier van den heerW. C. van Dijk, te Utrecht, werden voor eenige dagen proeven ge- j nomen om bij het licht van gloeiend magnesiumdraad, j portretten te maken van personen even als zulks bij ge- woon daglicht geschiedt. De verrassende uitkomst, dat men bij het licht eener magnesiumlamp een even goed en gelijkend portret van personen kan vervaardigen, niet alleen positief, maar ook negatief, gelijk in kracht als bij zonlicht, zal voor de wetenschap van groote waarde zijn. Op deze wijze zal men nu phothographisc'he afbeeldingen j kunnen vervaardigen van voorwerpen in de sterkste duis ternis zich bevindende, alsmede van het inwendige van gebouwen, waar weinig of geen daglicht doordringt, en j van tal van zaken, waarvan men tot dusverre in het ge heel geene afbeeldingen kon verkrijgen. Het licht van eene raagnesiumlainp, benoodigd tot het vervaardigen van een portret, behoeft slechts een betrekkelijk gering j aantal seconden den persoon te verlichten, en is tot dus- 1 ver het eenige kunstlicht, dat een vermogen aan het zonlicht gelijkende te weeg brengt. Terwijl het gebruik van caoutchouc voor verschil- i lende doeleinden sterk toeneemt, is het niet onbelangrijk te melden, dat men onlangs tot de ontdekking gekomen I is, dat een boom in Guyana en in het noorden van Zuid- I Amerika veel voorkomende, de kogelboom (Bullet tree, j Sapota Mutleri Miq?) eene dergelijke stof oplevert, door j Holmes, die haar het eerst overzond, Balota genaamd. Door Holmes is zij thans in groote hoeveelheid voor den handel bewerkt. Zij maakt bijzonder'goed ondoordring- baar voor water en schijnt het beste middel te zijn voor het isoleeren bij galvanische geleidingen. Deze stof i schijnt tusschen caoutchouc en gutta percha in geplaatst te moeten worden. Het Duitsche dagblad Cosmos geeft een zeker middel op, om den ouderdom van een paard te doen j kennen, wanneer het meer dan acht jaren oud is. Het 1 bestaat in een rimpel, die zich aan het bovendeel van het oogscheel van het paard vormt; met ieder jaar komt er een nieuwe rimpel bij. Indien jdio ontdekking zich bevestigt, dan zal zij van veel nut zijn, want nu wordt men door de verkoopers dikwijls in den ouderdom van een paard bedrogen. I Verkoopiïjgen en aanbestedingen. Vrijdag is te Westkapelle ten verkoop aangeboden I. Een huis, schuur en gevolgen, verkocht voor f 1375. II. Een partij weiland, groot 70 roeden 60 ellen, verk. voor f 1031. III. Een partij bouwland, groot 35 roeden 10 ellen, verk. voor /"410. IV. Een partij dito, groot 65 roeden 40 ellen, verk. voor f 705.75. V. Een partij dito groot 56 roeden 90 ellen, verk. voor f 485.60. VI. Een partij dito, groot 62 roeden 43 ellen, verk. voor f 866.50. VII. Een partij weiland, groot 67 roeden 41 ellen, verk. voor f 992.50. VIII. Een partij dito, groot, 57 roeden 70 ellen, verk. voor fill. IX. Een partij bouwland, groot 30 roede 80 ellen, verk. voor f 436. X. Een partij dito, groot 32 roeden, verk. voor f 445.75. XI. Een partij weiland, groot 57 roeden 90 ellen, verk. voor f 877. Eu te Grijpskerke op denzelfden dag: I. 30 roeden bosch- land, gelegen onder Oostkapelle, verkocht voor f 561. II. 51 roeden boschland, gelegen onder Grijpskerke, op gehouden. III. Een huis en erf met 40 roeden 68 ellen lands, gelegen te Grijpskerke, opgehouden. 'S'Sicimomcterstaiid. 17Febr.'s av. 11 u. 36 gr. 18 's morg.7 u. 36 's midd. 1 u. 40 gr. öuitmlanïr. Algemeen overzicht- In het onzekere of de depêche waarin Pruisen zijne voorstellen formuleert betrekkelijk de hertogdommen, werkelijk reeds aan de Oostenrijksche regeering is afge zonden, mogen wij toch wel kennis nemen van de geruchten welke omtrent de eischen van Pruisen in omloop zijn. In het belang zijner zeemacht dus beweert men eischt Pruisen voor zich de haven van Kiel met het omringend grondgebied, benevens het recht van de her togdommen matrozen te doen opbrengen Voor de Prui sische marine. Ook het recht tot bewaking van het te graven kanaal van de Oost- naar de Noordzee zon aan Pruisen moeten toegekend worden. Uit een militair oogpunt zou de oprichting van een Holsteinsch contingent gevorderd worden, hetwelk over eenkomstig de Pruisische leger-organisatie ingericht en in geval van oorlog onder Pruiseu's opperbevel zou worden geplaatst. Hoewel nu zoo als wij reeds te kennen gaven de volledige tekst der Pruisische depêche nog niet bekend is en men hier slechts met geruchten te doen heeft, zoo komen ons deze toch geenszins onwaarschijn lijk voor, daar deze vorderingen van Pruisen geheel in overeenstemming zijn met hetgeen hare geheele houding in het Deensch-Duitsche geschil verwachten deed. Zich reeds in het bezit wanende der haven van Kiel en zoo spoedig mogelijk een met dat bezit overeenstem mende marine willende in het leven roepen, zal de Prui sische regeering, naar men verzekert, binnen weinige dagen bij de kamer van afgevaardigden een wetsontwerp indienen ter voorziening in de buitengewone behoeften der zeemacht. Het zal vergezeld gaan van een uitvoerig plan tot het bouwen van een oorlogsvloot die geheel beantwoorden zal als geographiscke en staatkundige positie welke Pruisen geroepen is in te nemen. De bevolking van Sleeswijk-Holstein gaat inmiddels voort nu en dan tegen de plannen tot aanhechting te protesteeren. Den 1 dezer b. v. vierde men te Rendsburg den jaardag van het overtrekken van de Eider door de troepen der verbondene mogendheden en een der leden van den gemeenteraad hield bij die gelegenheid een toespraak, die de levendigste opgewondenheid te weeg bracht en die vooral de bevolking in geestdrift deed ontsteken bij de woorden„de Pruisische staatslieden moeten niet vergeten dat in het. noorden van Duitseh- land een volk woont hetwelk aan zijne eer en vrijheid boven elk geldelijk voordeel de voorkeur geeft. Dat volk heeft trouw gezworen aan een Duitsch vorst en nooit heeft het nog zijne eeden verbroken." Het weinige dagen geleden door ons vermelde voor stel, door den heer Hoverbeck in het Pruisische huis van afgevaardigden gedaan, om te verklaren dat de regee ring het recht niet bezit om over gelden uit de schat kist te beschikken zonder machtiging van de beide huizen, is verdaagd tot de behandeling van het algemeen rapport over het budget. Dit is ook met onderscheidene andere voorstellen het geval die op het budget betrek king hebben. Inmiddels is het algemeen rapport eergisteren bij het huis van afgevaardigden ingekomen. De commissie geeft daarin o. a. als haar gevoelen te kennen dat het budget geene goede verdeeling der staatsuitgaven aan toont; dat de begrooting voor oorlog aanmerkelijk moet gewijzigd en verlaagd worden; dat voor landbouw, onderwijs enz. grootere sommen moeten beschikbaar gesteld wordendat het overschot van sommige inkom sten aan de gemeenten moet worden uitgekeerd; en, eindelijk, dat eene wijziging der klassen-belasting nood zakelijk is. De troonrede van keizer Napoleon blijft nog altijd het onderwerp der beschouwingen van de Parijsche dag bladpers. Thans vernemen wij ook het gevoelen van het Journal des débats. De redactie van dat blad is vooral ingenomen met het gedeelte 't welk over de buitenlandsche zaken han delt, omdat zij daarin de verzekering leest dat de zoo kost bare expedities in verwijderde landen ten einde zijn, en dat de September-overeenkorast in haar geheel zal worden ten uitvoer gelegd. Overigens betreurt het Journal des débats het dit is ook het thema waarrond de redeneeringen van la Presse zich groupeeren dat er geen sprake is van meer politieke vrijheid en dat de „bekrooning van het gebouw" waarheen de wensclien tier natie zich uitstrekken en welke reeds bij zoovele gelegenheden is toegezegd, voortdurend wordt uitgesteld. De Opinion nationale vestigt vooral de aandacht op de woorden dat liet garnizoen van Rome weldra in Frank rijk zal wederkeeren, waarin zij een waarborg ziet yoor het getrouw ten uitvoer leggen der conventie. La France en de Gazette de France zijn daarentegen een ander gevoelen toegedaan en trachten het te doen voorkomen dat in deze met de uiterste zorg gekozen woorden eer een belofte tot waarborg voor het pauselijk grondgebied gelegen is. Ook van twee der voornaamste Engelsche dagbladen kennen wij, in hoofdzaak althans, het oordeel over de troonrede. Yan een hunner was dit trouwens reeds vooraf op te maken; want sedert de Morning-Chronicle is opge heven, is, zooals men weet, de Morning-Post het jegens '.het Fransche keizerrijk gunstigste gezinde dagblad. Het heeft ook rui weder een schier onverdeelde goedkeuring voor Napoleon's jongste staatsstuk over. De Times is vrij wat minder opgetogen en maakt de opmerking dat de keizerlijke toespraak geen enkele aanwijzing doet betrekkelijk de politiek, welke Frankrijk in de toekomst volgen zal. Over de Yeveenigde Staten wordt niet ge sproken en ook van eene vermindering der uitgaven verneemt men geen enkel woord. De Times is verder van oordeel dat de keizer aan zijne onderdanen óf te veel óf te weinig concessies doet: te veel wanneer hij zich op het ingenomen standpunt wil staande houden, te weinig indien hij waarlijk gezind is op den weg naar meerdere vrijheid voorwaarts te streven. Het Fransche wetgevend lichaam heeft Donderdag zijne eerste zitting gehouden onder voorzitterschap van een der vice-presidenten, den heer Schneider, daar de heer de Morny voortdurend aan een hevige keelontste king lijdt. Volgens een mededeeling van het correspondentie- bureau Havas is door den minister van staat aan de Spaansche cartes cle mededeeling gedaan dat de vrede tusschen Peru en Spanje geslóten is. Laatstgenoemde staat zou zich tot het betalen eener schadevergoeding van 100 millioen realen verbonden hebben. BRIEVEN UIT BELG IE. Brussel16 Februari. Op een van de zonnige wintermorgens dezer week schreed ik de stad even uit en wandelde onwillekeurig den weg naar Laeken op. 'lcHield stil voor't in zijn landelijke pracht en landelijken eenvoud daar zoo'heerlijk gelegene kasteel, koning Leopold's lievelingsverblijf, waaruit zelfs de barre wintervorst hem uiet verjaagt, al zou veellicht dc meerderheid zijner omgeving 't wel eens wenschen dat deze 't hem zoo bang maakte dat hij en zij met hem -de vlucht moesten nemen naar 'tkoninklijke paleis binnen Brussel. Want voor een hof kring is 't kasteel van Laeken bij winterdag werkelijk nietalles, en menigmalen heb ik, om van de lieeren niet te spreken, die te Laeken tamelijk gekaserneerd zijn, de hertogin van Brabant en hare hofdames beklaagd, wanneer zij het theater de la Monnaie verlatende, ik haar in haar rijtuig zag stappen, met de wetenschap dat ze nog een goed half uur te rijden hadden voor ze zeggen konden „dat ze thuis waren." Op dien morgen dacht ik echter daaraan niet. Ik dacht aan heel wat anders. Ik dacht er over, of, als op dien oogenblik, van de honderdduizenden die met mij Brussel bewonen, eens een negen-tiende deel naast mij vlak voor dat kasteel gestaan had, dat negen-tiende deel wel bij machte zou geweest zijn, over 't zelfde te den ken waar ik over dacht, al lag 't onderwerp dan ook voor de hand. En ik kwam tot de conclusie datikin die menigte dan wel met mijne gedachten alleen zou hebben gestaan.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2