MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 29. Zondag 1865. 19 Februari. Editie van Zaturdag avond 8 uren. Middelburg 19 Februari. De post van gisteren is even als de beide vorige weder ongeveer twintig uren later dan gewoonlijk hier aan gekomen. De spoorboot heden morgen nit Veere vertrokken, is te 11 uren te Tholen aangekomen; daar was veel ijs. 7'^den avond te half zes uren kwam zij hier aan, zoodat die communicatie weder hersteld is. Heden is men te Ylissingen begonnen met het opwin den van de „Citadel van Antwerpen" te beproeven; de werkzaamheden zouden dezen middag worden voortgezet. Volgens de Amstcrdamsche courant loopt te 's Gra- venbage het gerucht dat de heer mr. G. M. van dei- Linden, lid van de tweede kamer der staten-generaal, benoemd zon worden tot rijks commissaris bij de Amster- damsche kanaalmaatschappij. De Koninklijke akademio van kunsten en wetenschap pen, afdeeling letterkunde, te Amsterdam, hield Maandag hare maandelijksche vergadering, onder voorzitterschap van den heer Opzoomer. De heer Roorda sprak over het wen8chelijke van een algemeen letterschrift te hebben voor alle volken, een zoogenaamd standaard-alphabet over de klanken, devokalenenconsonnanten; hij deelde verder zijne bezwaren mede over het standaard-alphabet van professor Lepsius en besloot zijne verhandeling met eene aanwijzing, hoe men volgens zijne ideën een doel matiger standaard-alphabet zou kunnen vervaardigen, en dat wel zonder groote onkosten te moeten maken. Spre ker zeide, dat het medegedeelde eeno inleiding voor een uit te geven werk is, en verzocht den voorzitter eene commissie te benoemen tot onderzoek van dat werk, opdat het in het Engelsch vertaald worde en in die taal worde uitgegeven, even als het werk van professor Lepsius. De voorzitter benoemde daartoe de heeren Rutgers,Leemans en te Winkelde twee laatstgenoemden bedankten, redenen van verontschuldiging aanvoerende. De voorzitter benoemde vervolgens de heeren Brill en M. de Vries; beiden verontschuldigden zich insgelijks. Verder benoemde hij de heeren Millies en Hoffmann, die ook bedankten. De heer Millies wenschte, dat er eerst eene discussie ware geweest. De voorzitter- opende daarop de discussie, welke plaats had tnsschen de heeren Roorda, Millies, van Lennep, Leemans en te Winkel. De voorzitter verklaarde de discussiën gesloten, zeide dat de verontschuldigingen, die gemaakt zijn als geen tijd beschikbaar hebbende, doorhem niet werden aangenomen en kwam terug op zijne eerste benoeming. De heer Leemans bleef zich, om bijzondere redenen die hem beletten, verontschuldigen; de heer te Winkel zeide insgelijks de opdracht niet te kunnen aannemen. De heer Millies verklaarde zooveel belangstelling in het uit te geven boekwerk te hebben, dat hij besloot de opdracht aan te nemen, zoodat tot leden der commissie zij n benoemd de heeren Rutgers en Millies. Uit het Nieuwediep schrijft men aan de Arnhcmscbe courant „Men is bier reeds met ijver bezig aan de voorberei dende werkzaamheden voor de herstelling van het nieuwe drooge marine-dok. Er zijn bereids drie locomo- bilen aangekomen enkalkloods en directiekeet verrijzen op het terrein; voor zoover men van zaakkundigen verneemt, bestaat er alle waarschijnlijkheid dat de voor genomen herstellingen een gewenscht effect zullen hebben om dit kostbare en voor ODze marine en deze plaats zoo dringend noodzakelijke dok te bewaren." De Nieuwe Utrechtscke courant wijst op den ontwa- kenden geest daar ter stede, om in het belang van den handwerksman door onderlinge samenwerking nuttig te zijn. Reeds drie vereeuigingeu vau dien aard bestaan daar ter stede, eene afdeeling der maatschappij voor fabriek- en handwerksnij verheid, de leesinrichtiug en de provinciale voreeniging ter bevordering van fabriek en handwerksnij verheid, waarbij nog komt de vereeni- ging van ververs- of schildersbazen. Jhr. F. de Casembroot, kapitein-luitenant ter zee, die als kommandant van de korvet Medusa de eer der Neder landsche vlag in de Japansche wateren krachtig heeft gehandhaafd, werd jl. Zaturdag door de te 'sHage aan wezige marine-officieren een diner aangeboden, waarbij menige toast werd uitgebracht. Het voorbeeld der ma rine-officieren werd den volgenden dag gevolgd door de adjudanten en ordonnance-oiEcieren van den koning en de_ prinsen, die den kommandant mede een diner aan boden. Onder meerder werd den gast namens de militaire huizeu des konings en der prinsen als huldeblijk een lauwerkrans aangeboden, terwijl even als den vorigen dag toepasselijke dichtregelen werden voorgedragen. Woensdag ochtend heeft eene commissie, namens honderd en acht inwoners van 's Gravenhage en andere plaatsen uit Nederland, den kapitein-luitenant eene schilderij aangeboden, welke, door jhr. van Heemskerk van Beest vervaardigd, eene voorstelling geeft van het Nederlandsche eskader in de Straat van Simonoseki (5 en 8 September 1864). Jhr. Boreel van Hogelandën drukte de dankbaarheid zijner landgenooten uit voor de kloekheid en vastberadenheid waarmede de Neder landsche zeemacht den roem harer groote zeehelden zoo krachtig beeft weten staande te houden. fiSeuoemiugen en besluiten. ekreteekenbn. Verleend, als blijk van Zr. Ms. goed keuring en tevredenheid, de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, en een loffelijk ge tuigschrift, aan J. F. de Kinder,schipper bij het Belgische loodswezen, wegens het redden en behouden brengen in de haven van Vlissingen der bemanning van op den 12 Januari jl. in zinkenden toestand vcrkeerende Neder- landsche loodssloep no. 9; en aan Dn. Begigno Acebal, bevelhebber van het Spaanscbe stoomschip Eleano, j wegens verleende hulp aan het in nood verkeerende Nederlandsche koopvaardijschip Pauline Constance Leonore, en het behouden brengen ter reede van Manilla den 18 november 1863. kaad van state. Met ingang van 1 April a. op ver zoek eervol ontslag verleend aan mr. Ch. Th. J. baron de Constant Rebecque, als secretaris van den raad van state, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten; en met ingang van hetzelfde tijdstip als zoodanig benoemd mr. J. J. Beaujon, thans commies griffier bij de tweede kamer der staten-generaal. erger. Os'ergeplaatst in rang en ancienneteic bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië, de 2 luitenant van het 7e regement infanterie W. G. Teuuissen. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Hilversum de heer R. L. Fruitier de Talma, thans in dezelfde betrekking te Oosterwolde. Onderwijs. Uit Dordrecht schrijft men ons, 15 dezer „In de zitting van gisteren heeft de gemeenteraad uit verschillende door het dagelijksch bestuur aangeboden tweetallen tot leden der commissie van toezicht op de hoogere burgerschool, die 1 September a. geopend zal worden, benoemd de liceren mr. A. den Bandt, advocaat, IC. W. G. de Bosson, apotheker en chemist, dr. N. R. Don kersloot, geneesheer aan het krankzinnigengesticht, mr. II. A. Nebbens Sterling, advocaat, en J. Vriesendorp, agent der Nederlandsche handelmaatschappij. „Tot leeraren aan genoemde school zijn benoemd de heeren dr. T. R. Kuyper, adsistent aan het scheikundig laboratorium te Groningen, en P. M. V. van de Rivière, instituteur alhier. Nog blijft een vijftal leeraren te be noemen over. „Van de regeling der Latijnsche school, die ook met 1 September geopend moet worden, is niets bekend, of liever te dien aanzien is nog niets verricht. De aan ons gymnasium geplaatste leeraren, voor zoover zij geen aanstelling hebben gekregen bij de hoogere bnrgerscbool, verkeeren dus nog geheel in onzekerheid omtrent het lot 'twelk hun boven het hoofd hangt." Gemengde berichten. In het aanstaande voorjaar zal A. Dumas, de vader, eene reis door Amerika ondernemen. Een vierde van de opbrengst welke hij verwacht, zal aan de gewonden van het leger der Unie worden geschonken, een vierde_be- houdt Dumas voor zijne moeite, en de andere helu zal strekken tot bestrijding der reiskosten. Te Londen is een Italiaan, Serafino Pollizzoni wegens moord ter dood veroordeeld. Na bet vonnis is he gebleken, door de verklaring van den moordenaar zelf, Gregorio, dat de veroordeelde onschuldig is. De rechters en de jury waren overtuigd, zeiden zij, dat er nooit een moord duidelijker bewezen was. Gelukkig dat het vonnis nog niet is voltrokken, zoodat de gerechtelijke moord nog kan worden voorkomen. Maandag had te Leeuwarden eene voorstelling plaats van de gemaskerde IJsvereeniging; het onder werp, dier voorstelling was een geschiedkundig tableau van den blijden intocht van prinsWillem I van Oranje en zijne gemalin, Charlotte van Bourbon, daar ter stede, op 15 April 1581. Voor dat dit een aanvang nam, bielden de leden een gecostumeerden optocht door de stad, welke optocht uitmuntte door juistheid en getrouwheid der costumes. Daarop hadden op de met vlaggen ge decoreerde baan bij de Oldehoof eenïge pantomimische vertooningen plaats, hetgeen 's avonds besloten werd door eene herhaling van den optocht bij fakkellicht en eene feestelijke bijeenkomst. In de vorige week veroordeelde een jury in Enge land een kapitein van het 54e regement tot eene schade vergoeding van 2000 p. st. 24,000), ten behoeve van eene dochter van een heelmeester, omdat hij haar beloofd had haar te trouwen en het niet deed, maar de betrek king afbrak, wijl hij, naar bij voorgaf, een misslag had begaan, aangezien hij gevoelde geene genegenheid te koesteren zoo als het behoorde voor de jonge dame. De Courrier des Etats Unis deelt eenige telegram men mede nit Buffalo, waaruit blijkt, dat aldaar in het American hotel den 25 Januar een brand is ontstaan, die zich snel aan de belendende gebouweD heeft mede gedeeld, zoodat men aan de eene zijde, tot. stuiting van het vuur, een huis door middel van buskruit heeft doen springen. Aan de andere zijde was de American Hall Building met nog eenige andere gebouwen, even als het genoemde hotel zelf, geheel of grootendeels vernield. Drie Oostenrijksehe landschapschilders, te Weenen gevestigd, de kunstenaars Selleny, Seclos en J. Novo- patzky, arbeiden sedert drie jaren aan het samenstellen van een omvangrijk chromo-litbograpkisch album, waar van de vervaardiging hun opgedragen is door eenRussisch edelman. De kosten van dit prachtwerk zijn op 80,000 fl. geraamd, waarvan de helft als honorarium toegedacht is aan de drie samenstellers. De edelman, die voornemens is om dit meesterstuk van kleurendruk naar Rusland mede te nemen, is lid van een genootschap van aan zienlijke personen, die elk op hunne beurt eenmaal in het jaar de kosten voor hunne rekening nemen van liet eene of andere groote kunstwerk hunner eigene keus; „Wij maken de Russen voor barbaren uit (aldus besluit deWeener berichtgever zijne mededeeling), doch zou het niet prijzenswaardig zijn, indien onze vermogende aan zienlijken heen gingen en desgelijks handelden?" Uit Brugge schrijft men 7 FebruariDeze stad, gewoonlijk een groot deel van den dag zoo rustig en somber, dat eens een dichter schreef: „als lage in ieder huis een lijk," is sedert het stilstaan der wekkering op den Halletoren nog doodscber geworden. In afwachting der noodige herstelling, hoort men nog slechts de_ slagen van uur en half uur. Het is niet onbelangrijk te weten, dat de Halletoren, vanwaar deze schooue en blijde toonen komen, eene hoogte heeft var. ISO meters, en dat de grondvesten meer dan 30 voet diep liggen. De beiaard, als de schoonste van Europa beschouwd,

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1