<f)anöcbb£ncl)tm. i ÏPclöabigljciö. RIJKS" ÜOOGERE BLRÜERSCllÖÖL Openbare Verpachting ZAAI- EN WEILANDEN. de vrije uiting van bet individueel initiatief. Door de wet op de vereenigingen verleden jaar aangenomen, hebben zij die arbeiden zoowel als zij die doen arbeiden geleerd om hunne oneenigheden onderling op te lossen, zonder steeds te rekenen op de tnsschenkomst der regeering, welke niet bij machte is om de steeds zoo wisselende ver houding tusschen aanbod en vraag te regelen. Thans zullen nieuwe wetsontwerpen ten doel hebben om eeue grootere vrijheid te laten aan de handelsassociatiën en de altijd zoo denkbeeldige verantwoordelijkheid der administratie te doen vervallen. Ik heb alle hinderpalen wenschen weg te nemen tegen de oprichting van maat schappijen strekkende om het lot der arbeidende klassen te verbeteren. Door de oprichting van dergelijke maat schappijen toe te staan, waarbij men echter niet de waar borgen voor d.e algemeene veiligheid uit het oog zal verliezen, kunnen wij het nemen van eene nnttigc proeve vergem akkei ij ke n „De staatsraad heeft met zorg eene wet behandeld, welke strekken zal oin aan de municipale en algemeene raden meer nitgebreidebevoegdheid te geven. De gemeentenen de departementen zulleu op deze wijze geroepen worden om zelf hunne zaken te behandelen, welke voorts door deze beraadslagingen op de plaats zelf, spoediger zullen worden besüsd. „Deze hervorming zal strekken tot het meer volledig maken van het geheel stelsel der maatregelen genomen om al te veel in bijzonderheden afdalende reglementen, welke den gang der administratie onnoodig belemmer den, te vereenvoudigen of op te heffen. „De handelsvrijheid, door het tractaat van Engeland voor het eerst toegepast, heeft zich thans ook uitgestrekt tot onze handelsbetrekkingen met Duitschland, Zweden en het vereenigd koningrijk van Zweden en Noorwegen. Dezelfde beginselen moesten natuurlijk worden toege past op de industrie van het vervoer ter zee. Een wet is thans in bewerking om ook op zee de concurrentie in het leven te roepen, welke alleen vooruitgang uitlokt. „De voltooing van onze spoorwegen, kanalen en wegen moet thans volgen nadat wij verschillende verbeteringen hebben aangevangen. Wij zullen in dit jaar weder een gedeelte van onze taak volbrengen door ondernemingen van particulieren aan te moedigen of voor de openbare werken gelden van den staat te bezigen zonder echter noodzakelijke bezuiniging in ons ünantiewezen uit het oog to verliezen en zonder onze toevlugt tot het cre- diet te nemen. „De gemakkelijke commuuicatie zoowel in het binnen land als naar buiten, doet handel en nijverheid toenemen en voorkomt zoowei het te groot gebrek als dentegrooten overvloed van voortbrengselen, waarvan de gevolgen beurtelings voor verbruiker en voortbrenger schadelijk zij"- „Hoorneer uitbreiding onze handeis-marine ontvangt, hoe gemakkelijker het vervoer is, des te minder zal men zich te beklagen hebben over die plotselinge verande ringen van den prijs der eerste levensbehoeften. Op die wijze ook kunnen wijden ongunstigen toestand doen op houden, waarin gedeeltelijk de landbouw verkeerd. „Eenigen schrijven dezen tijdelijken ongunstigen toe stand toe aan do opheffing van de schaalrechten; zij vergeten echter dat in 1851 toen deze nog bestonden, de prijsvermindering der landbomwoortbrengselen nog ontzaglijker was en dat in dit jaar zelfs de uitvoer van koren den invoer zeer overtreft. „Het is integendeel te danken aan eene liberale wet geving, aan de aan alle elementen van den nationalen rijkdom gegevene impulsie, dat onze bnitenlandsche handel, welke in 1851 twee milliards 614 railioen franken bedroeg, thans gestegen is tot het ontzaglijk cijfer van meer dan zeven miliards. „Opeen terrein van anderen aard zullen nieuwe wetten bij u worden ingediend, welke zullen strekken om de waarborgen der individueele vrijheid te vermeerderen. „De eerste vergunt do voorloopige invrijhcidsstel- ling met of zonder cautie, zelfs in crimineele zaken; zij zal de strengheid der preventieve hechtenis verminderen; de tweede schaft den lijfsdwang in burgerlijke en han dels zaken af, eene innovatie, welke slechts de weder invoering van een zeer oud beginsel is. Yan de eerste eeuwen af had men te Rome uitgemaakt dat op de goe deren en niet op het lichaam van den schuldenaar de schuld kon worden verhaald. „Volgen wij dan den ingeslagen weg: leven wij in het buitenland in vrede met de verschillende mogendheden en doen wij Frankrijk's stem slechts hooren voor recht en billijkheid; Iaat ons in het binnenland de godsdien stige beginselen beschermen zonder van de rechten der burgerlijke magt iets af te staanverspreiden wij het onderwijs in alle klassen der maatschappij; ver eenvoudigen wij ons bewonderenswaardig administra tief stelsel zonder bet te vernietigen; geven wij aan de gemeente en liet. departement een meor onafhanke lijk bestaan; wekken wij het individueel initiatief en den zin tot vereeniging op; kortom verheffen wij de ziel en versterken wij het lichaam der natie. „Terwijl wij ons echter tot ijverige voorstanders ver klaren van nuttige hervormingen, moeten wij de grond slagen der constitutie onwrikbaar handhavenVerzetten wij ons dan tegen de overdreven neigingen van hen, die veranderingen wenschen met het doel alleen om hetgeen wij gesticht hebben te ondermijnen. „De utopie is voor het goede wat de illusie voor de waarheid is en de vooruitgang is niet de verwezenlijking eener min of meer vernuftig uitgedachte theorie, maar de toepassing der resultaten van de ondervinding, bekrach tigd door den tijd en aangenomen door de publieke opinie." Graanniarkten enz. Amsterdam 17 Februari. Raapolie op zes weken ƒ40} Lijnolie op zes weken 35J. Oostbukg 15 Februari. De aanvoer van granen was heden weder zeer ruim en er bestond slechts matige vraag tegen op nieuw verlaagde prijzen. Inzonderheid was het flauw geSteld met gewone en afwijkende soorten, terwijl geringe onverkoopbaar waren. Men besteedde voor jarige en tweejarige tarwe ƒ7.50 A 7.80. Puike nieuwe, gemeenere en blauwe 5.50 a ƒ6.90. Nieuwe zeeuwsche rogge 4.70 h f5.10. Nieuwe wintergerst f 4.50 a ƒ4.70. Dito zomergerst ƒ3.75 i\ f 4. Haver ƒ2.35 a ƒ3. Paarden- boonen f5 a f 5.30. Middelburg 16 Februari. Door de voortdurende vorst was de aanvoer van granen heden hoogst onbe duidend aan vorige weekprijzen waren er echter genegen koopers, zoowel voor tarwe, gerst als boonen; enkele houders echter waren hooger gestemd waardoor er in den handel al zeer weinig omging. Raapolie/41^. Patentolie/43£. Lijnolie/39 per vat op zes weken, op contant1 lager. gemiddelde marktprijzen. Middenprijzen van bakbare tarwe ƒ7.40 en rogge ƒ5.75. Aardappelen ƒ1.80 a ƒ2.per Ned. mud. Versche boter .95 a 1.05 per Ned. pond. Prijzen ran effecten. Amsterdam 17 Februari. Nederland. Certifie. Werkelijke schuld 2^ pet. 61| dito dito dito 3 „73 dito dito dito 4 „96 Aand. Handelmaatschappij 4]- België. Certificaten bij Rothschild 2}- Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 94| Certifie. Hope co4 651 Oblig. dito 1855, 6e serie 5 80J dito dito Leening 1860 4} 83£ j Rusland. Certificaten 6 Aand. spoorweg182} I Polen. Schatkistobligatiën4 66 |g Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 59} dito 1847/1852 2} 30 dito rente Amsterdam5 dito nationale5 65-fs Bankactiën 3 i Italië. Leening 18615 59£ j Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) 3 40{-| dito3 thans 21 P 391 Spanje. Amortisable schuld J Portugal. Obligatiën 1853 3 46 dito 1856 —1862 3 l Griekenl. dito (blauwe)5 Turkije. Obligatiën (binnenl.)6 I Vereen.St.at.dito (1882) 6 54^ Illinois. dito7 53}- j Mexico. dito 3 26} i Grenada, dito afgestempeld41 Venezuela dito 3 181 j De Nederlandsche bknk heeft heden de renten van beleening en disconto 1 pet. verlaagd. Veere, 14 Februari 1865. Met dankbaarheid bericht de Kerkeraad der Hervormde j gemeente alhier, dat heden door den eersten onderge- teekende ontvangen is een rauntbillet ad ƒ10, no. 172, „voor de Armen der Hervormde gemeente." P. J. R1ENSTRA, Voorz. M. DE MOL Az. H. C. KUILER. Veere 15 Februari 1865. Heden hebben wij weder het voorrechtdoor tusschen- komst van den heer Burgemeester dezer gemeente, voor de Armen alhier te mogen ontvangen eene gift van E. I, in een muntbillet, no. 717 S X, groot 10, bezorgd bij den heer M. van Boven, op de Po eten markt te Middel burg; waarvoor bij deze aan den edelen gever of geefster onze welmeenende dank wordt betuigd. De Commissie ter voorziening in de buitenge wone behoeften der Annen te Veere, J. M. KUILER. Voorzitter. M. J. VAN DEN HEUVEL, Secret. Penningm. Westkapelle, 14 Februari 1865. Bijzondere dank wordt door ondergeteekenden ge bracht aan den gever van liet muntbillet groot ƒ10, no. 543 T A, bezorgd in een verzegeld briefje met het opschrift „Armen Westkapelle. E. J." bij den heer Lie- vense, aan de Pottenniarkt te Middelburg. Die Armenzeer veel in getalworden bij vernieuwing der liefdadigheid aanbevolen. Vooral in dagen als deze heeft iedere gift eene buitengewoou groote waarde. De Commissie tot ondersteuning van behoef- tigen te Westkapelle Hk. MINDERHOUD Az., Voorz. P. DE VOS, Secretaris. 2löï>frtcntim. Roudekerke 15 Februari 1865. Bevallen van een' Zoon B. STEENBAKKER MORILIJON LOIJSENTOORN VLIET. Heden beviel door Gods goedheid van eene welge schapene Dochter A. DOMMISSE, geliefde Echtge noot van VlissingenP. L. DE MUNCK. 16 Februari 1865. Algemeene kennisgeving. Heden overleedna eene ongesteldheid van slechta weinige dagen, in den ouderdom van ruim negen-en tachtig jaren, Mejufvrouw JANNEKE DEIJ, Weduwe wijlen den Weleerw. Zeergeleerden Heer C. MEEUWSE, Predikant te Hoek, bij Neuzen. HoekJ. F. VAN BIN SBERGEN 14 Februari 1865. Execut. testamentair. Algemeene en bijzondere kennisgeving. Heden overleed, in den ouderdom van 21 jaren, Vrouwe PERONNE LOUISE BOOGAERT, geliefde Echtgenoot van F. D. SPRENGER. Middelburg, 16 Februari 1865. Heden overleed, na eene langdurige ongesteldheidt ons eenigst Dochtertjebijna 3 jaren oud. A. W. TEDING VAN BERKHOUT. Middelburg, A. E. TEDING VAN BERKHOUT, 16 Februari 1865. van Santen. Al degenen, die als Leerling zijn aangenomen, worden verzocht op Maandag den 20 Februari bij den onder- geteekende in te leveren Een Briefje met hunne eigene namen en voornamen, benevens datum en plaats van geboorte, alsmede de namen en voornamen hunner Ouders of Voogden, alles voluit geschreven, en met opgave daarenboven van de woonplaats (straat en nummer van het huis) van laatstgenoemden. De Leerlingen, die gebruik wenschen te maken van de Lessen in de Gymnastiek, welke in het gewone Schoolgeld begrepen zijn, doch tot het bijwonen waar van men niet verplicht is, worden tevens uitgenoo- digd op genoemden Maandag zich in eigen Persoon daarvoor te komen aanmelden tusschen 11 en 12 uren. Nog zij bericht dat bereids bij alle Boekhandelaren binnen deze Stad inzage geschieden kan van de be- noodigde Boeken voor dezen cursus, aanvangende op Dondenlag den 23 c. k. De Directeur ENGELBREGT. ES O O NDÖ M KT. RENTAMBT THOLEN. van voor zeven jaren gelegen op de Gemeenten St. Maartensdijk, Scherpe- nisse, Poortvliet, Tholen en Stavenisse, op den 20, 21, 22, 23 en 24 Februari 1865, in liet Logement van den Heer N. D. PACHE AUGUSTIJN, te Tholen. Heden den vijftienden Februari 1800 vijf en zestig. Uit krachte van een behoorlijk geregistreerd verlof, gegeven door de Arrondissements-Reehtbank, zitting houdende te Middelburg, den achtsten dezer maand, op het verzoekschrift door na te melden requirant inge diend, waarbij vergunning wordt verleend om na te melden eerste gedaagde bij openbare dagvaardingen op te roepen; mitsgaders ten verzoeke van ANl'HEUNIS BUT, Veerman, wonende te Veere, ten dezen aan de vertooning van patent niet onderhevig. Welke requirant bij beschikking der gezegde Rechtbank van den der tigsten Januari van dit jaar, geregistreerd, toegelaten is om kosteloos dit geding te voeren. Heb ik WILLEM ZOELLER, Deurwaarder bij voor noemde Rechtbank, wonende te Middelburg, op den Langen burgt wijk C no. 89, over dit dienstjaar van patent voorzien. <Re«lag"vaarcJ 1. de minderjarige ADRIAAN JOHANNES BUT, geboren te Veere, den 19 Juli 1844, voor hem mijn exploit doende: n. bij aanplakking aan de voornaamste, deur der vergaderplaats van bovenbedoelde Rechtbank, en aan het huis der gemeente Veere, binnen welke gemeente de afwezige zijne woonplaats had. b. door plaatsing van hetzelve in de Nederlandsche Staats-cou- rant en in de Middelburgsche courant; zijnde de daartoe

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 3